folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kapitalist Dünyada Dindar Birey Olmak

Kapitalist Dünyada Dindar Birey Olmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

bahsettiğin durumdaki kişi saftır ve her önüne gelen skmeye çalışır.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

bütün dinler kapitalistttir . şükretme mantığı vardır . 

ama dinler doğmadan öncede kapitalizm vardı . bu sonradan varolmadı . insanlıkla beraber gelişti sadece.

olay doğrunun ne olduğunu bulabilmekte . insanlar sabahleyin uyandığında o gün aslında milyonlarca tercih arasından 10'larca tercih yapıyor . olay  burda bitiyor  .ister inan , inanma . dinler bu 10'larca seçeneği daha da az seçeneğe indirgiyor . özgürlüğümüzü kısıtlıyor bir anlamda . ama bizim daha iyi yaşamamız için oluyor bu olay . 12,13 ten beri düşünürüm bu olayları . bu yaz incil , tevrat , hinduizm , budizm hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorum . ama bazı sınırlar çizdim , bu inanç olayında . bizim algımız bir kuşun gökyüzünden uçuşu kadar . insanlık bu kadar algılayabilir . 

kişisel gelişim farklı bir olay .ama algı meselesi bu kadar işte . en basitinden bizim algımız şuan algıladığımız - zaman-mekan olayına göre genişletildi. İkinci bir zaman mekan algısı yaratabilir miyiz kendimize ?

milyonlarca yıl sonra . insanlık evrimleşerek 4,5 boyutlu canlıları oluşturduğumuzda  . algımız tekrar değişecek. 

doğa veya içgüdü  dediğimiz uyum sağlama mekanizmamız buna göre farklılaşıcak . gine insanlar olacağız o zamana göre . 

biri bana bu mükemmelliyeti açıklasın . biz mükemmeliz . doğa mükemmel . herşey mükemmel . 

mükemmel olmayan tek şey fikirlerimiz . kapitalizm de işte ordan çıktı . biz koyduk bu kuralları . dinlere kin gütmeye gerek yok aslında .  ilk cümlemi bu cümlelerimi açıklamak amacıyla yerleştirdim en başa .  

ama aslında dinler bizim için değil zaman faktörü için yaratıldı  . bildiğimiz herşey aslında bir teori . bu hayat bir teoriden ibaret . 2.hayatlarımızda bir teoriden ibaret olucak . zaman herşeyi yok edecek . ve yeniden inşaa edecek . bu konuştuklarımız rüzgarda kaybolacak .

herneyse dinler 2015 yılı için yaratılmadı . biz göremeyeceğiz belki ama insanlık çok ileri seviyelere gidecek . maksimum 1000 yıl içinde . din kitaplarının değeri anlaşılacak bana kalırsa . benim tercüme ettiğim bir kaç ayet var . din adamlarının  genellikle iq seviyeleri düşük olduğu anlayamıyorlar . veya araştırma yetenekleri yok çoğunun . kabul ettikleri dinleri bile sorgulamadan kabul etmiş %99'u.  ben ilk ayetimi geçen haftalarda tercüme ettiğimde . bunun sanırım dünyada ilk ben ettiğimi düşündüm çünkü . başka hiç bir yerde benim çevirdiğime benzer şeyler yoktu . iş burda 1000 yıl boyunca değiştirilmemiş kitapların . ancak ileri seviye bilim'le açıklanabileceği geliyor akla . her bilimsel gelişme . o ayetlerin anlamlarını daha açık bir şekilde anlamamızı sağlayacak . ve o kitaplar sadece insanlık için değil . bizim kendimizi insan zannettiğimiz gibi başka varlıklar içinde gönderildi . zaman değiş tokuşlardan oluşuyor . şuan her saniye olarak tanımladığımız bu diyarda. binlerce yıl geçiyor belki . yada tam tersi . herneyse demek istediğim herşeyi öğrenmeden yokolacağımız . hayatı mutlu ve onurlu bir şekilde geçirelim . düşünün yaptığımız davranışlarda . bile doğru-yanlış yargımız içimizden gelen belli olmayan duygular yardımıyla doğru davranışı iletme şekline gerçekleşiyor .  biri bana vicdan azabını , suçluluk duygusunu kimyasal reaksiyonlar ve psikolojik travmalar dışında başka tanımlar kullanarak açıklasın . ben görmedim daha . bu aslında doğruyu vurgulamak için bu dünyaya geldiğimiz açıklar bir nitelik ...

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    FireX bunu yazdı

Din zaten kapitalizmin kendisidir. En tepeye inanılan Tanrı oturtulur. Misyon ve kurallar onun kitabına göre şekillendirilir. Rakip dindekiler saf dışı bırakılır, gerekirse öldürülür. Bu dini yaymak için her şey mübah görülür. En kötü olan kısmı ise Tanrı'nın gelip geçici olmayan, mükemmellikle tasvir edilen ve görülmeyen bir varlık olmasıdır. Buna istinaden bir alt yönetici olan peygamber, halife, papa, vs. artık her kimse gücünü ondan alarak insanlar üzerinde hiçbir şirketin patronunun kuramayacağı baskınlığı kurar. Dinler şirketlerden daha eskidir ve modern kapitalizmin temellerini oluşturur. Yahudiler, cemaatler, para, kapitalizm bunların bir araya gelmesi tesadüf değil.

hoca çok güzel anlatmışsın da mevzu kayacak ama cernde tanrı parçacığı testleri yapıldı vs (tanrı parçacığı element gerçek değil yani :)) neyse asıl olay duymuşsundur bulunduğumuz evrenin aslında sonsuz evrende sadece küçük bir yer tutduğunu ortaya çıkardılar

yani bizim sonsuz evrenin belki milyonlarca katı büyüklüğünde daha büyük evrenler vs var. Bu duruma bakınca rastlantıların rastlama oranı düşükken imkansıza yol alıyor

sana göre bunun raslantı olmayışı tanrıyamı işaret ediyor hocam ciddi soruyorum bunun mantığı nedir yani bişeyler raslantı değilse tanrı yapmıştırın

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    makets
    makets's avatar
    Erkek

Hz.Muhammed(s.a.v)'in hayatı boyunca yalan söylediği görülmüş müdür? Peki akıl sağlığının yerinde olmadığına dair herhangi bir kayıt var mıdır? İnanç(sızlık) akıldan mı ruhsat alır yoksa kalpten mi? Kalptense maddede yaratıcıyı sıkıştırıp bulmaya çalışmanın bir anlamı var mıdır? 

Toplam Hit: 4864 Toplam Mesaj: 45