Kedi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Herkese önerileri için teşekkürler, 

Bu niye gece 5 de uyanıp gırrrr meowww gırrr meowww yaptı baktım maması yok koydum geldi azcık sevdim şimdi gitti 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

ne kadar bütçe ayırabilirsin bilmiyorum ama tahılsız mama kullan , nd kullanıyorum ben 1,5 kg 120 falan bi ay gidiyor , süt verme evden yemek verme , 2 ayda bir iç dış parazit şaıları var , bi veteniner bul ve aranı iyi tut :) tırmalama tahtası kesinlikle al yoksa sağı solu tırmalama ihtimail büyük , mamasını suyunu koy o evde kendi krallıgını ilan ediyo zaten

le le le sakine
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Mamayı biz de temizmama.com'dan alıyorduk. Son yavru "Çakıl" için de veterine gidip açık mamalardan önüne koyuyordum, hangisini beğenirse ondan alıyordum. Kumu çok iri parçalı olmayan kokusuz olarak seçmiştik. Kum kabının çevresine plastik banyo paspası koyarsan, tuvaletten sonra yapışan kumların evin içine dağılmasını bir nebze engelleyebilirsin. Kum kabı çok kirlendiyse kullanmayı red edecek, evin daha çok hoşuna giden bir yerine işini görebilecektir. Özellikle kuytu köşelerde. O yüzden kum kabına çok dikkat et. Gerekirse birden fazla kum kabını evin çeşitli yerlerine koy. Tercih etmediği kum kabını sonra kaldırabilirsin.

Mama kabı ve su kabı sürekli dolu olmalı. Yaş mamanın uzun süre oda sıcaklığında durmasına izin verme.

Kediler normalde gece avcılarıdır. Gece aktif olup bir şeyler kovalaması gayet normal.

Ev içinde çıkıp oturabileceği yüksek bir yer sağlamak hem onun hem senin ruh sağlığın açısından çok iyi olacaktır. Tırmalama oyuncakları da (kedinin beğenmesi gerek) evdeki diğer eşyaların ömrünü bir miktar arttırabilir (bende böyle olmadı, oyuncak yerine koltuklar daha çekici geliyordu).

Fazla yaş mama vermeni tavsiye etmem. Ödül mamaları da yuttuğu tüyleri kusmasını sağlayacaktır. Arada ödül maması vermek iyi olur (dışarıda kusması gerektiği zaman -neye göre seçiyor bilemiyorum- ot yiyip kusuyor hayvanlar, evde böyle bir durum çok mümkün değil).

Mevsim geçişlerinde kızgınlık gösterirler. Ya hayvanın çiftleşmesine izin vermelisin ya da kısırlaştırmalısın. En az bir defa doğum yaptığı için sanırım kısırlaştırılmasında sıkıntı yok. Yine de veterinere danış. Kısırlaştırılan hayvanın iştahı artıp biraz daha göt-göbek salabilir. Ev içinde kalacaksa oynayabileceği, tırmanabileceği alanlar olmalı. Dışarı salarsan da eve hangi hastalık ya da parazitle geri döneceğini bilemezsin. Tabi tercih meselesi. Dışarı salmayı düşünüyorsan dişi kedi pek uygun değil. Kısırlaştırılmamış fakat dışarıda gezebilen bir dişi kedi logaritmik olarak çoğalacaktır :)

Çiğ et ürünleri, inek sütü vs. ben hiç vermedim. Şekerli paket gıdalara da yatkınlıkları olabiliyor, duygularını sömürmesine izin verme. İş yerinde baktıklarıma ise mümkün mertebe pişmiş et, et suyu, kuru mama veriyorum. Gayet sağlıklılar.

Tüy uzunluğuna göre ileride problem yaşayabilirsin. Seviyorsa tarakla hem kaşı hem de dökülen tüyleri al. Yoksa başa çıkılmaz.

Evi bol bol havalandır. Yüksek yerdeysen pencerelere sineklik gibi kedinin düşemeyeceği bir şeyler yaptır. Cins kedi bakan arkadaşlar şikayetçi değillerdi fakat benim gibi sokak hayvanı sahiplenenler için kedinin o kendine has kokusu eve gelenleri rahatsız edebiliyor. Özellikle yavrular yediklerinin kokusunu her yere yayabiliyorlar. Mutlu mesut kedini severken eve gelenlerin sana saçma sapan bakışlarına maruz kalmak istemezsin sanırım.

Çok nadir şekilde ben dalin şampuanla yıkıyordum (gerçekten ihtiyaç oluyordu) ama zorunlu olmadıkça kendi sağlığın açısından da yıkamanı tavsiye etmem. Zaten hayvan kendini temizleyebiliyor.

Hayvanda kanlı dışkıya, ishale, yoğun kaşınmaya çok dikkat etmelisin. Yavrular günde kaç defa tuvalete gidiyor vs. ben bir müddet takip bile etmek zorunda kalmıştım.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

hocam mama disinda bisi yedirme bence de. bi iki defa cok yalvardi diye cok cok az miktarda cips gibi seyler verdim direk kustu hayvan. kedi kumu olarak da digerlerine gore baya pahali ama 0 koku istiyorsan evercleandan baska care yok.

black implies white, self implies other, life implies death.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

hocam doğada bunlar kedi maması mı yiyordu binlerce yıl önce  ? 

çiğ et ver ciğer filan, yoğurt, yemek artığı..

her şeyi yesin ne mamakolik yapıyorsun. içinde bence kedileri uyuşturan bir şey var. 

akciğer filan al bolca, kemikleri kır kemik suyuna çorba ver filan.. 

neymiş mama çok sağlıklıymış. yersen..

Arkadaş doğru demiş. 

Köyde bizim de kediler vardı. Doğal besleniyorlardi. Kuş, fare, börtü böcek, ot yerlerdi. Sağlıklı kedilerdi. Sikiş zamanı sikiş, av zamanı av, yavru bakımı desen o biçim. Mama,kum, şu bu,  bunlar para tuzağı. Paranı bunlara kaptırma. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

tipe bak bunda mahmut tipi var .  

ismini ne koyacaksın 

Minimalist Değilim Tembelim
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Konuyu bölmek gibi olmasın kedi beslemek nasıl bir duygu yazılanları okudum baya zahmetli gibi duruyor. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoldenShark
    GoldenShark's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim. Korona kedilerdede var. Hatta yıllardan beri var. Kediden insana geçmiyor. Ama kediden kediye geçiyor grip gibi. 

Sokakta bir kedi sevdiniz kedi eğer korona ise virüs elinizde eve kadar gelip sizin kedinize bulaşabilir.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kedil_bula%C5%9Fan_peritonit

5 ay önce kedimi bu lanet hastalık yüzünden kaybettim, çok kötü bi duyguydu...

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek
    salihgs bunu yazdı

Konuyu bölmek gibi olmasın kedi beslemek nasıl bir duygu yazılanları okudum baya zahmetli gibi duruyor. 

müthiş bi duygu , zahmetli değil köpek hevesim var ama beslemem bakmam imkansız , 

kedi beslemesi daha kolay su maması olsun kumu temiz olsun yetiyo

keyfi gelince gelir sevdirir kendini onun dışında sen değil o evin sahibi gibi takılıyor

**doğadaki kedlerden sokaktaki kedilerin beslenmelerinden  vs bahsedilmiş, normalde kedi ömrü 10-12 yıl fakat sokaktaki canların maalesef ortalama 2 yada 3 yıl

kediye masraf yapıyomus gibi düşünmeyin , sizinle birlikte yaşayan bir canın ihtiyaclarını karşılıyomus gibi düşün

le le le sakine
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

Kedi kumunu Metro Marketlerinden al hem ucuz hem de kalitelidir. Kokusuz olanı öneririm.

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
Toplam Hit: 8833 Toplam Mesaj: 55
kedi kedi