Kiracıya Zam Nasıl Yapıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Beyler birkaç ev ve birkaç dükkandan kira topluyoruz.

Bu kişilerin çoğu eski kiracı.

Fakat bu işi beceremiyoruz gibi düşünmeye başladım.

Örn Kadıköydeki evlere sahibinden.com da bakıyorum 20.000 - 25.000 kiralar var. Bizim kiracı gayet de güzel bir lokasyonda oturuyor 6000 e. Ne desesk 10.000 e çıkaramıyoruz kirayı. Muhabbet, müspet rakamlardan çok "işler bozuk", "ekonomi kötü" falan insanların kişisel sorunlarını dinlemeye dönüyor.

Bu aslında yeni bir sorun değil yıllarca kiracılara enflasyonun oldukça altında zam yapılmış. Toparlamak istiyorum fakat bu seneki ekonomik çöküşle birlikte gayrımenkulu olması gereken değere çekmem için %400 falan yapmam lazım artık, bu da mevcut kiracılarla son derece zor. Bazıları ekonomik göstergeleri konuşamayacağım kadar cahil insanlar yada cahile yatıyorlar.

Bazı yerler miras kaldığı için çok hissedarlı. Abartmıyorum dolar bazında bir dükkana 30 dolar veren dükkanlar var (Hisseme düşen değil toplam). Bu dükkan hisseli ve bana getirisi ayda 5$ para ediyor. Vergisini/masrafını düşsem 3 dolara iner. Bi de bunlar için beyanname doldurmak zorunda kalıyorum. Daha da korkuncu bunlar düzenli de ödemiyor onun için hem hesabı zor hem hatırlatması yorucu.

Bu şeylerle ister istemez uğraşmak zorundayız. Onun için bu sene bütün bu düşük rakamları toparlamak istiyorum.

Siz ev sahipleri nasıl başa çıkıyorsunuz bu işlerle?

Özellikle merak ettiğim şu. Kira 1000 TL ve 1500 e çıkarmak istiyorsunuz diyelim ama kiracı da istemiyor ama kiracıyı da çıkarma hakkınız yok 10 seneden önce. Bunlar yetmezmiş gibi tam zam yapabilceğiniz yılda %25 yasal kira limiti kondu.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

5 sene sonra kira tespit davası açabiliyorsun. arada oluşan farkı tahsilde edebiliyorsun,

10 sene sonra şartsız çık diyebiliyorsun kiracıya.

hukuki prosedürü nasıl işliyor onu bilmiyorum ve merak ediyorum.

akmarky tarafından 01/Eki/22 15:34 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Şimdi kiracı ve ev sahibi sorunları oldukça arttı biliyorsun. Kira tespit davası açsak ne kadar zamanda sonuç veriyor? Tespit nasıl yapılıyor?

Aradaki farkı tahsil edebiliyoruz demişsin fakat bunun için kira zammı için noterden talep ettiğimiz kira için ihtar falan bişi çekmek gerekiyormu?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Şimdi kiracı ve ev sahibi sorunları oldukça arttı biliyorsun. Kira tespit davası açsak ne kadar zamanda sonuç veriyor? Tespit nasıl yapılıyor?

Aradaki farkı tahsil edebiliyoruz demişsin fakat bunun için kira zammı için noterden talep ettiğimiz kira için ihtar falan bişi çekmek gerekiyormu?

bilir kişi çevre dairelere göre inceliyor ona göre mahkemeye bildiriyor olması gereken kirayı. süreçler hakkında benimde bilgim yok...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Enflasyonun yarısını yap geç üstad. Mırın kırın eden, sorun çıkartan olursa da tespit davası ile uğraşmak istemediğini ama açabileceğini belirt. Kabul ederler diye düşünüyorum, etmeyenlere de dava açacan artık

Errare Humanum Est
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Evin kapısını baltayla kırım tehtid edebilirsin Şeyhim. Yada müritlerini topla mevzu çıkar yiyorsa ödemesin camdan aşağıya atarız.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Şimdi anlamadığım mevzu şu siz kiracilarla 10senelik yasal enflasyon üzerinden mi anlaşma yaptınız? 

Eğer öyleyse iki çözüm var şeyhim ya tarikatı toplucan gitcez kâbus olacaz ya da ne kadar sürerine bakmadan kira tespit davası açacaksın 30dolara kira mi olur la :D

Troubles'll come & they'll pass
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Evin kapısını baltayla kırım tehtid edebilirsin Şeyhim. Yada müritlerini topla mevzu çıkar yiyorsa ödemesin camdan aşağıya atarız.

Eminevim patlarsa , onlara sakla bence bu enerjini?

Ödemiyor odenemiyor alamiyorum odeme yapmiyor gibi bir şey dememiş , gönlümde olan zammı yapamıyorum uzlasamiyoruz ortak noktada demis.

Kurtlar tasma takmaz....
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek

Evlerin olduğu bölgede sağlam bir emlakçı bul. En az 10 yıldır o bölgede esnaflık yapsın. Durumu ona anlat. Yeni kiracıyı sen bul de. Senin yerine o uğraşır yada en iyi yolu o söyler. 

İmza mı? O da ne demek?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    TaRuZ bunu yazdı

Enflasyonun yarısını yap geç üstad. Mırın kırın eden, sorun çıkartan olursa da tespit davası ile uğraşmak istemediğini ama açabileceğini belirt. Kabul ederler diye düşünüyorum, etmeyenlere de dava açacan artık

Enflasyonun yarısı yapa yapa bu hale geldi zaten

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek

1- Kiracıdan kiraya verirken tahliye taahüdü alıyorsun.

2-Gereken kira artışını geçmiş yıllarda kiracının yapmadığını söylediğinden hareketle şu yolu izleyebilirsin

+ avukatlık ücreti vs eklendiğinde 30 bin tl gibi bir rakam çıkıyor bunu öderse kira tespit yoluna gidersin 5 yıldan fazladır kiracıysa, ödemezse zaten icra yoluyla tahliye yoluna gidersin.Ya da şeyhim bu işlerle hiç uğraşma yaz özelden yardımcı olayım :)

K4R4B4S4N tarafından 01/Eki/22 17:45 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 4456 Toplam Mesaj: 47
kira kira hukuku kiracı