Kiracıya Zam Nasıl Yapıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Tahliye işi zor iş heleki bu zamanda 

Makul seviyede anlaşma yolunda sulh olmak en iyisi 

Yada satıp kurtulacaksın en son çare 

Fabrika veya büyük bir işyeri olmadığı sürece bir mülk kiracıya vermek gerçekten son 10 yildir problem 

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek

sahibinden.com da şu an 26000 civarı ilan var. bir aralar 16000 e kadar düşmüştü istanbul'daki ilan sayısı. Yeni kiralardan kimse ev tutamıyor. Bu yüzden bu rakamlara bakarak artış mantıklı değil.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kanoonline
    kanoonline's avatar
    Erkek

geç ve düzensiz ödüyorsa dava açıp çıkarabilirsin. tabi öncesinde avukatla görüş ihtar falan çekmek gerekiyor. 1 yıl içerisinde 2 kere geç ödemesi yeterli.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Bizim arkadaşın babası 9 aydır kiracıyı çıkaramadı. Kirada vermiyor yüzsüz. Dava açtılar 6 ay kira veremezse çıkarabiliyorsun mahkeme yoluyla.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

Delete

kaygusuz tarafından 02/Eki/22 00:35 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

2 kuzenim(abi kardeş) avukat. Bizim tüm kiracı işlerini kuzenlerim hallediyor. Sadece bizim değil tüm ailenin işlerini de hallediyorlar. Pek çok senaryo başımızdan geçti. Bildiklerimi yazayım.

Tüm durumlar için elinde kira kontratının olduğunu varsayıyorum.

1-)  10 yıllık kiracı ise;

Herkes söylemiş zaten. 10 yılı geçince çıkarma hakkın var.

2-) 5 yıl oldu ise;

Kiracı 5 yılı doldurunca kira tespit davası açıyorsun. Varsayalım senin ev kirası 2000, internetten bakıp piyasa 15.000 diyerek kira talep edemiyorsun. Bilirkişi geliyor evi geziyor. Hatta hakimle beraber de gelebilirler. Diyor ki olması gereken fiyat 6000. Sonra bunun üzerine %10 indirim yapıyor mahkeme.

Kiracının lehine oluyor bu indirim. Sonuçta %10 indirimle 5400 TL oluyor kiran. Kiracı bunu sike sike ödemek zorunda.

5 yılı geçen kiracılar için avukatın konuşur. Kirayı artırın yoksa kira tespit davası açacağız der. Sen muhatap olmazsın. Avukat konuşacak. Kiracı dava açın derse 8-9 ay sürer. Ama sonunda illaki kazanırsın.

%25 zam muhabbetinden dolayı kira tespit davası için haziran ayını bekleyebilirsin.

3-) Kirayı düzgün ödemiyorsa;

Kontratta yazan ödeme günü kaç? Diyelim ayın 3 üne kadar ödenecek diye yazıldı. Dükkan kirası 600 TL olsun. Ayın 5 i oldu kira yok. Hemen avukatın icra takibi başlatıyor. Zaten her şey internetten anında oluyor. Bunun bir masrafı var 800-900 TL civarında bunu sen veriyorsun. Kanıt olarak kira kontratını sisteme giriyor avukat. Diyelim dalyarak kiracı ayın 20 sinde ödedi parayı. Olsun ödesin. Sana 15 günlük faiz ödüyor ayrıca icra takibi masrafını da sike sike ödüyor.

Ne oldu? Zamanında yatırmadığı 600 TL için 1500 TL ödemek zorunda kaldı. 

Gelecek ay geldi. Yine aynısı oldu. Tekrar icra takibi. 

1 yılda 2 sefer kirayı geciktirirse ve sen haklı ihtar çekersen bu defa kira sözleşmesini sonlandırmak için dava açma hakkın oluyor. Evden çıkartabiliyorsun. Kirayı düzgün ödemiyor olması en güzeli senin için.

İcradaki borcunu ödemezse banka hesaplarına bloke koydurur avukat. Eşek gibi ödemek zorunda kalırlar.

4-) Kira takar kaçarsa;

Kaçamaz. Eninde sonunda alırsın o parayı.

5-) Kiracı kavga çıkarır. Cahildir. Olay çıkartır;

Tahliye zamanı gelince devletin silahlı kolluk kuvveti kapısına dayanınca kendi borusunu öttüremeyeceğini anlar. Adamı sikerler. 

Özetle

5 yılı geçenleri "kira tespit davası" ile vuracaksın. Düzgün ödemeyen tayfayı icra takibi ile vuracaksın. Tabi bunları sen yapmayacaksın. Avukatın yapacak. 

--------------------------------------------------

https://dolanbay.net/ kuzenlerin bürosu bu. Siteyi wordpress ile yapmıştım. Yakın zamanda yenileyeceğim çok yavaş açılıyor. Ofis kartalda. Yakınsan gidip yüz yüze de konuşabilirsin. Ayrıca hissedarlı olduğunu da belirtip detayları konuşursun. Hissedarlı olunca nasıl bir süreç olur bilmiyorum.

Mutlaka ama mutlaka bir avukat ile ilerle. Kötü niyetli kiracı insanlıktan ve kibarlıktan anlamaz. Avukat illaki paranı alır ama süreci de doğru yönetir. Yani davalar bitsin öyle para vereyim olayı yok. En başından paran gider.

Biz 1 kuruş avukat parası ödemedik tabii ki. O yüzden avukatların ne kadar isteyeceğini bilemiyorum. Ama özelden yazarsan kuzenimin numarasını atarım arar sorarsın fiyatı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam kiracılar kötü niyetli değiller birkaçı dışında. Ben sadece birsürü kişiyi aramadan saçma sapan dertlerini dinlemeden sözleşmemdeki parayı en kolay mahkemeleşmeden iki tarafında huzuru bozulmadan nasıl toplarım diye düşünüyorum.

Fakat mahkeme kartını göstermeden bu iş olmayacak gibi hakkaten.

Baya aydınlatıcı oldu Teşekkürler

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

kiracı bize zam yapacaktı tüm taktikleri öğrendiğime göre onlarla nasıl savasacagımıza ogrendim iyi oldugu yazdıgınız

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

%25 den fazla zam teklif etti bende istemeyerek ugrasmamak icin kabul ettim geriye donuk dava acabiliyor muyuz? (yapilan %60)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

@Hannibal_King Bilgiler için teşekkürler. Sistem böyleyse 3 4 sene sonra kiracılar kan ağlayacak. 

Yasal olarak yapılacak zam bu kadar diye direten kiracılar, yarın hiç bir şey yapamayacak.

Durum bu olunca, İstanbul değilde İzmir ya da çevre şehirleri düşünmeye başladım.  

hypnot1c tarafından 02/Eki/22 03:46 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
Toplam Hit: 4464 Toplam Mesaj: 47
kira kira hukuku kiracı