Kiracıya Zam Nasıl Yapıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Olay mahkemeye taşınırsa çok uzuyor ve genelde mahkeme kiracı tarafında oluyor. Özellikle şu kira zammını sabitlemesinden sonra.

Yasal olarak kiracıyı çıkartmanın tek yolu şu;
    Sözleşme bitimine 1-2 ay önceden noterden; ihtiyaçtan dolayı eve kendiniz taşınacağınızı ve sözleşme bitimi evi tahliye etmeleri gerektiğini yaz ve ihtarname gönder.
    Bu durumda her türlü evi boşaltmak zorundadır. Yanlız; evi boşalttıktan sonra sen taşınmazsan ve eski kiracın takip edip tekrar kiraya verdiğin için dava açarsa, 12 aylık kira bedelini tazminat olarak ödersin.
    Eve ben/oğlum/kızım taşınıyor diyorsan 3 yıl tekrar kiraya veremiyorsun. Onun dışında kira bedeli nedeniyle kiracıyı mahkeme kararıyla çıkartmak çok zor.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    HolyOne bunu yazdı

Hocam kiracılar kötü niyetli değiller birkaçı dışında. Ben sadece birsürü kişiyi aramadan saçma sapan dertlerini dinlemeden sözleşmemdeki parayı en kolay mahkemeleşmeden iki tarafında huzuru bozulmadan nasıl toplarım diye düşünüyorum.

Fakat mahkeme kartını göstermeden bu iş olmayacak gibi hakkaten.

Baya aydınlatıcı oldu Teşekkürler

şeyh bu işleri komple bi avukata devretsene uğraşsın dursun. ne uğraşıyon kendin

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Olay mahkemeye taşınırsa çok uzuyor ve genelde mahkeme kiracı tarafında oluyor. Özellikle şu kira zammını sabitlemesinden sonra.

Sözleşme bitimine 1-2 ay önceden noterden; ihtiyaçtan dolayı eve kendiniz taşınacağınızı ve sözleşme bitimi evi tahliye etmeleri gerektiğini yaz ve ihtarname gönder.
    Bu durumda her türlü evi boşaltmak zorundadır. Yanlız; evi boşalttıktan sonra sen taşınmazsan ve eski kiracın takip edip tekrar kiraya verdiğin için dava açarsa, 12 aylık kira bedelini tazminat olarak ödersin.
    Eve ben/oğlum/kızım taşınıyor diyorsan 3 yıl tekrar kiraya veremiyorsun. Onun dışında kira bedeli nedeniyle kiracıyı mahkeme kararıyla çıkartmak çok zor.

Hocam şöyle bir ekleme yapmak isterim ihtiyaç sebebiyle tahliye için noterden ihtar değil dava açmak gerekir bu hak ancak dava yoluyla süresinde kullanılabilir.İhtiyacım var diye noterden ihtar çektin diye kiracı çıkmazsa çıkmaz.2. ihtimal kiracı noter ihtarına bağlı olarak evi tahliye etti ve sonra 3 yıl içinde kiralayan evi kiraya verdi.Bu aşamada evi tahliye eden kiracı tazminat hakkına başvuramıyor çünkü dava yoluyla değil noter ihtarı sonrası kendi isteğiyle evi tahliye etmiş oluyor.Çok yeni bir yargıtay kararı yoksa takip ettiğim kadarıyla durum bu.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ya sen şeyh değilmisin bırak para olaylarını, ilim irfan peşinde koş ')

2022 model en üst paket aldıgın Mercedes'in hayrına 1 ay kira almamalısın.

KaptaN tarafından 02/Eki/22 11:02 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spyware__007
    Spyware__007's avatar
    Erkek

Şeyh

ben kiracıyım ev sahibinin bana uyguladığı tarifeyi söyleyim

kontrata iliştirilmiş memur bordrosu ve memura memur kefili tahliye taahhütnamesi bu şartlar altında evini kiraladı

daha önce beni çıkartan kişi kızını oturtacaktı sebebi geçerli ama

komşularımın başına gelen (aynı kat içinde 2 kiracı) ve onlardan duyduğuma göre zam yapılmasına karşı çıktıkları an evi satıyorum haberin olsun diyip ilana koydular ve emlakçılar eve girip fotoğraf çekmeye başladı onlarda şuan ev bakıyor ve en kısa zamanda taşınacaklar onlara 6 ay müddet vermişler 

tavsiyem katakulli ile bu işi çözmen

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DevilKingtr
    DevilKingtr's avatar
    Erkek
    Spyware__007 bunu yazdı

Şeyh

ben kiracıyım ev sahibinin bana uyguladığı tarifeyi söyleyim

kontrata iliştirilmiş memur bordrosu ve memura memur kefili tahliye taahhütnamesi bu şartlar altında evini kiraladı

daha önce beni çıkartan kişi kızını oturtacaktı sebebi geçerli ama

komşularımın başına gelen (aynı kat içinde 2 kiracı) ve onlardan duyduğuma göre zam yapılmasına karşı çıktıkları an evi satıyorum haberin olsun diyip ilana koydular ve emlakçılar eve girip fotoğraf çekmeye başladı onlarda şuan ev bakıyor ve en kısa zamanda taşınacaklar onlara 6 ay müddet vermişler 

tavsiyem katakulli ile bu işi çözmen

ben yerlerine olsam ne emlakçıya kapıyı açarım ne de evden çıkarım,gününü geçirmeden kirayı gönderir geçerim %25 yasal faizi yapıştırır uyurum.

DevilKingtr tarafından 03/Eki/22 01:21 tarihinde düzenlenmiştir

Viski var önlerinde , Ne içen dediler ? ırakı dedim ben https://www.kisa.link/QobI
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    K4R4B4S4N bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Hocam şöyle bir ekleme yapmak isterim ihtiyaç sebebiyle tahliye için noterden ihtar değil dava açmak gerekir bu hak ancak dava yoluyla süresinde kullanılabilir.İhtiyacım var diye noterden ihtar çektin diye kiracı çıkmazsa çıkmaz.2. ihtimal kiracı noter ihtarına bağlı olarak evi tahliye etti ve sonra 3 yıl içinde kiralayan evi kiraya verdi.Bu aşamada evi tahliye eden kiracı tazminat hakkına başvuramıyor çünkü dava yoluyla değil noter ihtarı sonrası kendi isteğiyle evi tahliye etmiş oluyor.Çok yeni bir yargıtay kararı yoksa takip ettiğim kadarıyla durum bu.

Hocam, istersen internetten bir bak veya avukata sor, dava felan açman gerekmiyor. İhtar yeterli. Şöyle ki ; SÖZLEŞME, iki veya daha fazla kişi/kurumun anlaşmaya vardığı bir mutabakattır. Genelde her sözleşmenin yükümlülükleri olduğu gibi bir başlangıç ve bitiş tarihi vardır. Kısaca sözleşme tarihi bitmişse taraflardan bir tanesi kafasına göre ben sözleşmeyi uzatıyorum diyemez. Fakat konut kira sözleşmeleri kanun önünde farklıdır. Kanun; eğer kiracıyı "sadece kira ücreti artışı" nedeniyle çıkartısan ve tekrar başkasına kiraya veremezsin der. Tabii, kiracı kirayı zamanında yatırmıyorsa, komşuları raharsız ediyorsa vb. bahana olmadığını var sayıyorum.
    Kendin oturacaksan ve ticari olarak kiraya vermeyeceksen, kanunen; sözleşmenin yenilenmeyeceğini, evi sözleşme bitiminde evi tahliye etmesi için noterden ihtarmane çekersin.
    Zaten senin olan ve kira sözleşmesi bitmiş bir ev için neden dava açasın. En fazla tahliye etmiyorsa tahliye davası açarsın, ki sözleşme bittiği ve 1-2 ay öncesinden ihtarname çektiğin için elektrik, su aboneliklerini de iptal ettirip kapattırabilirsin.
    Ticari olan dükkan, atölye vb. için bunu gerek yok. Sözleşme bitti mi çıkmak zorunda. Ve ticari olanlar için devlet bir oran zorunluğu tutmadı/tutamaz. Genelde ticari kira sözleşmeleri 5-10 yıllık yapıldığı için tufe, altın, döviz gibi mta lar üzerinden artış belirlenir.
    Burada önemli olan; sözleşmelerini adam gibi yapın, başlangıç ve bitiş tarihleri net olsun. Bir sonraki kira artışı ile ilgili bir bilgi içermesin (zaten aranızda anlaşırsanız tekrar 1 yıllık yeni sözleşme imzalayacaksınız, eskisi iptal olacak) ve sözleşme otomatik uzatılır gibi bir madde yer almasın.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

2 kuzenim(abi kardeş) avukat. Bizim tüm kiracı işlerini kuzenlerim hallediyor. Sadece bizim değil tüm ailenin işlerini de hallediyorlar. Pek çok senaryo başımızdan geçti. Bildiklerimi yazayım.

Tüm durumlar için elinde kira kontratının olduğunu varsayıyorum.

1-)  10 yıllık kiracı ise;

Herkes söylemiş zaten. 10 yılı geçince çıkarma hakkın var.

2-) 5 yıl oldu ise;

Kiracı 5 yılı doldurunca kira tespit davası açıyorsun. Varsayalım senin ev kirası 2000, internetten bakıp piyasa 15.000 diyerek kira talep edemiyorsun. Bilirkişi geliyor evi geziyor. Hatta hakimle beraber de gelebilirler. Diyor ki olması gereken fiyat 6000. Sonra bunun üzerine %10 indirim yapıyor mahkeme.

Kiracının lehine oluyor bu indirim. Sonuçta %10 indirimle 5400 TL oluyor kiran. Kiracı bunu sike sike ödemek zorunda.

5 yılı geçen kiracılar için avukatın konuşur. Kirayı artırın yoksa kira tespit davası açacağız der. Sen muhatap olmazsın. Avukat konuşacak. Kiracı dava açın derse 8-9 ay sürer. Ama sonunda illaki kazanırsın.

%25 zam muhabbetinden dolayı kira tespit davası için haziran ayını bekleyebilirsin.

3-) Kirayı düzgün ödemiyorsa;

Kontratta yazan ödeme günü kaç? Diyelim ayın 3 üne kadar ödenecek diye yazıldı. Dükkan kirası 600 TL olsun. Ayın 5 i oldu kira yok. Hemen avukatın icra takibi başlatıyor. Zaten her şey internetten anında oluyor. Bunun bir masrafı var 800-900 TL civarında bunu sen veriyorsun. Kanıt olarak kira kontratını sisteme giriyor avukat. Diyelim dalyarak kiracı ayın 20 sinde ödedi parayı. Olsun ödesin. Sana 15 günlük faiz ödüyor ayrıca icra takibi masrafını da sike sike ödüyor.

Ne oldu? Zamanında yatırmadığı 600 TL için 1500 TL ödemek zorunda kaldı. 

Gelecek ay geldi. Yine aynısı oldu. Tekrar icra takibi. 

1 yılda 2 sefer kirayı geciktirirse ve sen haklı ihtar çekersen bu defa kira sözleşmesini sonlandırmak için dava açma hakkın oluyor. Evden çıkartabiliyorsun. Kirayı düzgün ödemiyor olması en güzeli senin için.

İcradaki borcunu ödemezse banka hesaplarına bloke koydurur avukat. Eşek gibi ödemek zorunda kalırlar.

4-) Kira takar kaçarsa;

Kaçamaz. Eninde sonunda alırsın o parayı.

5-) Kiracı kavga çıkarır. Cahildir. Olay çıkartır;

Tahliye zamanı gelince devletin silahlı kolluk kuvveti kapısına dayanınca kendi borusunu öttüremeyeceğini anlar. Adamı sikerler. 

Özetle

5 yılı geçenleri "kira tespit davası" ile vuracaksın. Düzgün ödemeyen tayfayı icra takibi ile vuracaksın. Tabi bunları sen yapmayacaksın. Avukatın yapacak. 

--------------------------------------------------

https://dolanbay.net/ kuzenlerin bürosu bu. Siteyi wordpress ile yapmıştım. Yakın zamanda yenileyeceğim çok yavaş açılıyor. Ofis kartalda. Yakınsan gidip yüz yüze de konuşabilirsin. Ayrıca hissedarlı olduğunu da belirtip detayları konuşursun. Hissedarlı olunca nasıl bir süreç olur bilmiyorum.

Mutlaka ama mutlaka bir avukat ile ilerle. Kötü niyetli kiracı insanlıktan ve kibarlıktan anlamaz. Avukat illaki paranı alır ama süreci de doğru yönetir. Yani davalar bitsin öyle para vereyim olayı yok. En başından paran gider.

Biz 1 kuruş avukat parası ödemedik tabii ki. O yüzden avukatların ne kadar isteyeceğini bilemiyorum. Ama özelden yazarsan kuzenimin numarasını atarım arar sorarsın fiyatı.

şahane bilgiler için teşekkür ederiz hocam.

Yalnız keşke hukuk bürosunun adı başka olsaymış :D Dolanbay ne ya? Aklıma direk olarak insanları dolandırma amaçlı kurulmuş şirketleri getiriyor :D Sayfa geç açılıyor bu arada dediğin gibi. Baksan iyi olur.

Cigu bigule :(
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

@DrKeworks dolanbay soyad hocam :))

Aklıma gelen birkaç maddeyi daha yazayım.

6-) Evi satmak ile tehdit ederek kiracıyı çıkarmaya çalışmak

Varsayalım kiranız 2000 TL ve ev sahibi kirayı 4000 TL yap yada evi satacağım dedi. Bu durumda kiracı olarak %25 zam yapıp oturmaya devam ettiniz diyelim. Ev sahibi gitti akrabasına kuzenine evi sattı. Noterden alım satım parası ödediler. Sonra evi alan kişi size 1 ay içinde ihtarname göndermek zorunda. Ve sonrasında evden çıkmak için 6 ay süreniz var. Ama çıkmak zorunda değilsiniz. 6 ay bittikten sonra yeni ev sahibiniz size tahliye davası açacak. Diyecek ki  benim ihtiyacım var veya annemin babamın bu evde oturmaya ihtiyacı var. Bu nedenle kiracı çıksın diyecek. 

Tabi burada yeni ev sahibi o evde kendisinin veya bir yakınının oturmaya ihtiyacı olduğunu ispatlamak zorunda. Bu dava da 1,5-2 sene sürer. Zaten en başta 6 aylık bir ihtarname süresi vardı. Sonuç olarak kiracı o evde 2 sene daha oturur.

Evi sattım. Yeni ev sahibi noterden ihtarname çekti. Kiracı evden çıksın işleri o kadar kolay değil. Hakimler neyin ne olduğunun farkında. Ve bu %25 zam sınırı muhabbetinden dolayı ev sahiplerinin böyle numaralar yapmak isteyeceğini de biliyorlar. 

Bu senaryoda olan ev sahibine olur. Hem noterde alım satım parası verecek hem de dava sürecinde avukat parası verecek. 

7-) Evi satmadan doğrudan ev sahibinin kendisinin oturmak istemesi

Yine mahkemede kendinin ihtiyacının olduğunu ispatlaman lazım. Aynı şehirde birden fazla evin varsa, hakim sana der ki neden diğer evinde oturmuyorsun? 

Özetle kirasını günü gününe ödeyen kiracıyı evden çıkarmak pek kolay değil. (Gerçekten ev sahibinin ihtiyaç durumu olmadıkça)

Ev sahibi olarak elinde 2 tane hamlen var. 

1) Kiracı kirayı ödemeyecek veya sürekli geciktirecek

2) 5 yıl dolunca kira tespit davası açacaksın.

Bunların dışında kolay kolay kiracıya karşı mantıklı hamleler yapamıyorsun. Yaparsın işte ama paran ve zamanın gider.

8-) Açgözlü ev sahibine karşı ne yapılır?

Varsayalım 2018 Ekim ayında eve taşındınız. 2022 Ekim ayı geldi. Şu anda ödediğiniz kira 2000 TL. Ev sahibi 6000 istiyor. Anlaştınız orta yol buldunuz, dava falan uğraşmak istemiyorsunuz. 4000 TL de tamam oldunuz. 

Mutlaka ama mutlaka Ekim 2022 tarihli yeni sözleşme yapmanız gerekli. Çünkü yeni sözleşme yaptığınızda 5 yıllık süre sıfırlanacak.

2023 Ekim ayında kiralar 8000 TL oldu diyelim. Bu durumda ev sahibiniz kira tespit davası açabilir mi? Hayır. Neden açamaz? Çünkü siz 2022 de yeni sözleşme yaptınız ve oraya 4000 TL yazdınız. Kira tespit davası için 2027 yılına kadar beklemek zorunda.

Sonuç olarak; en güzeli konuşarak anlaşarak kendi aranda çözmen. Ancak karşında kötü niyetli, yavşak insanlar olur o zaman mahkemeye başvurmak en doğru ve mantıklı olanı. Kiracının %25 zam yapmasını çakallık ve kötü niyet olarak görüyorum. 

Enflasyonun %25 olmadığını hepimiz biliyoruz. Açarsın internetten https://www.hesapkurdu.com/konut-kredisi/h/kira-artisi-hesaplama kira artış hesaplama sitelerini %60 mı diyor o kadar zam yaparsın. %60 gerçek enflasyon mu? Değil tabii ki. Ama işte orta yol bulunmalı bence.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    K4R4B4S4N
    K4R4B4S4N's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    K4R4B4S4N bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Hocam, istersen internetten bir bak veya avukata sor, dava felan açman gerekmiyor. İhtar yeterli. Şöyle ki ; SÖZLEŞME, iki veya daha fazla kişi/kurumun anlaşmaya vardığı bir mutabakattır. Genelde her sözleşmenin yükümlülükleri olduğu gibi bir başlangıç ve bitiş tarihi vardır. Kısaca sözleşme tarihi bitmişse taraflardan bir tanesi kafasına göre ben sözleşmeyi uzatıyorum diyemez. Fakat konut kira sözleşmeleri kanun önünde farklıdır. Kanun; eğer kiracıyı "sadece kira ücreti artışı" nedeniyle çıkartısan ve tekrar başkasına kiraya veremezsin der. Tabii, kiracı kirayı zamanında yatırmıyorsa, komşuları raharsız ediyorsa vb. bahana olmadığını var sayıyorum.
    Kendin oturacaksan ve ticari olarak kiraya vermeyeceksen, kanunen; sözleşmenin yenilenmeyeceğini, evi sözleşme bitiminde evi tahliye etmesi için noterden ihtarmane çekersin.
    Zaten senin olan ve kira sözleşmesi bitmiş bir ev için neden dava açasın. En fazla tahliye etmiyorsa tahliye davası açarsın, ki sözleşme bittiği ve 1-2 ay öncesinden ihtarname çektiğin için elektrik, su aboneliklerini de iptal ettirip kapattırabilirsin.
    Ticari olan dükkan, atölye vb. için bunu gerek yok. Sözleşme bitti mi çıkmak zorunda. Ve ticari olanlar için devlet bir oran zorunluğu tutmadı/tutamaz. Genelde ticari kira sözleşmeleri 5-10 yıllık yapıldığı için tufe, altın, döviz gibi mta lar üzerinden artış belirlenir.
    Burada önemli olan; sözleşmelerini adam gibi yapın, başlangıç ve bitiş tarihleri net olsun. Bir sonraki kira artışı ile ilgili bir bilgi içermesin (zaten aranızda anlaşırsanız tekrar 1 yıllık yeni sözleşme imzalayacaksınız, eskisi iptal olacak) ve sözleşme otomatik uzatılır gibi bir madde yer almasın.

Hocam bilgilerinin çoğu eksik ve yanlış aynı zamanda elektrik kesmek vs gibi yöntemlerle suça yönlendiriyorsun üstelik kendi üzerine olmayan elektrik aboneliğini nasıl iptal ettireceksin.Meskenlerde kira sözleşmesinin süresi bitince sonlanması gibi birşey yok bu sadece kiracının lehine olan bir düzenleme.Yeni malikin gerçek samimi ihtiyacı olmadığı taktirde ihtar yeterli değildir, bir üst katta oturmaya elverişli başka boş bir dairesi olsun yeni malik satın aldığı evden kiracıyı ihtarla çıkartsında görelim, sürekli bir yıllık yaptığın sözleşme de aslında belirsiz süreli sözleşmeye dönmektedir bunuda bir araştırmanı öneririm.Somut olaya göre bir tavsiye vermek yerinde olur birçok değişkenin olduğu konularda kesin tavsiye vermekten kaçınılmalıdır.
Toplam Hit: 4403 Toplam Mesaj: 47
kira kira hukuku kiracı