Kitap Önerilerimizi Bu Başlık Altında Paylaşıyoruz

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  blackglove
  blackglove's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Mayıs/2012
  Erkek

  Biraz ekşisözlük başlığı gibi oldu ama modlar gerek görürse düzeltilebilir. Arkadaşlar Vatandaşlar biliyorsunuzki Ahmed Arifin deyimiyle Namussuz bir Cağda yaşıyoruz. Çagımızda öyle bir sistem varki insanı insana kırdırtıyor. Özellikle Türkiyede Sistem öyle bir durumdaki evlat babaya baba anaya kardeş kardeşe düşman oluyor. İşte kendisinin ve çevresinin farkına varan insanlar bu sistemden uzaklaşmaya çalısıyor. Kimimiz bu hayat meşgalesinde bu uhrevi sıkıntılarımızı program yaparak kimimiz web sitesi kurarak(Tbt için diyorum) kimimiz hayvanları kendine dost ederek kimimiz into the wilddeki arkadaş gibi doğaya kendimizi bırakarak kimimiz ise benim gibi kitaplara sığınarak bu buhrandan kurtulmaya çalışıyoruz. Ülke gündemi vs. Vol 5 te bazı müridcanların isteği üzerine okuduğum ve ufkumu açan bir kaç kitap paylaşmak istiyorum. Eğer sizinde öneriniz varsa paylaşabilirsiniz. Diyeceksiniz Ağa amk bu nedir sen edebiyatçımı oldun iki kitap okudun diye. Haklısınız edebiyatçı değilim ormancıyım nihayetinde ama okumayı çok severim not almayı çok severim ve ayrıca bilgiyi paylaşmayı çok severim. Neden severim çünkü ülkemizde şu an yaşanan peygamberimiz dönemindeki cahiliyeyi yaşıyor maalesef. Bunu aşmak tek bir şekilde olur. Oda okumak ve bilmek. Benim bildiğim pek bişey yok. Koskoca iman rabbani hazretleri bile diyorki Okuduğum kitapları ayagimın ucundanu arşa kadar yükselir Ancak bildiğim bir şey varsa o da hiç birşey bilmediğimdir. (Yanlıs hatırliyor olabilirim söyleyen alimi). Neysa vatandaşlar çok kafa şişirdim direk konuya girelim.

  1. Kitap tavsiyem Hayvan Çiftliği Yazar George Orwell Tür. Distopik. Konu. Fabl niteliğindeki bu hiciv kitabı Özgürlükleri ve sömürülmemeleri için yaşayan Hayvanlarin isyanı yeni bir düzen kurulmasi sonra düzeni kuranların bu düzen içinde kendi arkadaşlarını suistimal etmesini anlatıyor. Kitapta stalin marx vs gibi tarihi şahısları görür gibi olacaksınız.

   

  2.1984 Yazar George Orwell Tür distopik Konu. Kahramanimız winstonun düzeni kendi içinde sorgulamasıyla başlayan bir süreçte kâh 2+2=5 olduğunu kâh işkence yerlerinin isminin sevgi bakanlıği olduğunu ögreneceksiniz. Kitap 1940larda falan yazılmasina rağmen Günümüz Türkiyesini okuduğunuzu hissedeceksiniz bir an. Sürükleyici bir kitaptır. Kitapta en çok hoşuma giden cümle şu İsyan etmeden asla başkaldıramazlar. Ama başkaldırmadanda isyan edemezlerdi. Çok güzel mesajlar var. Gerçekliğin nasıl çarpıtıldığıni kitapta gorünce acaba bizim başımızdakilerde bunlardanmı esinlenmiş demekten alamadım kendimi. Savaş barıştır. Özgürlük kölelik. Cehalet güctür.

   

  3. Cesur Yeni Dünya. Aldoux Huxley.Tür distopik yine 1984 gibi akıcı dille anlatılmıs bu kitapta gelecekte aldoux amca gelecekte karamsar bir tablo çizmiş. Bu tabloda insanlar soma adı verilen sentetik uyuşturuyla benlikleri elinden alınmış yeni dünyada bilim sanat kültür adına hic bir şey bırakılmamıs insan irkı suni döllenme ile ancak nesillerini devam ettirebilmistir. 

   

  4 Saphiens Hayvanlardan Tanrılara yazar yual harari. Tür Bilimsel Makale araştırma vs. Bu kitapta evrim sürecimizi ilk insanlari bizim neandartel ve diğer ırkların katili olduğumuzu sonra kendi ırkımızın katili olduğunu yemek insan doğa ilişkilerini yine akıcı dille anlatan bilimsel bir eserdir. Kitabın en güzel yanı bilimsel veri ve bilgileri bize sade bir dille anlatıyor oluşu.

  5 Mikrop Tüfek ve Çelik Yazar Jared Diamond. Tür Bilimsel Makale araştırma. Aslında saphiens ile benzer bir kitap. Ama saphiens bu kitapta sorulan sorulara cevap vermeye çalışmış gibi geldi size tavsiyem önce bu kitabı okumanız. Kitap yine aynı sadelil ve akıcılıkta yazılmış.Buğdayın nasıl evcilleştiginde tutunda insanogluna mülk kavramının(yerleşik hayat) sonrs ispanyollarım aztekalari nasıl öldürdügünü ve ispanyolların orda neden öldügünü vs. Gibi insanlık tarihindeki kilometre taşlarinı anlatan bir kitap

   

  6 Mülksüzler. Yazar Ursula Le guin. Tür distopik. Bu kitapta yazarımız mülk kavramını komünizmi vs gibi ideolojik imgeleri bilim kurguyla harmanlayıp işlemiştir. Ayrıca ursulanın diğet kitaplarinıda okumanız şiddetle tavsiye edilir(misal yerdeniz serisi)

   

  7 Homo Deus. Yazar Yuval Harari Tür bilimsel .. Konu. Belkide bizim forumdaki herkesi tek ortak noktada buluştabilecek kitap diyebilirim. Harari reis kitabında insanoğlunun artik yaracı konumuna geldiğini ileride siber insanlar yaratacigını kademe kademe anlatan bir kitap.

   

  8 Saatleri ayarlama enstitüsü. Yazar Ahmed Hamdi Tanpınar tür edebi Konu. Hayri irdalin ayarcı halitle tanışmadan önce tanıstıktan sonraki hikayesini anlatiyor. Bu hayri irdal arkadaşımız kadersiz bir adam işi rast gitmez ailesiyle arası yoktur. Çocukluğu sefalet içindr geçer. Sonra bir gün ayarcı halitle tanışır ve şansı döner öyle bir dönerki yazar öyle bir cümleyle anlatırki belki türk edebiyatında böyle bir yorum yoktur. 'Herşeyde bir çocuk saçı yumuşakligı var.' Yazar aynı zamanda felsefedende yararlanmısıt. Misal şu cümle gibi Saatin kendisi mekan yürüyüsu zaman ayarı insandır. Yazar tüm bunlari birleştirerek toplumumuzdaki değişim sancılarin sikintilarıni güzel bir dille anlatiyor.

   

  Şimdilik benden bu kadar. Daha isteyen olursa paylaşırım . Ayrıca sizinde bana tavsiye edeceğiniz kitap varsa seve seve alır okurum.

  Birde kusura bakmayın telefondan yazıyorum imla hatalarim olabilir. İyi okumalar


  İts My Life. NOW or NEVER
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RitmFarbRacourci
  RitmFarbRacourci's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Mart/2008
  Erkek


  Şu kitap:
  5 Mikrop Tüfek ve Çelik, Yazar: Jared Diamond.
  Adı ve içeriği itibariyle dikkatimi çekti.  Şu kitaptaki:
  Saatleri ayarlama enstitüsü. Yazar Ahmed Hamdi Tanpınar, tür: edebi.

  Şu cümle;
  " Saatin kendisi, Mekan yürüyüsu; zaman ayarı, İnsandır. "
  Nasıl bir cümledir. @@@@,)


  I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  whopper
  whopper's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Haziran/2008
  Erkek

  Faruk Eczacıbaşı - Daha Yeni Başlıyor

 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  slanger
  slanger's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Haziran/2010
  Erkek

  Albert Camus - Yabancı: varlık olgusu ve değer yargılarımıza farklı bir yorum getiriyor bu kitap. misal hayatımızda bir şeylerin yolunda gitmesine çabalamasak, hiç mutlu olmasak bile yaşamımızı sonlandırmak istemediğimiz müddetçe bu durum yaşama görece de olsa bir değer verdiğimizi gösteriyor. bir insanın hayatta her şeye kayıtsız davranıp kendisine dahi yabancılaşmasını ve bunun eksikliğinin insanı nerelere sürükleyebildiğini gösteriyor. en son bunu okudum, okuyabilirsiniz bence tek oturuşta bitiyor zaten, ben yeterince derinliğini anlamamış olabilirim kusura bakmayın.

  onun haricinde beğendiğiniz bir yazarın diğer bütün kitaplarını okumanızı öneririm yazarı da tanımış oluyorsunuz bir miktar böylece keyifli oluyor. mesela george orwell ve stefan zweig'in bütün kitaplarını okuyabilirsiniz bence.

 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Moustafa
  Moustafa's avatar
  Kayıt Tarihi: 09/Şubat/2016
  Erkek

  Yunus ÇENGEL - Termodinamik :)))


  Mustafa
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  saatci
  muaythaist
  muaythaist's avatar
  Kayıt Tarihi: 11/Şubat/2012
  Erkek

  zamanında favorilere aldığım bir konu: https://www.tahribat.com/forum/kategorilestirilmis-kitap-tavsiyelerim-232048

  bunda da baya kitap önerisi paylaşılmıştı, maksat çeşitliliği arttırmak olsun.


  Ali & Dua & Zeynep'in Babası
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  batuhanavl
  batuhanavl's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Haziran/2011
  Erkek

  Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali

  Kardeşimin Hikayesi - Livaneli

  Huzursuzluk - Livaneli

  Otomatik Portakal - Anthony Burgess

  Aklıma gelen şimdilik bunlar.


  Diplomalı Cahil...
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  erdem358
  erdem358's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Ocak/2006
  Erkek

  Jack london demir ökçe, uçurum insanları, deniz kurdu,( hatta bütün kitapları)

  Yazar Adı şuşerenko olması lazım YAŞAM YOLU kirabın adı 


  Yav he he
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Asi
  Asi's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Mayıs/2007
  Dişi

  Amin Maalouf- Semerkant (tüm kitapları okunabilir)

  Khaled Hosseini - Bin Muhteşem Güneş / Uçurtma Avcısı 

  Zülfü Livaneli - Serenad / Huzursuzluk 

  W. Somerset Maugham- Boyalı Peçe

  Azra Kohen - Fi / Çi / Pi

  Dan Brown - Başlangıç / Cehennem 

  Ayşe Kulin - Kanadı Kırık Kuşlar 

  Romantik Aşk Kitabı olsun diyenler içi

  Sarah Jio tüm kitapları okunabilir 

  Jane Austen kitapları

  Gerçek Hayattan öyküleri için

  Sinan Akyüz Piruze / Piruze ve Oğulları / Şahika ve Feraye / İncir Kuşları 

  Arthur Golden - Bir Geyşanın Anıları


  Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  KarakartaL
  KarakartaL's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mart/2007
  Erkek

  Soner yalçın - Saklı Seçilmişler

  Soner bey biraz komplo teorileriyle ünlü bir yazar fakat kitapta bunlardan ziyade malum partinin 17 seneden beri izlediği leş gibi gıda ve hayvancılık politikasını belgelerle ve kanıtlarla sunuyor. (Devlet arşivlerinden) Okuyunca kendisininde dediği gibi tüyleriniz ürperebilir. Tamamını bitirmedim ama şiddetle tavsiye ederim pişman etmez. 

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cuneyd
  cuneyd's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Mayıs/2007
  Erkek
  KarakartaL bunu yazdı

  Soner yalçın - Saklı Seçilmişler

  Soner bey biraz komplo teorileriyle ünlü bir yazar fakat kitapta bunlardan ziyade malum partinin 17 seneden beri izlediği leş gibi gıda ve hayvancılık politikasını belgelerle ve kanıtlarla sunuyor. (Devlet arşivlerinden) Okuyunca kendisininde dediği gibi tüyleriniz ürperebilir. Tamamını bitirmedim ama şiddetle tavsiye ederim pişman etmez. 

  Bende de var, fırsat buldukça bakıyorum, konuları yüzeysel olsa da biliyordum ama burada derinlemesine anlatılmış, o yüzden alıp okunası kitaptır. 

  Hayvan çiftliği ve 1984 te önerimdir. 


  Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
Toplam Hit: 7332 Toplam Mesaj: 72
tavsiye kitap harari 1984