Linux‘A Sıfırdan Başlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar, linuxa bi dadanayım dedim. Kullanmak istiyorum ve  daha önce hiç kullanmadım komutları vs. bilmiyorum bugün zar zor Linux Mint kurdum.

Bir 500mb civarında  güncelleme çektim.  neler yapılır, ne yapmam lazım ve nasıl öğrenilir iyice kullanmayı heves ettim.

Eğlenceli yolları var mıdır bu arkadaşın. Kurcalayarak oynayarak öğrenmek açısından.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

can uğur ayfer - kim korkar linux tan

arat pdf sini de bulursun

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam bir sürü kaynak var türkce - ingilizce.

hangisini sececegin sana kalmıs, tavsiyem tabi ki ingilizce. lakin belgeler.org'daki yazıları da okuyabilirsin. onun haricinde e-book'lara dadanabilirsin.

eglenceli yol derken ben sahsen agır makaleleri okurken hem egleniyorum hem de takıldıgım yerde küfrediyorum iyi oluyor, sen nasıl zevk alırsın bilemem.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Onu sil elementary freya kur. 

Ekleme: Başlıca komutları yazayım gene de

kaynak eklemek için: add-apt-repository 

uygulama kaynaklarını güncellemek için: apt-get update

uygulamaları yükseltmek içni: apt-get upgrade

uygulama yüklemek için: apt-get install uygulamaadi

terminalde bunları çalıştırmak için başına sudo geliyor. ya da direk "sudo su" komutu çalıştırıp  root olarak bu işlemleri başına sudo eklemeden yaparsın. 

Eğlenceli olarak ne istediğini bilsek şöyle yap böyle yap deriz de herkesin eğlence anlayışı farklı linuxte.

1049 tarafından 11/May/15 00:17 tarihinde düzenlenmiştir

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

http://www.pardus.org.tr/documents/10180/780437537/LPI+Sertifikasyon+Kitab%C4%B1.pdf/

şunu okuyabilirsin.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Linux forumlarda takılırsan kısa sürede kendini epey geliştirebilirsin. Linux mint ve ubuntu türevleri hem kullanış hemde destek açısından diğerlerinden daha önde. Bir süre mint te devam et. Sonra farklı linux türevleri denersin.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php

http://forum.linuxmint.net.tr/

Edit : Link ekleme

baracuda81 tarafından 11/May/15 00:31 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Velespit Kampçısı
    ruhi
    ruhi's avatar
    Erkek

Önerilen pdf leri indirdim okuyacağım.
    Eğlenceli derken mesela bir abimiz oyun sunucusu açmış onunla uğraşırken iyice kendini geliştirmiş. birisi freebsd olayına girmiş vs.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

bi programlama diliyle ilgilen linux'da yazmak zevkli oluyor python deneyebilirsin

..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    rui bunu yazdı

Eğlenceli derken mesela bir abimiz oyun sunucusu açmış onunla uğraşırken iyice kendini geliştirmiş. birisi freebsd olayına girmiş vs.

Al bir tane RasperryPi. Bu alet için Linux çekirdeğini kullanarak farklı bir dağıtım yap. :D

"Embedded Linux" olayları baya eğlenceli bana göre. 

(Wheezy, Pidora, Arch falan var.)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShyRain
    ShyRain's avatar
    Erkek
    rui bunu yazdı

işte bunlar hep Seminer etkisi :)))))))

Computer Engineer/SyStem Analyst/ Coder ShyRain
Toplam Hit: 5087 Toplam Mesaj: 38