folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Migros'ta Satılan Çekirdeksiz Karpuzlar.

Migros'ta Satılan Çekirdeksiz Karpuzlar.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    wert bunu yazdı

çok konu dışı birşey sorsam 

beşiktaş-kadıköy-üsküdar civarında çiğ süt nereden bulabilirim 5 TL / Litre yi geçmezse iyi olur 

yogurt yapacaklarsa bim in altın süt adı ile satılan süt gayet iyi , ama illa açık çiğ süt istiyorsan şarküterilerde bulunuyor genelde 

bu altınsüt ile peynir denedim (sirke ile artık süt kesiğimidir nedir ben tuzlayıp peynir diye yedim :D)

3 litreden 400 gram çıktı şöyle 500-600 arası çıksa fena olmayacaktı 

bugün yarında yoğurt deneyeceğim

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Sakin sakin devam edin, güzel güzel bilgileniyoruz.

tetikte :D

Agresiflesip, hakaretlere gecti cunku rotasini sasti,

Cukurova tarim sektorunden habersizsin..Once buyuk girdin, sonra geri vitese dusurup karpuzdan devam lakin konuya hakim olsan ezbere bodozlama yapmaz, hibrit tohumun melezleme tohum oldugunu bilir , iki ayri tohumun capraz melezlenerek olusturdugu tohumlardan da; icabinda herhangi bir tarafin genetik olarak labovatuar ortaminda yaratilmis olabilecegi ihtimalini idrak ederdin diye dusunuyorum. Kirmizi yerli mercimek tohumun, kuzey nebraska da labovatuar ortaminda soguga dayanikli tur ile melezlendirilmesi gibi. 

Hibrit demek daha verimli urun demek olabilir ama sagliklisi kalitelisi budur demek degil. Israil ile yapilan tohum antlasmalari ile Hazera Geneticsin hibrit tohumlari da sertifikali hibrit tohum yasasi altinda satiliyor belli hektarin uzerinde ekim alani olanlara zorunlu olarak dayatiliyor ki bu demek degil her urunu ve ureticiyi kapsiyor olsun. Asi konusunuda bilmiyorsun. 

GDO'nun da ne oldugunu bilmiyorsun, kafanda yanlis bir sablon kurmussun,

GDO = GMO = genetically modified organisms = genetigi degistirilmis organizma..

Simdi tohum dogada dogal yollardan polenlenerek degisime ugramadan, bir insan eli / labovatuar ortaminda hibritlenmis, melezlestirilmis ise dogal tohum sinifina girmez. Yani yerli , gdolu, hibrit tohumlar arasindaki farki bir ogren.

Sonra cikip migros nova cekirdeksize sanki adana yerli bostan karpuzuymus gibi, atarlaniyon.. hala da farkinda degilsin .P

Sen karpuzcu olsan, en basta karpuzun migros ve supermarketlerden alinmayacagini bilirdin ki ben yerli karpuzlarimizi adanasi, diyarbekiri bilmem nesi isi bileninden alip yiyin diye belirttim en basinda.

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Mesela Almanya'ya adam gibi Türkiye'den meyve sebze gitmiyor, çünkü bizim kullandığımız bazı tarım ilaçları ve gübreler AB bölgesinde yasaklı.

Aynı şekilde arada haberlerde duyarsınız "xx ton domates Rusya'dan döndü" diye. Bunun sebebi de benzer. Kullanılan tarım ilaçları meyve ve sebzelerde kalıntı bıraktığı için gümrükte yapılan testlerde diğer ülkelerin standartlarının dışına çıkıyor.

E tabi sonra o domatesler ülkeye geri dönünce noluyor. Bu konuda pek emin değilim ama iç piyasaya sürüldüğünü düşünmek çok da zor değil.

Hatta birkaç sene önce Paris'teyaşayan bir Fransız arkadaşım ile mevye sebze sohbeti yapıyorduk. Ben işte Almanya'da meyve fiyatları pahalı Türkiye'de daha ucuz diyordum.

Bana aynen şöyle sormuştu: "Bizim Fransa da bir ara Televizyonda bir programda görmüştüm, Türkiye'den gelen meyve ve sebzeleri ülke almamış. Nedeni ise kullanılan tarım ilaçları. Gerçekten öyle mi?"

Yani hojucuk'un söylediği şeyler yalan değil arkadaşlar. Tabi bizim milletimizde de problem var. Çoğu gördüğüm standart köylü çiftçiler en ufak hastalık oldumu kimyasal ilacı dayıyor. Aynı şekilde suni gübre kullanımı da çok yaygın.

torpedo_XL tarafından 03/Tem/20 17:56 tarihinde düzenlenmiştir

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Mesela Almanya'ya adam gibi Türkiye'den meyve sebze gitmiyor, çünkü bizim kullandığımız bazı tarım ilaçları ve gübreler AB bölgesinde yasaklı.

Aynı şekilde arada haberlerde duyarsınız "xx ton domates Rusya'dan döndü" diye. Bunun sebebi de benzer. Kullanılan tarım ilaçları meyve ve sebzelerde kalıntı bıraktığı için gümrükte yapılan testlerde diğer ülkelerin standartlarının dışına çıkıyor.

E tabi sonra o domatesler ülkeye geri dönünce noluyor. Bu konuda pek emin değilim ama iç piyasaya sürüldüğünü düşünmek çok da zor değil.

Hatta birkaç sene önce Paris'teyaşayan bir Fransız arkadaşım ile mevye sebze sohbeti yapıyorduk. Ben işte Almanya'da meyve fiyatları pahalı Türkiye'de daha ucuz diyordum.

Bana aynen şöyle sormuştu: "Bizim Fransa da bir ara Televizyonda bir programda görmüştüm, Türkiye'den gelen meyve ve sebzeleri ülke almamış. Nedeni ise kullanılan tarım ilaçları. Gerçekten öyle mi?"

Yani hojucuk'un söylediği şeyler yalan değil arkadaşlar. Tabi bizim milletimizde de problem var. Çoğu gördüğüm standart köylü çiftçiler en ufak hastalık oldumu kimyasal ilacı dayıyor. Aynı şekilde suni gübre kullanımı da çok yaygın.

Ben gelenekselciyim o konuda annemin eski kavunların çekirdeklerini bir yerlere koymuş saklamış yayla evine gittik o kavunları tek tek tüpleyip oluşturduğum bahçeye diktim inanılmaz olmuşlar haftasonları giderim doğal atatohum başkadır kanada mercimek nebraska yerlisi sakın gerek yok Anadolu geleneksel üretim en doğalı ama bu doğallıktan kastım verimlilik esası ile.

weskeyy tarafından 03/Tem/20 18:23 tarihinde düzenlenmiştir

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    hojucuk bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

Agresiflesip, hakaretlere gecti cunku rotasini sasti,

Cukurova tarim sektorunden habersizsin..Once buyuk girdin, sonra geri vitese dusurup karpuzdan devam lakin konuya hakim olsan ezbere bodozlama yapmaz, hibrit tohumun melezleme tohum oldugunu bilir , iki ayri tohumun capraz melezlenerek olusturdugu tohumlardan da; icabinda herhangi bir tarafin genetik olarak labovatuar ortaminda yaratilmis olabilecegi ihtimalini idrak ederdin diye dusunuyorum. Kirmizi yerli mercimek tohumun, kuzey nebraska da labovatuar ortaminda soguga dayanikli tur ile melezlendirilmesi gibi. 

Hibrit demek daha verimli urun demek olabilir ama sagliklisi kalitelisi budur demek degil. Israil ile yapilan tohum antlasmalari ile Hazera Geneticsin hibrit tohumlari da sertifikali hibrit tohum yasasi altinda satiliyor belli hektarin uzerinde ekim alani olanlara zorunlu olarak dayatiliyor ki bu demek degil her urunu ve ureticiyi kapsiyor olsun. Asi konusunuda bilmiyorsun. 

GDO'nun da ne oldugunu bilmiyorsun, kafanda yanlis bir sablon kurmussun,

GDO = GMO = genetically modified organisms = genetigi degistirilmis organizma..

Simdi tohum dogada dogal yollardan polenlenerek degisime ugramadan, bir insan eli / labovatuar ortaminda hibritlenmis, melezlestirilmis ise dogal tohum sinifina girmez. Yani yerli , gdolu, hibrit tohumlar arasindaki farki bir ogren.

Sonra cikip migros nova cekirdeksize sanki adana yerli bostan karpuzuymus gibi, atarlaniyon.. hala da farkinda degilsin .P

Sen karpuzcu olsan, en basta karpuzun migros ve supermarketlerden alinmayacagini bilirdin ki ben yerli karpuzlarimizi adanasi, diyarbekiri bilmem nesi isi bileninden alip yiyin diye belirttim en basinda.

Kardeşim ben qot etmekten yoruldum, sen hala yorulmadın :) Ne yapmamı istiyorsun saldırıp konuyu mu kapattıracaksın?  Attığın YALANLARı mı silinsin, bu mu istediğin?

Baştan sonra yazılanları tek tek oku. Bir insan bu kadar dönek ve yalancı olamaz. Hala sindiremedin bana hidrit şöyle, gdo budur tanımları yapmaya çalışıyorsun :)

Yok mercimedğin kuzey nebraska labratuvarlarıymış, Yok israilin hazera Geneticsin mış... sanki oradaymış gibi anlatıyorsun. Sen ne anlatıyorsun hacı derler adama, burası emekli kahvesi değil.

Yok karpuz pazardan alınırmış... Pazarcıya sorsan sana karpuzun künyesini sayacak sanki, adam sana iran karpuzunu adana diye iteler ruhun duymaz. Marketlerde künye zorunlu, Migros bir alışta tonlarca alıyor şubelere, bu adam geri zekalımı araştırmadan alıyor, kaç tane gıda müh. var biliyor musun?

Hadi son kez bunada cevap vereyim; Migros Nova karpuzu, Sapeksa'nın(yerli tohum firması) yıllar önce ürettiği hibrit Nova F1 tohumunun ürünü, halk arasında sabancı karpuzu olarak anılan karpuzdur, yıllar içinde çekirdeksiz karpuzun ismi nova olarak kaldı.

Çukurova tek başına rusya ve avrupaya portakal, limon, mandelina, karpuzu ihraç ediyor. Bazen sezonda 10.000 ton üründen, 100 ton geri gönderiliyor. Oda çifçiden kaynaklı ilaç kalıntısı veya bazen siyası nedenlerle olabiliyor. %1 çıkması gereken oranın %1.1 çıkabiliyor, tolerans değeri %3'e kadar olsada gümrükçü almama hakkı var. Oradan gümrükte kalan ürün genelde imha edilir, çünkü buradan rusyaya ortalama 7-10 günde frigo soğutmalı tırlarla gider, gümrükte kalan ürününe tekrar yüksek nakliye parası geri getirip pazara dağıtmak çokta mantıklı değil, kalki domates gibi bozulabilen bir ürünse zor.

Yoruldum artık, cevap vermeyeceğim. Merak edenler konuyu baştan son yazılanları okuyup kendine göre karar versin. Benim öyle "büyük oyunu" gördüm, anlatıyorum diyen herbokologlar ile uğraşacak vaktim yok.

cukurova tarafından 03/Tem/20 19:01 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

Sirf laf ebeligi yaptigin, niye geriliyon? bilgilenesin diye adam yerine koyup yaziyoruz.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

benim anlamadığım çekirdeği olmayan bir meyveyi ertesi sene nasıl tekrar ekip üretim yapabiliyorlar

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

"""Migros Nova karpuzu, Sapeksa'nın(yerli tohum firması) yıllar önce ürettiği hibrit Nova F1 tohumunun ürünü, halk arasında sabancı karpuzu olarak anılan karpuzdur, yıllar içinde çekirdeksiz karpuzun ismi nova olarak kaldı."""

Kendin diyorsun iste hibrit tohum diye? Ne avel ciktin be hoca.. ;) 

Sapeksa da Tekfene satilali cok oldu, Tekfenin yabanci ortakliklari da var.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    hojucuk bunu yazdı

"""Migros Nova karpuzu, Sapeksa'nın(yerli tohum firması) yıllar önce ürettiği hibrit Nova F1 tohumunun ürünü, halk arasında sabancı karpuzu olarak anılan karpuzdur, yıllar içinde çekirdeksiz karpuzun ismi nova olarak kaldı."""

Kendin diyorsun iste hibrit tohum diye? Ne avel ciktin be hoca.. ;) 

- Dingil, baştan beri hibrit dedim zaten sana, al delil = "Hala inanmıyorsan çekirdeksiz karpuz hibrit yönetimi ile nasıl üretildiğine dair bir makaleden alıntı";

Sapeksa da Tekfene satilali cok oldu, Tekfenin yabanci ortakliklari da var.

- (konuyla ne alakası var aq ama bununda cvp daha önce yazmıştım) = "Hatta bunu; ilk kez yıllar önce yerli firma olan Sapeksa (sabancıların tohum şirketi, sonra satıldı) yaptı ve denedi."

Yok sen ille ben seni qöt edim istiyorsun, doyamadın. Nerden saldıracağını şaşırdın, Önceki yazdıklarımı bir oku, baştan beri hibrit dedim zaten. Sorunları önceki yazılardan alıntı cevaplarını yazdım.

Bunlar sana kapak olsun. Önce okumayı öğren. Hala hibritin labaratuvarda yapıldığını sanıyorsun, yazık sana. Tarım hakkında en ufak bilgin yok. Nato kafa, nato mermer...

cukurova tarafından 03/Tem/20 19:49 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

benim anlamadığım, çekirdeği ol'mayan bir meyveyi, ertesi sene nasıl tekrar ekip üretim yapabiliyorlar?

Çok emin değilim ama, bu Karpuz meyvesi'nin bağlı olduğu bir yapı vardır. Ve bu muhtemelen Yeşil'dir, bunu da Koruyup, çoğaltabilirler diye düşünüyorum. Çelikleme(?) yada Vegetatif gelişme yada büyütme yapabilirler diye düşünüyorum.(ne çok veya,yada kullandım. o.O, )

~@~

noname bunu yazdı
    underzero bunu yazdı

..ula ^^D`

tamâmını okuyamadım ama,  cidden aradaki birbirlerine yaptıkları Tü-kaka yapılarını atarsak, gâyet güzel gibi geliyor ,bana da.

yalnız, bâğzı'ları çalışan içten yanmalı motor'un yakıt deposuna Su katıyor, venturi boğazıyla oynuyor falân.

bilinçleniyoruz kelimesi dâhâ güzel gibi. 

RitmFarbRacourci tarafından 03/Tem/20 20:11 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 8899 Toplam Mesaj: 76
karpuz kabuğu denize düştü