Nasıl Gitar Çalacağım Yardım Eder Misiniz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Müritler 2 sene önce gitar almıştım büyük hevesle diye. Bunun için eğitim seti indirmiştim birde. Sonradan şartların değişmesi üzerine bıraktım ve yaklaşık 1.5 senedir de gitarım bende değildi. Şimdi yeniden gitarımı geri aldım ve çalmaya kesin karar verdim. Sizlerden şu konuda yardım istiyorum;

Mümkün olan en kısa sürede öğrenmek istiyorum. Elimdeki eğitim setinde nota var fakat bunla uzun zaman alacağımı düşünüyorum.

Akorlarla da çaldığımım zaman sanki eksik öğrencem gibime geliyor. 

Sizin bu konuda tavsiyeniz ne dir ?

En kısa sürede ve güzel şekilde çalabilmem için akorlardan mı gidiyim notalardan mı?

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diamonique
    diamonique's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Klasik mi elektro mu? Gerçi bence fark etmez. İkisinde de bana göre biraz hocayla çalışsan iyi olur. Ayrıca sen nota mı akor mu demişsin. Bence akor kas hocam ilk olarak. Eğer çok hızlı ilerlemek istiyorsan bence çok parça pinçik olur. Sadece kızlara hava yaparsın. Eğer deşarj olmak için çalıyorsan temelden git. Normal hızla git

Reecep Tayyip'in Askerleriyiz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

önce ritim  vuruşları öğren.

an-ka-ra ge-li-bo-lu van iz-mir. mesela ben bu ritimlerle başlamıştım.

vuruşlardan sonra akor ları tek tek vuruşlarla çalmaya çalış.

sonra gerisi gelir.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek

Klasik hocam. Ben öle kendimi müzige vermek istiyorum falan demiyorum. İşte elime aldımı gitarı çalayım birşeyler çıkarayım yeter. Yoksa desarj olma gibi bir niyetim yoktur gitarla :)

Hızlı öğrenmek istiyorum :)

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    melkor
    melkor's avatar
    Erkek

İlk tablarla basit şarkıları çalmaya başla, sonra guitar proda diğer enstürmanların sesini kıs, şarkıya eşlik et. Git gide şarkıların zorluk seviyesini yükselt. Zamanla elin de kulağın da alışır. Hocasıydı, notasıydı, para tuzağı bunlar.

Hem Türk, hem Sünni, hem de proleter.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

Öğrenicen kafaya koydun madem notalı öğren yoksa internet olmadan parça çalamazsın.

Avukat/Hukukçu
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dreampark87
    dreampark87's avatar
    Erkek

ilk baş temel akorları ezberle ve sonra o akorları perfect bi şekilde tutmaya alıştır kendini ve sonra bir akordan diğerine geç hiç beklemeden geçmen gerekli daha sonra işi zorlaştırıp bare li akorlara geç hemen parça çalacam diye kendini kasmamalısın daha sona ritim vuruşlarına geçip akorlar üzerinde değiştirmeler yapmalısın bir akordan diğerine tirimi bozmadan geçmen gerekli buraya kadar 1-2 ay içinde çalışarak gelebilirsin(yetenek ve ilgi ile de alakalıdaha uzun ve ya daha kısa sürebilir) ve sonra metronom şart (kulağın sağlam ise çabuk kavrarsın) daha sonra işi geliştirip solo çalışman gerekli nota değerleri gam lar vs tamamen kavradıktan sonra kendi solo bestelerini de yapabilirsin bu zaten son aşamalar olacaktır (müzik te sınır yok)

Zifir:10 mg nikotin:0.8 mg karbon monoksit:10 mg WINSTON
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wrongly
    wrongly's avatar
    Erkek

öncelikle imkanın varsa git birebir ders al

ha yok illa internetten öğrenicem dersen "Selim Işık" diye bir eleman karşılıksız 100 adet video eklemiş gitar dersi adı altında. inceledim ve daha iyisi yapılamaz şekilde anlatmış resmen. araştır zaten bir çok yerde karşına çıkacaktır. 1.dersten başla 100'e kadar eksiksiz git. eminim kapacaksın birşeyler. o videolarla gitarın temelini öğrenirsin zaten. gerisi senin elinde. bikaç şarkı çalmak istiyorum diyorsan internette 148714871 tane şarkının akoru var ama o akorlarla çalmak için ufak bi temele ihtiyacın var. bunu  da o videolardan sağlayabilirsin.

hadi sağlıcakla

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    driveshaft
    driveshaft's avatar
    Erkek

öncelikle müzik kulağın olması lazım, şarkı söylerken detone olanlardansa öncelikle hiç bulaşma. eğer kulağın varsa kolay olması ve sana şevk vermesi için kolay ve eğlenci olan akor basarak şarkıları çal. ana temel akorları öğren sonrada şarkının ritmine göre elinle o akorları sırasıyla vur. Sanırım internette şarkı akorları var bunları indir a4 e yazdır bir arşiv oluştur kendine.

Söylemeyi unuttum bunlardan önce gitarı akorD etmeyi bir öğren bu nasıl oluyor dersen en kalın üst telin beşinci perdesindeki sesi bir alt tel olan beşinci telin boş haliyle eşleştir sonra beşinci telin beşinci perdesindeki sesi dördüncü boş telle... sonra dördüncü telin beşinci perdesini üçüncü telin boş sesiyle eşleştir. sonra üçüncü telin 4. perdedeki sesiyle ikinci telin boş halindeki sesiyle eşleştir. sonra ikinci telin beşinci perdesindeki sesle en alttelin boş halini eşleştir. En üst en kalın telin mi sesini akord programlarıyla duyabilirsin istersen her telin sesini bu akord programlarıyla yukardaki ayarlamayı yapmadan o sesleri duyarakta ayarlayabilirsin eskiden akord programları vardı üç beş tane şimdi daha gelişmişleri olması lazım, gitar pro diye bir programda hatırlıyroum onda hem akor basmayı hemde tellerin sesini duyarak akorD yapma imkanın var.

Eğer akorla şarkı çalmaya başladın azmin ve isteğin varsa bu sefer solo çalmayı dene kulaktan notasız, arkadaşların akor basarken sen solonla eşilk et. he solo kulaktan çalmaya başladın diyelim sonra istersen notaya geçebilirsin. zaten şimdiki gençleri ilgilendirende akor basıp kızlara hava atıp coşup eğlenmek en iyiside bu. zaten daha istekli biriysen nota öğrenmeyide istersin. öyle değilsede akor basarak bir hobi elde etmiş olursun en azından.

"Sen doğru dur, eğri belasını bulur"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hepaq
    Hepaq's avatar
    Erkek

driveshaft bunu yazdı:
    -----------------------------

öncelikle müzik kulağın olması lazım, şarkı söylerken detone olanlardansa öncelikle hiç bulaşma. eğer kulağın varsa kolay olması ve sana şevk vermesi için kolay ve eğlenci olan akor basarak şarkıları çal. ana temel akorları öğren sonrada şarkının ritmine göre elinle o akorları sırasıyla vur. Sanırım internette şarkı akorları var bunları indir a4 e yazdır bir arşiv oluştur kendine.

Söylemeyi unuttum bunlardan önce gitarı akorD etmeyi bir öğren bu nasıl oluyor dersen en kalın üst telin beşinci perdesindeki sesi bir alt tel olan beşinci telin boş haliyle eşleştir sonra beşinci telin beşinci perdesindeki sesi dördüncü boş telle... sonra dördüncü telin beşinci perdesini üçüncü telin boş sesiyle eşleştir. sonra üçüncü telin 4. perdedeki sesiyle ikinci telin boş halindeki sesiyle eşleştir. sonra ikinci telin beşinci perdesindeki sesle en alttelin boş halini eşleştir. En üst en kalın telin mi sesini akord programlarıyla duyabilirsin istersen her telin sesini bu akord programlarıyla yukardaki ayarlamayı yapmadan o sesleri duyarakta ayarlayabilirsin eskiden akord programları vardı üç beş tane şimdi daha gelişmişleri olması lazım, gitar pro diye bir programda hatırlıyroum onda hem akor basmayı hemde tellerin sesini duyarak akorD yapma imkanın var.

Eğer akorla şarkı çalmaya başladın azmin ve isteğin varsa bu sefer solo çalmayı dene kulaktan notasız, arkadaşların akor basarken sen solonla eşilk et. he solo kulaktan çalmaya başladın diyelim sonra istersen notaya geçebilirsin. zaten şimdiki gençleri ilgilendirende akor basıp kızlara hava atıp coşup eğlenmek en iyiside bu. zaten daha istekli biriysen nota öğrenmeyide istersin. öyle değilsede akor basarak bir hobi elde etmiş olursun en azından.

-----------------------------

hocam bak en kısa yolunu söylüyorum sana hemen akor ögrenmeye başlıyorsun solo filan sie et işine yaramaz zaten çogunlukla zaten şarkıları akorla çalınca daha güzel oluyor ilk başta baresiz akorlara elini alıştıryorsun bunlar nelerdir am em e dm c g d a bb bunlara elini alıştır rahat bir 20- 30 parça çalarsın sonra ikinci olarka bareye geçiyorsun f bm gm bunlarıda ögrendin tek kalan ritim ve arpej ritim 4/4lük aşagı aşagı yukarı yukarı aşagı yukarı buda tamam geriye kalan sadece arpej pimami bunuda ögren :D tamamsındır... zaten zamanla ritimi ve arpeji kulagından atmaya başlıyıcaksın 7 aya günde 2 saat çalış normal olarka çalarsın

hepaq işte bildigin hepaq hep-aq degil :D
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neyzen
    giriftzen
    giriftzen's avatar
    Erkek

once ritim çalış.

ardından biraz kulakk.

ufak şan dersleri yani. hoca 1 2 ses versin bilmeye çalış filan falan.

fazla abartma şan derslerini.

not:  şan dersi diye abarttım, sadece ses vereceksin.

ardından klasik gitar başla.

arpej filan at.

sonra akorlara geç, sonrada tarzını seç çalışmaya başla hocam bu şekilde hocasız başarılı olursun.,

tekrar söylüyorum. once kulağını geliştirmen gerek.

music hocan filan falan varsa onlar ölçerler

bu işin teknik yanı. dieryanını bilemem. hocadan kurs murs alırsın vesaire, ama bu yöntem en sağlamı dır bilgine

fuck the system!
Toplam Hit: 5393 Toplam Mesaj: 33