Nefes Filmi Hakkında ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek

C_e_Z_a bunu yazdı:
    -----------------------------
    morportakal bunu yazdı:
    boş yere ve gereksiz estetizm...
    :) boşyere gereksiz yorum!

işinize geldiği şeyler gerekli işinize gelmeyen yorumlar boş yere. niye?

neden ben film hakkında böyle bir eleştiri yazdım merak ettin mi hiç?

çünkü türkiyede askerlik filmi yapmak çok hassas bir mesele.

diğer ülkelerden izlediğimiz askerlik filmlerinin çoğu amerikan yapımıydı ve bu filmlerdeki kahramanlarımız -işin en garip yanıda bu bana göre- kendi istekleriyle gidiyorlardı askere ve bununla yüzleşiyorlardı

nefes filmindeki elemanlar eve dönmek istiyormuş gibi gözüksede kendi istekleri doğrultusunda askere gitmiş gibi davranıyor.

yer yer video klip havasında geçen, olabildiğince estetik duran ve ne anlattığından çok, nasıl anlattığıyla meşgul olan bir film olarak karşımızda.

reklam filmi gibi

bassinyourface
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ssemih
    ssemih's avatar
    Erkek

C_e_Z_a bunu yazdı:
    morportakal bunu yazdı:
    boş yere ve gereksiz estetizm...
    :) boşyere gereksiz yorum!

işinize geldiği şeyler gerekli işinize gelmeyen yorumlar boş yere. niye?

neden ben film hakkında böyle bir eleştiri yazdım merak ettin mi hiç?

çünkü türkiyede askerlik filmi yapmak çok hassas bir mesele.

diğer ülkelerden izlediğimiz askerlik filmlerinin çoğu amerikan yapımıydı ve bu filmlerdeki kahramanlarımız -işin en garip yanıda bu bana göre- kendi istekleriyle gidiyorlardı askere ve bununla yüzleşiyorlardı

nefes filmindeki elemanlar eve dönmek istiyormuş gibi gözüksede kendi istekleri doğrultusunda askere gitmiş gibi davranıyor.

yer yer video klip havasında geçen, olabildiğince estetik duran ve ne anlattığından çok, nasıl anlattığıyla meşgul olan bir film olarak karşımızda.

reklam filmi gibi

--------------------------------------------------

Türkiye'de kendini bu topraklara adamış hiçbir insan yoktur ki kendi isteğiyle askere gitmesin.Ayrıca asker filmi yapmak artık söylediğin kadar zor değil 1980 geçeli 29 sene oldu.Artık askerlerimiz daha farklı,gelişmeci,olayların farkında.Gereksiz demişsin ya esas şimdi ihtiyacımız var bu ve buna benzer filmlere.Ayrıca sen bile buraya yazarak kendini ve düşüncelerini reklam etmişsin.Ayan beyan olan herşey reklam değil mi?Oradaki oyuncular olanları olduğu gibi anlatıyor.Hepsini kutlarım.Bu arada Adanalı olan arkadaş daha ege ile trakya şivesinin farkını bilmeden adama laf atmış.Adamın  EGE şivesini çok beğendim rolünü de çok güzel oynadı.Ha şimdi diyebilirsin ki şimdi senin yaptığın reklam değil mi?Reklamsa reklam çok da tın...

Birşeyler ilk aşkımı hatırlatsa da son aşkım sendin asla anlamasan da...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek
    bende 1 hafta önce gittim. güzeldi beğendim. hele hele son yarım saatteki çatışma :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    necroshine
    necroshine's avatar
    Erkek

ya abi gurbetcilere ayip ama. Hic olmazsa sitesinden parali seyrettirseler. online felan

kac ay bekliycegiz a.q. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

askerlerimizin yaşadıklarından kesitler sunulmuş.gerçek bunlar.

birilerine kapak olmuş....93 yılında güneydoğu diyerek başlaması ilginç.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bu film için harcadığım parayı, yaklaşık 8 kez sırılsıklam ıslanmamı, filmin yarım saat geç başlamasını, buna mütaakiben Ardahan arabasınında yarm saat erken kalkması, Karsta mal gibi o yağmurda ortada kalmamı, kontörümün sıfır olmasını, zar zor arkadaşın evinde gecelememi falan filan tüm bunlara rağmen yine de değdi. :W
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Bayağı bi zamandır yazılanları çizilenleri izliyorumda. Çok garip geliyor bana.

Şu gözüme takıldı ilk olarak. Herkes filmin birilerini gaza getireceğini, Allah Allah nidalarıyla askere koşacağını, vatan sevgisinin doruğa ulaşacağı isteğini beklemiş filmden. Neden? Kişisel görüşüm şudur ki: Eğer vatan sevginiz, şevkiniz, aşkınız, bi film sayesinde artacaksa..Bırakın yerinde kalsın. O sevgiden ne köy olur ne kasaba.

İkinciside şu. Filme Cumhuriyet Bayramı'na gittim. Fragmanını bile izlemedim bilerek ki önyargıyla gitmeyeyim filme diye. Bence güzel bir film. Vatn aşkı vs. değil. Benim anladığım ve gördüğüm sinema eğitimi sonucunda bu filmde askerlerin psikolojik yanlarına değinildiğini gördüm.

En sondaki çatışma sahneside işin olmazsa olmazı. Bu filmde çatışma, kan, pkklılara küfür, hakaret, telin vs. beklemeyin. Bu film bir Türk filmidir ve Türk askerinin psikolojik değişimlerine eğilmiştir.

Bkz: Çatışma sahnesinde kel ve şiveli olan askerin ölümden öncesinde bilinçaltının nasıl bilincine çıktığı..

Bkz: Tek bir öğüde, te bir tavsiyeye aç, uzaktaki sevdiklerini memnun edebilmek için askerlik arkadaşının yazdığı şiiri sevgilisine okuyan asker.

Örnekler çoğaltılabilir..Ben beğendim. Ancak sinemada biraz ortalarda oturduğum için ayrıntıları kaçırdım. En kısa zamanda tekrar gidip en arkada izleyeceğim :)

Düşme Peşime.. Düş Peşindeyim..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek
    on numara filmdi o zamanları tekrar yaladım. Ağlamamak için kendimi zor tuttum ilk girdiği gün izledim hala aklıma geldikçe vurvur dağcı komando vur paraşütcü komando diye naaralar atıyorum. On numara film geçmişte yolculuk yaptım.

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Konyali
    Konyali's avatar
    Erkek
    süper

Parmak bassam olurmu?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tbtgezgini
    tbtgezgini's avatar
    Erkek
    kesin gidin..