folder Tahribat.com Forumları
linefolder Download / Dosya Paylaşım
linefolder Oradaydım (Belgesel)-(Deniz Gezmis-Yusuf ASLAN)

Oradaydım (Belgesel)-(Deniz Gezmis-Yusuf ASLAN)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GolgeleR
    GolgeleR's avatar
    Erkek
    Burada Komünizmi savunan kişilerin bu nutku okumasını rica ediyorum..! :

BURSA NUTKU

" Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: “Demek adliyeyi de islah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!” Onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa'ya, Meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “Ben inan ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!” İste benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!"

M.Kemal Atatürk

BAN
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LYCRa
    LYCRa's avatar
    Erkek
    Şükredin aq kotam doldu..

Size tek birşey demek istiyorum. Vanlı bi elemanla atışıyorum. Eleman bana "devlet terördür, pkk devlettir" diyor. Ben bu adamın evinde misafirlikteyim (öğrenci hali) tv'de deniz geçmişle ilgili bir sergi ve yumurta yağmuruna tutan grup gösteriliyor. İŞ ENTERESANDIR, "DEVLET TERÖRDÜR, PKK DEVLETTİR" DİYEN ELEMAN DA DENİZ GEÇMİŞİ SAVUNUYOR. ALIN SİZE KAPAK OLSUN...

Bir daha böyle tartışmalara girmeyin. Zamanında bir ülkenin geleceği birbirini katletmiş, onlar olmayan birşeyi halledememişler siz mi halledeceksiniz. Sağı solu yok bunun.. Türk'üm doğruyum çalışkanım.. Bu kadar..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek
    Gölgeler kardeşim kusura bakma o zaman ben lafı bana olarak gördüm .Dursun Önkuzun hakkında sen söyleyince araştırma yapma gereği hissettim ve yapıcamda.diğer konuya gelince bende dediğin şeye karşıyım daha neyin n olduğunu bilmeden ortalıktan duyma bir iki laf ile savunuculuk yapan kişiler bana göre beyinsiz ,kendini tatmin etmeye çalışan yada herangi bi ortamda dikkatleri üzerine çekmeye çalışan kişilerdir.Benim muhattabım gerçekten bilgili araştırmış görmüş geçirmiş kimselerdir.Ben Deniz'in veya diğerlerinin bazı yönlerini de savunmuyorum.İlk olarak aklıma gelen 68 kuşağından biriyle ki Ben bunları onun ağzından karşılıklı olarak dinledim Küba'ya gidip kastro yu dinlemeleridir.Ama düz mantık olarak düşünürsek Deniz'in Chenin devrimci ruhudur ki Ben Che yi hiç desteklemeyen biriyimdir.Diğer bir yanıda onun Atatürkçülüğüne dil uzatanlara kapak olarak Samsundan Ankaraya MUSTAFA KEMAL yürüyüşünü verebilriim.Ama bunları konuşurken birde o zamanki durumu ele almamız gerek sınıf ayrımları vs.vs.vs şuanda son sistem herşey önümüzdeyken çoğumuz için söylüyorum babamızın parasıyla geçinirken o zamanki durumları anlamamız çok güç.Şuanda en basiti bilgisayar kullanıyoruz herangi biyerden nete bağlanıyoruz bu bizim için bi rahatlıktır.Bu yüzden o zamanki şartları asla bilemeyiz.Lafın sonunu getirmek gerekli ise Ben isterdimki şimdiki gençlerde o zamanların sağ sol orta yan arka farketmeden onlara benzemesi o zamanki gençler en azından kitap okuyolarmış şimdikilerin ise en son okuduğu kitabı sorsan Cin ali derlerdi heralde...Ve o zamanlara baktığımızda gençler bilgiydi en azından üniversite öğrencileriydiler.Üniversite okuyolardı .Şimdikiler zaten apaçık ortada tabi bunda bütün suç gençlerin değil sistemin öss nin öğretmenlerin okulların herşeyin payı var

yaratıcılık uçmak değil konmaktır...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek
    valla bi izleyebilsem zaten cnn türktekini kaçırdım yine bu paylaşımıda karman çorman ettik valla böyle paylaşımları(ahmet kaya nazım hikmet ..vb)en iisi derin konulara açmak çünkü paylaşımdan çok laf yarıştırıyoruz...

l enfer c est les autres Sartre ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek
    haklısın hunturk daha açarken bunun böyle olucağını biliyodum

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkii
    darkii's avatar
    Erkek
    sürcü lisan ettiysek affola arkadaslar legendary e dedigi gibi katiliyorum bazen savunmak yerine hem kendini hemde savundugu idolojiyi kucuk duruma dusen insanlar cikabiliyor karsimiza ne olursa olsun sunu bilmeliyizki savundugumuz ve elestirdigimiz insanlar hakkinda bilgi sahibi olmadan konusmayalim kim olursa olsun herkesin dusuncesine saygili olmaliyiz dogruyu veya yanlisi ayirt edebiliyoruz..

Sözlerim Silahlarim! İmza Kajmer...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    sitede niye SOL görüş ile ilgili bişey olunca hemen ortalık birbirine girpi konulşarı başka tarafa çekiyosunuz ?

Burda arkadaşımız vermiş film vermiş isteyen izler istemeyen indirip izlemez bunu ne polemik haline getiriyolar

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Alin bir orospu cocucugu daha bir genci nasil haksiz astigini itiraf ediyor..Lycra mantigini zikim senin...Bazen o kadar salakca mantik kurup karsi savunma yapiyorsunuzki igreniyorum artik amk...Ben ciksam vatam millet sakarya deyip Apo yu savunsam sonra Pkk lilar Milliyetcimi olacak....Deniz Gezmisi Yusuf Aslani tanimadan etmeden konusan ot bok atanlara sesleniyorm...Kendini ulkucu olarak tanimlayip Deniz Gezmise karsi cikanlara sesleniyorum...Sizin abilerinizin Denizle hicbir sorunu yoktu....Deniz gidip ulkucu ogrenci liderleriyle gorusup "SAG-SOL YOK BOYKOY VAR" kampanyasini baslatmis butun herkesi Turk Bayragi altinda Tam Bagimsiz Turkiye yi savunmaya davet etmistir ve bunda basarili olmustur 68 li demek budur...Gidip eski tufek ulkuculerle konusun o zaman anlarsiniz....Orada bir arakdasim Komunistler nasil Ataturkcu olur demissin...bire kardesim sen Mustafa Kemal in tarihsel rolunun onemini anlamamissin daha....Fidel Castro heykelini diktirip Mao cocuklara ders kitaplarinda Mustafa Kemal i okutturuyorsa vardir bir bildigi degilmi...Dunyaya Bagimsizligi ogreten ilk ulus biziz...dunya Hurriyet kavrami Bagimsizlik kavramini bizimle ogrendi...Tarihte emperyalizme karsi ilk kurtulus savasini veren yine biz ve emperyalizmi denize doken yine bizleriz....Bu noktada bir sosyalistin Mustafa Kemal e yakin olmamasi soz konusu bile olamaz..Ataturku karsi olan sosyalistin ben sosyalistliginde suphe ederim...olsa olsa o Buruksel sosyalistidir....Bakin eski kusaklar sosyalizmi veya fasizmi karsi cikarken sosyalizmin veya fasizmin ne demek oldugunu biliyorlar okuyorlardi...eski sosyalistler 68 liler hitlerden mussoliniye hepsini su gibi bilirler...yine ulkuculer mao yu lenin i daskapitali bilirlerdi......ve tartismalar bugunku gibi degildi...ne zaman birbirlerine karsi cikacalarini ne zaman ittifak edeceklerini bilirlerdi...simdi hertartismada bir taraf diyor ben tamamen dogruym diger taraf ben dogruym...boyle degil iste..Kaciniz Deniz Gezmis ve arkadaslarinin 68 hareketlerini iyice arastirip Deniz e karsi cikiyorsunuz..cogunuz kartpostallardan sosyalist bir devrimci olarak taniyorsunuz...nede olsa sosyalist gomunist amk karsi cikmam gerek mantigi guduyorsunuz.....Mustafa Pehlivan oglu ulkuculerin Denizi gibi birseydi bu adamin hayatini defalarca okudum arastirdim....yaptiklari ugradigi haksizliklar okursaniz aglarsiniz....sizce Deniz le Mustafa arasindaki fark neydi...birisi sosyalist birisi ulkucu olmasimi...bu onemli degil....boyle farkin amk boyle fark zaten olacaktir....onemli olan sudur....Mustafa da bu ulkenin iyiligini istiyordu....Deniz de ....ve 68 liler sag-sol kavgasini istemeyen bir kusakti ve Deniz de bu dusuncenin basini cekmis butun herkesi Tam bagimsizlik adi altinda birlestirmek istemistir.....Birileri saniyorki sosyalist birisi basa gelince pat diye sosyalizm gelecek....sosyalizm in bir gecis sureci olacaktir bu nerden bakarsaniz 100 yil surer ...biz once milli demokratik devrimi yani Ataturk un Aydinlanma devrimini tamamlayamadik ...hala topraksiz koyluler var..hala amerikan usleri varken ulkemizde....biz Deniz in Mustafa nin yapmak istediklerini bir kenara birakmisiz....gereksiz salakca bos yillarca sonuc alinmayan sonucu kavgaya varan tartismalara giriyoruz....

"Ben 24 yasindayken kendimi bu ulkenin bagimsizligina adamaktan gurur duyuyorum...ancak bunu gerceklestiremedim ve olenedegin de bu ozlem icinde kalacagim."

kaciniz bu cumleyi soyluyor...kaciniz varini yogunu memlekete adayabiliyor...sahsen ben yapamiyorum bircok noktada kendimi dusunuyorum....soylerim kaciniz herseyi isi gucu birakip oturup bunun uzerine kafa yoracak....simdi cikip ben demeyin....eger gercekten bunu isteseniz simdi tahribat formlarinda olmazdiniz.....

Simdi bu tartismaya bir nokta koyun....yada yiyin birbirinizi tekrar..

Lycra sana bir uyarim var her tartismada sacma sacma savlarla konuya dalip konunun irzina gecme.Temelsiz konusma.

"Türkiye'de yargı bağımsız değildir" dediği için yargılanıp beraat eden savcı Mete Göktürk, emekliliğinde yazdığı kitabında, 12 Eylül döneminde idam edilen Veysel Güney'in yargılanma sürecini anlatıyor

ŞÜKRAN ÖZÇAKMAK İstanbul

"Türkiye'de yargı bağımsız değildir" dediği için yargılanan ve beraat eden savcı Mete Göktürk, emekliliğinin ardından yazdığı "Adaleti Gördünüz mü?" isimli kitabında, 12 Eylül döneminde idam edilen ve cenazesi ailesine verilmeyen Veysel Güney'in çarpıcı yargılama sürecini de anlattı.
    Göktürk, "Güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girerek bir teğmenin ölümüne neden olduğu" iddiasıyla 25 yıl önce, birkaç ay içinde yargılanıp idam edilen ve mezarının nerede olduğu hâlâ bilinmeyen "Devrimci Yol davası" sanığı Veysel Güney'le ilgili olarak, "Güney'in silah kullandığına ilişkin bir kanıt elde edememiştik. Benim ilk tespitlerimle Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nin kararında varılan sonuç örtüşmüyordu" diye yazdı.

İlk ifadesini o aldı
    Yakalanmasının ardından Güney'in ilk ifadesini alan kişi olan Göktürk, olayı şöyle anlattı:
    "1980 yılı sonuydu. Gaziantep'in Kolejtepe mevkiinde bir apartmanın en üst katında yasadışı örgüte mensup iki kişinin barındığı haber alındı. Güvenlik güçleri tarafından eve yapılan operasyonda, biraz aceleci davranılması nedeniyle çatışma çıkmıştı. Bir militan ölmüş, bir teğmen şehit düşmüştü. Çatışmanın yaşandığı apartmanın havalandırma boşluğundan kaçmaya çalışırken yakalanan ve görevlilerce feci şekilde dövülerek ağır şekilde yaralanan Veysel Güney'in hastanede ilk ifadesini ben aldım. Hazırlık soruşturmasını ben yaptım. Çatışmada, Güney'in silah kullandığına ilişkin bir kanıt elde edememiştik. Benim ilk tespitlerimle mahkeme kararında varılan sonuç örtüşmüyordu. O günlerde yaşanan ortamın olağandışılığı da göz önüne alındığında, yargılamanın tarafsız ve adil yapılmamış olacağına ilişkin kuşku duyuyordum."
    Göktürk, 24 yaşındaki Güney'in idam edildiği 10 Haziran 1981 gecesini ise şöyle anlattı:
    "Saat 02.00'de Veysel'in annesi babası ve erkek kardeşi geldi. Güvenlik açısından sakıncalı bulunduğu için, cemsenin içerisinde oturan Veysel'le birer dakika görüşmelerine izin verildi. Kucaklaşmalarına dahi izin verilmedi. Anne ve babası ağlıyordu. Kardeşinin, 'Sen inandığın bir dava uğruna ölüyorsun. Bunun için onur duymalısın. Korkmadan git ölüme' dediğini duydum. Kardeş Güney'in anında eli kelepçelendi ve sorgulanmak üzere götürüldü. Annesi ağlıyordu, 'Kulunuz köleniz olayım, bu oğlumu bari bana bağışlayın' diye yalvarıyor, kendini askerin ayaklarına atıyordu. Bu çırpınışlar ne Veysel'i, ne de kardeşini kurtaramadı."
    Veysel'in son isteği, sigara içmek ve babasına mektup yazmaktı. Yazdı, ancak mektup, örgüt propagandası içerdiği gerekçesiyle babasına verilmeden mahkeme dosyasına kondu. Yarım kalmış sigara paketi ve çakmağını babasına vermemizi de istedi.
    İdam sehpasına çıkarken Che Guevara'nın ünlü 'Ölüm hoş geldi, safa geldi' dizelerini bağıra bağıra okuyordu. O ölüme giderken yanında avukatı dahil hiç kimse yoktu. Ona yabancı olmayan tek şey kendi sesiydi. Ayağının altındaki sandalyeyi, slogan atarak kendisi itti."

'Korkmuyor musun oğlum?'
    Kardeşi Ayhan, idam edileceği güne kadar yakınlarına gösterilmediği belirtilen Veysel Güney'in infazdan hemen önce askeri cemsede ailesiyle vedalaşmasını, Radikal'e (12 Haziran) şöyle anlatmıştı:
    "Kısa süre görüştük. Çok cesurdu. Ağlamaktan konuşamıyorduk. Annem 'Oğlum korkmuyor musun?' dedi. O da, 'O kadar işkence gördüm ki, artık ölüm bile korkutmuyor ana' dedi. İnandığı dünya için savaştığını anlattı. Slogan attık. Bizi gözaltına aldılar. Tutulduğumuz yerden biraz uzakta idam edilecekti. Orada bir ışık vardı. O sönünce anladık ki idam edildi. Vücudunda kurşun duruyordu."

Ailesi mezarının yerini arıyor

Güney'in nereye gömüldüğü bugüne dek ailesine bildirilmedi. 78'liler Derneği üyeleri, Gaziantep Adliyesi'nin önünde basın açıklaması yaptı. Bilgi Edinme Yasası uyarınca Veysel Güney'in gömüldüğü yerin ailesine bildirilmesi için valiliğe, savcılığa, Mezarlıklar Müdürlüğü'ne, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına başvurdular. 78'liler Derneği Mersin Şubesi Başkanı Ethem Dinçer, "Bir insanın mezarından bile korkuluyor. Bir ailenin en önemli hakkı elinden alınıyor. Bu insanlık suçu. Biz bu mezarı buluncaya kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Kitabın adı nereden geliyor

Göktürk, "Ne yazık ki adalet çoğu zaman güç karşısında yenik düşüyor. İnsanların sürekli aradıkları, ancak kolayca ulaşamadıkları adaletin nerede olduğunu ben de merak ettiğim için, kitabıma herkesin birbirine sorduğu 'Adaleti Gördünüz mü?' ismini verdim" diyor.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LYCRa
    LYCRa's avatar
    Erkek
    wolf anlattığım şey de temel olan bişey yok. ben dağ kadrosundan bi elemanla konuşmamı anlattım. çıkıp her seferinde bi halttan anlıomuş gibi bok atmaya çalışma her seferinde. edebini ahlağını takın benle o şekilde konuş. bu sana son kez söyleyişim, ben sana karşı üslubumu bozmadım çünkü senle ircde olsun bilmem ne de olsun bi samimiyetim vardı, sen de benimle adam akıllı konuş. ben seninle ya da başkalrıyla şöyle olmuş, deniz geçmiş iyiymiş kötüymüş, şunları yapmış demedim. dağ kadrosundan bir çocukla konuşmamı anlattım. her şeye çıkıp atlama aq..ne aq yırtık dondan düşer gibi hemen piyasaya damlıosun! azcık saygılı ve efendi takıl. şu siyasi konular da (akp hariç) açılmasın. aq herkes Türküm dior ama müzik konusu dahi açılsa herkes birbirini yiyor..

senle bi ara msngr da filan konşalım wolf..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    legendary
    legendary's avatar
    Erkek
    LYCRa kardeşim
    dağ kadrosundan bi elemanla konuşmamı anlattım diyosun sonundada KAPAK olsun diyosun sence bundan compinin anlattıkları çıkmazmı?Yırtık dondan çıkar gibi demen çok anlamsız o tabir bilgisiz insanların yapmasıyla olur.Compinin bilgisini seviyesinide herkez biliyor bi sen öğrenememişsin sanırım.Ben burda compiyi savunmaya falan kalkışmıyorum zaten gerek de yok haddimede düşmez.Sadece düşüncelerinin yanlış olduğunu söylemek istedim.Bu kaçıncı mesajım konuyu açtığımdada söyledim tartışma ortamı olmasın isteyen indirsin izlesin istemeyen konuya bile girmesin.Herkesin düşünceleri farklı.Compide demiş kapatın artık bu tartışmayı bi paylaşımda adam gibi olsun

Toplam Hit: 8358 Toplam Mesaj: 52