folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Şekeri Tamamen Kesince Neler Oluyor

Şekeri Tamamen Kesince Neler Oluyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ben çok şekerli şeylerle besleniyorum  arkadaşlar kesmeyi düşünüyorum tamamen. tamamen kesince pozitif yönde ne gibi değişiklikler oluyor ? ben hayatımda şekersiz bir gün bile geçirmedim bu arada çikolata tatlı kurabiye vs her gün yiyorum.

Bir kaç yıl önce şekerli şeyleri yememeye çalıştığım bir zaman vardı baya takıntı gibi zorluyordu beni git ye diye dolap muhallebi dolu tabi :D 

Belli bir süre bu duruma katlanınca şeker isteği kayboluyor mu ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanqerLine
    DanqerLine's avatar
    Erkek

kilo vermek bile kolaylaşıyor :D

98 kiloydum şekeri tuzu unlu mamülleri kesince :) sporla birlikte 78 kiloya düştüm 20 kilo verdim direk olarak

DanqerLine tarafından 08/Eki/19 13:44 tarihinde düzenlenmiştir

ABONE OLUN BEYLER PARA KASACAZ : https://www.youtube.com/gecehayatimiz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DanqerLine bunu yazdı

kilo vermek bile kolaylaşıyor :D

98 kiloydum şekeri tuzu unlu mamülleri kesince :) sporla birlikte 78 kiloya düştüm 20 kilo verdim direk olarak

doğru hocam onu biliyorum ama mental anlamda değişen şeyler varmı acaba ? ve reflü ve mide rahatsızlıklarında  azalma gibi

do_som tarafından 08/Eki/19 14:01 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

ortalama 5 yıldır çayı da şekersiz içiyorum bi değişiklik vs öncesini hatırlamadığım için bişi diyemem ama çayın harbi tadını alacaksın on numara olur tek + bunu diyebilirim :D

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Diyabet hastasıyım hocam 2008'den beridir. Hayatımda hiçbirşey değişmedi onu söyleyeyim. Pozitif yönde bir değişiklik olmadı. Değişiklik nasıl olur dersen ilerleyen yaşlarında belli olur, 50-60 yaşına gelince farkı hissedersin ama açıkcası ben herşeyin genetik olduğuna inanıyorum. Adam 80yıl boyunca kırmızı et, sigara filan hayvan gibi tüketiyor ama senden benden sağlıklı, hayatının hergünü spor yapmış şekeri alkolu sigarayı kullanmayan adam 50yaşında ölüp gidiyor.

Açıkcası şeker tuz alkol sigara filan değilde büyük şehirde yaşamanın getirdiği temiz olmayan hava, stres, gürültü, bozuk uyku düzeni bunlar daha etken şeyler bence bunlardan kurtulduğunda hissedilir bir farkı olacaktır.

Şeker istediğine gelirsek, ben zorunlu bıraktığım için pek o alışkanlığı bırakma zorluğunu yaşamadım ama sanmıyorum zor olacağını. İlk başta zaten bir anda kesmeye çalışma. Kola içiyorsan zero içmeye başla, çikolataları da daha az trans yağ içeren ve şeker miktarı daha az olan alternatiflere yönelirsen daha rahat bırakırsın. Bir yerden sonra zaten daha önce severek yediğin tatlılar acayip tatlı gelmeye içini baymaya başlıyor. Çay kahve gibi şeyleri tüketirken şeker atma başlarda yavan gelir ama emin ol bir zaman sonra şekerli içtiğin halinden daha lezzetli gelmeye başlayacak çünkü ürünün kendine has o tadını alacaksın.

Ayrıca şekeri tamamen bırakacağım diye birşey yok elbet tüketeceksin belli bir noktada. Canın baklava mı çekti git ye kendini sakın şartlama ben tamamen keseceğim diye en büyük yanlış bu. Şekeri sigarayı bırakmak gibi düşünme, şimdi yersem tekrar başlarım gibi bir durum yok.

Şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamaya çalış bu da abur cuburlardan uzaklaştıracaktır seni. Canın tatlı mı istedi muz ye ya da kırmızı elma ye. Zaten belli bir süre böyle ilerlediğinde dediğim gibi baklava filan yersen seni bayacaktır acayip tatlı gelecektir.

Sen, düzgün beslendikten sonra karbonhidrat ihtiyacını düzgün karşıladıktan sonra gideyim da 10 tane muhallebi yiyeyim demezsin zaten. Vücudunu iyi tanıyım şekere ihtiyaç duyacak duruma getirmeyecek şekilde beslenirsen sıkıntı olmaz.

Edit: Mental anlamda değişiklik nasıl olur sen şekeri bıraktım bu bana pozitif etki edecek diye düşürsen evet rahat ve daha sağlıklı hissedersin. Sana tavsiyem yemek yeme düzenini otur başta. Hergün belli saatte kahvaltı-öğle yemeği-akşam yemeği ye işte o zaman fark hissedersin ve mide rahatsızlıklarından da kurtulursun. Gecen gündüzün belli olsun yemek yediğin saatler belli olsun vücut ona göre ayarlasın kendini. Düzen ve disiplin çok önemli. 3 öğünü atlamadan saatini çok değiştirmeden yemen lazım. Öğünlerin arasında 5 saat fark koyarak ye yemeğini. Akşam yemeğini 7 de yedi ama sen gece 12 de uyuyorsan uyumadan 1 saat önce sandviç gibi atıştırmalık birşeyler tüketebilirsin. Uyumadan önce muz da faydalıdır tüketebilirsin. Yemek yedin ama 5 saat çok uzun geldi veya o gün yediğin öğün daha hafif geldiyse ara öğün alabilirsin. Öğünü aldıktan 2,5 3 saat sonra 1 paket bisküvi ve ya elma vb. meyveleri tüketebilirsin. Önemli olan bir anda kesmeden yavaş yavaş bu düzene geçmen. Şimdi karar verdim yarından itibaren şekeri bırakıyorum dersen zorlanırsın.

RaAmLis tarafından 08/Eki/19 14:31 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Valla 6 7 ay bıraktım. 2 ay da 10 kilo verdim. Dışarıdan paketle gıda alırken paketine baktım 8gr dan fazla şeker içeriyorsa almadım. Ekmeği günde iki dilime indirdim.

Uykumu daha iyi almaya başladım. 

Zihinsel olarak biraz daha rahatladım. 

Daha sağlıklı ve zinde hissettim. 

Şimdi yine şeker ağırlıklı besleniyorum ve o günlerle karşılaştırınca baya sağlıksızım. 

Bu arada meyve tüketimini de azaltmak gerekiyor. Yarım elma vs gibi tüketmek lazım. 

tagext tarafından 08/Eki/19 14:32 tarihinde düzenlenmiştir

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek

That Sugar Film adında belgeselvari bir film var. İzlemeni tavsiye ederim.

binin yarısı beş yüz o da bizde yok
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilyas208
    ilyas208's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

ortalama 5 yıldır çayı da şekersiz içiyorum bi değişiklik vs öncesini hatırlamadığım için bişi diyemem ama çayın harbi tadını alacaksın on numara olur tek + bunu diyebilirim :D

Bu harbiden doğru, eskiden yemekten sonra 3 - 4 barday çay içerdim, şekerli içmeyi bıraktıktan sonra 10 bardağa kadar çıktım, çayın o mükemmel tadını aldıkça içesim geliyor :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

teknik ksımı bilemem  . kendimden örnek vereyim

şiişkoyum  1,80 100 kg

3 4 gün üst üste hazır tatlı yersem 5. gün yemezzsem ellerim titriyor . bildiğin bayılacak gibi oluyorum . + EN ÖNEMLİSİ FAZLA ACIKIYORUM

şekeri bırakma ama iyice azalt 

şöyle düşün ölene kadar 1 kere nuella yemesen vücudun ihtiyaç duyma o hazır şeylere .  

şekeri minimuma  düşürüp ekmeği azalttım  1,5 ay bisiklet kullandım ( 2 günde 1 , 3  günde bir 20km  düz yol ) + akşamları yürüyorum zaman buldukça   105 kilodan 95 96 kiloya düştüm . 

şeker + unlu mamülleri 100/80 azalt  . . . . her şey çok güzel olacak  inan bana . 

çikolata yerine armut  

bisküvi yerine muz

börek yerine kuru yemiş 

cips yerine  üzüm 

samaccc tarafından 08/Eki/19 17:12 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

insan metabolizması glikoz sindirimi üzerine kuruludur, tamamen bırakmamalısın

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı

Diyabet hastasıyım hocam 2008'den beridir. Hayatımda hiçbirşey değişmedi onu söyleyeyim. Pozitif yönde bir değişiklik olmadı. Değişiklik nasıl olur dersen ilerleyen yaşlarında belli olur, 50-60 yaşına gelince farkı hissedersin ama açıkcası ben herşeyin genetik olduğuna inanıyorum. Adam 80yıl boyunca kırmızı et, sigara filan hayvan gibi tüketiyor ama senden benden sağlıklı, hayatının hergünü spor yapmış şekeri alkolu sigarayı kullanmayan adam 50yaşında ölüp gidiyor.

Açıkcası şeker tuz alkol sigara filan değilde büyük şehirde yaşamanın getirdiği temiz olmayan hava, stres, gürültü, bozuk uyku düzeni bunlar daha etken şeyler bence bunlardan kurtulduğunda hissedilir bir farkı olacaktır.

Şeker istediğine gelirsek, ben zorunlu bıraktığım için pek o alışkanlığı bırakma zorluğunu yaşamadım ama sanmıyorum zor olacağını. İlk başta zaten bir anda kesmeye çalışma. Kola içiyorsan zero içmeye başla, çikolataları da daha az trans yağ içeren ve şeker miktarı daha az olan alternatiflere yönelirsen daha rahat bırakırsın. Bir yerden sonra zaten daha önce severek yediğin tatlılar acayip tatlı gelmeye içini baymaya başlıyor. Çay kahve gibi şeyleri tüketirken şeker atma başlarda yavan gelir ama emin ol bir zaman sonra şekerli içtiğin halinden daha lezzetli gelmeye başlayacak çünkü ürünün kendine has o tadını alacaksın.

Ayrıca şekeri tamamen bırakacağım diye birşey yok elbet tüketeceksin belli bir noktada. Canın baklava mı çekti git ye kendini sakın şartlama ben tamamen keseceğim diye en büyük yanlış bu. Şekeri sigarayı bırakmak gibi düşünme, şimdi yersem tekrar başlarım gibi bir durum yok.

Şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamaya çalış bu da abur cuburlardan uzaklaştıracaktır seni. Canın tatlı mı istedi muz ye ya da kırmızı elma ye. Zaten belli bir süre böyle ilerlediğinde dediğim gibi baklava filan yersen seni bayacaktır acayip tatlı gelecektir.

Sen, düzgün beslendikten sonra karbonhidrat ihtiyacını düzgün karşıladıktan sonra gideyim da 10 tane muhallebi yiyeyim demezsin zaten. Vücudunu iyi tanıyım şekere ihtiyaç duyacak duruma getirmeyecek şekilde beslenirsen sıkıntı olmaz.

Edit: Mental anlamda değişiklik nasıl olur sen şekeri bıraktım bu bana pozitif etki edecek diye düşürsen evet rahat ve daha sağlıklı hissedersin. Sana tavsiyem yemek yeme düzenini otur başta. Hergün belli saatte kahvaltı-öğle yemeği-akşam yemeği ye işte o zaman fark hissedersin ve mide rahatsızlıklarından da kurtulursun. Gecen gündüzün belli olsun yemek yediğin saatler belli olsun vücut ona göre ayarlasın kendini. Düzen ve disiplin çok önemli. 3 öğünü atlamadan saatini çok değiştirmeden yemen lazım. Öğünlerin arasında 5 saat fark koyarak ye yemeğini. Akşam yemeğini 7 de yedi ama sen gece 12 de uyuyorsan uyumadan 1 saat önce sandviç gibi atıştırmalık birşeyler tüketebilirsin. Uyumadan önce muz da faydalıdır tüketebilirsin. Yemek yedin ama 5 saat çok uzun geldi veya o gün yediğin öğün daha hafif geldiyse ara öğün alabilirsin. Öğünü aldıktan 2,5 3 saat sonra 1 paket bisküvi ve ya elma vb. meyveleri tüketebilirsin. Önemli olan bir anda kesmeden yavaş yavaş bu düzene geçmen. Şimdi karar verdim yarından itibaren şekeri bırakıyorum dersen zorlanırsın.

teşekkürler hocam

Diğer yazan arkadaşlarada teşekkürler

Çaya şeker atmayı 2 sene önce bıraktım. bu aralar midem dahada kötü oldu acaba şekeri bırakırsam düzelirmi diye düşünmeye başladım deneyip görücez. bana yarmayan yiyecekler var süt baharat acı vs bunları tamamen kesicem artık 

Toplam Hit: 3371 Toplam Mesaj: 35
şekeri tamamen kesince neler oluyor