folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Siyah-Beyaz İplik (Kuran-I Kerim)

Siyah-Beyaz İplik (Kuran-I Kerim)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Zxone bunu yazdı:
    -----------------------------

ailene bi şey demedim dil uzatmak haddime değil. ama kuranı okuyıp anlayamıyorsan bu senden değil ailenden kaynaklanmaktadır dedim ki ağaç yaş ken eğilir dimi. Eğri otur doğru konuş şimdi... 

? ki ailen suçlu değil aklın yerinde camide veriyolar bu dersleri öğrenebilirsin. İlk ayet : Oku diye geldi bilirsin...?

Risale nur u anlamadın 100 sayda değil 200 sayfada okusan anlayabileceğin bi potansiyelin yoksa yardım almanı tavsiye ederdim ki hala ediyorum...

Osmanlıcanın bir dil olmadığını biliyorum. Sadece öyle yazdım yanlış bi yazım için yorum yazma boşuna ne demek istediğim ortada...

Kuranın belirttiğin ayetinde bu yazıyo olabilir ama bende diyorum ki bir çookkk tercüme var farklı kişilerden, kitaplar var ...

Ben okudum mu diye sormuşsun sence bu kadar bilgiyi kafamdan mı atıyorum ?

Neyse ....

Kalp kırmaya gerek yok ben yazarım sen yazarsın ben yazarım...

yatmak zorundayim ii geceler...

ben okudun mu diye sordum sen ise okumadığımı kafandan salladın

hala aileme laf ediyosun

kalp kırmak istemiyosan artık çok geç

bi özür dile hatanı kabul ediyosan

bi yandan hiçbir soruma cevap alamadım sadece "anlamıyorsun, oku..." dedin geçtin

cevap veremeyeceğini de biliyorum aslında ama belki biri cevaplayabilir diye yazdım sorularımı neyse...

bu arada ikinci sorum senin için de geçerli

benim anlamayıp senin anlamanı sağlayan nedir ki seni benden üstün yapıyor?

farklı mealler var falan diyorsun sana 3 farklı yerden okuduğumu söyledim ki bunlardan diyanet ve elmalılı kimsenin reddedemeyeceği kaynaklar

ama umrunda mı? pek olmamış anlaşılan...

olmasın önemli değil. ben sorularımın cevaplanamamasına alıştım artık...

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    By-alper
    By-alper's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bir ayetindede şöyle buyurmuştur Allah.

Peygamber efendimizin son peygamber sin vahiyi geldikten sonra Peygamber efendimiz Allah ın huzuruna dediki: Ya rabbi bundan sonra ki ümmetim benisrail kavmi gibi azacaklarmı demesi üzere Allah buyurdu ki. Hayır ya habibim ben yarattığım kullarımın içerisinden evliyalarımı enbiyalarımı yaratır,onlara tabii olan bana tabii olmuş gibi bana gelirler onlara tabii olmayanlarda şeytanın malı olur. diye buyurmuşlar.

Şimdiki günümüzde evliya enbiyalar yokmu tabiki var ama 1 taane vardır Onu bulabilmek mesele,arayan mevlasında bulur belasında.Şimdki zamanda bağzı sahtekar gruplaşma yüzünden kimseye güvende kalmadı.Ama gerçekten VAR.Onlar bu dünyada varki,bizlerde varız.Kuran'ıda istediğin kadar türkçeleştir sadeleştir onu anlamak her babayiğidin harcı değil mürşidi evliyası olamayan insan anlayamaz,Kuran ı okursun,ama ne tarafa öekersen otarafa gider,asıl hakikatini sırrını anlamak ancak evliyalar peygamberler bilir.

Hiç Hata yapmamış bir insan, Yeni bir şey denememiş demektir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ANNE
    irwa
    irwa's avatar
    Dişi

PaBLo_eSCoBaR bunu yazdı:

abicim şu dininizi kendinize saklasanız nasıl olur.

buranın amacı zaten paylaşmak deil mi paylaşılmayan şeyler güzelliğini yitirir bence sen gözlüklerini bi kenara koy we biraz içeri girmeyi dene 

dewdim dewrildim geldim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsilKan
    AsilKan's avatar
    Erkek

Risale :D

Niye dini anlamak için birilerine muhtaç kalıyoruz.

Çok güzel bir söz vardı ;

‎"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır"
    "Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."

Bana risale misale hiç samimi gelmiyor.

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

@irwa

teşekkür ederim...

@AsilKan

Prometheus'a da yazdım eğer okursan anlarsın aşağıyı.

Prometheus bunu yazdı:

1) bu durum kurandaki Yasin Suresi 69. ayetiyle çelişmiyor mu?

http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=443

"Biz o Peygamber’e şiir öğretmedik. Bu ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur’an’dır."

2) şu an peygamber olmadığına göre bize kim açıklayacak?

bu açıklayan sözde din alimlerini senden benden üstün yapan nedir?

onları üstün yapan bişey varsa neden hepsi farklı şeyler söyleyebilmektedir?

peki şu an açıklayacak biri yoksa tanrı bunu öngöremedi de mi kuranı kolay anlaşılmayacak şekilde gönderdi?

3) kuran, insanlığa evrensel öğütler verdiğine göre neden açık değildir?

basitçe açıklanan şeylerle daha anlaşılır metinlerle daha iyi olmaz mıydı? herkes anlar ve ona göre yaşardı

şimdi herkes aynı şeyi okuyup farklı yaşamak zorunda kalıyor (mezhep farklılıkları)

1) Bazı sapıklar, “Anlamadan Kur’an okumanın faydası olmaz, mealini okumalı” diyorlar. İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: (İmam-ı Ahmed bin Hanbel, Allahü teâlânın, (Anlayarak da, anlamayarak da Kur’an okuyan benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirdi.) [İhya]

Piyasadaki mealler birbirini tutmaz. En doğru olan mealden bile fıkıh öğrenilmez. Mesela Kur’an-ı kerimde (Namaz kılın) buyurulur, ama, nasıl namaz kılınacağı, namazın farzları, namazı bozanlar gibi hususları Kur’an-ı kerimde bulamayız. Kur’an-ı kerimi Peygamber efendimiz, hadis-i şerifler ile açıklamıştır. Hadis-i şerifleri de İslam alimleri açıklamıştır. Bunun için Kur'an-ı kerimin hakiki manasını anlamak, öğrenmek isteyen bir kimse de, meal değil, İslam âlimlerinin kelam, fıkıh ve ahlak kitaplarını okumalıdır.

Şimdi anlayamadağın nokta şu ki Kuran-ı Kerim Peygamber efendimize indi. Daha sonra o eshabına bildirdi açıkladı nasıl yapılacağını anlattı. Şöyle ki koyu ile yazdığım yerde dediğim gibi "Namaz kıl" diye emrolundu fakat açıklamasını Cebrail (a.s) ayrıca gelip gösterdi. Peki ya biz şu anda Kuran-ı kerim'i açıp okusak aha burada şöyle diyor burada böyle demiyor.Hiçbir müslüman müctehidin sözü varken, Kur'an ile amel edilmez demez çünkü bilirki müctehide o ictihad yetkisi hocalarından verilmiş.Peki ya hocaları kim işte asıl sorulması gerek soru bu ki o kişinin yalancı sahtekarmı yoksa gerçekten bir islam alimimi olduğu anlaşılsın. Çünkü ictihad yetkisi vermek demek mezun etmek bu artık yetişti pişti demekdir. Eğer hocaları sırayla Peygamber efendimize kadar uzanıyorsa haktır.(Fethullah gülen gibi düzenbazlar gibi bi yerden sonra kesilip rüyada gördü orada icazet aldı gibi uydurmalar safsatadan başka bir şey değildir.)

Böyle olduğunu vehhabiler bile bildiriyorlar. Vehhabi Feth-ul-mecid kitabı 388. sayfasında diyor ki:
    (Ebu Hanife “rahimehullah” dedi ki: Kitabullaha ve Resulullahın hadisine ve Sahabenin sözlerine uygun olmayan bir sözümü bulursanız, bu sözümü bırakınız! Onları alınız!
    İmam-ı Şafi’i dedi ki: Kitabımda, Resulullahın sünnetine uymayan bir şey bulursanız, benim sözümü bırakıp, Resulullahın sünnetini alınız!)

Dört mezhebin âlimleri, derin ilimlerini Kur’an-ı kerimden ahkam çıkarmakta kullanmadılar. Buna cesaret edemediler. Resulullahın ve Eshab-ı kiramın bildirdiklerini anlamakta kullandılar.

Allahü teâlâ, insanlara, (Kur’an-ı kerimden hüküm çıkarın) demiyor. (Resulümün ve Eshabının çıkardığı hükümlere uyun, bunları kabul edin) buyuruyor. (Resulüme itaat edin, ona tâbi olun) âyet-i kerimesi ve (Eshabımın yoluna sarılın) hadis-i şerifi, bunu açıkça bildirmektedir. Âlimler bile, Kur’an-ı kerimin manasını anlamakta güçlük çekerken, bir cahil, murad-ı ilahiyi bilmeden nasıl olur da, Allah şöyle buyuruyor, Resulullah böyle buyuruyor, diyebilir? Derse, dediği nasıl doğru olabilir? Allahü teâlâ, böyle söylemeyi yasakladı. Tefsir âlimleri ve mezhep imamları bile, bu sözü söylemeye cesaret edememiştir. Anladıklarını bildirdikten sonra, (bu benim anladığımdır, doğrusunu Allah bilir) demişlerdir. Kur’an-ı kerimin manasını Eshab-ı kiram bile anlamakta güçlük çeker, Resulullaha sorarlardı.

Şimdi bu yazıya ben anlarım onlar anlayamıyorsa da şeklinde bir cevap verilmez. Ben sana belgeleriyle yazıyorum iddialarına en içten duygularımla.

2) Cevabı 1 de var zaten Peygamber efendimiz yoksa onun varisleri var. Bu canlı da olur öbür dünyaya göçmüş de olur -ki İmam-ı Rabbanı, Abdülkadir-i Geylani, Abdülhakim-i Arvasi, Bahaddin-i Buhari ve daha nicelerinin kitaplarını okuyup anlamak feyz almak da sanki yanında buluyormuş gibidir. Bunların hepsinin hocası bellidir ve ellerinde icazet belgeleri vardır kendi hocalarından aldıkları.Eğer sorarsan bunu da yazarım. Osmanlı zamanında alimlik yapanlara icazet sorulurmuş sen böyle böyle millete dinini öğretiyorsun dergahın var yeni ictihadlar çıkarıyorsun ama icazetin nerede hocan kim diye.-

3) Resulullah efendimiz Kur’an-ı kerimde kısa ve kapalı olarak bildirilenleri açıklamasaydı, Kur’an-ı kerim kapalı kalırdı. Resulullahın vârisleri olan mezhep imamlarımız, hadis-i şeriflerde mücmel olarak bildirilenleri açıklamasalardı, sünnet-i nebeviyye kapalı kalırdı. Böylece, her asırda gelen âlimler, Resulullaha uyarak, mücmel olanı açıklamışlardır. Nahl suresinin 44. âyetinde, (İnsanlara indirdiğimi onlara beyan eyle) buyuruldu. Beyan etmek, açıklamak demektir. Âlimler de açıklayabilselerdi ve Kur’an-ı kerimden ahkam çıkarabilselerdi, Allahü teâlâ Resulüne, sana vahiy olunanları tebliğ et der, beyan etmesini emretmezdi.) (Mizan)

Dört mezhebe uyanlar, birbirinin kardeşidir. İmanları aynıdır. Ameldeki bazı ayrılıkları da, Allah’ın rahmetidir. Allahü teâlâ, müctehid olmayanın bir müctehide uymasını emredip (...ve ülülemrinize itaat edin) buyuruyor. (Nisa 59)

Ülülemr, nasslardan ahkam çıkarabilen âlimlerdir. (Nisa 83)

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Ülülemr, Fıkıh âlimleridir.) [Darimi]

İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki:
    (Bir işin, bir ibadetin sahih olması için dört mezhepten birine uygun olması gerekir. Bir ibadeti yaparken, şartlarından biri, bir mezhebe, başka biri de başka mezhebe uygun olursa, bu ibadet sahih olmaz.) (Redd-ül-muhtar s. 51)

S. Ahmed Tahtavi hazretleri, Dürr-ül-muhtar haşiyesinin zebayih kısmında buyuruyor ki:
    (Bugün her müslümanın 4 mezhepten birinde bulunması vaciptir. Dört mezhepten birinde bulunmayan Ehl-i sünnetten ayrılır. Ehl-i sünnetten ayrılan da sapık veya kâfir olur.) 

Bu yazdığım koyu yazılar nakildir. Çünkü İslamiyet'de deminde söylediğim gibi akıl kullanılarak düşünüldüğünde eshabın bile anlmaya güç yetiremediği o kadar alimin senelerce İslam dersi almasına rağmen Kuran-ı Kerimi açıklamaya çalışamaması bunu hayasızlık bilmesi dururken bizim aslında hak olan çok az şey bildiğimizi ve iki üç düzenbaz(Fethullah gülen gibi) yüzünden bütün İslamiyeti yaftalamanız yüzünden mesafeli bakılıyor.

Eğer soracağın başka sorular da varsa en içtenlikle cevaplarım.

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karakutu
    karakutu's avatar
    Erkek

Smirnoff bunu yazdı:

Kutuplarda 6 ay gündüz 6 ay gece olan adamlar ne yapıcak ? 6 ay mı tutucak ? Çağ atladık o zamanlardan sonra bir sürü şey icad oldu.. Güncellemek , güncellenmek lazım bazı şeyleri.. ;)

Sen sıkma canını,  o dediğin yere insanlar sonradan gitmiştir... 

Mevzu derin | Papikolas Planet
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Prometheus

hoca senin aklın zekan yokmu kendin yorumla ama bunun için okuman lazım

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KarasuZanu
    KarasuZanu's avatar
    Erkek

Bu konuda silinse olur aslında. Siyah la Beyaz arasında kaldım silmeyi tercih ettim dersin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek

@KarasuZanu

Eğer Günaha Girmemek Için Tavlaya Iskambile Hayır diye bir konu açılıp saçma sapan bir içerik paylaşılıp millet provoke edildiğinde suç işlenmediği için konu silinmiyorsa bu konuda da tamamen bilgi paylaşımı olduğundan silinmemeli. Eğer senin inançlarına ters bir durum varsa kendi inançlarını paylaşırsın paylaşmak istemiyorsan paylaşmazsın olay bundan ibaret.

Eğer adminsen söyle bilelim bi sorunumuz olduğunu pm atarız.

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zero43
    zero43's avatar
    Erkek

güzel  bir bilgi teşekküerler 

zero43
Toplam Hit: 13152 Toplam Mesaj: 131