folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Spor Yapmayi Hayat Felsefesi Edinmis Arkadaslari Konuya Bekliyorum.

Spor Yapmayi Hayat Felsefesi Edinmis Arkadaslari Konuya Bekliyorum.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Merhaba arkadaslar

Direk konuya girecek olursam hayatimda olabildigine olumlu

aliskanliklar edinmeye ve degisiklikler yapmaya calisiyorum.

Bunlardan biriside saglikli yasamanin temeli spor tabiki.

Cok hareketli biri olmama ragmen bunun spor sayilmadigini

pandemide kilo alinca daha iyi anladim :) kahrolsun korona :)

Eskiden kendi kendime yapardim iyi arastirmistim ama  ara verince herseyi unutmusum.

Simdi  yeniden günlük evde  rutin bir program hazirlamak istiyorum.

Hazirlamadan sizlerede birkaç sey danisayim dedim

1- mesela gunluk 20x3 mekik yaziyor ya

ben 10. Dan sonra yanmaya basliyor ve devam edemiyorum diyelim. Onu o sekilde birakirsam

O 10 tane nin hicbir anlami olmuyor mu. Bazilari acidiginda bile devam etmeli diyor

Yada plank hareketinde 1 dk yaziyor. 20. Saniyede vucudum titremeye basliyor  30. Sn nakavt :)

Bunun tekrar durumundaki hikmet nedir ?

2- biriside terlemeden hic yağ yakamazsin dedi. Terlemeden yapilan sporun hic anlami yok dedi. 

Ama ben oyle saatlerce degilde gunluk en fazla 30 dklik bir sistemle baslamak istiyorum hatta 15-20 dk.

Bu surede insan terlemiyor ki.

Yapacagim 3 hareket oda 20ser defa.  

Puf noktalari olarak tavsiyeleriniz nedir.

Burada amacim kilo verip birakayim degil, yok elbise ustumde guzel  dursun da degil.

Sporu hayatimin  bir parcasi yapmak. Saglik icin istiyorum. 

ve belirli bir kondisyona ulastiktan sonra doğa sporlarina , uzakdogu..... ektrem seylere gecis yapmak istiyorum

Simdi yapsam ölürüm.:) Kavanoz acamiyorum. 

Kargoya yaptigim paketin ipini bile gevsek bagliyorum.

Millette 80 yasindaki adamlar genc delikanli gibi geziyor, kadinlari incecik. 

Birkac kisi takip ediyorum. 

Ninja warrior ...d ( biz yolda yuruyemiyoruz :))

Digeri 50 yasinda yamac paraşütü ile buldugu dag depeden atlayip duruyor :) ( bknz cengiz kocak)

İnsan bunlari gorup utaniyor.

Allah onlara yürü ya kulum demis bizede yürü yağ tulumu demis sanki :)

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

benim sana söyleyebileceklerim artık 20 li yaşlarımızdaki gibi değiliz. vücudumuzu belirli bir forma sokana kadar çok dikkat etmeliyiz. bir sakatlık bahsettiğin gibi gerekli olan uzun dönemli düzgün yaşam prosedürlerini tamamen bitirebilir. 

yaptığın spor önemli olmakla birlikte spordan daha önemli 3 faktör var. alınan besin, içilen su, uyunan uyku.

bunlar ve spor 4 lüsü ile nasıl bir form istediğine göre şekillenecek spor gereksinimin. ayrıca vücutunun şuanki halini de bilmiyoruz. 

bu iş üzerine çoook uzun konuşulması gereken birşey. benim gördüğüm kişi kendinin PTsi, doktoru, diyetisyeni. 

bunu hayat formu haline getireceksen uzun vadede zaten çok çok iyi spor yapabilen bir birey olursun. sürekli okuma, youtube vs. bir sürü kaynak var artık. ama youtube tarzı yerlerde kalitesiz bilgi de çok.

hedeflerin ne ? şık gözüken bir vücut mu ? yorulmak bilmeyen dayanıklı bir vücut mu ? kaslı bir vücut mu ? vs. bir çok şeye göre antremanların, beslenmen, uykun vs. şekillenecek.

ancak senin yerinde olsam 3 aylık bir aktif spor hayatına geçiş programı ile eski hayatımı yeni hayatıma adapte etmek için kendime bir süreç hazırlarım. böylece daha kesin olur devamlılığı. bu sürede de yapacağın araştırmalar ile ne istediğini ve nasıl yapman gerektiğine dair daha çok bilgi sahibi olacaksın. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

Set ve tekrarları kendinize göre ayarlayın. 
    bu video ilk sorunuzu yanıtlar 

https://youtu.be/Smcam1clx-I

terleme olayı şöyle , kalp ritminiz yükseldiğinde terlersiniz Buda metabolizma yı hızlandırma olayı .

Yani yağ yakımı . intermittent fasting i yaşamınızın bir parçası haline getirin daha sonra sporu bu parçaya dahil etmenizi tavsiye ederim .

Down dog da suan edu adresleriyle kayıt olanlara ocağa kadar premium var . 

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Farklı disiplinlerdeki hocaların bakış açılarıda önemli tabi ki fakat benim nacizane görüşüm, spor yaparken eğlenebilmeyi de alışkanlık haline getirmek gerekiyor bu uzun soluklu bir süreç bu süreçte ya (eğlenceli olması açısından) airobik - kardio -zumba tarzı aktiviteler yapmak yada sizi spor yapmak için dürten kişi veya uygulamalara ihtiyaç şart. 

Eskiden daha yoğun aktivite ve spor yaparken son bi kaç yıldır evde yapmayı daha bi sevdim bu süreçte https://www.freeletics.com/ gibi haftalık kaç gün yapacağımı, elimde hangi malzemeler olduğunu, kondisyon veya kas ne istediğimi soran uygulamara verileri girip istediğim programı haftalık çıkarıyor her spor arasında sonrasında aldığı geribildirimlerle de sonraki programı oluşturuyor. Fakat youtube da da güzel kanallar var oradan bi kanal seçip yapılabilir evde yapmak isteyenler için. 

Tavsiyelerim (hepsi de 20-30 dk lık programlar); 

Bu ablanın kanalını bi inceleyin, kendisi hem eğlenceli hem başarılı videoları var. Farklı sporlar yapsam da arada bunun videolarını onunla eş zamanlı yapmaya çalışıp kendime challenge yapıyorum kondisyon ve esneklik testlerimden birisi antremansız ağır bir videosuna dalarsanız sağlam bacak ve kalça ağrıları olur 3-4 gün dikkat.
    https://www.youtube.com/watch?v=lBZA5NXb3XM

Bu hocanın kanalında da 90 günlük tüm vücut çalışmaları var 15 günlük sadece vücut ağırlığı ile hazırlık aşaması var sonrasında da lastik sandalye vb materyallerle keyifli spor yapılıyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=pLC9RhaY8DM&list=PL9OVPCL0vKUMVT_CS6hwy9eFVRLnlpllv

Aynı hocanın evde kas serisi 
    https://www.youtube.com/watch?v=MwZtemX75XY&list=PL9OVPCL0vKUO1Ky3RobG9jVr_vbSbPAZg

Diğer tavsiyem de 
    freeletics vb spor uygulamaları

Aslında hepsini inceleyip bazılarını deneyimlieyip kendine en iyi gelen metodu bulmak en ideali. Ben vücut ağırlığım ve direnç lastikleriyle çalışıyorum doğru kullanıldığında fazla yatırıma da gerek kalmıyor her türlü yetiyor zaten.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    d3lete
    d3lete's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Merhaba arkadaslar

Direk konuya girecek olursam hayatimda olabildigine olumlu

aliskanliklar edinmeye ve degisiklikler yapmaya calisiyorum.

Bunlardan biriside saglikli yasamanin temeli spor tabiki.

Cok hareketli biri olmama ragmen bunun spor sayilmadigini

pandemide kilo alinca daha iyi anladim :) kahrolsun korona :)

Eskiden kendi kendime yapardim iyi arastirmistim ama  ara verince herseyi unutmusum.

Simdi  yeniden günlük evde  rutin bir program hazirlamak istiyorum.

Hazirlamadan sizlerede birkaç sey danisayim dedim

1- mesela gunluk 20x3 mekik yaziyor ya

ben 10. Dan sonra yanmaya basliyor ve devam edemiyorum diyelim. Onu o sekilde birakirsam

O 10 tane nin hicbir anlami olmuyor mu. Bazilari acidiginda bile devam etmeli diyor

Yada plank hareketinde 1 dk yaziyor. 20. Saniyede vucudum titremeye basliyor  30. Sn nakavt :)

Bunun tekrar durumundaki hikmet nedir ?

2- biriside terlemeden hic yağ yakamazsin dedi. Terlemeden yapilan sporun hic anlami yok dedi. 

Ama ben oyle saatlerce degilde gunluk en fazla 30 dklik bir sistemle baslamak istiyorum hatta 15-20 dk.

Bu surede insan terlemiyor ki.

Yapacagim 3 hareket oda 20ser defa.  

Puf noktalari olarak tavsiyeleriniz nedir.

Burada amacim kilo verip birakayim degil, yok elbise ustumde guzel  dursun da degil.

Sporu hayatimin  bir parcasi yapmak. Saglik icin istiyorum. 

ve belirli bir kondisyona ulastiktan sonra doğa sporlarina , uzakdogu..... ektrem seylere gecis yapmak istiyorum

Simdi yapsam ölürüm.:) Kavanoz acamiyorum. 

Kargoya yaptigim paketin ipini bile gevsek bagliyorum.

Millette 80 yasindaki adamlar genc delikanli gibi geziyor, kadinlari incecik. 

Birkac kisi takip ediyorum. 

Ninja warrior ...d ( biz yolda yuruyemiyoruz :))

Digeri 50 yasinda yamac paraşütü ile buldugu dag depeden atlayip duruyor :) ( bknz cengiz kocak)

İnsan bunlari gorup utaniyor.

Allah onlara yürü ya kulum demis bizede yürü yağ tulumu demis sanki :)

Teker teker tecrübelerim dahilinde cevaplamaya çalışacağım.

1-Sayılara fazla takılma belirttiğin set sayılarına ve süreye zamanla ulaşırsın , spora yeni başlıyorsan 2-3 ay spor alışkanlığı kazanma süresi zaten.

2-Günlük aldığın kalori =x Günlük yaktığın kalori =y   

Y > x   olmalı ve  x-y max -500 olmalı . Sağlıklı kilo vermenin formülü spor destekli kalori açığı oluşturmak zamanla istediğin görüntüye ulaşırsın , sabır işi

Sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemli , sofra şekerini sobaya atılan saman gibi düşün bir anda parlar ve söner , hemen tekrardan acıkırsın. Basit şekerin öcü olma sebebi kana hızlı karışıp insülin tarafından hemen müdahale edilmesi ve depolanması akabinde tekrardan acıkma. Paketlenmiş besinlerden uzak dur çikolata(%80 üstü bitter hariç) ,  bisküvi bakkal eşyaları.

Tavsiyem ağırlıkla spor yapman imkanlar dahilinde spor salonuna yazıl haftada 3 gün ağırlık idmanı 1 gün de hobin olan sporu yapman (yüzme , tenis , voleybol ...)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

@hojucuk yardımcı olabilir

Ben tavsiye vermeyi bıraktım 

Cesnist tarafından 18/Tem/20 18:32 tarihinde düzenlenmiştir

طדṮ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Kadın mekik squat ve barfiks yapmamalı. Salona gidemiyorsan 1 odanı feda et paraya kıy totalgymxls satın al. Android programına hedefi gir günlük 20 30 dk da istediğin sonuca gidersin.

RETRET tarafından 18/Tem/20 18:38 tarihinde düzenlenmiştir

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    my4 bunu yazdı

terleme olayı şöyle , kalp ritminiz yükseldiğinde terlersiniz Buda metabolizma yı hızlandırma olayı .

Yani yağ yakımı . intermittent fasting i yaşamınızın bir parçası haline getirin daha sonra sporu bu parçaya dahil etmenizi tavsiye ederim .

ben deli gibi kilo vermeye basladim. 58-59 arasi oynuyor.

3-4 ogun yiyorum, gece makarnayla patatesle falan besleniyorum ama bana misin demiyor bunye.

ne yapmali? yag istiyorum biraz ki antrenman yapmak icin motive olayim.

end tarafından 18/Tem/20 18:37 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı
    my4 bunu yazdı

ben deli gibi kilo vermeye basladim. 58-59 arasi oynuyor.

3-4 ogun yiyorum, gece makarnayla patatesle falan besleniyorum ama bana misin demiyor bunye.

ne yapmali? yag istiyorum biraz ki antrenman yapmak icin motive olayim.

Kilo almanın formülü yağ protein karbonhidrat üçlüsünü birlikte alırken mideyi doldurmaktan ve öğün sayısını artırmaktan geçer. Kaç kalori aldığını hesapla bu üçlemeyle x3 katına çık. Kasları da çalıştır.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Omrunun sonuna kadar her ortaminda, misafirlikte, parkta, alisveris merkezinde, iste, evde , okulda, hava alaninda Angie yapabilirsin.
    100 air squat 100 mekik 100 sinav 100 barfix, baslamadan once 1000 ip atlama. Normalde ben 10 10 10 10 setler halinde yapiyorum, ama ilk basladigimda 10-10 setler 40-50 oldugunde bi 10 cikaramayip3-4 3-4 falan yapip dinleniyordum, toplam 100 yapiyordum. Olay set sayisi degil ne kadar surede yaptigin. Muhtemelen yanilmiyorsam 45dk da falan anca bitirirsin bu seti. 1 yila 30dk ya dusersin.

Eger sinav cekmede cok kotuysan onceleri egimli sinav cekebilirsin( sandelyenin oturdugun yerine ellerine koyup sinav cekmek ) 
    Barfix icin sert plates bandlari var seni assagidan yukari cekecektir. 
    Ilk 12 hafta 1 er gun atlayarak, 100 luk degil 25,30,40,40,40,45,50,50,50,60,70 vs diye yukselterek gidersen sakatlanma vs yasamazsin.
    Nasilsa bir zaman sorunun yok.
    100 luk yapmaya basladiktan sonra baktin artik seni kesmiyor Murph yapmaya baslarsin.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam çok yağlı yemekten kaçınacaksın. 

Özellikle transyağdan kaçınacaksın ki bu da yağı ateşle temas ettirmemekten, yemekleri yağsız yapmaktan geçiyor. Dışarda trans yağ yoktur demeleri full fasa fiso. Her yağ belirli bir sıcaklığın üstünde transa geçer. O yüzden bu noktaya dikkat etmek gerek. Ben 2 aydır yemeklere yağ atmayı kestim. 5-6 aydır Kavrulan kuruyemişleri kestim ayda bir anca alıyorum, kurutulmuş veya çiğ kuruyemiş alıyorum. Çünkü içinde yağ barındıran tüm besinlerde yağın transa geçmemesi için belirli bir seviyeye kadar sıcaklık uygulanmalı yoksa hepsi kanser yapar. Detaylı bilgi için videoyu izleyin;

https://www.youtube.com/watch?v=uojBW7c53V4

Ek olarak beslenme biçimini IF: intermittant fasting şeklinde yapabilirsin. Ben aylardır bunu uygulamaya çalışıyorum ve açıkcası insanların genel beslenimiyle çok uyumlu olduğunu düşünüyoum (Yüzyıllardır süre gelen insan beslenmesi). Olay şu: 24 saatin sadece 6-8 saatinde kalori alacak besin tüket ve kaç öğün yersen ye. Yani günün ilk yemeğini 12 de yedin, ilk kalorini burda aldın. Son kalori alacağın öğün saat 18.00 de olsun. Bu çok hoş bir diyet ve beyni de açıyor. Ayrıca ketojenik diyet gibi -tabi eğer bu süre zarfında az öğün yersen- vücut depoladıklarını yakmaya başlıyor. Detaylı bilgi için bakın, eleman makaleleri araştırıp video ile anlatıyor;

https://www.youtube.com/watch?v=-ouV3FeQPnw

Spor yapacaksan HIIT yapmanı tavsiye ederim. Calisthenistics/jimnastik türünde fakat kalp temponu yüksek tutarak yapıyorsun. Sağlık için en önemli organ kalp, kalbin güçlenirse 80 yaşındada 20 yaşında gibi pompalar kanı .d

HIIT nerden başlayacam dersen p90x3 yapmanı tavsiye ederim. 4 farklı takvimi var. Her takvimde gün gün farklı programlar -yaklaşık 11-12- var. Her program 30 dk. LEAN programı ile başlayabilirsin. Ama EZ PZ bir rutin değil yapabildiğin kadar yap ama 30 dk boyunca yap, yani sonunu gör. 

P90x3 ü başlatan adam 53-55 yaşlarında kayda alıyor. Daha önce bir çok serisi var. P90 serisi adamın top serisi diyebilirm. P90x3 de coach gibi tüm hareketleri detaylı olarak anlatır ama bu program 1'er saatlerden oluşuyor. Yoga programı 1.30 du galiba. Yani spor yapmakta yeniyim ne yapayım brom dersen p90'a da bakabilirsin. tr altyazısı da var. Her harekette dikkat etmen gereken püf noktaları açıklıyor. p90x3'de elite ve doubles'ı bitirip tekrar p90'ı yapacağım 90 gün.

Şuan P90x3'den 4 program bitirdim. 2x Classic, 1xMass(bitmesine bir hafta var), 1x Elite. Ve inanılmaz mutluyum Tony Horton'la tanıştığıma, bana  p90x'i tavsiye eden arkadaşa.

Adam şuan 62 yaşında fakat benim yapamadıklarımı yapıyor;

https://www.youtube.com/watch?v=ywSDtTZsqXs

https://www.instagram.com/p/CCcZoDUAqEd/?utm_source=ig_web_copy_link

Şunları izleyince küfrediyorum adama .d Hele spor esnasında benim zorlandığım hareketleri bam bam bam yapınca çılgına dönüyorum .d

Adamın sevdiğim bir sözü "I'm old u are young, I'm fast u are slow" piç kurusu ya .d

banneduser tarafından 18/Tem/20 22:53 tarihinde düzenlenmiştir

ride or die..
Toplam Hit: 6237 Toplam Mesaj: 59
fitness felsefe spor