folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Tekrar Ekonomi(Uzun Ara Verdik)

Tekrar Ekonomi(Uzun Ara Verdik)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sevenyourdesires
    sevenyourdesires's avatar
    Erkek

Tam 1 yıl olmuş, zaman hızlı geçiyor sevgili müridler.

15 Agustos 2008  tarihinde Ekonominin Gidişatı Üzerine...isimli başlıkta demişiz ki : ''Avrupa Birliğinin daralması ise otomativ sektörü açısından hayati önem taşıyıp, bu sektörün büyük küçülmeler yaşamasına sebep olacaktır. Teksil sektörü yok olup, tarlalarda ve sektörde çalışan milyonlar işsiz kalacaktır.''

O zamanlarda ne dolar bu seviyelerdeydi ne IMKB.

Düştü üstüne tekrar çıkış sürecine girdi bile.

Neyse internet bağlantım bu aralar çok yavaş, ancak tekrar okulların açılmasıyla istanbula dönüşümle günlük olarak yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

(şu anda turkcell connect card ile turkcell internetten baglanmaktayım)

yazmak istedim, seviyorum bu camiayı. ama asıl sebebim bir uyarı içindi. 3 ay sonra buraya döndüğümde 37000 olan endeks düşmüş olacak.

Dikkatli olun, borsada 40.000 seviyesi görüldükten sonra düşerken sakın tekrar 30.000lerden ucuz diye senet almaya çalışmayın. 

Artık ben de eskisinden daha bilgiliyim, merkez bankası mevcut döviz giriş çıkışlarına kadar izliyorum.

Birileri 5 milyar $ toplamış, yeni bir operasyon gelebilir.

Uyarayım dedim :) sevgiler ...

steel slaughter
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sevenyourdesires
    Erkek
    * ekonomi üzerine her türlü sorunuz yarın sabah 10 itibariyle cevaplanacaktır :).

steel slaughter
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    Çok teşekkürler hocam öncelikle.Hep merak ettiğim bir konu olan forex hakkında bilgilendirebilirmisin bizi.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sevenyourdesires
    Erkek

forex piyasası dünyanın en likit piyasasıdır.ingilizce anlamı foreign exchange demek yani ülkelerin para birimleri arasındaki değişimdir.

bu işe ben de merak saldım bir ara, en güzel tarafı 1 milyarınız varsa 100 milyarlık işlem yapabiliyorsunuz.

yani oynadıgınız para birimi %10 deger kazanırsa 100 milyardan 10 milyar karınız + kendi paranız 1 milyar = 11 milyar paranız oluyor.

ancak böyle bir şey doğal olarak yok tabii, kimse size bir anda 10 milyar vermez.

----------( bu işareti gördüğünüz yerden sonra bu kısma devam edeceğim)

forex piyasasını  € / $ bazında açıklayayım. ( 2$=1€ olsun mesela)

100 $ paranız vardır,  bu parayla 50€ alırsınız. Aradaki sürede ( 2$=1€, 5$=1€ olursa) 50€ nuzun karşılığı 500$ olur. Siz € larınızla tekrar $ alırsanız 500$ niz olur doğal olarak ve dolar bazında 400$ kazanmışsınızdır.ama bu oranların abartı oldugunu unutmayın,profesyonel bir işlemci günde 30 pip kazanıyorsa iyi olarak nitelendirilir.

pip nedir ? 1.746 rakamında solda üç rakam var ya, o rakamlardan her biri, 30 pip demek 0.030 demektir.

------------

evet devam edelim,adama 10 milyarı nah kaptırırlar. bu piyasalar insanların %99.99999 undan daha zekidirler.

dogru yönde olsanız bile, yani sizin elinizde $ var diyelim ve değer kazanıyorsa bile mutlaka trendi bozarlar ki sizin stop losslarınız çalışsın da dökülün diye.

(stop loss = kaybınızı belirli bir noktadan sonra durdurmak için verdiginiz emirdir. 1 liradan $ almışsanız, 0.85 liraya stop loss koyduysanız ( teknik olarak o seviye kırıldıktan sonra daha aşağı geleceğini düşünüyorsanız) 0,85 görüldüğü anda sistem sizin pozisyonunuzu otomatik olarak kapar.)

bu piyasalarda para kazanmanın tek yönü düşük kaldıraçlarla, yönü kestirerek kararlı bir şekilde işlem yapmaktır.

3 ay sonra döndüğümde deneme amaçlı 100 $koyup deneme çalışmaları yapabilirim günlük olarak.

saygılarımla.

steel slaughter
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    hocam merhaba, tbtde bir ekonomici görmek beni mutlu etti. Tüpraş kağıdı hakkındaki görüşleriniz nelerdir? yaklaşık 20 gündür 19 etrafında gidip gidip geliyor. Bu yatay grafik daha ne kadar devam edecek?

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için.

Yanlız kafama takılan bir konu şu

forex piyasası dünyanın en büyük borsası ki "ortalama, 1,5 trilyon dolarla 3 trilyon dolar arasında değişir. Dünyanın en büyük borsası New York borsasıdır ve New York borsasının günlük işlem hacmi ortalama 20 milyar dolardır" deniliyor.Böylesine büyük bir borsayı maniple etmek kolay bir iş mi? ki gariban  bir forexcinin 100 dolarını 110 dolar yapmak istemesi onlar için çok kötü bir durum mu? 

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sevenyourdesires
    Erkek

tüpraş endeksin en istikrarlı kağıtlarındandır. her yıl düzenli temettü ödemesi gerçekleştirmektedir. ancak çok hantaldır, yükselişleri de düşüşleri de hızlı olmaz. tam bir uzun vade kağıdıdır, ancak endeksin üstünde aşırı bir getiri potansiyeli olacağını sanmam. yine de benzer bir rafinerinin kurulumunun 15 milyar dolara ulaşabileceğini bilgisini de okumuştum. krizin en kötü noktalarında 10 seviyelerine düştüğünde 2 milyar dolar falandı şimdi 4 milyarı bulmuştur piyasa değeri.

benim yorumuma gelirsek, ben senedin 20li seviyeleri deneyeceğini, sonrasında 14,50-15,00 aralıgına gerileyeceğini öngörüyorum. 

steel slaughter
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilnatsob
    ilnatsob's avatar
    Erkek
    Hocam mesela garanti bankasından 1000 TL'ye 3 aylık vadeli hesaba 20 TL faiz geliyor.Başka nasıl degerlendirebiliriz bunu daha çok kazanmak için?

====>
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

garanti bnkasına faize yatıracağına 4,10 x 243 = 996 tl lik garanti bankası hisse senedi al. 1 ay sonra ben artacağını düşünüyorum tüm zamanların en hacimli kağıdı..

4,40 x 243 = 1069 tl. olabilir diye düşünüyorum. ytd.

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sevenyourdesires
    Erkek

* tüpraş için teknik yorumu kendim yaptım bilgisayarımda ancak baglantımın yavaslıgı sebebiyle koyamadım, umarım ileride çok daha detaylı gösterebilirim.

Evet piyasanın hacmi 1 ila 3 trilyon dolar arası ancak o işlemlerin büyük kısmı nasıl gerçekleşiyor biliyor musunuz ?

bankaların alanında en iyi uzmanları saniye dakika analizleriyle ekran başından anında hayal edemeyeceğiniz rakamlarla saniyesinde oynuyorlar.

bizim gibi gariban evinden oturup 3 5 kuruş kazanayım diyen insanlara para yedirmezler.

neden diyeceksiniz ?

temel kural, kazananların olması için kaybedenler olması gerekir.

siz kazanan tarafta olabileceğinizi düşünüyorsanız tabii ki oynayın, ancak bu sandıgınızdan gerçekten çok daha zor bir iş :)

steel slaughter
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

sevenyourdesires bunu yazdı:
    -----------------------------

tüpraş endeksin en istikrarlı kağıtlarındandır. her yıl düzenli temettü ödemesi gerçekleştirmektedir. ancak çok hantaldır, yükselişleri de düşüşleri de hızlı olmaz. tam bir uzun vade kağıdıdır, ancak endeksin üstünde aşırı bir getiri potansiyeli olacağını sanmam. yine de benzer bir rafinerinin kurulumunun 15 milyar dolara ulaşabileceğini bilgisini de okumuştum. krizin en kötü noktalarında 10 seviyelerine düştüğünde 2 milyar dolar falandı şimdi 4 milyarı bulmuştur piyasa değeri.

benim yorumuma gelirsek, ben senedin 20li seviyeleri deneyeceğini, sonrasında 14,50-15,00 aralıgına gerileyeceğini öngörüyorum. 

-----------------------------

düşüşüde hızlı olmaz demişsiniz ama, 20,50 lerden 2 gün içinde en çok kaybedenler sıralamasında ilk 10 da yer alarak 18,50 yi gördü hocam bu kağıt. bende 18,50 den 580 tane aldım.şu an 18,80 -18,90 gibi gidiyor (yaklaşık 20 gündür) bence bu yatay hareketlilik daha fazla sürmez tavanı yakındır.

Toplam Hit: 3560 Toplam Mesaj: 41