folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Tüketici Hakem Heyeti Kararı Sonrası

Tüketici Hakem Heyeti Kararı Sonrası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    yunusdogan bunu yazdı

hocam şöyle bir hatan var. ürün hatalı geldiyse ve kesilen fatura ürünün koduyla tutuyorsa internette alınan ürünlerde hiçbir gerekçe belirtmeksizin 15 gün içerisinde iade hakkın var.

Uygun fiyata alınca iade etmek istemiyor insanlar :)

hakem heyetini haciz yaptırır gibi kullanmak istemiş anlaşılan.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Kanundaki açığı kullanıyor. Stokta yok deyip haklı gerekçesini sunuyor. 3 gün sonra stoğa girdi ama fiyat değişti, bu fiyattan satarım diyebiliyor.

Alışveriş yaparken onay kutusuna okunmadan tık atıp geçilen mesafeli satış sözleşmesi der ki ;

''Sipariş konusu mal ya da hizmet ediminin yerine getirilmesinin imkansızlaştığı hallerde satıcı veya sağlayıcının bu durumu öğrendiği tarihten itibaren üç gün içinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmesi ve varsa teslimat masrafları da dâhil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri bildirim tarihinden itibaren en geç on dört gün içinde iade etmesi zorunludur. Malın stokta bulunmaması durumu, mal ediminin yerine getirilmesinin imkânsızlaşması olarak kabul edilmez.''

Yönetmeliğe göre imkansız durumlar nedir ? Malın ülkeye girişinin yasaklanması, piyasadan toplatılması, üretici firmanın üretimi durdurması gibi satıcının bir şey yapamayacağı durumlar.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141127-6.htm

EK : Kaldı ki firmada ne bok yediğinin farkındaymış ki kendini savunmakla bile uğraşmamış. Ama şansına heyet onu haklı bulmuş.

Genel olarak ortaya yazıyorum kanunlar internetten satışta hep müşteriden yana. Haklarınızı kullanmayı bilin hakkınızı yedirmeyin.

Resmini attığın karardaki olay belki fiyat hatasından gönderilmemiştir. Atıyorum 5k telefon için 500 fiyat yazılmıştır. DH de benzer şekilde THHye sayesinde ürün alan da gördüm reddilen de

İmzalamazsam ne olcak?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mstfckmk58
    mstfckmk58's avatar
    Erkek

Bende adidas ayakkabı için başvurdum heyete. Karar lehime çıktı bekliyorum :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı

Resmini attığın karardaki olay belki fiyat hatasından gönderilmemiştir. Atıyorum 5k telefon için 500 fiyat yazılmıştır. DH de benzer şekilde THHye sayesinde ürün alan da gördüm reddilen de

İşte benim kast ettiğimde o. Heyet kafasına göre karar veriyor kanununu işine gelen şekilde yorumluyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek

arkadaşlar tüketici hakey heyeti ile görüştüm. kararda yazım hatası vardı düzelttiler. tebliğ karşı tarafa 06.08.20 tarihinde yapıldı. 15 gün süre geçti. e devletten bakınca konuyla ilgili herhangi dava vs. de görünmüyor.

karşı tarafı aradım 10 gün kadar önce (15 gün itiraz süresi dolmadan önce) ürün stoklarda bitiyor. stoklarda olmaması durumunda bir üst modelini talep edeceğim, sonradan sorun çıkmasın bir daha dedim. seni arayacağız dediler 1 gün sonra ve aramadılar.

bugün tekrar aradım orayı. tedarik etmeye çalışıyoruz, çalıştığımız firmalara bakıyoruz vs. dediler. 

arayacağız dediniz aramadınız. 10 günden beri neyin stoğunu bakıyorsunuz dedim. internet de var kart. şuanda da var. kartımı yarın kargo yapmazsanız ben avukat arkadaşıma gideceğim dedim.

ürünün para iadesini istemiyorum. satın aldığım doğru kartı istiyorum.  şimdi nasıl  bir yol izleyeyim dersiniz.

aklıma şu yollar geliyor. 

1- satın aldığım model karttan bir tane daha alayım internetten. faturası ve thh kararı ile icradan tahsilini isteyeyim. 

2- aldığım kartın güncel fiyat bilgisi, ekran görüntüsü ve thh kararı ile icradan tahsilini isteyeyim.

3- avukat arkadaşa vekalet verip gerisine bakmayıyım.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

salaklar inada baglamis icra ile alsin parasini veririm modunda herhalde. muhtelemen de avukat cikilinca avukata icra dosyasina derken paranin artacaginin farkinda degil. 

avukatla gorus ihtar ceker yine de gondermezlerse sor bakalim baska yerden aynisini alip onun parasini alabiliyorsa alsin maksat o anakarti almaksa 

İmzalamazsam ne olcak?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    selo-g
    selo-g's avatar
    Erkek

Avukata para vermene gerek yok hocam kendin gidip süreci başlatabilirsin. Yarın ara yok çekiyorlarsa git takibini başlat onlar uğraşsın. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

İcraya verdim paramı direk alırım diye düşünme. Ben telefonu vermiştim adamlarda hala ses yoktu o zaman kadın bir terim kullanmıştı hesabı veya şirketi haciz edemezsiniz diye.

Dosya açılıyor ama el koyma yapılamıyor.  Ama firma allahtan bana yatırmıştı icra harcı ile beraber :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

Parasiyla rezil oluyor insanlar hayret, surada bile bu kadar fazla alisveris magduriyeti konusu aciliyorsa.., kimbilir ulke genelinde vaziyet nasil..

kapida ode secenegi yok mu hocam bu sitelerin, bu sistemi empoze etmek tuketici icin isleri kolaylastiracaktir.

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akrepkral53
    akrepkral53's avatar
    Erkek
    hojucuk bunu yazdı

Parasiyla rezil oluyor insanlar hayret, surada bile bu kadar fazla alisveris magduriyeti konusu aciliyorsa.., kimbilir ulke genelinde vaziyet nasil..

kapida ode secenegi yok mu hocam bu sitelerin, bu sistemi empoze etmek tuketici icin isleri kolaylastiracaktir.

kapıda ödeme çözüm değil hocam. parayı vermeden ürünü vermiyorlar size. parayı verip ürünü baktıktan sonrada paranızı geri alamıyorsunuz kargocudan.

@engin01288  hocam iş biraz da inada bindi diyebilirim. işin üstüne düşmesem olan bana olacak. yerse misali yapıldı, bende onun üstüne bunları yapıyorum.

@selo-g  ocam uğraşacak pek vaktim yok. o yüzden acukat işi devam ettirirse benim için çok daha iyi.

bazı arkadaşlar fiyatı yanlış yazmış olabilirler diye yazmıştı. firma siteye ürünün modelini yanlış girdiğini söylüyor. lakin siparişimden 2-3 gün sonra kargoya ürünü veriyorlar ve bana hiç kimse yanlış yapıtığını söylemiyor. taki ben olayı onlara bildirene kadar.

firmaya kartın yanlış geldiğini bildirdiğimde, evet arkadaşlar yanlış model yüklemiş sisteme. size ulaşmak istedik ama trendyol iletişim bilginizi vermedi diyor.

ben buna inanmıyorum kardeşim. bana ulaşmak istesen bir şekilde ulaşırsın. 50tl lik mal alsam ve siz onun yerine 5000tl lik mal gönderseydiniz yine aynı şekilde mi davranacaktınız. hayır. illaki bir şekilde bana ulaşacaktınız.

beni arayıp zamanında hata yaptık deselerdi eyvallah. ama olan bize olunca sesleri çıkmıyor.

ha şunuda söyleyeyim. firma bana bu kartı bu fiyata alamayacağınızı sizde biliyorsunuz dedi. bana yolladıkları yanlış kartı 360tl civarında hb da kampanyada sattı geçenlerde. bunu firmaya dedim. başkasının satış fiyatına birşey diyemeyiz diyorlar bu sefer.

satın aldığım ama elime ulaşmayan kartı 600 küsür yada 700tl ye hb. ve gg. da kampanyası da vardı.  doğal olarak da bende en uygun bulduğum yerden sipariş geçtim.