folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Türban İle Başörtüsü Arasındaki 12 Fark

Türban İle Başörtüsü Arasındaki 12 Fark

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:
    -----------------------------

türban dediğimiz şey; karşısından gelen erkeğe,sen benim saçlarımı görünce bana aşırı istek duyucaksın,azacak ve bana tecavüz dahi edebilecek bir mahluksun,bende bir kadın olarak cinsel ihtiyac gidermekten başka bi boka yaramayan bir cisimim mesajını veren bir bez.

bu arada türban sadece saçları değil hür düşünceyi,özğürlüğü,bilimselliği örten bişeydir.

ayriteyyen ULU  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ü sikine bile takmamaktır

şu yazını gördüm ya asıl cahil in kim olduğuna iyi bak.!git türban nedir ne değildir araştır.!sonra da gel bilmişlik tasla.! 

türban düşünceyi körertmez, tam tersi kötü düşüncelerden arındırır insanı.nefsine hakim olmayı öğretir.Özgürlüğüne de mani olmaz.türbanlı olmayıpta onun bununla yiyişmeyenlerde var.her insanın kendine koyduğu kurallar vardır, kişiliği vardır..

bilimsel demişsin.ben türban takan ve takmayan arasında bir bilimsel bağlantı kuramadım.neyi simge ediniyorsun bu bilimsel sözcüğüyle?

Ne demektir ki Atatürk'ü takmamak? demişsin ya irandan bile fazla dinciyiz diye..Atatürk'ün ilkelerine bak, Din ve devlet işlerini birbirinden ayıran ilkelemizi iyi kavra.

milyonların hayat felsefesine laf ediyorsun.kendine gel.!

Daha türbanın ne demek olduğunu bilmezsin.bi de yorum yaparsın... 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tranceport
    tranceport's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:

türban dediğimiz şey; karşısından gelen erkeğe,sen benim saçlarımı görünce bana aşırı istek duyucaksın,azacak ve bana tecavüz dahi edebilecek bir mahluksun,bende bir kadın olarak cinsel ihtiyac gidermekten başka bi boka yaramayan bir cisimim mesajını veren bir bez.

bu arada türban sadece saçları değil hür düşünceyi,özğürlüğü,bilimselliği örten bişeydir.

olayın özu tabrikler hojam azı olan konusuo zaten bu memleketttee ;)
    turban basortusu vsvs kapanmak zaten dının emrettıgı bısı olay nedır? erkekler sana bakmasın bazı bolgelerı gosterme ki karsındaki kişi cezbolmasın doru dilmi?  eee bakımlı turban takarmıs, kafasında rengarenk turban 2 ton makyaj parfümler felan  sora dikkat cekme !!!:S kyafetine hic girmiom ..... acaba gercekten dininimi yaşıo millet? şimdi cıkıcak kendini bilmezin teki dicek bi kişi yuzunden niyue herkesi kapsıyosun?ve ben gülücem gene :)))
    yarın oburgun doktor olan bir türbanlı doktora gittinizde erkege dokunmak haram bu yuzden kapalıyım ben ben sizi tedavi edemem derse ozamnki tepjkiniz ne olurdu acabaa ????????

Atatürkçülük ölmez bir hedef, yükselen bir şereftir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

DeFactorx!

EVLAT  bu alıntı yapıp buraya koyduğun konuyu harbiden okudunmu sen?

bu kadar insana şerefsiz demiş oluyorsun sende biraz şeref şan varsa ..bu düşünce özgürlüğüdür de bu bir simgedir de ama öyle yaraklı sikli konuşmana gerek yok.biz pantolonumuzda taşıyamıyorken sen maşallah ağzından bırakmıyorsun üç lafından 4 ü sik yarak.yaşın 17 ben 17 yaşımdayken konuştuğum zaman hıristiyanıda satanistide museviside ateistide pür dikkat dinler saygı gösterirdi....bana istediğin kadar küfret hakaret et ..unutmaki sözlerinden dahada sanalsın......

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abdulahy
    Abdulahy's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:

Seni sadece ALLAH'a havale ediyorum dinimizin emrettiği bir emire resmen "ÖZGÜRLÜĞÜ BİLİMSELLİĞİ ÖRTEN BİŞEY"
    dedin!

İnşallah küfre düşüpte dinden çıkmamışındır!Eğer müslümansan bu yazdığın şeyi bir daha düşün asıl yobaz aslında şu an sen olmuyor musun!Benim annemde kapalı ve Haccettepe mezunu,okula 1.likle girdi hepsinin belgesi var ama benim annem eşarp takıyo diye hiç bir düşüncesi kafes içinde değildir gayet özgür konusabiliyor!!!!

Söz ağızdan bir kere çıkar!Çıkmadan önce sözler bizim esirimizdir,çıktıktan sonra biz sözlerin esiri oluruz!

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:
    tranceport bunu yazdı:
    DeFactorx bunu yazdı:

o kadar konuşursunuz lan bi soru sorucam..her müslümanın evinde wardır elbet bir kuranı kerim.hanginiz alıp okudunuz bir sayfasını..hanginiz lan!

ben kardeşim,ben okudum .ne olduki şimdi ne alaka bu soru?

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:

Ey mümin kardeşlerim Okuma yazmanız warsa Kuran-ı Kerim'i okuyun ondan sonra bana gelin..okumadan atlamayın her sike.

KURAN’DA BAŞI KAPAMAK GEÇMİYOR

Mümin kadınlara da söyle: Bakışları ölçülü olsun ve cinsel organlarını korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünenler hariç açmasınlar. Örtülerini yaka açıklarına koysunlar. Süslerini şu kişilerden başkasına göstermesinler: Kocaları, yahut babaları, yahut kocalarının babaları, yahut oğulları, yahut kocalarının oğulları, yahut kardeşleri, yahut kardeşlerinin oğulları, yahut kendi kadınları, yahut ellerinin altında bulunanlar, yahut kadına ihtiyaç duymaz olmuş erkeklerden kendilerinin hizmetinde bulunanlar, yahut kadınların mahrem yerlerini henüz anlayacak yaşa gelmemiş çocuklar. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hepiniz topluca Allah’a tövbe edin ki kurtuluşa erebilesiniz.

24 Nur Suresi 31

Kadını kendi zihniyetine göre yaşatmak isteyen zihniyetin çarpıttığı ayetlerin başında bu ayet gelir. Bu ayetteki “hımar” kelimesi geniş manalı bir kelime olup örtü manasına gelir. Eski Arap yazılarına bakılırsa hımarın yere konulan, masaya örtülen veya herhangi bir örtüyü tarif edebileceğini görürüz. Hımar, başı örterse başörtüsü olur, masaya konursa masa örtüsü olur. Allah eğer “hımar” kelimesi ile başın örtülmesini isteseydi “hımarürres” gibi bir vurgulama ile başörtüsü diyebilirdi: Böylece “res” kelimesi ile baş bölgesi vurgulanır ve örtü kelimesi olan “hımar” ile beraber başörtüsü net bir şekilde anlaşılırdı. Nitekim abdest alınmasıyla ilgili ayette başın sıvazlanması söyenirken, baş kelimesi Arapça karşılığı ‘res’ ile vurgulanır.

Üstelik ayette kapatılacak yerin yaka açığı olduğu geçer. Yani hımarın başı kapatması değil, ayette açıkça yaka dekoltesini örtmesi istenir. (Yaka açığı manasına gelen ‘cuub’ kelimesi hem bu ayette kapanılacak bölgeyi belirtmek için, hem Hz. Musa’nın yaka açığına elini soktuğunu belirten ayetlerde geçer.) “Hımar” kelimesi sırf başörtüsü manasına gelse bile bu ayetten başı örtmek değil, yine yaka dekoltesini kapatmak anlaşılacaktı. Üstelik başörtüsünü Kuran’a maletmek isteyen zihniyet, açık bir saptırma yaparak “felyedribne” fiilini “salsınlar” diye tercüme etmeye kalkmıştır. Böylece ayeti okuyan “başörtüsünü yaka açıklarına salsınlar” şeklinde okuyacaktır. Oysa hiçbir şekilde “darabe” kökünden türeyen “felyedribne” fiili “salsınlar” manasına gelmez. Bu fiille örtünün yaka açığına konulması yani kapatılması anlatılır. Kuran’da salsınlar, indirsinler manasında “felyüdnine” kelimesi kullanılır. Allah böyle bir ifade kullanmak isteseydi “felyedribne” fiili yerine “felyüdnine” fiilini kullanabilirdi. Bu örnek bize gelenekçi zihniyetin, kendi fikirlerini doğru çıkartmak uğruna gereğinde Kuran’daki kelimelerin manasını kaydırmaktan çekinmediğini göstermektedir.

Ayette diğer dikkat etmemiz gereken nokta “süsler” kelimesi ile neyin kastedildiğidir. Bizim kanaatimize göre “süsler” kelimesi ile özellikle “göğüsler” kastedilmektedir. Çünkü ayetteki tüm noktalarla mantıklı bir şekilde göğüs bölgesinin uyum sağladığı kanaatindeyiz. Birincisi, ayette yaka açıklarının kapatılması geçiyor, yaka açıklarından ise göğüsler gözükür. İkincisi, ayette gizlenen süslerin belli edilmesi için ayakların yere vurulmaması geçiyor. Ayaklar yere vurulduğunda vücutta belli olacak yer özellikle göğüslerdir. (sütyenin o dönemde icad edilmediğini düşünürsek bu daha da iyi anlaşılır.) Üçüncüsü, ayetten kendiliğinden görünenler hariç süslerin kapanması söylenmektedir. Ne kadar kapatılmaya çalışılırsa çalışılsın özellikle iri göğüsler, çeşitli fiziksel hareketlerde, hatta rüzgarın esmesiyle elbise yapışınca bile kendini belli edebilir. Ayetten bunun doğal olduğu anlaşılır. Dördüncüsü, ayette süslerin kimlerin yanında açılabileceği söylenir. Kuran’daki diğer ayetlerden kadınların bir kısmının iki yıl gibi uzun bir süre çocuklarını emzirdiğini görüyoruz. Kadının, babası gibi yakınlarının yanında, çocuğu acıktığında ve ağladığında onu emzirmesi gerekebilir. Ayetteki bu açıklamanın özellikle bu konuda kadınlara büyük kolaylık sağlayacağı kanaatindeyiz. Tüm bu izahlara göğüs gibi uyan başka bir bölge bulunmadığı için süslerle özellikle göğüslerin kastedildiği sonucuna varabiliriz. Süsler kelimesinden ziynet, takı gibi maddelerin anlaşılamayacağı ayetin bütünsel olarak ele alınmasıyla açığa çıkar. Çünkü ayette kadınların süslerini kendi kadınları yanında açabileceği geçiyor. Takı gibi maddeler tahrik unsurundan daha çok hava atma unsuru olabilir. Eğer bu hava atma olayı engellenilmeye çalışılsaydı, buna ilk karşı cins erkekler yerine, aynı cinsten olan kadınlar dahil edilirdi. Ayrıca ayakları yere vurunca hangi ziynet, takı eşyası belli olur? Kendiliğinden gözüken ziynet, takı ne olabilir? Araf suresi 31’de ziynet eşyalarının mescid yanında giyilebileceğinin söylenmesi, takıların cami yanı gibi en kalabalık yerlerde de teşhir edilebildiğini, yani saklanmasına gerek olmadığını gösterir. Görüldüğü gibi mantıksal bir elemeyle gidildiğinde ayetin özellikle göğüs bölgesinin kapanmasını vurguladığı anlaşılır.

KURAN’DA TESETTÜR KELİMESİ YOK

Günümüzde kadının kapanması için kullanılan “tesettür” ifadesi de Kuran’da geçmez. İslam adına etrafında bu kadar büyük fırtınalar koparılan bir kavramın, yani “tesettür” ifadesinin İslam’ın temel kaynağı olan Kuranı Kerim’de bulunmaması önemlidir. Demek ki “tesettür” kelimesi dîni bir kavram olarak sonradan oluşturulmuştur.

“Ayette geçen “humur” ve onun tekili olan “hımar” kelimesi kadınların başlarına örttükleri beze verilen özel isim değildir. Herhangi bir örtüdür. Bir şeyi örten şeye “hımar” yani o şeyin örtüsü denir.” Arapça sözlükler El Mucem ul Vasıf, El Müncid, Lisanı Arap, Tacul Arus’dan “hımar”ın temel manasının “örtmek” olduğunu göstermektedir. Anlaşılıyor ki mezheplerin yorumundan sonra “hımar” kelimesi ile sırf başörtüsünün anlaşılmaya çalışılması, bu sözlüklerde bu kelimenin bir manasının “başörtüsü” olmasını sağlamıştır. Fakat kelimenin temel manası mezheplerin kelimeleri tahrif etmesine rağmen bu sözlüklerden bile bellidir. Daha evvel açıkladığımız gibi ayette kapatılacak yerin yaka açığı olduğu söylenir, baştan bahsedilmez. “Arapça’da kadınların başlarına örttükleri şeyin özel adı “hımar” değil “mikna” ve “nasıyf”tır. Hangi Arapça sözlüğe bakılırsa bakılsın “mikna(çoğulu mekani)” ve “nasıyfın” hanımların başlarını örttükleri kumaşın adı olduğu yazılıdır.”

Lan Allah'ın Kuran-ı Kerimine mi inanıyosunuz. yoksa dini saptıran orospu çocuklarına mı?

Allahım sen şu kullarına akıl fikir ver yarabbim! başörtülerini yakalarının üstünü ( kapatacak şekilde)

Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç.başörtülerini yakalarının üstünü ( kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi hocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da
    kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler.
       Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz." (Nur Süresi - 31. ayet)

yıkılma sakın !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IRF
    IRF's avatar
    Erkek
    gerci defaktor'de bi konuda haklı...hangimiz eski arapcayı biliyoruz... şimdiki araplar bile anlıyamıyorlar kur'an'ın anlamını...dil değişime uğramış.. bize ceviriyorlar bizde uyuyoruz...vatikanın orta cagda yaptıgı seydi bu.. incilin ibranica kalması.. kimse ibranice bilmiyordu işlerine geldiği ceviyorlardı...zaten baş örtüsü arap kültüründe olan bişi.. bizim kültürümüzede gecmiş ama... türk kültüründe türban vardır... zübeyde hanım(Atatürk'ün annesi) bile başını örtmüştü...ama kültürle din aynı şeymi orası tartışılır...

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

DeFactorx hoca bak hala konuşuyorsun boş boş..

kendin mi okudun kuran'ı? eğer kuran da öyle bir şey geçiyorsa ne kadar büyük bir günaha battın biliyor musun?

senin şuanda yaptığın, ayetleri yalanlamaktır...

ben herkes türban takmalı demiyorum.benim sülalemde türban takan biri yok.Allah'la kul arasında olana karışma ve biraz düşün.Tek bizim dinimizde değil, tüm dinlerde başörtü kavramı vardır.buna ne diyeceksin? 

ayrıca tbt de din konusu altında bu kadar tartıştığım ilk insan sensin sanırım.!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:
    mont-blanc bunu yazdı:

Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. vs vs vs...

senin yakanın üstünde saçın mı war kro..ona şal derler(!)..

1-) Kadınların saçını kesmesi İslam dinince hoş görülmediği için tabii olarak saç boyuna kadar iner. ayet de bunu kastetmiş

2-) Kadınların göğüslerinin ve etrafındaki üknumun ( boyun boğaz sırt, kürek kemikleri vs.vs) göründüğü zaman imanı gider bütün sahih alimler bu hususta birleşmişlerdir.. ( göğüslerin arasındaki seret kemiğe "İman Tahtası" denilmesinin manası da budur..

3-) senin bu konuyu şal meselesine kaydırarak soru sormaya çalışman bizatihi altta kalmamak için gösterdiğin olağanüstü çabadan ibarettir..

4-) biraz kafa yorarsan çoookkkk şey anlarsın..

5-) lemma khote de matia..:D:D

yıkılma sakın !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek
    DeFactorx bunu yazdı:
    tranceport bunu yazdı:
    DeFactorx bunu yazdı:

o kadar konuşursunuz lan bi soru sorucam..her müslümanın evinde wardır elbet bir kuranı kerim.hanginiz alıp okudunuz bir sayfasını..hanginiz lan!

ben hemen hemen her gün yatmadan önce bi kaç sayfa okuyorum..yemin ediyorum. 

Toplam Hit: 7558 Toplam Mesaj: 50