folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Türkiye CERN‘E Ortak Üye OlduTürkiye CERN‘E Ortak Üye Oldu

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  KizilS
  KizilS's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Nisan/2015
  Homo

  edit

  KizilS tarafından 09/May/15 05:07 tarihinde düzenlenmiştir
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  angels_demos
  angels_demos's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2006
  Erkek
  unbalanced bunu yazdı

  hocam cern i küçümsemek gerek en azından uluslararası aktivitelere katılmak için önemli. 

   

  bilmem biliyor musun ama biz 3. dünya ülkesi olarak geçeriz (vize prosedürlerine bakabilirsin).. Bunları kırmak için bu tarz şeyler önemli.. Son zamanlarda türkiye hakkında çok olumlu eleştiriler alıyorum, kötüler de geliyor elbette ama eskiye nazaran çok daha olumlu bakıyorlar insanlar.. 

   

  Cern de çalışmak için akademisyen olmana gerek yok, isviçrede okuyorum zaten ben, hem staj programları var hem mezunlar için çalışma programları var ama IT ye çok ihtiyaç duyulmuyor :) Zaten benim hedeflerim farklı biraz

   

  3. dünya ülkesi soğuk savaş döneminde tarafsız olan ülkelere verilen addır. 1.dünya amerika emperyalizmi tarafı 2.dünya rusya ve komünizm tarafı. tabi afrika ülkeleri gibi ülkeler fakir olduğu için niye girsin böyle bir olaya kendi dertleri varken :) 3.dünya ülkesi olarak anılmamız normal

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  unbalanced
  unbalanced's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek

  ismin nerden geldiğini bilmiyorum hocam ama prosedürde bu olay vize konularını etkiliyor, ve bu 3. dünya ülkeleri geri kalmış ülkeler :) mesela japonya ya da çin'in konumu nedir :) bunlar neden 3. dünya ülkesi olarak anılmıyor.. Belki o zaman kullanılmış bir tabir vardır ama vize prosedürlerinde engel konulmuş ülkeler 3. dünya ülkeleri oluyor böyle değerlendiriliyor, yani bunun o zamanki savaş tarafsızlığı ile bağının olacağını düşünmüyorum. en basitinden isviçre de tarafsız bir ülke :) kimse neden 3. dünya ülkesi demez.. bunun gibi örnekler çoğaltılır elbette.. Dediğim gibi o tabir o zamandan kalmış olabilir ama o anlamı taşmıyor günümüzde.


  Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda. Tek Cözüm; Zafer Partisi!
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DeepInside
  DeepInside's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Mart/2014
  Erkek

  Şahin farı bile uretemeyen adamlar evrendeki sırrı ortaya çıkartmak için kurulan devasa projenin icinde selfie cekiliyorlar... Bizde bunu yedik.

  DeepInside tarafından 09/May/15 04:49 tarihinde düzenlenmiştir

  Adaleti, yüksek bir kanun olarak kabul etmekten vazgeçen millet, bu felaketini hiçbir başarı ile telafi edemez
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cordelian
  cordelian's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 04/Ağustos/2009
  Homo

  bu da birsey enazindan tabi.

  Fakat ondan once her okul bitirenin unvan sahibi olmamasi taraftariyim.

  Her kimya bitiren "ben kimyagerim" her muhendislik bitiren "ben muhendisim " derse yapilan Arge ve bilimsel ilerleme toplumun ilerlemesi ile cok yol almaz.

  Yani CERN surada dursun kenarda once bi...

  cordelian tarafından 09/May/15 04:57 tarihinde düzenlenmiştir
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  angels_demos
  angels_demos's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Haziran/2006
  Erkek
  unbalanced bunu yazdı

  ismin nerden geldiğini bilmiyorum hocam ama prosedürde bu olay vize konularını etkiliyor, ve bu 3. dünya ülkeleri geri kalmış ülkeler :) mesela japonya ya da çin'in konumu nedir :) bunlar neden 3. dünya ülkesi olarak anılmıyor.. Belki o zaman kullanılmış bir tabir vardır ama vize prosedürlerinde engel konulmuş ülkeler 3. dünya ülkeleri oluyor böyle değerlendiriliyor, yani bunun o zamanki savaş tarafsızlığı ile bağının olacağını düşünmüyorum. en basitinden isviçre de tarafsız bir ülke :) kimse neden 3. dünya ülkesi demez.. bunun gibi örnekler çoğaltılır elbette.. Dediğim gibi o tabir o zamandan kalmış olabilir ama o anlamı taşmıyor günümüzde.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9C%C3%A7%C3%BCnc%C3%BC_D%C3%BCnya_%C3%9Clkesi#/media/File:Cold_War_alliances_mid-1975.svg

  burada var detaylı şekilde. türkiyeyi 1. almış :) tabi günümüzde senin dediğin şekilde kullanılıyor artık

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  AllahinOglu
  AllahinOglu's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Mart/2007
  Erkek
  insaf bunu yazdı

  Şu foruma girince tek gördüğüm şey; yarın Türkiye sınırları içerisine yabancı askerler yığılsa ve harp çıksa sırf ak parti iktidar, rte cumhurbaşkanı diye ülkenin işgal altına alınması için sözüm ona "deist" ya da "ateist" olduğu halde ellerini semaya kaldırıp hatim indirecek adamlar. Bunlar sözde diplomalı, aydınlanmış, anadolu halkını cahil gören ama kendi sığ düşüncelerinden başka düşüncelere, fikirlere tahammül bile gösteremeyen, bunun yanında Türkiye'nin her başarısını övmek yerine yeren, ağzından köpükler saçan kuduz köpekler gibi sağa sola saldıran egoist, bedenen belki on sekizini çoktan doldurmuş ama beyin olarak on altının altında, minimal dimağı ile, 2x2-2=? sorusunu bile cevaplayabilecek düzeyde değilken cern haberini değerlendirip sağa sola parmak sallayarak "ya aga orada kim çalışacak hede hödö" "hökümet imam hatip açiyir, bunlar yobaz efenim" tarzı yorumlar yapan solcu maskeli, ırkçı, kafatasçı, islamafobi gençleri görüyorum.

  Şimdi bu yazıyı admin görünce büyük ihtimal silecek. Benim postlarım genelde adminler/admin tarafından siliniyor. Çok kere başıma geldi. Hiçbir şekilde hakaret, argo olmayan ve tamamen ortamın sakinleşmesi için, buzların erimesi için yazdığım post silindi bir kere ve ben bunu fark ettim, hatta aynı başlık altında başka bir arkadaşın postuda siliniyor. Ben neden benim postum silindi deyince admin telaşa kapılıp başlık altında bulunan faşist ve nefret suçu işleyen postlara 24 saat süre ile ban çakıyor.

  Bu forumu çok çok çok uzun süredir takip ediyorum, savsak mavsak dönemlerinden keşif etmiştim, aslında ergenlik yıllarımda benim de görüşlerim bu forumda bulunan çoğu arkadaş gibiydi, türkçü, tayyib düşmanı, minimal düşünen, her şeyi kendinin bildiğini sanan, diğerlerinin fikirlerini dinlemek yerine kendi fikirlerini ona empoze olarak aktarmaya çalışan ve ona sırf muhalefet olmak için bile beyaza "siyah" diyen, karşımda bulunan insana olmadık iftiralarda bulunup kulplar takan insandım. Bir arkadaşdan kefil olmasını isteyip kendi fikirlerimi yazmak istedim, birkaç siyaset tartışılan yerde birkaç post yazdım ama ben yazmadan önce hiçbir şekilde müdehale edilmeyen başlığa ben yazdıktan sonra müdehale edilerek komple silinmesi ağrıma gitti ve bu birkaç kere tekrarlandı. Tamam sitenin kurallarını biliyoruz, siyaset yasak ama atıyorum bir başlık altında İslam dini ayaklar altına alınıp eziliyor, mesela bir arkadaş uçakla yurtdışına giderken müslümanların yaptığı ibadeti eleştiriyor ve onlarca kişi bu arkadaşı destekler şeyler yazıyor, hatta çoğu, bunlar pis, uçakta kokuyorlar, bizi rezil ediyorlar diyor, o zamana kadar başlığa dokunan yok, ama ben muhalif bir şey yazarak herkesi egale edince tak diye başlık uçuyor.. Belki bu son yazdığım post, hatta birkaç kişi ya okur ya da okumaz, kafamda şu sorular var gençler; kendi kendime diyorum ki o kadar sene geçti, dünya değişti, fikirlerim değişti, bedenim değişti, çocukken üzerine çıkıp erik topladığım ağaç bile yaşlandı ama burada bulunan bazı arkadaşların fikirleri hâlâ olgunlaşamadı. Adama bakıyorum mesela foruma kayıt olma tarihi 2004, 2003 falan, bu arkadaş on beş yaşında foruma üye olmuş olsa bugün çoktan ergenliğini aşmış olması gerek. Ama adamın yazdıklarına bakıyorsun, içi boş.

  Her neyse ben boşa yazıyorum ama sağlık olsun. Büyük ihtimal bu başlık komple silinir ya da bana okkalı bir ban çakılır ki gerçekleri insanların yüzüne vurmayayım. Admin ya da adminler de aynı mantalitede çünkü. Nato kafa nato mermer. Ama son olarak buradan o minimal dimağlı "keşke iç savaş çıksa, keşke kriz çıksa" diye Türkiye'nin içinde bulunduğu vasat durumun iyice kötü olması için yazıp duran klavye devrimcilerine sesleniyorum; çok komiksiniz be kardeşim. Hadi bakalım yazmaya devam, Türkiye batıyor, ak parti yıkılıyor, cumhurbaşkanı yarın ölecekmiş, sokaklar yeniden karışacakmış, yarın sabah devrim olacakmış, bütün bunları fethullah gülen rüyasında görmüş. Yersen...

  kötüye kötü demeyelim mi

  hergün kendi kendini kandırmaya devam mı etsin bu millet

  iç savaş çıkarsada çıkar kriz olursada olur

  bu millet yokolacaksada olsun

  ben demiyorum kurucusu diyor

  böyle bir millet esir yaşamaktansa(yarım asırdan fazla esir) yok olsun daha iyidir diye

  sen isen kurucusu söyle bilelim

  kimsenin klavye savaşçılığı yaptığı yok

  bu milletin hergün ağzına bir parmak bal çala çala bu hale getirdiler

  savunulacak en ufak zerre birşeyi bulunmayan hükümetin kim neresini savunsun

  savuna savuna padişah yaptılar başımıza adamları zaten amk

  sen önce yönettiğin ülkenin halkının refah seviyesini arttırırsın avrupa düzeyine getirirsin

  bakarsın ülkende herkes huzurlu mutlu rehafı yüksek

  ondan sonra CERN e üye olmaya kalkarsın ondan sonra bilim çalışmalarına milletin vergileriyle yatırım yaparsın(yapamazlarda misal diyorum)

  o zaman kimse birşey demez

  ama bu ülkeye şuanda CERN mi lazım yoksa aş iş mi lazım?

  CERN bu milletin karnını doyuracak mı?

  o yüzden bu hükümet ağzıyla kuş tutsa boş

  ortadada türkiyenin bir başarısı fln yok varsada bireylerin kendi başarısı vardır

  onlarda gidiyor çalışmalarına değer veren destekleyen ülkelerin adına çalışıyor gidiyor onların adamı oluyor türkiyenin değil

  milletin yaşıyla zekasını karşılaştırmaya kalkıyorsun fakat

  önce bir aynanın karşısına geçip bakman lazım kimin borazanlığını yaptığını görmen için

 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ozgunlu
  ozgunlu's avatar
  Banlanmış Üye
  Kayıt Tarihi: 11/Kasım/2011
  Erkek
  insaf bunu yazdı

  2x2-2=? sorusunu bile cevaplayabilecek düzeyde değilken 

  Soru zorlaştırılmış :)))

  konuyu bok etmeyin, bilimsel alanda ilk kez birşey yapmışız. İyi ya da kötü, en azından YAPILMIŞ!

   


  Hello, i am nothing. I come from Neverland.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  anubisx
  anubisx's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Ağustos/2005
  Erkek

  unbalanced bunu yazdı

  hocam cern i küçümsemek gerek en azından uluslararası aktivitelere katılmak için önemli. 

   

  bilmem biliyor musun ama biz 3. dünya ülkesi olarak geçeriz (vize prosedürlerine bakabilirsin).. Bunları kırmak için bu tarz şeyler önemli.. Son zamanlarda türkiye hakkında çok olumlu eleştiriler alıyorum, kötüler de geliyor elbette ama eskiye nazaran çok daha olumlu bakıyorlar insanlar.. 

   

  Cern de çalışmak için akademisyen olmana gerek yok, isviçrede okuyorum zaten ben, hem staj programları var hem mezunlar için çalışma programları var ama IT ye çok ihtiyaç duyulmuyor :) Zaten benim hedeflerim farklı biraz

   

  Tam tersi, CERN de IT ye gerçekten ihtiyaç duyuluyor. Orada çalışan mühendis/fizikçi oranı 9/1 di yanlış hatırlamıyorsam. Sonuçta dataları her Fizikçi evindeki bilgisayardan da okuyup yorumlayabilir ama orada yapılan deneyi ayakta tutabilmek için Mühendisler gerekli hele ki yeni başlatılan RUN-2 deki gereken x2 data analiz Hızı ve enerji gereksinimini düşünürsek..


  http://yigitdemirag.com
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Florenzi
  Florenzi's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Şubat/2006
  Erkek

  11.03.2009

  Sen misin Darwin’i kapak yapan!

  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman’a, Evrim Teorisi’nin kurucusu Darwin’i kapak yaptığı için görevden alındığı söylendi ve derginin 2009 Mart sayısı, son anda kapağı değiştirilerek basıldı.

  Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’nda, Darwin krizi yaşanıyor. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Çiğdem Atakuman, Evrim Teorisi’nin kurucusu Charles Darwin’i derginin mart sayısının kapak konusu olarak belirlediği gerekçesiyle, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci tarafından görevden alındı.
  UNESCO, Darwin’in 200. doğum yıldönümü ve “Türlerin Kökeni” adlı eserinin yayımlanmasının 150. yılı nedeniyle 2009’u “Darwin yılı” ilan etti. Tüm dünyanın en önemli bilim kurumları Darwin’i çeşitli aktivitelerle anarken, en prestijli bilim dergileri yazılar yayımladı. Atakuman da, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin ile ilgili yazılara yer verdi.
  Ancak geçen hafta başında dergi basım aşamasındayken, Yayın Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Cebeci, son anda bu yazıları dergiden çıkarttı ve Atakuman’ı  6 Mart’ta odasına çağırarak, yayın yönetmenliğinin yanı sıra vekâlet ettiği Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’ndan da aldı. Resmi bildirimin  ise kısa süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.

  Darwin yerine küresel iklim

  Cebeci’nin müdahalesinin ardından Darwin’in yerine, “Küresel İklim Değişikliği” kapak konusu olarak belirlendi. Darwin yazıları dergiden çıkarılmış olmasına karşın, şimdiye değin yayımlanan Darwin ve evrim kuramıyla ilgili kitapların kısa tanıtımlarına  dergide yer verildi.  Atakuman, Milliyet’e, “Nereden öğrendiniz bu durumu bilemiyorum ama duyduklarınız doğru. Halen TÜBİTAK çalışanıyım, daha fazlasını söyleyemem” diyerek yaşananları doğruladı.
   Cebeci ise, “TÜBİTAK gibi önemli bir kurumda nöbet değişiklikleri olur” dedi.  “Müdahalenizle kapak konusu değişti mi? Çiğdem hanımı görevden aldınız mı?” sorusuna ise Cebeci, şu yanıtı verdi:  “Ben kapakta Darwin göremiyorum. İç süreçlerimiz sağlıklı şekilde işliyor. Çiğdem hanımın şu anda görevden alındığını sanmıyorum.  Görevden almada benim imzam olur mu, olmaz mı bilmiyorum ama yetki başkanın. Ben görevden alamam. Ama talep eder miyim onu da bilemiyorum.”  

  Tartışılan Kurum

  TÜBİTAK yönetiminin şekillenmesi AKP döneminde zaman zaman tartışma konusu oldu. 2004’te vekâleten Başkanlığa atanan Prof. Dr. Nüket Yetiş, 2008’de adı “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu” olarak değiştirilen ve yeniden düzenlenen yapısıyla TÜBİTAK’a bu kez asaleten atandı.

  Prof. Cebeci Suudi Arabistan’da çalıştı
  Prof. Cebeci, ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. ABD’de doktora yapan Cebeci, önce  ODTÜ’de, 1980-1989 arasında da Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1984’te aynı üniversitenin Hizmet Ödülü’nü alan Cebeci, 1990’da profesör oldu, 2003’te de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

  42 yıldır yayımlanıyor
  TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi, 42 yıldır, Türkiye’nin ilk ve en önemli popüler bilim dergisi olarak yayın hayatını sürdürüyor. TÜBİTAK 1993’ten itibaren popüler bilim kitaplarını da yayımlamaya başlamıştı. Kurum,
  Darwin ve evrim kuramıyla ilgili kitapları da basmıştı.

  Semavi dinlerle ters düşüyor
  19. yüzyılda yaptığı çalışmalarla bilinen İngiliz doğabilimci Charles Darwin, canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ve doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini anlattığı “Evrim Teorisi”yle biyoloji biliminin temelini de oluşturmuştu.
  Teorisiyle, semavi dinlerin merkezindeki “yaratılış” fikrine ters düştüğü gerekçesiyle eleştirilen Darwin’in “Evrim Teorisi”, insanların, goril ve şempanze gibi maymun türlerine benzerliğini de ortaya koymuştu.  Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
Toplam Hit: 9524 Toplam Mesaj: 92