Ucaklar Nasil Ucar?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    Kurtismail bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

@Ampul çok faydalı bi konu attin  ortaya peki drone nasıl havada asili kalabiliyor.peki ya ufolarin uçma prensibi nasıl oluyor

Anaconda'yi andim.

Anaconda felan tanımam babacan.bi konu attin ortaya uçaklarla ilgili bense soru sordum drone un uçma prensibi nedir ufolarin uçma prensibi nedir diye sordum anacondayi andım dedin.anakonda nin dilini essek arıları soksun emi valla tanımam.

Biraz aklını çalıştırsan kullanmayı denesen zaten drone un neden nasıl asılı kaldığını nasıl alçalıp yüklseldiğini çözebilirdin. Pervanelerin ne işe yaradığını falan? @Anakondayı görürsün selam söyle kekoya.

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek
    DjBlueMaN bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

@Ampul çok faydalı bi konu attin  ortaya peki drone nasıl havada asili kalabiliyor.peki ya ufolarin uçma prensibi nasıl oluyor

Ufoların uçma prensibini gerçekten çözebilseydik ki varlıkları bile henüz kanıtlanabilmiş değil,çok başka evrende olurduk.Mars ta falan maydonoz domates yetiştiriyorduk şuan.

Drone lerinde uçma prensibi helikopterlerle  hemen hemen aynıdır.Aslında tıpkısı diyebiliriz fakat helikopterlerde birde kuyruk pervanesi vardır.

Pervanelerin hepsinin hızının azaltılıp arttırılması ile yukarı aşağı hareket kabiliyeti sağlar,motorlardan birinin hızının değişmesi ile de yön değiştirirler.

Bu bilgi de yanlış. Helikopterlerin rotorlari sabit devirde döner. İlk start anında rpm sabitlenir ve daha sonra flight modunda ayarlanan max devrine çıkar. Alçalma ve yükselme ise pallerin açı değiştirmesi ile olur.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

Anaconda'yi andim.

Anaconda felan tanımam babacan.bi konu attin ortaya uçaklarla ilgili bense soru sordum drone un uçma prensibi nedir ufolarin uçma prensibi nedir diye sordum anacondayi andım dedin.anakonda nin dilini essek arıları soksun emi valla tanımam.

Biraz aklını çalıştırsan kullanmayı denesen zaten drone un neden nasıl asılı kaldığını nasıl alçalıp yüklseldiğini çözebilirdin. Pervanelerin ne işe yaradığını falan? @Anakondayı görürsün selam söyle kekoya.

@İlterisciğim belliki Kurtismail yaş olarak küçük, öğrenmek istiyor gibi bir hali var.. Onu neden Anakonda denilen adama benzetiyorsun?, Anakonda askerde diye biliyorum ve emin ol aynı kişi olsaydılar Adminler bunu çözebilecek kadar zeki kimselerdir.. sonuçta oda bir Müridimiz biraz daha ılık olalım birbirimize,. 

Doğrusu UFO denilen taşıtların nasıl uçtuğunu bende merak ediyorum. :)

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

Anaconda'yi andim.

@İlterisciğim belliki Kurtismail yaş olarak küçük, öğrenmek istiyor gibi bir hali var.. Onu neden Anakonda denilen adama benzetiyorsun?, Anakonda askerde diye biliyorum ve emin ol aynı kişi olsaydılar Adminler bunu çözebilecek kadar zeki kimselerdir.. sonuçta oda bir Müridimiz biraz daha ılık olalım birbirimize,. 

:) Abi, anakonda sinir sistemimi bozdu benim ve bu hesabın da hala aynı kişi olduğunu düşünüyorum. Ufo diye tabir edilen cisimlerin varlığı ıspat edilemedi daha. Amma dronelarınki basit mantık. Ha bir de teeee 3 idiot filminde bu drone olayı vardı yapan öğrenci intihar ediyordu falan neyse ne olduysa birden patladı aynı çiğköfte mevzuu gibi :D 

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı
    AMpul bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

Anaconda'yi andim.

:) Abi, anakonda sinir sistemimi bozdu benim ve bu hesabın da hala aynı kişi olduğunu düşünüyorum. Ufo diye tabir edilen cisimlerin varlığı ıspat edilemedi daha. Amma dronelarınki basit mantık. Ha bir de teeee 3 idiot filminde bu drone olayı vardı yapan öğrenci intihar ediyordu falan neyse ne olduysa birden patladı aynı çiğköfte mevzuu gibi :D 

Valla bilemiyiciğim, bir sürü videoda boy gösteriyorlar, bence UFO lar var, sen biraz daha şüpheci takılabilirsin. 

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crystalmeth
    crystalmeth's avatar
    Erkek

geçen sene den aklım da kalanlar.

şimdi ikiye ayrılıyor bu mevzu havadan hafif hava araçlarının uçuş prensibiyle (balon,hava gemisi vs.) havadan ağır hava araçlarının prensibi(uçak,helikopter vs)

havadan hafif hava araçları genellikle arşimed prensibine göre batmazlık prensibinden yararlanarak hava da tutunurlar.gemiler de aynı prensipten yararlanarak suda yüzerler. suda yüzen geminin suya batan kısmının hacmi kadar bir su taşması meydana gelir bu şekil de taşan bu suyun ağırlığına eşit miktar da bir kuvvet ise geminin ağırlığını dengeler.

buna bakaraktan beyler havadan hafif hava ataçları da aynı prensipten yararlanarak uçarlar. çünkü hava da su gibi akışkandır ve sı için geçerli bir prensip , hava için de geçerlidir.

şimdi asıl konumuza dönersek hocamın da dediği gibi mevzu uçaklar da kanat , helikopterler de rotor adı verilen elemanlar hava da tutunabilmek için taşıma adı verilen aerodinamik kuvveti üretirler. tabi bu aerodinamik denen zımbırtının anlaşıla bilmesi için newton reizin hareket kanunları ve akışkanlar mekaniğinin temel prensiplerinden biri olan bernoulli prensibinin iyi anlaşılması gerekiyor..

şimdik newton birinci hareket kanun da diyor ki duran bir cismin üzerine herhangi bir dış kuvvet etki etmedikce durmasına devam edeceği aynı şekil de hareket halin de olan bir cismin de üzerine herhangi bir dış kuvvet etkimedikce hareketine aynı doğrultuda ve hızını değiştirmeden devam edeceğini açıklar. bu bize yaramıyor geçelim..

newton reizin ikinci hareket kanunun da ise bir cismin momentumun da zaman içerisin de meydana gelen değişimin cisim üzerine etkileyen dış kuvvete eşit olacağını söyler. yani özet olarak bir dış kuvvetin etkilediği cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımının kuvvete eşit olduğunu söyler. oda f=ma idi sanırım hatırlamıyorum şuan. bu nedenle ikinci kanuna ivme kanunu denir.

üçüncü kanunumuz ise etki-tepki kanunu bizim için önemli olan bu. mevcut her kuvvete karşı eşit büyüklükte zıt doğrultu da bir kuvvetin olacağını fakat bu etki ve tepki kuvvetlerinin hiçbir zaman aynı cisim üzerine etki etmiyeceğini söyler. yani şöyle ki bi duvara elimizle dayandığımız zaman duvara etki yaparız ve aynı şekil de duvardan da elimize doğru bir kuvvet hissederiz. yani burada elimiz duvara etki eder , duvarın tepkisi ise elimizedir.

şimdi asıl konumuza geçelim. bu uçaklar nasıl uçar ? tamam eyv prensibler yok hareket kanunları falan filan kanatların oluşumu var da bu kadarla kısıtlı değil . etkileyen daha onlarca faktör vardır ve yaz yaz bitmez. bu konu da tez yazmak makbuldür. şuan karar verdim:D

resim becerilerim pek iyi değildir kusura bakmayın.

hava içerisin de hareket eden bu kanat yani kanat kesitinin etrafın da hava akımı oluşur. rüzgarsız bir havada dahi hareket eden kanatın etrafın da hava akışı olur. hava kanadın ve kesitinin içinden geçemeyeceği için etrafın dan dolaşır. buda havanın akış yönünü değiştirmesine neden olur. yani şöyle ki birinci kanın da açıkladığımız gibi akan havaya bir dış etki söz konusudur. böyle olunca yönü değişen havanın hızı da değişir. böyle olunca tabi ikinci kanunumuz da nediyordu ? havanın hızı değişiyorsa o zaman bir kuvvet üretilir. bu kuvvet de kanadımızı etkiler. bu da üçüncül kanunumuz da belirttiğimiz kanat üzerin de bir etki tepki kanunumuzun oluşmasını sağlar.

ve bu şekil de kanat yüzeyin de oluşan kuvvetimizin toplamı ise aerodinamik kuvvetinin toplamını meydana getirir. bu açıkladığım kısım tabi uçağın hava da tutunması için newtonun kuvvet oluşumlarına göreydi.

yani uçağımızın uçabilmesini sağlayan kuvvettir.

sürükleme ise uçağımızın ileri doğru hareketini engellemeye çalışan kuvvettir.

uçağımızın uçabilmesi için ileriye doğru hareket etmesi gerektiğinden , sürükleme kuvvetini karşılayacak başka bir kuvvet lazım.

bu da doğrudan motor tarafından çalıştırılan bir itme sistemi tarafından olur. 

yani özetleyecek olursak uçağımızın uçması ağırlık,taşıma,sürükleme ve itmek üzere dört kuvvetin etkisi altın da olur.

baya bi yszdım sanırım , ne güzel meteoroloji çalışıyordum. dağıttınız beni ya :D

“Fortes Fortuna Adiuvat”
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Ufolar ısıtmak içindir uçmak için deyil.. ehü ehü..😁

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piiiranha9242
    piiiranha9242's avatar
    Erkek

Ulan arkadaş daha dün düz dünya teorisini tartışan adamlar bugün uçağın uçma prensibini ele almışlar :D 

..Morali hep bozuk olan insan..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek
    tolgasen bunu yazdı
    DjBlueMaN bunu yazdı
    Kurtismail bunu yazdı

Ufoların uçma prensibini gerçekten çözebilseydik ki varlıkları bile henüz kanıtlanabilmiş değil,çok başka evrende olurduk.Mars ta falan maydonoz domates yetiştiriyorduk şuan.

Drone lerinde uçma prensibi helikopterlerle  hemen hemen aynıdır.Aslında tıpkısı diyebiliriz fakat helikopterlerde birde kuyruk pervanesi vardır.

Pervanelerin hepsinin hızının azaltılıp arttırılması ile yukarı aşağı hareket kabiliyeti sağlar,motorlardan birinin hızının değişmesi ile de yön değiştirirler.

Bu bilgi de yanlış. Helikopterlerin rotorlari sabit devirde döner. İlk start anında rpm sabitlenir ve daha sonra flight modunda ayarlanan max devrine çıkar. Alçalma ve yükselme ise pallerin açı değiştirmesi ile olur.

Turboprob ucaklarda falan da durum boyle. Pervanelerin hizi degismezken acilarinin degismesiyle thrust ayarlaniyor.

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

trollemek gibi olacak ama birden su video aklima geldi :)

Ucaklarin geri vitesi yoktur,

https://www.youtube.com/watch?v=1y5JfwUBlLU

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
Toplam Hit: 8942 Toplam Mesaj: 55
ucak ucmak ucak nasil ucar gerizekali tubitak