folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Ucuzculuğum Yüzünden Hep Kazıklanıyorum

Ucuzculuğum Yüzünden Hep Kazıklanıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Her şeyin en ucuzuna kaçmayacaksın. Mesela bende standart gelin - damat dış çekim fotoğraf fiyatı 1500 TL. Aynı paketi 1000 TL hatta daha altına da çeken var. Adam haftada belki 10 tane çekim yapıyor ben 2 tane yapsam bu hafta iyi iş oldu diyorum. Ben 30 bin TL'lik ekipman kullanıyorum çift makine gidiyorum. Makinem en iyisi değil belki ama (en iyisi derken neye göre en iyisi. Mesela benimkinden 2-3 model üst makineler 50 bin TL'lere kadar çıkıyor o kadarına gerek yok binaya giydirme fotoğraf yapmıyoruz.) lenslerim en iyi lensler. Adam belki de 5000 TL'lik ekipmanla çekim yapıyor. Her çekime kendi gidemeyeceği için bir ergene 100 TL verip dış çekime gönderiyor. Albümü en ucuz kim basıyorsa ona yaptırıyor. Adamın adı aşk hikayesi fotoğrafçılık. İkimiz de Ümraniye'deyiz. Adamı google'da aratırsan 1. sırada sikayetvar.com çıkıyor. İstediğin kadar fotoğrafçı arat 1. sırada sikayetvar.com çıkmaz. Ara ara girip şikayetleri okuyup size iyi oluyor diyorum. Ben malım zaten 800 TL'lik çekimi 1500'e yapıp milleti kazıklıyorum. Gidip saçma sapan salonlara, kuaförlere vs 15-20 bin para gömüyorlar. Ellerinde kalacak tek şey fotoğraf onda da 500 TL'nin hesabını yapınca sonra böyle oluyor.

Piyasanın belki en çok iş yapan adamlarının çekimi bile bok gibi. Benim 2 katım ücret alıyor belki. Kaç tane çekimcisi var sayısını bilmiyorum. Adam reklamla, birkaç ünlü çekmeyle büyümüş. Büyüdükçe kendi bünyesinde kuaför, gelinlik falan yapmış onlarla biraz daha büyümüş. Belki milyonluk adam ama sayfasına koymadığı fotoğraflardan birkaç albüm geldi elime hepsi bok gibi. Biz iş kaliteli olsun diye vakit harcarken, adamlar işi siktir et reklama, instagram'a falan vakit harcayalım diyip büyürken biz yerimizde sayıyoruz. Millete sanat diye, moda diye sapsarı fotoğrafları yutturuyorlar. Adam sarılık olsa o kadar sararmaz yapacağınız sanata sokayım. Öyle bir sanat şekli yok. Bundan birkaç yıl sonra bu fotoğraflara bakıp herkes dalga geçecek diyorum orada çalışan arkadaşa dinletemiyorum. Bana diyor abi moda bu sen o yüzden yerinde sayıyorsun. Getirin bana az ünlü birini ücretsiz çekeyim bakın bakalım yerimde mi sayıyorum. Burcu Biricik'i çeken adam tek başına tek tük iş yaparken onu çektikten sonra şu anda belki 10 kişilik ekip kurmuş.

İşin özeti bazen çok para versen de en iyisini bulamıyorsun. Araştıracaksın ne en ucuzunu alacaksın ne de kazıklanacaksın. Bir ssd'yi 2 ay kovaladığımı biliyorum. Birkaç sene önce ekran kartı aldım en ucuzunu aramadım mining falan yapılmadığından emin olduğum kartı aldım ama kafam rahat. Gidip en ucuz kartı alsam şimdi belki elimde patlamıştı. 1500 TL vermiştim şimdi karta bir şey olsa 4000 TL'den aşağı bulamam. O fiyata da yenisin almam mümkün değil.

Caga ayak uyduramadigini iliklerimde hissediyorum. Elbette yerinde sayarsin. 

Millet cloud storage kullaniyor, sen ille de disketim diyorsun. Disket devri kapandi hoca, diretirsen daha da batarsin. Yeni teknolojileri tatmalisin.

Sosyal medya bir isletmenin olmazsa olmazidir. Osmanli gibi yapma, ayak uydur batiya.

Tut bi tane hevesli genci, sosyal medya islerini yonetsin.

Takipci zart zurt kastirt, bak nasil artiyor islerin.

Kaliteli calisiyorum diyorsun, birak adamlar gorsun kaliteni. Gerekiyorsa birkac unluye de para ver, fotograflarini cek. Sok milletin gozune.

Maymun oldugumuzu unutma. "Maymun gorur, maymun yapar."

Anlatabiliyor muyum?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    rakkoc bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

ucuz kalitesiz değildir, 

pahalı olanda kaliteli değil.

ancak sanıyorum hata, ürünleri aldığını firmalar merdiven alti gibi bir şeyden seçiyorsunuz.

yani ucuzluk yüzünden değil, kalitesiz firmalar yüzünden kazıklaniyorsunuz

ve yine anladığım kadarıyla aldığını ürünler su flash TV gibi yerlerde satılan gıda takviyesi gibi birşey.

zaten onlar adam gibi burun olsa eczanede satılırdı.

bu tip gıda ürünlerinin sağlık bakanlığından onayı olması lazim.

bende zeytin yagi almıştım ucuzdu. ama yağdan başka yerdeymiş meğer :) oluyor boyle insan arada tongaya basıyor ama kendini şartlar almayın diye telkin etmek lazim.

ucuz kalitesiz, pahali kaliteli yada tam tesi olayi istatisliksel olarak doğrudur. %100 olarak doğru kabul edilemez elbette.

Ben şunu düşünürüm. Benim elimde değerli bir mal var ise, ben bunu neden ucuza vereyim ? 

1- ben değersizimdir: satış sonrası destek verecek gücüm yoktur. Buna tekabul adım sanım duyulmamıştır.

2- mal bozuktur: son kullanma tarihi geçmiştir. nakliyede sıcak soğuk değişiminden bozulmuş vuruk kırık bi maldir. Sahtedir.

3- Sürümden kazanmayı düşünüyorumdur. Eskisi gibi internet üzerinden satılan mallarda %40-%50 kar ile ürün satışını türkiye gibi herkesin girişimci olmayi heveslendirildiği bir ülkede sağlayamıyorlar malesef. eletronik de %10 dan fazla kar elde eden yok gibi. (oda sadece bellirli ürün gruplarında, 2-3 oynuyor) yarin öbür gün adam ile iletişim kurarken rahat etmek için %2fazla verir hepsiburadadan,n11 den alirim ürünü. Yasal olarak da n11 de sorumluluğunu taşısın. Ben onlara dava acabiliyim.

dediklerine katılıyorum ama ekleme madde yazayım

4- a firması fasondur. ürettiği tşörtleri tanesi 10 tlden  b firmasına verir , b firması markasını basar ve tüketiciye 100 tlye satar.

aslında aynı üründür ama sırf marka var diye resmen kazıklanırsın

istanbulda yada gebze çorlu gibi fabrikaların çok olduğu yerlerde ihtiyaç fazlasını çok ucuza satıyorlar.

taç marka bir nevresimi mağzadan 1000 tlye alırken fabrikada yanlış desen basılan aynı kalite bir ürünü 300 e alabilirsin

5- firma zor durumdadaır ve elimde kalmasın diye çok az bir kar ile satıyor olabilir.

6- satıcı toptancı olabilir el altından perakende toptan fiyatına veriyordur.

yani artık pahalıysa kaliteli diyemiyorum

çünkü mağzadan aldığım ürünü bir yıkamada mahvederken pazardan aldığım çok kaliteli çıkabiliyor

ve son tabiki biraz piyasayı bilmek,

bir ürünün satılabileceği son fiyatı yada  maliyeti konusunda fikir sahibi isen biraz anlaşılır tabiki.

altınyıldız bir kumaş metresi 50 tl ise  eteğinin 50 ye satılamayacağını bilirim ama 200 tl vermem 100  satılırsa da niye olmasın derim .)

biraz karışık yazdım tam toparlayamadım   ama ne demek istediğim anlaşılmıştır heralde

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

Ucuzunu almaya niyetlendiğinde aklına şu cümle gelsin 

ince düşünene kalın girer 

bana hep öyle oldu fazla incelemekte iyi olmuyor :)

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek

2 kilo kalitesiz elma alıp evinde yiyeceğine 2 tane al az ye ama kaliteli ye çocukluğum dan beri hep böyle nasihat aldım, bir mal hem ucuz hem kaliteli olamaz.

eğer bu nu düzeltmezsen 3 5 yıla tlc de aşırı pintiler de rol alabilir sin 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ProTogi
    ProTogi's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    TOMBLACK bunu yazdı

ben senin tam tersinim en iyisini almaya çalışıyorum marka alıyorum marka türk markasiysa genelde almıyorum bilmediğim bir marka ise zaten hiç bulaşmıyorum

+++

elektronik alacaksam arçelik beko zıttırı vıttırı vestel falan bakmıyorum, almak isteyip tavsiye isteyene de şiddetle almayın diyorum

Bir malın bir ederi vardır 3 aşşa 5 yukarı bellidir gidip ucuzunu alayım işi yanlış

X ürün n11 de 400 hepsiburadada 405 amazonda 430 TL, ben gidip amazondan alıyorum çünkü biliyorum ki bi sıkıntı olursa sorunsuz paramı geri alırım veya telafisi yapılır.

Ürün yorumlarını vb. iyice incelemen lazım, şikayetvar vs. kaydu var mı bakmak lazım vs.vs. 

En önemlisi fiyatın olurunu kabullenmen lazım. Burası TR.

50-100 kar edecem diye gittin aldın ucuzu

- mal bozukmuş yani piyasada bir değeri yok 0TL olan malı X TL ye aldın ilk kazık burda girdi, malı kullanamadın attın bi X daha girdi etti mi 2X, X in yanındaaa ki 2 yi sil, diğer ucuz mallarınkini de ekle ne yaptı gırh yapar. 

Elektonik alıyorsan " X Marka Türkiye Garantisi" olanından alacaksın, elden alıyosan zaten sorun yok, internetten alıyorsan önceliğin amazon olsun, bulamazsan diğer sitelerden yorumlara bakarak değerlendirip al.

Hocam, diğer markaları bilmem ama Arçelik beyaz eşyalarını 20+ senedir kullanıyoruz hiç yarı yolda bırakmadı. Belki de eski toprak olduğu içindir bilemem fakat, bir arkadaşım herkesin bildiği güney kore markası bir çamaşır makinesi almıştı ve bir kaç ay sonra bozulmuştu. Demem o ki, bu işler biraz da şans meselesi. Küresel markadalar da bazen boka batabiliyor. Bu tür durumlar da teknik servis kalitesi ön plana çıkıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

Güzel bir laf var " Para yalan söylemez. "

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

yanlış olmasın git de en pahalısını al demiyok, dikkat çekecek kadar ucuz olmasın yani aklına lan bunu alıyorum ama bi hinlik olmasın dedirtmesin yeter.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

Millet cloud storage kullaniyor, sen ille de disketim diyorsun. Disket devri kapandi hoca, diretirsen daha da batarsin. Yeni teknolojileri tatmalisin.

Sosyal medya bir isletmenin olmazsa olmazidir. Osmanli gibi yapma, ayak uydur batiya.

Kaliteli calisiyorum diyorsun, birak adamlar gorsun kaliteni. Gerekiyorsa birkac unluye de para ver, fotograflarini cek. Sok milletin gozune.

Anlatabiliyor muyum?

Çağa ayak uyduruyorum kullandığım programlar, çekim teknikleri, ekipmanlar her şeyin güncelini takip ediyorum. Ben sosyal medyayla ilgilenmek saçma falan demiyorum. Eski çektiğim fotoğraflarla yenilerini göstersem yerimde saymadığımı anlarsın. Başımda bir sürü sıkıntı var buraya yazsam 1 saatte okuyamacağın kadar çok şey yazarım. Dükkanda tek çalışmak zorundayım devredebilirsem diğer sadece internetten çalışanlar gibi olacağım. Dükkanda vesikalık, kupa - tişort, stüdyo çekimi, temizlik vs her işi ben yapıyorum. Birine para verecek durumum yok şu anda. İşsiz bir arkadaşla planlarım vardı sergey ivanov tarzı fotoğraflar yapacaktım o da işe başlayınca kaldı o iş. Büyümek için dükkandan kurtulmam ya da maddi olarak çok rahatlamam lazım. Dükkanı birden kapatıp gitme şansım da yok kartlar falan dolu hep sabit bir yerlerden para gelmesi lazım. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    end bunu yazdı

Anlatabiliyor muyum?

Çağa ayak uyduruyorum kullandığım programlar, çekim teknikleri, ekipmanlar her şeyin güncelini takip ediyorum. Ben sosyal medyayla ilgilenmek saçma falan demiyorum. Eski çektiğim fotoğraflarla yenilerini göstersem yerimde saymadığımı anlarsın. Başımda bir sürü sıkıntı var buraya yazsam 1 saatte okuyamacağın kadar çok şey yazarım. Dükkanda tek çalışmak zorundayım devredebilirsem diğer sadece internetten çalışanlar gibi olacağım. Dükkanda vesikalık, kupa - tişort, stüdyo çekimi, temizlik vs her işi ben yapıyorum. Birine para verecek durumum yok şu anda. İşsiz bir arkadaşla planlarım vardı sergey ivanov tarzı fotoğraflar yapacaktım o da işe başlayınca kaldı o iş. Büyümek için dükkandan kurtulmam ya da maddi olarak çok rahatlamam lazım. Dükkanı birden kapatıp gitme şansım da yok kartlar falan dolu hep sabit bir yerlerden para gelmesi lazım. 

Çok geçmiş olsun hocam. Umarım en kısa vadede çözülür sorunların. Önün, yolun açık olsun.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    DarkSkull bunu yazdı
    end bunu yazdı

Anlatabiliyor muyum?

biriyle konuşmuştum. izmirde bir fotğrafçı abisi varmış. stok sitelerine fotoğraf yüklüyor iyi kazanıyor demişti

hatta 2 yıl önce aylık 20.000 kazanıyor ayda dedi. o yüzden dükkanı kapattı direk bu işi yapıyor dedi

bende vay be o kadar kazandırıyor mu demiştim.

çok güzel fotoğraf çekerim ancak elimde makine yok cep telefonu da  berbat çekiyor.  en müthiş manzarayı da yakalasam resime yansımıyor.

yinede bir iki yükledim bende denemeye ancak site  resim kalitesini beğenmedi hatta makine yetersiz yazdı :) ben fotoğraf işini şimdilik rafa kaldırdım

neyse vellasıl senin elinin altında super bir ekipman var. 

dışarıdan gelenleri yaparsın boş olduğundada  ister studyoda ister dışarda sıradışı fotoğraf çekip sitelere yükleyin belli mi olur tutarsa oturduğun yerden dolar kazanırsınız. 

fotoğraflarda şu tarz biliyorsundur

https://elements.envato.com/photos

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
Toplam Hit: 3442 Toplam Mesaj: 33
değiştirme kötü özellik