Uydu Anteni Kablosunu Çoklamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Şimdi ortak vardığımız nokta, çalışır ama iki televizyonda aynı anda açık olursa her kanal izlenmiyor mu?

Araştırdım biraz internette. Kanal D, Show TV vs gibi kanallarda olmuyormuş bu çakışma olayı. Zira onlar büyük kanal olduğundan parasını verip en yüksek ve kaliteli frekansı alıyormuş. Frekans çakışması yerel ve Avrupa kanallarında daha çok oluyormuş. 

splitter kullanırsan aynı anda 2 tv calısmaz.

multiswich kullanmak lazım yada çiftli lnb 

Bu adam nasıl izliyor o zaman? 

sen dediğimi okumadın galiba.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Şimdi ortak vardığımız nokta, çalışır ama iki televizyonda aynı anda açık olursa her kanal izlenmiyor mu?

Araştırdım biraz internette. Kanal D, Show TV vs gibi kanallarda olmuyormuş bu çakışma olayı. Zira onlar büyük kanal olduğundan parasını verip en yüksek ve kaliteli frekansı alıyormuş. Frekans çakışması yerel ve Avrupa kanallarında daha çok oluyormuş. 

sen dediğimi okumadın galiba.

Okudum. Aynı anda 2 televizyon çalışmaz dediği için ona hitaben yazdım.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

çalışır hocam sadece 2 farklı frekanstaki kanal çalışmaz. yani 

atv kanald trt kendi içinde bir grupken

fox kanal7 tv8 ayrı bir grup gibi düşün

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İşte bende onu diyorum bir çalışmaz diye kestirip atmak var birde çalışır ama şöyle çalışır demek var.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

İşte bende onu diyorum bir çalışmaz diye kestirip atmak var birde çalışır ama şöyle çalışır demek var.

çalışır kelimesinin ardını video ile destekledim gerisini boşver. (bazı kanalların çapraz kalıp çalışmayacağını belirttim.)

fakat digitürk mevzusunu paylaşan arkadaşın çoklayıcı önüne yükseltici takılmış olması enteresan. 

fakat burada şöyle bir husus var kendisi digitürk hizmetini türksat üzerinden mi yoksa eutelsat üzerinden mi alıyor malum arasında çanak yönü ve frekans farkı var.

türksat olarak çözmüşse sende de işe yarar fakat eutelsat çanağına göre yapmışsa sana yaramaz hocam.

yunusdogan tarafından 11/May/20 00:45 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

ben izleyemezsin demedim izlersin ama donuyor hocam aynı frekans aralığı vs. vs.. denemesem tmm denediğim için diyorum.. multiswich yada 2li lnb harici olmuyor.. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Yau yukarıda çatıda kullanılan MultiSwitch'in bir benzerinin daha az port'lularından internet üstünden sipariş verip bakıp, iptal edebilirsin.  ^^`

RitmFarbRacourci tarafından 11/May/20 14:19 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    UCANTENEKE bunu yazdı

Ben bir zamanlar türksatın uydu kısmındaydım. Konuyu açık açık anlatayım uydu alıcıları lnb'yi çalıştırmak için12/18 volt gönderir, bu sayede 12V yatay, 18V dikey olacak şekilde çalışır. Her iki uydu alıcısı bu voltajı gönderdiği de, (2uydu alıcı'dan)biri birine(sinyal'e) zarar verebilir(yatay-yatay , dikey'dikey gibi her'âlde). Diğer taraftan. alt üst bant ayrımı yapmak içinde 22kHz li'n'k(?) bir sinyal gönderir ki bu, üst bandı almayı sağlar. Daha önce yaptım çalıştı, ama aynı polarizasyon ve alt yada üst banddaki kanalları izlersin (dijitürkün kullandığı sistem farklı onu sonra anlatırım).

Çift çıkışlı LNB, işini görür.

Apartman dağıtım sisteminde bu dağıtımı yapan bölümde boş Port varsa, ordan direk eve Kablo çekmelisin

gitmeden yakalayıp sorayım; bu Polarizasyon nedir ya?

neyi kutup'luyor, nasıl kutup'lanıyor; Sinyal, nasıl Kutup'lu olur? (kablo'da ve hava'da)

~@~

https://www.radartutorial.eu/06.antennas/Polarizasyon.tr.html

@@, ^^` 

~@~

(ya bi'de senin nik'i görünce, bana bi gülme geliyor. ^^p`)

~@~

bir'de niyeyse, çatıda kullanılan dağıtıcı gibi, @NiKoTiN'in de söylediği malzemeler işe yarar gibi duruyor. ha, bunun farkı, çatıdaki dağıtıcı'nın aktif şekilde elektrik Çekerek yaptığını,  bu 

malzeme pasif(elektrik çekmeden) olarak yapıyor, gibi. 

bir'de, bu malzeme

'de, elektrik(yada enerji) al'madan, Sinyal'i nasıl güçlendiriyor, anlamadım.

(in line, lineİn ,inLine )

bir'de, bu uydu iletişiminde sembol nedir?

Polarizasyon havada oluyor bizim uydular lineer çalışıyor yatay sinalin dikeydeki iz düşümü 0 tersi de mümkün tabii. 

Recived lnbye voltaj gönderiyor. O şekilde kuvvetlendirici devre çalışıyor

Bölücü işi duruma göre değişiyor çalışıp çalışmaması

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

https://www.youtube.com/watch?v=tFmYGU5QZmM 

Ku bandı, Universal LNB 4 paraçaya bölüyor aynı parça içerisinde kalan kanallar izlenir.

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    UCANTENEKE bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    UCANTENEKE bunu yazdı

Ben bir zamanlar Türksat'ın Uydu kısmındaydım. Konuyu açık açık anlatayım uydu alıcıları, lnb'yi çalıştırmak için 12/18 volt gönderir, bu sayede 12V yatay, 18V dikey olacak şekilde çalışır. Her iki uydu alıcısı bu voltajı gönderdiği de, (2uydu alıcı'dan)biri birine( LNB'ye giden sinyal'e) zarar verebilir(yatay-yatay , dikey'dikey gibi her'âlde).

Diğer taraftan. alt-üst bant ayrımı yapmak için  (bir) de, 22kHz li'n'k(?) bir sinyal gönderir ki bu, üst band'ı almayı sağlar. Daha önce yaptım çalıştı, ama aynı polarizasyon ve alt yada üst band'daki kanalları izlersin,

(dijitürk'ün kullandığı sistem farklı onu sonra anlatırım).

Çift çıkışlı LNB, işini görür.

Apartman dağıtım sisteminde bu dağıtımı yapan bölümde boş Port varsa, ordan direk eve Kablo çekmelisin

gitmeden yakalayıp sorayım; bu Polarizasyon nedir ya?

neyi kutup'luyor, nasıl kutup'lanıyor; Sinyal, nasıl Kutup'lu olur? (kablo'da ve hava'da)

~@~

https://www.radartutorial.eu/06.antennas/Polarizasyon.tr.html

@@, ^^` 

~@~

(ya bi'de senin nik'i görünce, bana bi gülme geliyor. ^^p`)

~@~

bir'de niyeyse, çatıda kullanılan dağıtıcı gibi, @NiKoTiN'in de söylediği malzemeler işe yarar gibi duruyor. ha, bunun farkı, çatıdaki dağıtıcı'nın aktif şekilde elektrik Çekerek yaptığını,  bu 

malzeme pasif(elektrik çekmeden) olarak yapıyor, gibi. 

bir'de, bu malzeme

'de, elektrik(yada enerji) al'madan, Sinyal'i nasıl güçlendiriyor, anlamadım.

(in line, lineİn ,inLine )

bir'de, bu uydu iletişiminde sembol nedir?

Polarizasyon hava'da oluyor, bizim uydular lineer çalışıyor, yatay sinalin dikeydeki iz düşümü 0, tersi de mümkün tabii. 

Reciver(d) lnb'ye voltaj gönderiyor. O şekilde (Amplifier)kuvvetlendirici devre çalışıyor. 

(splitter)Bölücü işi duruma göre değişiyor çalışıp çalışmaması.

Bu, 20 dB'lik kazancı artıran Amplifier'in bunu nasıl (kimyasal mı? çok kaba ve ağır görünüyor) yaptığını anlamadım. ama Receiver'in voltaj gönderdiğini anladım. Büyük ihtimal bu da 15 DC'dir. çünkü Amplifier'in üstünde bu yazıyor. 

Bu Amplifier'i Çatıya giden kablo'da, receiver'dan maksimum kaç metre uzağa kadar takabiliyoruz? bunun bi Kuralı, Matematiği var mı?

^^D` ben de diyorum bu Splitter'deki, 1tane İn ve 2tane Out çıkışının yönleri , niye bi değişik geliyor. (amplifier'de de in/out yerine ToLnb/ToReceiver ifâde farkı ifâdesi  dikkatimi çekti.)

Apartman Dağıtım Sistemin'den kasıt, MultiSwitch değil mi? 

Bizim bu çatıdaki MultiSwitch'den gelen kabloyu, evde 2. bir MultiSwitch'e bağlasak, evdeki diğer TV Receiver'lerinde, aynı Polarizasyon'da olmayan kanalları da ( yani, türksat'daki tüm kanalları da) izleyebilir miyiz?

Şimdi de aklıma, alt-üst band arası fark takıldı.  bu alt-üst band'lara bir(yada birer) örnek verebilir misin?

~@~

bu cümleyi de " Ku bandı, Universal LNB('yi) 4paraçaya bölüyor, aynı parça içerisinde kalan kanal'lar izlenir. " anlamadım.

bu 22kHz'lik frekansı, receiver LNB'ye AC olarak mı gönderiyor. bunu 12v ile 18v gönderimi sırasında mı yapıyor. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 3971 Toplam Mesaj: 39
uydu