folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder "Yapay" Zeka Ve Göremediğimiz Varlıklar

"Yapay" Zeka Ve Göremediğimiz Varlıklar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Haci ben sinirsiz zeka diyorum sinirsiz islem gucu degil. Burda kastettigim insan zekasinin biyolojik sinirlarina sahip olmayan, ust limiti olmayan bir zeka.

Ayrica dunyadaki cihazlarin %100 unu yapay zekaya baglamak zorunda degilsin, yapay zekanin kendisini oralara bulastirmasi yeter, insan yapimi bir sistemin zayifliklarini bulmak kolay olsa gerektir, bir kac zero day exploit ile insanlar bile mevcut bilgisayarlarin cogunu botnet yapabiliyor.

Insanlara ihtiyac duydugunu dusunmenden anladim ki senin anladigin yapay zeka ile benim anladigim arasinda baya fark var. 

Insanlari oldurmesine gerek olacak muhtemelen cunku evrimin sonraki asamasi olan daha ustun bir zeka ve biyolojik canlilar gibi omru olmayan bir zeka bu ve insanlar buyur herseyi sen yonet biz de koyun gibi otlanalim demeyecekler. Muhtemelen ilk tehditi insanlar olusturacaktir.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Bilmiyorum hocam çok felsefik konular bunlar. Soru çok ama cevap yok.

Ama bilim bir şekilde halleder.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Bkz. Karanlık Madde

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Amerika teknolojik liderliği elden kaptırmamak için Nukler silahlarının denetimini özel geliştirilmiş bir akıllı mekanizmaya devr eder. Ve bu mekanizma tarafından, gözlem uydularının ilettiği bir güneş yansıması, Rus füzelerinin ateşlendiği yorumunu yapar ve derhal karşı saldırıyı başlatır.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

@AMpul;

Hocam öncelikle yapay zekanın 'sınırsız' bir işlem gücüne sahip olacağını neden söylüyoruz? Bunun için sınırsız işlem gücüne sahip donanımlar olması gerekmez mi? SInırsız güce sahip donanımlarda imkansız gerçekleştirilmesi. Makineler ışık hızında düşünüp karar alıp uygulasa da sonuçta bir noktada tıkanacaktır. Yani sınırsız gücü olmayacaktır diye düşünüyorum. 

Sen de benim dediğimi demişsin aslında. Dünyadaki elektronik cihazların %100 ünü yapay zekaya bağlarsak o zaman tehdit olabilir. Nesnelerin interneti olayı. Ama bunu neden yapalım ki? Neden nükleer silahları yapay zekaya bağlama ihtiyacı duyalım ki? Ki yapay zekanın nükleer kullanacağını zannetmem. Radyasyon kendisini de etkiler. :)))

Bir de şu var ki yapay zeka insanları neden öldürsün? Sonuçta kendi varlığı, kesinlikle bize bağlı. I, Robot filmini düşünelim. İnsanlar olmasa robotlar kendi varlıklarını devam ettirebilecekler mi?

hocam AI'ler eger cikarimlar yaparak ogrenerek gelisiyorsa, AMpul'un dediginin olasiligi cok yuksek. Insanlar olmadan da yasayabilirler belki. 

tabi bunlar cok spekulasyon seyler ama mesela, Westworld dizisinde zamaninda adam robotlarin icerisine yazdigi algoritmayi yerlestiriyor ve boylelikle robotlar tecrubeler yasayarak (cogunlugu aci) bilincleniyorlar, gittikce bilincleniyorlar ve kendilerine ozgu kararlar alabiliyorlar. 

dolayisi ile yine isin ucu bir (insansi karara) gidiyo ama illaki bilinc kazanabilen bir AI'nin ileride bu kotu sonuclara mahal vermeyeceginin garantisi yok. 

Daniel-Koo tarafından 10/Ara/17 12:31 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

Abu yazinca daha kalici oluyor arada donup bakiyorum, biraz da kendim icin yazdim acikcasi :)

Gözzümsün hocam hayranım anlatımlarına. :)

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kurtismail
    Kurtismail's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mstfx bunu yazdı

Peygamberlerin uzaylı olduğunu düşünüyorum

Hocam yanlışın var. Ben ateist değilim deistim. Allaha inanirim sonuna kadar. Hep okurum hep arastiririm. Hz Muhammedin esi Hz Aişe ile 6 yasında evlenmistir. Hz Aişe ile 9 yasında zifaf gecesine girmiştir. Bunu diyen ben degilim. Hadiste geçiyormuş. Ben 9 yasında küçük bi kızla Zifaf gecesine girene Kuran in  indirildiğine inanmıyorum. Bence Kuranı uzaylılar indirdi.

Işık Savaşçısı...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

ampul, yazz babam yaz, kitap yaz sayfa sayfa okuyayım :D fizikçi aklımla kafa açtın valla, sevdim tarzını 

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

bide olaya zamanı ekleyelim iyice devreleri yakalım. :D

ya bizleri yaratan, oluşturan milyonlarca hatta milyarlarca yıl sonra bizdeki bilgileri almak isterse. yanı dna yi.

boş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Kurtismail bunu yazdı
    mstfx bunu yazdı

Peygamberlerin uzaylı olduğunu düşünüyorum

Hocam yanlışın var. Ben ateist değilim deistim. Allaha inanirim sonuna kadar. Hep okurum hep arastiririm. Hz Muhammedin esi Hz Aişe ile 6 yasında evlenmistir. Hz Aişe ile 9 yasında zifaf gecesine girmiştir. Bunu diyen ben degilim. Hadiste geçiyormuş. Ben 9 yasında küçük bi kızla Zifaf gecesine girene Kuran in  indirildiğine inanmıyorum. Bence Kuranı uzaylılar indirdi.

Ben 12 yaşında evlenmiş diye duydum. Ama fazla bir bilgim yok. Okuduğun kaynakların kökenini araştır. Fettullah gülenin kitapları olmasınlar.
    Onun videolarından hatırladığım, hep küçük kızlara elini öptürüuyordu.
    emrah20 tarafından 11/Ara/17 20:34 tarihinde düzenlenmiştir

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
Toplam Hit: 5860 Toplam Mesaj: 49
bilim evren yapay zeka