folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yeni Tip Ehliyet Alımı Sıkıntısı..

Yeni Tip Ehliyet Alımı Sıkıntısı..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

1 Ocak itibariyle yenilenmeye başlanan ehliyetler için hiç acele etmemiştim.
    Yurtdışına çıkmadan evvel vesileyle yakın bir tarihte yenileyeyim dedim.
    Dün tesadüfi olarak ehliyeti yenilemek için randevu alınan sisteme bakarken bugün için 1 kişilik boş yer olduğunu gördüm.
    Tabii hemen aldım bugün saat 11:30 için müsait olan randevuyu.
    Akabinde Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesinde yazdığı üzere;
    Eski ehliyet + 2 Adet 5x6 Biometrik Foto + Nüfus Cüzdanı + Aile Hekiminden Sağlık Raporu + Kan Grubu Kartı + 15Tl Para
    Sabah 9:00 da gitiğim Aile Hekiminden rapor almak istediğimde böyle bir rapor veremeyeceğini söyledi ve Devlet Hastanesine sevk etti.
    Her ne kadar internette yazdığı üzere Vatandaş mağdur olmasın diye hükümet karar almış olsa da Hekim Hanım hiç takmıyor.
    Hasta geçmişime bakıp çeşitli zamanlarda KBB, Göz ve Nörolojiye muayne olmamı bahane göstererek bu doktorların üçünden sağlıklı olduğuma dair verdiği sevk kağıdını imzalatmamı istedi. Zaten girip muayne olacağım her bir doktor için ayrı ücret ödeyeceğim. en az 12x3=36 + 10Tl yol parası = 46Tl.. 
    Vaktinde bir mucizeyle hepsine muayne olup evrağı tastamam getirsem bile imza atıp atmayacağı hala muallak.. Bir de hanım efendinin keyfini bekliycem. Sonrasında bunları getir gerisine sonra bakarız öteki türlü hiçbir şekilde imza atmam dedi. Beleşe rapor beklerken başıma gelen böyle..
    Her ne kadar yapmayın etmeyin sadece muayne oldum hiçbir hastalığım yok desemde yokuşa sürdü. bizim imza işi yargıtayda sen kaza yapsan bizi mahkemeye vercekler filen dedi.. Ne derece doğru Allah bilir..
    Müritlerden sevdiğim bir abim olan @Sanane Abime telefon açıp fikir danıştım.
    Aile hekiminin başından savıp gönderdiği Devlet Hastanelerinde B Sınıfı ehliyet için Rapor ücretinin 250TL olduğunu öğrendim.
    Trafik Şubede birkaç saat sonra olan randevuma yetişmem mümkün değildi.
    Sağolsun @Sanane abi benim için özel hastanelere telefon açıp B sınıfı ehliyet için rapor ücretlerini öğrenmiş.
    Özel bir hastanede 25TL ye verildiğini öğrenmiş telefonla.
    Hemen hastaneye gidip rapor için başvuru yaptım 5 dk da hem Odyonomi (Duyma Testi) hem de Göz Testine girdim ve raporumu verdiler.
    Fakat rapora yapıştırılmak üzere benden 5x6 biometrik fotoğraf istedi raporu düzeleyen eleman. Emn misiniz dedim evet böyle olak dedi. Tabii 100 kere düzenlemiştir bir bildiği vardır dedim. Aldı güzelim resmi kesip 2x3 lük olcak şekilde kesti. Neyse raporu aldım tekrar düştüm yollara vardım Trafik Şubeye. Herşeyim tam diye beklemeye başladım. Parmak izi alınan yerden sıra veriliyormuş. Parmak izim öncden alındığı için hemen kayıt çıktı ve sıra verildi.
    Kimlik fotokopimin lazım olduğunu söyledi. Dert etmedim yağan yağmur altında gittim geldim iki dakka.
    Sıra bana geldi dedi ki: "1 Tane biometrik foto var burda bize 2 tane lazım hem para makbuzun eksik 2TL yatırmamışsın." içimden sağlık raporunda o fotoğrafı zayi eden elemana okkalı küfürler ettim. Babamı arayıp evdeki biometrik fotoğrafları getirmesini istedim. Adamı da işinden gücünden ettim.
    Hobaaa.. 4 ay öncesine kadar elden alıyorlardı.. İnternette de yazmıyor.. Peki nerden yatıracağız dedim. İş Bankası hariç tüm bankalar alıyorlar dedi. Yine yağmur altında 2 TL için yollara revan oldum. HSBC + Anadolu Bank + Finans Bank vs bankaları gezdim hiç biri almadı. En sonunda Halk Bakasına git onlar alır dediler. Allahtan sırada kimse yoktu da anında 2 TL lik parayı verdim kurtuldum dedim. Ama bu daha yolun yarısıymış.. 13TL lik miktarı da Vergi dairesine yatırmam gerekiyormuş. Vergi dairesi malum ana baba günü kalabalık.. 11:55 te anca sıra geldi. Onu da yatırdım şükür. Doğru Trafik Şubeye gittim, içimden "bu kadar çileden sonra yeni ehliyeti sıkıntısızca alcam" dedim. Gel gelelim hevesim kursağımda kaldı. Polis sıram geçtiği için mırın kırın etti almıycam der gibi ben de biraz çıkışınca somurtarak işe koyuldu evrakları düzenledi. Formları imzaladım. Eski ehliyeti verdim adam aldı bana da A4 üzerinde geçici 15 günlük ehliyet yerine geçer bir evrak verdi. ehliyetin 15 gün içinde adresine gelcek dedi. Hobaaa hemen basıp verirler diye düşünürken eldeki ehliyetten de oldum
    1 hafta sonra yurt dışına çıkacağım ve araba kiralayıp seyahat etmek niyetindeyken şimdi elimde ehliyet yok.
    "Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak" değimini canlı canlı yaşadım.

Özetleyecek Olursam
    Öyle internette yazdığı gibi randevu saatinde gittiğinizde işiniz hemen hallolmuyor. Acil işiniz yoksa bir kaç gün önceden sağlık raporunuzu ve makbuzlarınızı yatırıp öyle gidin. yoksa hevesiniz kursağınızda kalır.

Eski ehliyet + 2 Adet 5x6 Biometrik Foto + Nüfus Cüzdanı + Aile Hekiminden Sağlık Raporu + Kan Grubu Kartı + 15Tl Para ŞEKLİNDE DEĞİL!

İstenilen evraklar ve Yapılması Gerekenler:
    1- Nüfus Cüzdanı ve 1 Adet Fotokopisi..
    2- 2 Adet 5x6 Ebatında biometrik Arka Fonu Beyaz Fotoğraf..
    (Dikkat edin 1-2 minim eksik olsa geri gönderiyorlar yanımdaki elemanı 1 mm eksik diye postaladılar)
    3- Eski Ehliyetiniz..
    (Dikkat!.. Eski ehliyetinizi elinizden alıyorlar ve 15 günlük Geçici bir kağıt veriyorlar)
    4- Sağlık Raporu..
    (Aile Hekiminizden ısrarla isteyiniz verirse ne âlâ. vermezse özellerde 25-50TL arası uygun fiyata alırısınız. Devlet hastanesine gitmeyin 250TL az para değil.)
    5- Makbuzlar..
    (2 Tl Vakıf Payı denen kısmı Halk Bankasına veya diğer Devlet Bankalarına, 13Tl lik Değerli Kağıt Bedelini Vergi dairelerine Yatırıp makbuzunuzu hazırlayınız)
    6- Parmak İzi Belgesi..
    (Emniyet Müdürlüğünün ilgili biriminden parmak izinizi alıyorlar önceden alınmışsa kayıt numaranızı belirten bir evrak veriyorlar.)
    Aynı zamanda işlerm sıra numarası da bu birimden veriliyor. Mesela saat 15:30 da randevunuz var sabah 9:00 da gidip parmak izi verip işleminizi yapabilirsiniz. İllaki randevu saatinizi beklemenize lüzum yok. Önemli olan o günkü listede adınızın olmasıymış Bizzat yetkili memur söyledi.)

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

sürmem ben o arabayı :((

5 yıl ehliyetimi değiştirmeyeceğim son kararım

insan insana böyle zulmeder mi ya.

okurken sinirlendim.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    streetw1se
    streetw1se's avatar
    Erkek

sen ne yapmışsın dostum ya? benim başıma hiç öyle bişey gelmedi.

15 tlye 4 adet biometrik foto çektirdim, sağlık ocağından rapor aldım. 15 tl halkbanka harcırah yatırdım. 

emniyete gittim evraklarımla birlikte 5 dakikada işlemim bitti.

ben hatta bu kadar kolay ve hızlı olacağını hiç düşünmemiştim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    madrew
    madrew's avatar
    Erkek

Benzerini yaşadım yaklaşık 1 ay önce ama merak etme 15 gün sürmüyor. 2-3 gün sonra kargoya verdik diye mesaj atıyorlar, o mesajı alır almaz ptt yi ara kargonun nerde olduğunu öğren ve git elden al.

der die das
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Okurken, sinirden patladım daa >_<

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    e2
    e2's avatar
    Erkek

Hacılar benim ehliyetim kayıp ama şimdi ehliyetimi yeni olarak çıkartacağım kaç para daha ekstradan vermem gerekiyor bunun haricinde başka bir işlem yapmam gerekir mi?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

5 YIL  sonra değişirim diyordum. bu yazıdakileri anca 5 yılda toparlarım zaten  .

bu yazını bir kaç yerde paylaşmak isterim izin verirsen  . kaynak göstermeden  .

samaccc tarafından 29/Mar/16 01:16 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

5 YIL  sonra değişirim diyordum. bu yazıdakileri anca 5 yılda toparlarım zaten  .

bu yazını bir kaç yerde paylaşmak isterim izin verirsen  . kaynak göstermeden  .

Paylaşabilirsiniz.. Millet görsün benim çektiğim sıkıntıları çekmesin diye paylaştım.

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    holederma
    holederma's avatar
    Erkek
    e2 bunu yazdı

Hacılar benim ehliyetim kayıp ama şimdi ehliyetimi yeni olarak çıkartacağım kaç para daha ekstradan vermem gerekiyor bunun haricinde başka bir işlem yapmam gerekir mi?

Bende aynı dertten muzdaribim birisi anlatırsa çok iyi olur 

İtten korkmam kemiksizim , s.kten korkmam deliksizim...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Merak etme bende dun rendevu aldim evraklarim eksikti gitmedim 😂 Bir nevi ocunu aldim birazda onlar beklesin :) saka bi yana sabirli adammissin ben hayatta ugrasmazdim 5 yil daha kullanirdim eski ehliyeti

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sancaks
    sancaks's avatar
    Erkek

dostlar benim ehliyet kayıp yaklaşık 6 yıldır..benim prosedür ne şekilde :D (kayıp olduğuna herhangi bir yere başvurmadım,ilanda vermedim)..eminim evde yada yazlıkta bir yerde ama bulamıyorum..