folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Yerli Üretim Silahların Seri Üretimi? (ASELSAN)

Yerli Üretim Silahların Seri Üretimi? (ASELSAN)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MUBARIZ
    TorNaVida
    TorNaVida's avatar
    Erkek

Cobrav1 2007 den bu yana kullaniliyor. Son donem araclari ejder ural altay vb zirhli araclar arazi gorevleri haric butun operasyonlarda kullaniliyor. Asker polis bi bolgeye motorlu intikal edecekse bu araclarla intikal ediliyor.

Kullanilmiyor vs diye gotten uydurmayin kullaniliyor.

47 ermeni köpeğini tek başına geberten KAHRAMAN TÜRK ŞEHİTİ MÜBARİZ İBRAHİMOV.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    XpertVision bunu yazdı

yedi düvelle savaşırız, mermisiz kapışıyorz diyorsun da 21. yy oldu artık farkedin bunu. 7 düvel gelmiyor adam moskova'dan tuşa basıyor senin köprünü, barajını füzeyle indiriyor, evde apışıp kalıyorsun. Napacan füzeye gelişine vole mi çakacan. Abuk subuk yere çekmeyin şöyle tartışmaları ya. Hemen standart cümlelerle karşı argüman üretmeye çalışılıyor yok iman gücü, türkün gücü vs. Sen kafkasyadan yürüyene kadar adam delik deşik eder ülkeni. Bu gerçekleri söylemek vatan hainliği falan değil, olacakları öngörebilmektir. Asıl vatan hainliği, yok yere savaş çıkarmaya çalışıp gerekli önlemleri almadan, sarayında oturup milletini savaşa sürükleyip açlıktan ölmelerine neden olmaktır.

Yazdigim yorumu gotuyle anlayip yanitlayan sen ve yukardaki asil cevabi yazan arkadasi kutlarim. 7 duvele kafa tutariz ya da ben savas istiyorum ya da rus ucagini indirmekle iyi yaptik gibi bi ibare yazmis miyim ben? Götünüzle okumayi birakin artik. Adamin teki türk halkina igrenc laflar edecek ben de susacam ha?

Atom bombasi, roketler, biyolojik silahlar, kimyasallar bunlari kullanmayi bu kadar basite indirgeyebilen insanlarla tartisilmaz. 21.yy dayiz, artik hicbir insan savaş yanlisi degil, insan haklarina daha onem veriyor ulkeler. Atiyim kimyasali hepsi gebersin pezevenklerin diyemiyor artik hicbir devlet. Kaldi ki bu topraklar icin cikacak savas 3.dunya savasi olur. Rusya bunu bildigi icin sesini çıkaramadı. Farkli yaptirimlara gidiyor, ordan bi fuzenin havalanmasinin maliyetinin boyutuna bak bakalim. Ruslar ekonomilerini riske sokarlar mi, ona cesaret edebilirler mi saniyorsun.

Sanki otobus kaldiriyor amk

O otobüs seferleri gürcistan ve ukraynaya 2 sefer yapıldı, hatırlarsan Gürcü ordusunu Almanya, Türkiye, Hollanda, Fransa, İngiltere ve ABD donatmıştı, ABD'li generaller en kötü ihtimalle bir kaç sene dayanırlar diyordu; kaç gün sürdüğünü ve devlet başkanının kravatını nasıl yediğini hatırlıyor musun? Gürcistanın ekonomik durumu şu anda nasıl? savaş öncesi durum var mı? osetya ne alemde? Kırım? Rusya mı sessiz kaldı, sebze meyveni iç pazarda eritmek için debeleniyorsun, döviz girişi iyice düştü dolar aldı başını gidiyor, 7.000 eğitimli askeri Ermenistana Türkiye sınırına yolluyor, bu askerler kalıcı olarak yerleştiriliyor 2.000 kadar da zırhlı araç ermenistana konuşlanıyor, düne kadar sebze meyve satıp turistlerini ağırladığımız vizeleri kaldırmış devasa bir coğrafyayı bize açmış dost ülke bize şu anda düşman. Esir Türk işadamlarını ve el konulan tesislerini de unutma.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    griffin
    griffin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Retret abimize sorarim Madem rusya bu kadar guclu madem moskovan bi tusla bogazi vuruyo peki bunlari neden yapmiyor 

Türkiye, kendisine din olarak Kemalizmi almış, başka hiçbir dine hayat hakkı tanımayarak kitlelere zorla dikte ettirmiştir. Oysa en üst belirleyici İslam'ın ilkeleridir. Her şey ona göre belirlenir." -Recep Tayyip Erdoğan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Beyler bu işler bir tek Aselsan'la , Roketsan'la, üçbeşSan'la olmaz.

Amerika uçak yapıyor, uçakta kullandığı komponentlerin hepsini kendisi mi yapıyor? Tabi ki hayır!

Mesela görüntü işleme işini bir firma yapıyor,

Elektrik motorlarını bir firma,

Jet motorunu yapan zaten sayılı,

Elektrik motor sürücülerini ayrı bir firma,

Lastikleri ayrı bir firma,

Gövde kompozit malzemesini ayrı bir firma,

Bunları da kendi aralarında alt başlıklarına açabiliriz. Dallanır budaklanır.

%100 yerli olayı bana göre traş ve katılmıyorum.

Ama ne olmalı?

Mesela motorları İsrail'den alıyoruz UAV'lerde, sürücülerini de Amerika'dan.

Hadi motorda yazılım işi yok ama motor sürücüde ciddi bir yazılım gömülü.

Öyle ki motor sürücünün, ethercat,canbus,modbus,seri vs binlerce haberleşmesi var. Adı üstünde gömülü, gizli bir sinyalle istediğini yaptırabilirsin.

Elin Çinlisi ne yapmış?

Adamların donanımını birebir kopyalamış, yazılımı da baştan yazmış, mis gibi kullanıyorlar.

Ufak ufak firmaların spesifik bir alanda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Ha ufak bir firmanın da gidip aselsan'la partnerlik yapması TR şartlarında ne derece mümkün tartışılır.

Savunma sanayi fuarlarına gitmenizi tavsiye ediyorum.

Hocam benim ustam israilden alinan tanklarin butun iletisim haberlesme sistemini kendisi yapti. Yerli yani o 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

Ha bu arada tanklar ve ucaklar icin anlasmalar var haci abiler. 

Misal israilden tank aldin dimi israil fransa ile anlasma yapiyor , fransa diyorki kardesim sen bunun bilmemne parcasini birtek bana satabilirsin. 

Senin makina dada o cihaza ihtiyac var ama satis yasagi oldugu icin o parcayi kendin imal etmek zorundasin.

Birde albayin biri guvenemiyoruz diyordu.

Mesela arabaya tanka bisey oldu tik saga ceker tamir edersin ama ucaklarda sikinti. Duser yani ucak. 

O prototipler ayni zamanda kalifiye eleman da yetistitmrye yariyor.

Yani amerikaya filan yetismek cok zor adamlar robot kopek yapiyorlar ileride savaslarda kullanabikmek icin .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Teknik İlerlemenin Temelinde 

Temel bilimlere yapılan yatırmlar yatar

Yani , Fizik Kimya Biyoloji

Amerika İşlemcinin tillahını yapar ( malzemesini yöntemlerin ıcığını cıcığını her şeyini bilgi birikimin geliştirir , gider korede tayvanda çinde ürettirir )

Almanlar motorun hassosunu yapar gider ikinic üçüncü dünya ülkerlerinde otomobil fabrikası açar vs vs..

vs vs..

Bunların olabilmesi için dediğm gibi temel bilimlede ar-ge ye ihtiyaç vardır..  Düz liseleri imam hatibe çevirerek bilimsel ilerleme sizce mümkün olmuş mudur , olabilecek midir?

Böyle bir kararı ancak taşşaklı anti emperyalist bir siyasi düşünce alabilir, BOP2un eş başkanıyım diye böbürlenen kuklalar değil..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek

Silah satmak için savaş çıkarmak gerek, bu işi sadece Amerika ve Rusya yapıyor örnek günümüzde aktif şekilde devam eden 80'ne yakın savaş var.

Türkiye böyle bir ülke değil. Savaş tanrısı filmini de izleyebilirsiniz.

Ülkemizde haşhaş, keten kenevir de yetişiyor devlet destekli tütün veya hap türevi mamül markası çıkarsak, bunu satmak için ilk okul bahçelerinde pazar oluşturması lazım :D

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nautilus
    Nautilus's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı

Senlerdir yok şu silahı ürettik bunu ürettik hatta siyasi malzeme olarakda kullanılıyor ama ben hala askerlerin ellerinde g3, hk 33 hk 42 veya mp5 görüyorum 

polislerde keza yine aynı silahlar 

ne alakası var? ben görmedim o zaman kimse kullanmıyor 

şizofren olabilirsiniz yardım alın!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

Rusya salak mı bir uçak için savaş çıkarsın, Natoyu karşısına alsın. Agresif ülke konumuna düşüp kendisine ambargo uygulansın tekrar. Bunun yerine yaptırım yapıyor işte. Devletler savaşı son seçenek olarak görür. Türkiye konumu ve gücü itibariyle Rusyayı tehdit edecek bir unsura sahip değil zaten Türkiye'den bir tehdit algılasalar o seçeneği düşünürler ama buna rağmen adamlar Akdenize zırhlıları çıkardı, Güney Kıbrısa silah yerleştirdi, Suriye'de zaten karargah kurdu, İran kankası, Ermenistan'a asker ve tank çıkarması yaptı, Yunanistan'la da son 1 senedir aşırı iyileşen ilişkilere sahip Nato ülkesi olmasa oraya da çıkarırdı.  Yani sözün özü ki Rusya zaten Türkiye'yi kuşatmış durumda, senin denizinde avlanan balıkçıya bile silah sıkmış. Neyse, Türkiye'yi yönetenlerin son 20 senede yaptığı hataların en büyüğünden biri oldu bu olay zaten konuşmaya bile gerek yok. Sırf kendini sağlama almak için gitti amerikanın kucağına oturdu başçalan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slanger
    slanger's avatar
    Erkek

Toplam Hit: 10676 Toplam Mesaj: 80
silah savunma sanayi aselsan yerli araç