folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Zamanı Nasıl Yok Edebiliriz ?

Zamanı Nasıl Yok Edebiliriz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

@NoktaliVirgul ya da belki de bilinç boyutunda var olacağımız için nefes almaya ihtiyacımız bile olmayacak..  Her ne olursa olsun, bence konuya dair çözülmesi gereken en büyük gizem mutlak sıfır noktası. Nasıl değil, neden böyle bir sınır var?

Yer çekimi neden var diye sormak gibi aslında, kütle çekimi vesilesi fakat felsefik düşünceyle yeryüzünde yaşayabilmemiz için var. Peki mutlak sıfır noktası zaman var olabilsin diye mi var  ??? 

Eğer dediğimiz şekilde sıcaklığı mutlak sıfıra indirip tüm atomları evreni dondurursak bilinç boyutunda var olacağımız muamma bana kalırsa. Bilinç beynin çalışmasıyla ilgili birşey ise beyindeki sinirler de duracağından bilinç diye birşey kalmaz. Yaşam olmadığı için nefes almaya da gerek kalmayacak :)

Mutlak sıfır ve zaman arasındaki ilişki... ilginç bir yaklaşım, beğendim.

Mutlak sıfırda tüm hareketin durması diye bir şey yok. Bknz. zero point energy. 

Zaman ve zaman akışı da aslında farklı şeyler. Zaman örneğin koordinat sistemi gibi evrende spesifik bir noktayı işaret eder. Hareketin tamamen kesildiğini varsayarak bile zaman evrende spesifik noktaları işaret etmeye devam eden bir araç olarak kalacak. Zaman akışı daha felsefik bir konu. Önceki postumda belirttiğim gibi tamamen insan algısı olduğunu ve gerçekte var olmadığını düşünenler var.

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

En temel öge zamandır.

Sadece bi imza..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

@NoktaliVirgul ya da belki de bilinç boyutunda var olacağımız için nefes almaya ihtiyacımız bile olmayacak..  Her ne olursa olsun, bence konuya dair çözülmesi gereken en büyük gizem mutlak sıfır noktası. Nasıl değil, neden böyle bir sınır var?

Yer çekimi neden var diye sormak gibi aslında, kütle çekimi vesilesi fakat felsefik düşünceyle yeryüzünde yaşayabilmemiz için var. Peki mutlak sıfır noktası zaman var olabilsin diye mi var  ??? 

Eğer dediğimiz şekilde sıcaklığı mutlak sıfıra indirip tüm atomları evreni dondurursak bilinç boyutunda var olacağımız muamma bana kalırsa. Bilinç beynin çalışmasıyla ilgili birşey ise beyindeki sinirler de duracağından bilinç diye birşey kalmaz. Yaşam olmadığı için nefes almaya da gerek kalmayacak :)

Zaman ve zaman akışı da aslında farklı şeyler. Zaman örneğin koordinat sistemi gibi evrende spesifik bir noktayı işaret eder. Hareketin tamamen kesildiğini varsayarak bile zaman evrende spesifik noktaları işaret etmeye devam eden bir araç olarak kalacak. Zaman akışı daha felsefik bir konu. Önceki postumda belirttiğim gibi tamamen insan algısı olduğunu ve gerçekte var olmadığını düşünenler var.

Hocam şimdi mutlak sıfırın aşılması durumundan söz ettiğimiz için zaten hareketin durması olarak yorumluyoruz haa aslı var mı yok ama mantıklı mı kusursuz derecede hem de. Ha olmadı enerjiyide sıfırlayalım o zaman, zaman neye işaret edecek? Şimdi kuantumda mutlak hareketsizlik sonsuz ışık yani sonsuz enerji demek. Bu durumda kainatı var edebilecek meteryalimiz olurdu.

Şimdi buradan yürüyecek olursak insanlık tarihinin en büyük gizemi olan ruhun da enerjiden ibaret olduğunu öyleyebiliriz. Daha önce söylenmemiş mi söylenmiş lakin ben sağlam bir dayanağına denk gelmemiştim gerçi bu da ne kadar sağlam dayanaktır tartışılır ki tartışalım zaten fizik bilgim fazla yok ama imkansızları elersek geriye kalan olasılıklardan biri (kuantumu da katarsak birden fazlası :) gerçektir. 

Şimdi zaman bir enerji midir? Değil ise eğer, zamandan önce var olmuş olan bir şeyin olması gerek hassiktir ışık hızını geçmek bu yüzden mi mümkün değil yoksa ışık zamandan önce var olduğu için mi :D Ne alaka dersen şöyle düşün zaman deidğin gibi spesifik bir noktayı işaret ediyor ama ışık ondan önce olduğu için zaman var oluşundan öncesine gidemiyor şu an ya süper saçmalıyorum ya da tam olarak anlatmak isteidğimi anlatacak bir örnek yok bundan başka yani anlatmaya çalıştığımdan başka :D

Neyse toparlamaya çalışayım, şu an içinden çıkamadım. Sakin bir kafayla toplarlayacağım bir başka mesajda...

Troubles'll come & they'll pass
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo

Tüm yorumları okudum. 1.0.1.0 işlemci ile ilgili yorumu çok beğendim.

Bilince veya Ruha inanmıyorum. Sinek yiyen bitkisini belgeselde izlemişsinizdir. Bu Bitki bir ruh veya bilinç sahibi değil, Sinek bitkinin ağzındaki kıllardan birine ayağıyla deyiveriyor ve bitki ağzını kapatıyor. O kıllar orda bir çeşit buton görevi görüyor. İnsan da diğer Hayvanlar da, Bitkilerde herşeyde böyledir. İnsanların Arzu butonları var, Arzuluyorsun yapıyorsun veya yapamıyorsun ve içinde ukte kalıyor. Ama o butonu oraya kesinlikle kendin koymadın. Ve gelişen teknoloji oraya bir buton eklemenmesine de artık izin vermiyor çünkü Uçmak istiyorsan Uçağa binersin.. Bizde ki butonların sadece sayısı diğer canlılara kıyasla daha fazla o kadar fazla ki, Bilinç, Ruh diye bişey uyduruyoruz. 1.0.1.0.1.0

Akıllı bir insanın farkı Kıyaslama çipinin daha etkin ve hızlı çalışması ile alakalı. Güçlü Refleksler ve Sağlam bir hayal gücü burda önemli bir yer kaplar.

Zaman ya da Elma bunları anlamak için Kıyaslama yapabilen bir işlemciye sahip olmanız gerekir.

Elma ile Armutu kıyaslarsın veya 1 saat öncesi ve Şimdi ki zamanı  kıyaslarsın ya da 1 saat sonrasını kıyaslarsın.

Bu tıpkı elma, armut ve vişne yi kıyaslamak gibidir, Beynimizde ki aynı çip işlemci tarafından yönetilir.

Eğer insansı bir robot yapmak istersek, Bu robota kıyaslama özelliği olan bir işlemci takmak gerekir. Bir ram(yani hayal dünyası) birde Hafıza (yani Harddisk)

Şimdi söyler misiniz;

Yukarda verdiğiniz Einstein ın Zamanı Durdurma prensibi ile bu İnsansı Robot un işlemcisi de duracak mı?

rahmandaburda tarafından 11/Haz/18 19:21 tarihinde düzenlenmiştir

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Eisntein'ın zamanı durdurma prensibi diye bir prensibi yok hocam öncelikle, biz sadece hareketi sıfırladığımızı varsayıyoruz yani 0 Kelvinin Kelvin'in milyarda birinden de daha alt sıcaklıklara düşürüldüğünü yani en düşük enerji seviyesinden herhangi bir yüksek enerjiye geçilemeyecek bir noktanın var olduğunu sayıyoruz bu durumda değil işlemci, işlemcinin içindeki atomu oluşturan nötron ve protonlar ile onları da oluşturan her bi skim duracak afedersin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Zaman zaten yok.. Zaman ömrü kısıtlı olan nesneler ve canlıların işi.. Sonsuz evrende zaman yoktur.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı
    krypt bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı
    Nikoteen bunu yazdı

Hocam şimdi mutlak sıfırın aşılması durumundan söz ettiğimiz için zaten hareketin durması olarak yorumluyoruz haa aslı var mı yok ama mantıklı mı kusursuz derecede hem de. Ha olmadı enerjiyide sıfırlayalım o zaman, zaman neye işaret edecek? Şimdi kuantumda mutlak hareketsizlik sonsuz ışık yani sonsuz enerji demek. Bu durumda kainatı var edebilecek meteryalimiz olurdu.

Şimdi buradan yürüyecek olursak insanlık tarihinin en büyük gizemi olan ruhun da enerjiden ibaret olduğunu öyleyebiliriz. Daha önce söylenmemiş mi söylenmiş lakin ben sağlam bir dayanağına denk gelmemiştim gerçi bu da ne kadar sağlam dayanaktır tartışılır ki tartışalım zaten fizik bilgim fazla yok ama imkansızları elersek geriye kalan olasılıklardan biri (kuantumu da katarsak birden fazlası :) gerçektir. 

Şimdi zaman bir enerji midir? Değil ise eğer, zamandan önce var olmuş olan bir şeyin olması gerek hassiktir ışık hızını geçmek bu yüzden mi mümkün değil yoksa ışık zamandan önce var olduğu için mi :D Ne alaka dersen şöyle düşün zaman deidğin gibi spesifik bir noktayı işaret ediyor ama ışık ondan önce olduğu için zaman var oluşundan öncesine gidemiyor şu an ya süper saçmalıyorum ya da tam olarak anlatmak isteidğimi anlatacak bir örnek yok bundan başka yani anlatmaya çalıştığımdan başka :D

Neyse toparlamaya çalışayım, şu an içinden çıkamadım. Sakin bir kafayla toplarlayacağım bir başka mesajda...

Madde madde gidelim.

1) Mutlak sıfırın aşılması hareketin durması anlamına gelmez dedim. Bknz. zero point energy. Bir quantum mekanik sisteminin sahip olabileceği minimum enerji seviyesidir. 0 kelvinde dahi olsa bu enerjiye sahip olacaktır. Moleküler seviyede hareket devam edeciktir. Google "zero point energy".

2) Quantumda mutlak hareketsizlik nasıl sonsuz ışık, sonsuz enerji demek? Bunun için bir kaynak gösterir misin?

3) Ruh ne zaman gizem oldu da insanlık tarihinin en büyük gizemi oldu? Dini, felsefik bir kavram hocam ruh. Varlığına dahil herhangi bir kanıt yok. İnsanlığın en büyük gizemi olsa ruhla ilgili teoriler olurdu. Fizik dergilerin ruhla ilgili çalışmalarla dolu olurdu değil mi? Özellikle kuantum alan teorisinde ruhun varolması mümkün değil. Ruh varsa Kopenhag yorumu geçersiz.  Fizikte 4 interaktif kuvvet vardır. Bunlardan kütle çekim kuvvetini tatminkar bir şekilde ele alan genel görelelik teorimiz var. Ancak, genel görelelik diğer 3 kuvvet için yetersiz. Bunu aksine bu 3 kuvveti çok tatminkar bir şekilde ele alan kuantum mekaniği teorimiz var. Ancak, kuantum mekaniğinde de yer çekimi sıkıntılı. Bu ikisi şu an elimizde olan iki ana teori. String teori ile bunları birleştirmeye çalıştılar ancak string teorisinin tahminleri tutmadığı için teori popülerliğini giderek yitiriyor. Şuraya bağlayacağım, bu iki teorinin ikisinde de atıyorum bir "ruh parçacığı" veya asla saptanamayan bir enerji biçimi yok.

4) Zaman bir enerji değildir. Dolaylı yoldan enerji ile ilintidir ancak enerji değildir. Değil ise zamandan önce bir şeyin var olması neden gerekiyor? Işık hızını geçmemiz mümkün değil çünkü genel görelelikte zaman ve uzay birbiri ile iliniti- uzay zaman. Biz uzay-zamanda zaten sabit bir hızda, ışık hızında ilerliyoruz. Hatta, ışık hızından yavaş hareket etmemiz de mümkün değil. Her şeyden önce ışık hızı ışıkla ilgili bir şey değil. C (~300000000 m/s) evrende iki noktanın birbiri ile haberleşebildiği hız sınırıdır. Bu sınırın varlığının sebebi Lorentz dönüşümleridir. Lorentz dönüşümleri aynı zamanda özel göreleliğin de temelinde yatmaktadır. Einstein göreleliğinin ilk postülatı fizik kurallarının tüm eylemsiz gözlemci çerçevelerinde aynı olduğu. Bu da Lorentz dönüşümleri ile mümkün olabilmektedir. Elimizdeki fizik kurallarına göre C = ∞ olsaydı herkesin bildiği E=mc2'ye göre kütle de var olmazdı. Hatta evrenin her noktası birbiri ile anında haberleşebileceği için şu anda tecrübe ettiğimiz evren de var olmazdı. Ancak, atıyorum 3500 yılında fizikçiler gözlemenlenen doğal fenomenleri zarif bir şekilde açıklayan ve açıklarken evrensel bir hız limitine ihtiyaç duymayan bir teori geliştirirlerse, bunların hepsi tamamen yanlış veya spesifik koşullarda gözlemleri hesaplamaya yarayan kullanışlı araçlar olarak tarihteki yerini alacaktır.

krypt tarafından 11/Haz/18 21:12 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

1-) Mutlak sıfır olayını anladım. Daha ziyade şunu düşünüyordum hani bir şeyi dondurunca onun hareketini yavaşlatıyoruz ya belki enerjiyi dondurunca da onu bir noktada durdurabiliriz ve bu nokta mutlak sıfırın altıdır dedim ama zaten yapmışlar o olayı Kelvin'in milyarda biri kadar da olsa mutlak sıfırın altına inmişler ve aksne yüksek enerji konumuna geçilmiş. Neyse sen yetkili bir abiye benziyorsun, hareketi sıfırladığımızda diye konuyu tekrar ele alabilirsen sevinirim çünkü önceki mesajlarında buna değinmemişsin, değindiysen de ben anlayamamışım.

2-) Bunu fizikçi arkadaşım söylemişti , editlemek üzere boş bırakıyorum.

3-) Ruh ya da öz ya da tin yazılı kaynakların gösterdiği kadarıyla ilk olarak 3000 yıl önce en büyük gizem oldu. Sen her ne kadar bilimden söz etsende bilimin atası felsefeyi göz ardı etmişsin hocam. Ruh, bilinç bunlar ne anlamını bildiğimiz ne de yok diyebilecğeimiz şeyler bilimin bu konuda ilerleyememiş olması onu en büyük gizem yapıyor zaten ben merak ediyorum en azından ha sen bilincin ne olduğunu biliyorsan söyle wallahi beni bu dertten kurtarırsın.

4-) Her şey enerjinin dönüşümünden var olmadı mı hocam akıl bunu söylemiyor mu? Hangi var olan şeyin enerjisi yoktur? Dolayısıyla zamana ya yok diyeceğiz, ya potansiyel enerjisi var diyeceğiz ya da var olan her şeyin bir enerjisi yoktur deyip bana anlatacaksın ama bilale anlatır gibi :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    Nikoteen bunu yazdı

1-) Mutlak sıfır olayını anladım. Daha ziyade şunu düşünüyordum hani bir şeyi dondurunca onun hareketini yavaşlatıyoruz ya belki enerjiyi dondurunca da onu bir noktada durdurabiliriz ve bu nokta mutlak sıfırın altıdır dedim ama zaten yapmışlar o olayı Kelvin'in milyarda biri kadar da olsa mutlak sıfırın altına inmişler ve aksne yüksek enerji konumuna geçilmiş. Neyse sen yetkili bir abiye benziyorsun, hareketi sıfırladığımızda diye konuyu tekrar ele alabilirsen sevinirim çünkü önceki mesajlarında buna değinmemişsin, değindiysen de ben anlayamamışım.

2-) Bunu fizikçi arkadaşım söylemişti , editlemek üzere boş bırakıyorum.

3-) Ruh ya da öz ya da tin yazılı kaynakların gösterdiği kadarıyla ilk olarak 3000 yıl önce en büyük gizem oldu. Sen her ne kadar bilimden söz etsende bilimin atası felsefeyi göz ardı etmişsin hocam. Ruh, bilinç bunlar ne anlamını bildiğimiz ne de yok diyebilecğeimiz şeyler bilimin bu konuda ilerleyememiş olması onu en büyük gizem yapıyor zaten ben merak ediyorum en azından ha sen bilincin ne olduğunu biliyorsan söyle wallahi beni bu dertten kurtarırsın.

4-) Her şey enerjinin dönüşümünden var olmadı mı hocam akıl bunu söylemiyor mu? Hangi var olan şeyin enerjisi yoktur? Dolayısıyla zamana ya yok diyeceğiz, ya potansiyel enerjisi var diyeceğiz ya da var olan her şeyin bir enerjisi yoktur deyip bana anlatacaksın ama bilale anlatır gibi :)

1) Hocam hareket dediğimiz şey zaten kinetik enerji. Kütle ve enerji birbiriyle zaten doğrudan ilişkili şeyler. Mutlak sıfırının altına nerde inilmiş hocam, kaynağın nedir? Mutlak sıfır dediğin şey 0 kelvin zaten. 0 kelvinin 1/1 milyar derece yakınına kadar soğutabiliyorlar lazerlerle falan kimse bir şeyi 0 kelvine kadar soğutamadı. 0 kelvinin altına düşmek diye bir durum mümkün değil zaten.

3) Eğer felsefede geçiyor diye her şeyi kabul ediyor olsaydık dünya çok çılgın bir yer olurdu hocam. Bilim gözlemlenebilen doğal fenomenleri açıklamakla ilgilenir. Ruh gözlemleyebildiğimiz bir şey olmadığı için bilimde ya da fizikte yeri yoktur. Açıkladığım gibi elimizdeki fizik teorilerinin hiç birisi de varlığını tahminm etmiyor. İleride bir şekilde gözlemlenebilirse yine onu açıklayacak olan bilimdir. Bilimin bu konuda ilerleyememiş olması doğru değil. Böyle bir konu yok çünkü. Bilinç tamamen ayrı bir konu. Sırf bununla ilgilenen komple bir interdisipliner bilim dalı var. Bknz. cognitive science.

4) Hocam sen zamanı bir varlık gibi algılamaya çalışıyorsun. O yüzden yanılıyorsun. Bana herhangi bir koordinat sisteminin enerjisini söyle bakalım?

while (1<2)