1 Ayet 1 Hadis

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neverland
    neverland's avatar
    Erkek

Kitabın orjinali bile yok ortada, içindeki metinleri tartışıyorsunuz 

Bir gece her zamanki gibi yatağına girip gözlerinin ağırlığına dayanamayıp huzurla uyuduğunu düşün. Sonrasında da hiç uyanmadığını düşünmeye çalıştığında aklında hiçbir şey canlanmayacaktır, çünkü beynin kapalıyken neler olup bittiğini bilemezsin, bu yüzden bu noktayı hayal edebileceğin bir veri yok elinde. Ölüm de tam olarak böyle bir şey. Uykunun 4. saatindeki hissettiklerin, yani; hiçlik, hissizlik. Varlığından ya da yokluğundan haberinin olmaması. Böyle düşününce ölüm biraz daha tanıdık geliyor, daha kabullenilebilir geliyor. Belki de içindeki o çılgın yaşama arzusuna sahip olan egonu ancak böyle ehlileştirebiliyorsun. Aksi halde çılgınca yaşama arzusuna sahip egon sana tanrılar yaratıyor, cennetler vaat ediyor, seni sonsuz bir yaşamın varlığı ve zevkleri ile kandırıyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    SerYolcu bunu yazdı

Hayır, ben İslam dinine laf falan atmadım.
    Rahatlık, Gevşeklik, Genişlik bunlar sana göre kötü ifadeler, çünkü senin tabuların var!

Mesela "Amerikan Babası" tabiri var bizde. Çocuklar Duymasın dizi filminde Haluk çıkartmıştı bu tabiri.
    Kendi Öz Kızını condom kullanması gerektiği hususunda uyarıyor bu Baba! (Amerikan Babası)

Sen kızını bu şekilde uyarabilir miydin? Hayır! Bizde kız çocuğunu Anne eğitir. Babalar zaten böyle şeyleri konuşamazlar. Veya çarpar bir tane :)) Kızın annesi öldüyse, Baba kesin çarpar! Geniş olmak lazım onu diyebilmek için.. Bizde Babalar öyle geniş değil, çünkü akılları da temiz değil.

-------

Ateist sitelerden filan okumadım. Bir zamanlar ben de Müslümandım. 
    Verdiğin fotoğrafta bile nikah parantes içinde geçiyor. Ama tabi minareyi çalan kılıfını uydurur.
    Her neyse tartışmıyorum. 

Ben doğru söylüyorum. Sen yanılıyorsun. 

Zaten Bu Kur'an herkes için değildir. Temiz akıl sahipleri içindir.
    Temiz akıl nedir? Temiz akıl; Yani Sıfır tabuya sahip olan akıl. Hiç bir tabu yok, her fikre açık!

Rahat akıl sahipleri anlar bu kitabı;

*Peki, sana Rabbinden indirilenin gerçekten hak olduğunu bilen kişi, o görmeyen (a'ma) gibi midir? Ancak temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler. - Ra'd Suresi, 19 Ayet
    *(Bu Kur'an,) Ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. - Sad Suresi, 29. Ayet
    *Ey temiz akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki sakınırsınız. - BakaraSuresi, 179. Ayet
    *İşte bu (Kur'an) uyarılıp korkutulsunlar, gerçekten O'nun yalnızca bir tek ilah olduğunu bilsinler ve temiz akıl sahipleri iyice öğüt alıp düşünsünler diye bir bildirip-duyurma (bir belağ)dır. - İbrahim Suresi, 52. Ayet

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

@DarkSkull, @blackhammer, hocalar yorumlarınıza baktım da sadece rakamlara takılmışsınız, cevap verecek bi yorumunuzu göremedim.

goo.gl/qBNZmW
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

İletisim becerisi var mi anlar mi diyordun ben de iletisim becerisinden sanatindan bahsettim. O yillarda rahatlikla birbirleri ile iletisime gecenilen pagan inanclarina sahip kisilerdi. Kendi minyatur putlarini yanlarinda tasiyorlardi. Bir inanc kulturu vardi. 

Bir seyler gonderilse bir oncusu olsa onu dinleyenilir hatta mucizeler gerceklesirse gunumuz insanlarindan daha hizli sekilde kabullenirlerdi.

blackhammer tarafından 12/Tem/21 11:23 tarihinde düzenlenmiştir

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

@DarkSkull, @blackhammer, hocalar yorumlarınıza baktım da sadece rakamlara takılmışsınız, cevap verecek bi yorumunuzu göremedim.

İslama göre milyonlarca yıl öncesi yok, olmayan bir şeye neyin yorumunu yapalım :)

İlk insanlar evet konuşamıyordu, vahiyden anlamazdı tabi, şempanzeler kadar aralarında iletişim kuruyorlardı. İletişim becerisi gelişip konuşmaya başlayınca dinler evrimsel olarak avantaj sağladı. Dini kurallar sayesinde bir arada kalan toplulukların hayatta kalma ihtimali arttı. İlkel toplumlarda kötü olan davranışları (bir kısmı sadece peygamberim diyen kişiye göre kötü) engellemek için bu sözler yaratıcının sözleri dediğini yapmazsanız sizi yakacak, götünüze kazık sokacak, irinler çıkartacak sizden onları size yedirecek , vs vs şeklinde korkutarak ahlak kuralları oluşturmaya çalıştılar. Bu da yerine göre avantaj sağladı. Ama dediğim gibi bunlar sadece ilkel toplumlar için geçerli. Şu anda bunlara inanmak o toplumlarla bizi aynı yapar. Ahlaklı olmak için dinlere ihtiyaç yok.  Hatta şu anda Türkiye için konuşuyorum dindar kim varsa uzak duruyorum. Yediğim kazıkların hepsi dindarlardan geldi. En sonuncusu benim boşluğuma geldi. Aracıma vurmuşlardı, arkadaş tanıdık var oraya götür dedi. Dükkanın adı tekbir oto bilmem ne. Her yerde Arapça besmele falan asılı. Onları görür görmez çıkmam lazımdı ama boşluğuma geldi aracı bıraktım. Parayı karşı tarafın sigortası ödüyor zaten indirim falan da yaptırmadık. Sonuç: birkaç ay sonra yaptığı yerlerdeki boya dökülüp eski haliyle aynısı oldu. O tarafa yolum düşse gidip ağzına yüzüne sıçacaktım gidemedim bir türlü.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    blackhammer bunu yazdı

Alintilama yapip uzatmamak icin; 

200 bin yıl önce atamız homo sapiens ortaya çıkıyor. yine bekliyorsunuz mağara döneminde insanlar birbirini yiyor yamyamlık var. buraya kadar hiç bir müdahale yok geliyor geliyor 2000 yıl önce gökten vahiy iniyor 

Arkadasin anlatmak istedigi hangi acidan bakarsan bak zamanin tumunu dahi tek bakista gorsen yuzbinlerce yıl once yasayan insanoglunu sallamayip son donemlerindeki insanlara bu derece detayli vahiyler gelmesi. Adamlar yillar once yamyamlik yapip birbirini yerken mudahil olmayip bekleti olmayip daha sonra bir beklenti icine girilmesi.

Onun icin gorelilik kurami bir anlam ifade etmiyor dedim.sen tum zamani tek bakista gorsen dahi bu yuzbinlerce yil once yasayan kisilere neden mudahale edilmedi. Sapiens neandertal i yerken neden olaya el atmadin. Binlerce yil gunese tapinana neden mudahale etmedin. İskandinavlar odin valhalla derken neden iskandinav a gondermedin gibi

milyonlarca yıl önce insanlar konuşuyor muydu, temel ihtiyaçları dışında başka bir şey düşünüyorlar mıydı? (dünya yuvarlak mı, suyun kaldırma kuvveti nasıl oluyor vs.)

aralarında herhangi bir dil geliştirmişler miydi, vahiy gelse nasıl anlayacaklardı, nasıl yorumlayacaklardı?

Edit: Bu boş muhabbete daha fazla enerji harcamayı gereksiz buldum ya tamam en büyük tanrı sizin, her şeyi hesap eden etmediğinden de sual olunmayacak tanrı yine sizin. Aklın istifa ettiği yerde tuz küflenir. 

Nikoteen tarafından 12/Tem/21 14:57 tarihinde düzenlenmiştir

Troubles'll come & they'll pass
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı

İslama göre milyonlarca yıl öncesi yok, olmayan bir şeye neyin yorumunu yapalım :)

bunu neye dayanarak yazdınız hocam?

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

İlk peygamber ilk insan. Ondan itibaren bütün peygamberleri üst üste ekleyince 7000 küsür yıl yapıyor olması lazım o konuyla ilgili okuduğum şeyler çok eskide kaldı. Bununla ilgili hadis de vardı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

İlk peygamber ilk insan. Ondan itibaren bütün peygamberleri üst üste ekleyince 7000 küsür yıl yapıyor olması lazım o konuyla ilgili okuduğum şeyler çok eskide kaldı. Bununla ilgili hadis de vardı.

hocam yine aynı noktaya geliyoruz, bize göre 7000 yıl, zamana farklı bakan için farklı bi rakama tekabül edebilir.

ayrıca Tâhâ suresinin ayetlerinde, ilk insanın acıkmadığı, susamadığı, güneşten yanmadığı anlatılıyor. birçok kaynakta da bu şekilde ilk insanın iç organlarının olmadığı, o meşhur meyveyi yedikten sonra Adem ile Havva'nın dünyaya düştüğü belirtiliyor. yani zamanın farklı bir şekilde aktığı bir yerden zamanın farklı şekilde aktığı bir yere gönderilmişler yaratıcı tarafından. bu sebeple yine rakamlara takılırsak yanılırız diye düşünüyorum.

goo.gl/qBNZmW
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

hocam yine aynı noktaya geliyoruz, bize göre 7000 yıl, zamana farklı bakan için farklı bi rakama tekabül edebilir.

ayrıca Tâhâ suresinin ayetlerinde, ilk insanın acıkmadığı, susamadığı, güneşten yanmadığı anlatılıyor. birçok kaynakta da bu şekilde ilk insanın iç organlarının olmadığı, o meşhur meyveyi yedikten sonra Adem ile Havva'nın dünyaya düştüğü belirtiliyor. yani zamanın farklı bir şekilde aktığı bir yerden zamanın farklı şekilde aktığı bir yere gönderilmişler yaratıcı tarafından. bu sebeple yine rakamlara takılırsak yanılırız diye düşünüyorum.

Tamam sen böyle mutlu olacaksan bu şekilde inan. Süperman'in varlığına inanıp bizi kurtaracağına da inanabilirsin. Belli bir yaşa kadar sana kesinlikle doğru diye inandırılmış şeylerin aslında bir masal olduğunu kabul etmek hiç de kolay değil. Ben ne dersem deyim önceden de yazdığım gibi bok yiyin dese aslında o yıllarda bok bizim bildiğimiz bok değil diyeceksiniz. Beyninizi özgür bırakıp düşünemiyorsunuz. Lise yıllarım bitene kadar ben de aynı şekildeydim. Mutlu olduğunuz şekilde inanın ama mümkünse inancınızı az daha kendi içinizde yaşayın. Mesela ezanın sesinin benim dükkanımın içinde yanımdakini duyamacağım kadar açmayın. Saçma sapan isteklerde bulunmayın. Mesela başı kapalı karınızı getirip temas, yakınlaşma olmamasına rağmen vesikalık fotoğrafı ille de kadın fotoğrafçı çeksin demeyin. Sizin fotoğraflarınıza çok meraklı değiliz saçma sapan yüzünüz bile görünmeyen fotoğlarınızı bunları kimse görmesin kadın eleman bassın demeyin. Dini düğün yapıp 12-13 yaşında erkek çocuğu kadınlar tarafına fotoğrafları satsın diye sokmuyorsunuz. Böyle böyle bir sürü saçmalıkla uğraşıyoruz o yüzden kimse demesin islamın size ne zararı var neden uğraşıyorsunuz diye. Ülkenin bu durumunun bile tek sebebi islam. Bizden geçtim çocuklarımız bu yobazlıkla uğraşmasın diye çabalıyoruz. Bazı ilköğretim din kitaplarına bakıyorum öğretmen çocuğuma o kitaptakileri öğretsin gidip ağzına sokarım o kitabı.

Toplam Hit: 27824 Toplam Mesaj: 244
1 ayet 1 hadis