folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Artık Kendimizi Aşağılamayalım. Bu Konuda Biraz Türkleri YüceltelimArtık Kendimizi Aşağılamayalım. Bu Konuda Biraz Türkleri Yüceltelim

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mfatihbodur
  mfatihbodur's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ağustos/2006
  Erkek

  Hocalar ben çok sıkıldım bu durumdan artık. Az önce yandex le ilgili bir araştırmayı paylaşan arkadaşın konusunu okuyunca üzüldüm ve artık biraz da kendimizi övmek, gurur duymak istedim. Herkes Türkler şöyle kötü böyle kotü diyor diye şikayet ederken aynısını kendimiz de yapıyoruz. Konuyu açan arkadaşa karşı hiç bir eleştirim yada düşüncem yok sadece o konudan esinlenerek içimden gelen bir konuya başladım.

  Abi gurur duymalıyız Türk olduğumuz için. Bütün dünyaya adaleti hoşgörüyü öğreten bir milletin torunlarıyız biz. Göktürklerden Selçuklulara, Osmanlı Padişahlarından Atatürk'e... Biz Türk olmakla gurur duyan övünen bir milletin torunlarıyız.. Atatürk'ün yetiştirdiği gençlerin. 20. Yüzyılın en dahi, en zeki adamının görüşleriyle büyüyen bir nesiliz.. 

  Biraz dert yanar gibi girdim konuya ama amacım bilgi paylaşılan bir konu oluşturmaktı.

  Bu başlık altında tarihe adını yazdırmış türk bilim insanlarının isimlerini ve yaptıklarını bir kaç cümleyle özetlersek hepimiz okuyup bilgi sahibi oluruz diye düşündüm.

   

  Ben aşağıdaki gibi bir liste buldum 2. mesajımda onu paylaştım. Tarihini ve kültürünü unutan bir millet yok olmaya mahkumdur felesefesiyle bu konuyu açmak istedim.


  Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mfatihbodur
  mfatihbodur's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ağustos/2006
  Erkek

  Yok abi vazgeçtim bu yazıyı özellikle okumanızı istiyorum.. Listeyi kaldırdım harbiden çok gerizekalı bir gençliğimiz var.


  Abi okula girdim sabah, şöyle alıcı gözle baktım da.. Adamların finalleri var karı kız peşinde koşuyor, "Aman ya Büt'ler geldi orda hallederiz" diyorlar. 

  Sınavda Üniversite de 4 yılı olan, bildiğin  4. sınıf bir kız öğrenci hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz diye sordu. Dahası mı ? Dahası var tabi ki olmazmı. Kızın bi tanesi 2 adet çukur ayna ile perdeye görüntü düşürecek aynlaraı tuttu ve (burası çok önemli) aynanın sırlı kısmından, yani arkasından bakıp öndeki mumu görmeye çalıştı dönüp bana nasıl yapıcam göremiyorum dedi. Siz olsanız nasıl bir cevap verirdiniz ? 

   

  Tarihin en anlı şanlı namlı bilim adamımızın adını silmeye kıyamadım :)

  HolyOne : Otomatik puding yapan makinanın, köpek besleme makinasinin mucidi.  Türkiyede otomobilinde ilk mp3 dinleyen adam (220V desktop PC bağlayarak,tape paneline paralel porttan kontrol mekanizmasi baglayarak)

  mfatihbodur tarafından 10/Oca/13 15:51 tarihinde düzenlenmiştir

  Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  u235
  u235's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Mart/2008
  Erkek

  eleştirilmesi gereken yerde eleştirilir takdir edilmesi gereken yerde takdir edilir.Hepimiz ülkemizin gelişmesini isteriz tabi ki.

  u235 tarafından 10/Oca/13 00:49 tarihinde düzenlenmiştir

  İyi ki varsın Eren.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kadirozdemir
  kadirozdemir's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ekim/2009
  Erkek  Mustafa Kemal Atatürk

  18. yüzyıldan sonra konjonktürel olarak düşüşe geçen monarşik devlet düzeninden Türk toplumunu kurtaran Atatürk, Türk bürokrasisinde "devrim" olarak nitelendirebileceğimiz önemli yenilikler yapmıştı. Türk Kurtuluş Savaşı'nda stratejik zekasını konuşturan Mustafa Kemal, asıl işini savaştan sonra yapacaktı. Yeni dünya düzeninde yer almak için gerekli değişiklikleri önceden tahmin edebilen Atatürk, "muasır medeniyet" ülküsünü benimseyerek "cihanda sulh" mottosu ile hedefine yürümüştü. Hem iç hem dış politikada Türkiye için önemli hamleler yapan Mustafa Kemal Atatürk, özellikle son yıllarında Türk milleti üzerine akademik çalışmalara yoğunlaşmıştı...

  Oğuz Kağan
  Aslında bir destan olsa da, Türk soyunun en önemli atası olan Oğuz Kağan, destanını baz alırsak dindar, vatanına bağlı ve zeki bir lider profili çiziyor. Koyduğu yasalar ilerleyen süreçte töre olacak ve 16 büyük Türk imparatorluğunun temel hukunu oluşturacaktır. 

  Büyük Hun Devleti'ni kuran Oğuz Han, destana göre tüm dünya hükümranlarına bir mektup yollar ve kendisini Türk kağanı olarak tanıtıp biatlarını ister. Kabul etmeyenleri mağlup eden Oğuz Kağan Çin Denizi'nden Hazar'a ulaşan büyük bir imparatoruk kurar. Daha sonra Gün, Ay, Yıldız, Gök, Dağ ve Deniz ismini verdiği, ilerleyen zamanlarda Türk soylarına isimlerini verecekleri 6 çocuğu arasında imparatorluğunu paylaştırır. Destana göre 116 yaşında dünyaya gözlerini yuman Oğuz Han, 75 yıllık savaşlarının ardından ilk teşkilatçıl Türk devletini kurmuş bir şekilde dünyadan ayrılmıştır.

  Kuran-ı Kerim'de geçen Zülkarneyn isimli kutlu insan olduğu iddiaları vardır. Destanı baz alırsak bu iddiaların doğruluk payı oldukça fazladır.


  Attila
  Hristiyan Avrupa'yı yerle bir eden, Doğu Roma'nın yıkılmasında baş rolü oynayan Attila, hâlen bile Avrupa'da korkuyla anılmakta. Sosyal hayatı ve ailesi hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuz Attila, Uldız'ın "Güneşin battığı yerden doğduğu kadar heryeri fethederim!" ülküsü ile hareket etmiş, Roma'ya birkaç kilometre kalıncaya kadar ordusuyla sokulmuş ve Avrupa'nın bilinçaltında yatan "barbar" kavramının oluşmasında büyük etki yapmıştır...

  İslam öncesi Türk liderleri arasında en ünlülerden olan Attila'ya doğuda ise sempati ile yaklaşılır.


  Çağrı Bey
  İlk büyük ve emperyal Türk devletini kuran Çağrı Bey, Gazneli Devleti'ne başkaldırmış ve Merv'i alarak Dandanakan Savaşı ile Selçuklu'yu kurmuştur. Oğuz soyunun Kınık boyundan olan Çağrı Bey, Selçuklu sınırlarını Kafkaslara dek genişleterek Anadolu'ya akınlar düzenlemiş, Bizans için ilk büyük Türk akınlarını başlatmıştır.

  Türk tarihinde zaman zaman sahne alan ve Türk milletinin gelişimini hızlandıran liderlerden birisidir Çağrı Bey...


  Alparslan
  Az önce bahsettiğim Çağrı Bey'in oğlu olan Alp Arslan'ı Osmanlı'nın Fatih'i gibi düşünebiliriz. Selçuklu'yu Orta Doğu'da büyük bir güç hâline getirmiş, Türklere Anadolu kapılarını açarak Küçük Asya'ya Türk ve İslam sancaklarını dikmişti. İslam dünyasının koruyuculuğunu üstlenen Alp Arslan, Malazgirt'te devasa Bizans ordusunu mağlup ederek Türk tarihinin kırılma noktalarından birini gerçekleştirmişti.

  Alp Arslan, Selçuklu'nun altın çağını yaşayacağı oğlu Melik Şah'ın saltanatı için de alt yapı hazırlamış, Türk devlet bürokrasisinde önemli atılımlar gerçekleştirmişti.


  I.Alaaddin Keykubat
  Büyük Selçuklu'nun parçalanmasının ardından ortaya çıkan kollardan bir olan Anadolu Selçuklu'ya altın çağını yaşatan Keykubat, Harzemşahları mağlup etmiş, Moğol akınlarını bir süreliğine de olsa geciktirmiş ve Kırım'a hükmetmişti. Hem ekonomik hem de askeri olarak Orta Doğu'nun en güçlü devletinin Anadolu Selçuklu olduğu Alaaddin Keykubat dönemi, diplomatik çerçevede de önemli gelişmelere sahne olmuştur. Eyyubilerle Moğollara karşı ittifak yapılması, Avrupa'da gittikçe artan Haçlı seferi çığırtkanlığına karşı askeri birlik anlaşmaları yapılması gibi önemli diplomatik girişimler grçekleştirildi.


  Selahaddin Eyyubi
  Aslında Selahaddin Eyyubi'yi listeleme konusunda çok düşündüm; ama Arap, Kürt ya da Türk olduğu konusundaki tartışmalar devam ettiği için Türk olarak kabul edeceğim.

  Ortadoğu'nun efsanevi lideri Selahaddin Eyyubi, sıradan bir İslam lideri iken, devasa haçlı ordusunu Hıttin'de mağlup edip Kudüs'ü haçlı egemenliğinden kurtarması ile ün saldı. 2. dalga haçlıların Anadolu'dan çıkmak için Türk ordusundan bilet alamaması sonucu yola çıkan, ünlü İngiliz Arslan Yürekli Richard komutasındaki 3. büyük haçlı ordusunu da kurnaz bir strateji ile Filistin'in çorak toprağına gömen Eyyubi, sadece Doğu'da değil Batı'da da sıkça konuşulur. Richard ile yaptığı diplomatik ilişkilerde gönderdiği sayısız hediye, bize İslam'ın hoşgörüsünü ve Selahaddin Eyyubi'nin karakteri hakkında çok önemli deliller sunuyor.


  Fatih Sultan Mehmed
  Türk tarihinde hem Doğu'ya hem de Batı'ya bu denli etki etmiş lider pek yoktur. Bin yıllık Bizans'ı tarihin tozlu sayfalarına katmış, 15. yüzyıla dek süren feodal rejimi yerle bir etmiş, Osmanlı bürokrasisinde de "gaza" ülküsünün etkisini Çandarlıyı astırarak artırmıştı. 

  İstanbul'u fethederek Avrupa'nın denizlere açılmasını sağlayan Fatih, hem Osmanlı için altın çağı hazırlarken, Avrupanın gelişmesi yolundaki en önemli basamağın geçilmesine de yol açıyordu. İstanbul gibi deniz ticaretinin koordine noktalarından birini ele geçiren Fatih, Avrupa'nın keşif hareketlerine çıkmasına sebeb olmuştu. Ümit Burnu ve Amerika'nın keşfedilmesi ile refah seviyesi artan Avrupa halkları, kısa süre sonra gerçekleştirmeye başlayacakları reform hareketleri ile de bilim ve teknikte gelişmeye başlayacaklardı. 

  Osmanlı sarayındaki yerli-devşirme paşa rekabetini de sona erdiren Fatih, yerli paşaların lideri konumundaki Çandarlı Mehmet Paşa'yı astırarak devşirme paşaların yönetimde yükselmesini sağlamıştır.


  Yavuz Sultan Selim
  Osmanlı hanedanında tartışmaya en açık sultanların başında gelen Yavuz, 8 yıllık kısa saltanatı boyunca Doğu ve Güney topraklarını Osmanoğulları'nın mührü ile damgalamış, Osmanlı tarihinde son kez olarak hazineyi tamamen doldurmuştu. Çaldıran seferi sırasında İran işbirlikçisi Kızılbaşları idam ettirmesi, bazı çevrelerde "alevi soykırımı" olarak tanımlansa da, bunun bir iftira olduğu artık netlik kazanmıştır. Ayrıca Yavuz Sultan Selim'in karakteri de, Türk tarihinin en büyük 10 lideri arasına girmesine fazlasıyla yetiyor.


  Kanuni Sultan Süleyman
  Osmanlı sancaklarını Avrupa'nın kalbinde dalgalandıran, Fas'tan Kırım'a devasa bir coğrafyaya hükmeden Kanuni, tüm şark hükümranları arasında dahi özel bir yere sahiptir. Bir Doğu hükümdarının Batı hükümdarlarına Kanuni derecesinde posta koyduğu çok nadirdir. Batı'da Avusturya'yı darmadağın eden Kanuni, Doğu'da ise babası Yavuz Sultan Selim'in ağır darbe vurduğu İran ile Kafkaslarda adeta köşe kapmaca oynamıştır. Cebelitarık'tan Çanakkale'ye, Hazar'dan Yemen'e uzanan büyük Türk toprakları, Osmanlı'nın denizde süper güç olduğunu kanıtlıyor, Türk'ün altın çağını da tescilliyordu.


  www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek

  Konuyu okumadan yazıyorum. Yazdıklarının hepsi büyük alim evet hepsinede helal olsun orası ayrıda. Tarihlere baktınmı hiç ?

  1300 ler 1500 ler..

  Geçicen hocam bunları günümüze bakıcaksın 10 sene öncesine bile değil.

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kutikula
  Kutikula's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ocak/2010
  Erkek

  günümüzde o kadar bok bi durumdayız ki geçmişten kafamızı kaldıramıyoruz.


  insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mfatihbodur
  mfatihbodur's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Ağustos/2006
  Erkek

  Hocam problem geçmiş değil zaten. Problem şimdi. Şimdi ki Türkler geçmişini unutup kendini diğer milletlerin bize yaptığı gibi aşağılamaktan başka bir şey yapmıyor. 

   

  Şimdi de çok önemli insanlarımız var. 

  Bkn : Prof. Dr. Hayat Önyüksel - Amerika'da dünyanın en prestijli eczacılık fakültesinin ilk kadın profesörü. Kanseri yendiğini ve çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

  Dünyada ilk yüz naklini başaran Akdeniz üniversitesi peşinden Gazi - Hacettepe vs. Tıp alanında şuanda dünya standartlarının çok çok üzerindeyiz. 


  Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  u235
  u235's avatar
  Kayıt Tarihi: 31/Mart/2008
  Erkek
  mfatihbodur bunu yazdı

  Hocam problem geçmiş değil zaten. Problem şimdi. Şimdi ki Türkler geçmişini unutup kendini diğer milletlerin bize yaptığı gibi aşağılamaktan başka bir şey yapmıyor. 

   

  Şimdi de çok önemli insanlarımız var. 

  Bkn : Prof. Dr. Hayat Önyüksel - Amerika'da dünyanın en prestijli eczacılık fakültesinin ilk kadın profesörü. Kanseri yendiğini ve çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

  Dünyada ilk yüz naklini başaran Akdeniz üniversitesi peşinden Gazi - Hacettepe vs. Tıp alanında şuanda dünya standartlarının çok çok üzerindeyiz. 

  dünya geniş bir kavram dünya standartlarına göre üstte olabiliriz ama avrupa standartlarına göre pekde üstte değiliz bence.3-5 tane yüz nakline bakarak koskoca tıp alanını sahiplenmek olmaz.


  İyi ki varsın Eren.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iLLuMiNaTi
  iLLuMiNaTi's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Mart/2007
  Erkek
  mfatihbodur bunu yazdı

  Hocam problem geçmiş değil zaten. Problem şimdi. Şimdi ki Türkler geçmişini unutup kendini diğer milletlerin bize yaptığı gibi aşağılamaktan başka bir şey yapmıyor. 

   

  Şimdi de çok önemli insanlarımız var. 

  Bkn : Prof. Dr. Hayat Önyüksel - Amerika'da dünyanın en prestijli eczacılık fakültesinin ilk kadın profesörü. Kanseri yendiğini ve çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

  Dünyada ilk yüz naklini başaran Akdeniz üniversitesi peşinden Gazi - Hacettepe vs. Tıp alanında şuanda dünya standartlarının çok çok üzerindeyiz. 

  Aşağılayanlar kendi aşşağılık duygusunu alt edememiş eziklerdir sen ne bakıyorsun ki ?

  Son 2 verdiğin örnek çalışmaları ile dikkat çeken insanlar. Helal olsun diyorum.  Ama geçin bu eskiyi.. Eskiyi unutmak ayrıdır ama devamlı hatırlayıp yaw biz eskiden neydik yaa diyip eskilerde yaşamak da çok ayrıdır.

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sserkan
  Sserkan's avatar
  Kayıt Tarihi: 16/Mayıs/2012
  Erkek

  Bizim en büyük sorunumuzda bu işte herzaman geçmişle yetindik övündük

  hiç yenisi için çabalamadık.

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  anarsistherif
  anarsistherif's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Ağustos/2009
  Erkek

  hacı o yazdıklarının hepsi islami isimler. daha en baştaki isim bile pakistanlı.

  daha kendi yazacağını okumaktan aciz bir milletiz =) 

  birde geçmiş ile övünmeyi bırakıp geleceğine bakamayan bir milletiz.

  ama bu kendimizi kötüleme olayı iyidir emin olun. kendi kötü durumumuzu bilirsek, görmezden gelmezsek daha iyi yerlere geliriz.


  =)
Toplam Hit: 6141 Toplam Mesaj: 73