Asgari Ücret 1300 TL Oldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    student bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Şöyle bişeyde var. Ada'm makına uzmanı diyelim mesleği var ve becerisi var Zaman'ında arkadaşı kahvede otururken gitmiş usta yanında diz çürütmüş meslek edinmiş, bu Ada'm şu anda 1400 lira alıyor. 

Öbür tarafta mesleki sermayesi olmayan hayatta tek bildiği şey Galatasaray'ın ilk 11 olan Ada'm 1300 lira alacak. Şimdi ben niye gidip herhangibir işte 1300 lira almak varken kafamı patlatıp sorumluluk alıp 1400 liraya çalışayım. ? Hal böyle olunca 1400 alan Ada'ma 1700 lira vereceksin. 1000 lira alan adamada 1300 vereceksinki eşitlensin. Yanlışım düşünüyorum bilmiyorum. Ama benim düşüncem böyle.

konuyla ne alakası var anlayamadım ? 

Bu konuya mesaj yazanlarında bildiği gibi Kimse  zaten asgari ücretleçalışmıyordu ki ? Mesele  asgari ücretin çok üzerinde maaş alsa da asgari ücretten siğorta yapılıyordu , farlı elden veriliyordu.Bunun işçiye olan zararı emekli olduğunda  daha düşük emeklilik maaşı almasıydı.Şimdi  biraz daha yükseldi.

Malesef  burda yakınanların çoğu nunda yaptığı gibi kimse işe girerken siğortasının kaç liradan yatacağı konusunu işverenle konuşmuyor.Alacağı paraya bakıyor .Daha sonra kendi kendine şikayet ediyor.Veyaişten çıkartıldığında ssk ya şikayet ediyor. Herkes iş konusunda  kendine güvense , işverenle yolun başında adam gibi konuşsa , ben aldığım ücrt üzerinden siğortamın yapılmasını istiyorum dese , işveren de eğer o işçiye muhtaç ise mecburen  aldığı ücret üzeirinden siğortasını yaptıracak.

Tabi malesef ülkemizde işsizlik (!) sorunu olduğu için kimse işe kapağı atana kadar işverenle siğorta konusunu konuşmuyor , asgari ücrettende yatırılsa  işverene değil de kendi kendine şikayet ediyor.

Asgari ücret , adı üstünde asgari , en az ücret , işinizde iyi olun , çok daha fazla ücret alın , çok daha fazla ücret üzerinden siğortanızın yaptılmasında diretin.

Büyük firmalar iyi maaş veriri ve oralarda herkes aldığı ücreetten siğortalanır.

Asgariücretekafanızı takmayın , azamisine takın , hedefiniz  o olsun.

Hocam yazdıkların doğru olabilir. Fakat asıl sen konuyla alakası olmayan şeylerden bahsetmişsin. Konu işe girerken yapılacak olan maaş anlaşmasını sıkı ve net konuşmak değil. Asgari ücrete geldiği söylenen yüksek zam.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Eskiden ailede baba çalışırdı anne ev hanımı olurdu babanın maaşı tüm aileye yeterdi. Şimdi baba çalışıyor anne çalışıyor yine yetmiyor. Her ay kredi kartı limiti dibine kadar kullanılıyor.

+1905

le le le sakine
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dertli
    dertli's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Eskiden ailede baba çalışırdı anne ev hanımı olurdu babanın maaşı tüm aileye yeterdi. Şimdi baba çalışıyor anne çalışıyor yine yetmiyor. Her ay kredi kartı limiti dibine kadar kullanılıyor.

eskiden herkesin cebinde cep tel yoktu

evinde bilgisayar yoktu internet yoktu

tv normal tüplü tvydi 

araba aşırı lükstü

market market gezmek yoktu.   

eğlenmekmi herkes yine eğleniyordu.  yine geziyordu. yine alışveriş yapıyordu.

ihtiyaçlar arttı, herkesin kapısında araç var. herkesin elinde telefon var. ki yeni bir telefon çıkınca herkes görüyor millet sıraya giriyor geceden.

çok büyütmemek lazım.

imzayı bıraktım basıyorum artık
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Zaar herkes ekonomist.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

millet neye muhalefet olacağını şaşırmış amk.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cann
    cann's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

inanmayanlar, rakamlar çarpıtılmış diyenler  altın yerine gümüşle, varil petrolle, hamburgerle, ekmek fiyatıyla vs. her şeyle kıyaslayabilir.

maalesef sonuç pek değişmiyor.

Yazana zahmet vermeyen yazı okuyana lezzet vermez...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

MADDE 1-) Atıyorum 1500 e ya da  1700 e çalışan adam şunları demeyecek mi?

Bilgisi veya yeteneği gereği asgari alan adama bir anda 300 kağıt fazla veriyorsun bende en az 300 TL fark isterim demez mi? Eğer Bu fark verilmez ise farklı özellikleri gereği fazla alan adamı cezalandırmış olunmaz mı?

MADDE 2-) 110 TL sini karşılayacağım diyor devlet dediğin sen ben o biz siz onlar bu ülkedeki herkes. Bu parayı nereden alacak ve açığı kapatacak hiç sordunuz mu? Bu parayı meclisteki 550 tane işadamı mı karşılayacak?

MADDE 3-) Bana göre Yapılması gereken bu değildi. Ülkemizde siyaset sistemi anlık kararlarla yönetildiği için durum işte bu.

Fatura sisteminin tamamen online bir ortama aktarılması ve adam gibi takibinin yapılmasıdır. SGK sisteminin işlevsel hale getirilmesidir. 

Devlet yönetimi işin kolayına kaçıyor. Asgari Ücret ve Memur Sınıfının aldığı maaş (ücret) belli olduğu için ülke siyasetinin de belirleyicisi oluyor.

Örnek: Çıkıpta demiyor ki aga sen ne ayaksın aylık 1150 TL ev kredisi ödüyorsun evlisin ve 2 çocuğun bir de araban var. asgari ücretin 1000 TL olduğu zaman diliminde sen nasıl hayatta kalıyorsun. Belli ki kayıt dışı bir yerlerden para alıyorsun gel bakalım bize bir açıkla bu iş nedir deyip olayın temellerine inmiyor? Banka kredi sistemlerini bir denetleseler bunun gibi binlercesi çıkacak. ve bu adamların çalıştığı işyerleri denetlenecek. Bunu yapan ya da yaptıracak bir sistem yok.

Kayıt dışı sistemi denetlemeyerek büyümesini sağlayan devlet yönetimidir. Liyakatsiz kamu idarecileridir. Tamamen Elektrik Elektronik Otomasyon Mekanik sistemleri üzerine çalışan yerin başına veterineri atayanlardır. Bunların allah belasını versin. Orta halli işletmeler batmasın diye göz yumuyorlar. Hep kolayına kaçıyorlar Asgari ücret ve memur üzerinden ülke siyaseti.

Bu ülkede vergi kaçıranlar ile aynı masaya oturup vergisini silme hakkı olan yönetim sistemi var.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

şimdi 5 yıllık eleman akp nin enflasonu düşük göstermesi yüzünden . 

girdiği fabrikada 5 yılda maaşı 1300-1400 anca olmuştu. 

diyelim x şahıs yarın iş başı yapacak . oda 1300 tl ile zam yapacak olemi ? 

bu işin sonu çok sendika yanar çok demedi demeyin. 

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

ihtimaller

1- hiçbirşey değişmez 1300 bankaya yatırıp yine az verirler

2- parayı veriler ama ürettiklerine zam getirirler

3- verirer ancak fazla işçileri çıkarılar

Yaşasın Suriyeli işçiler. 

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

http://www.mahfiegilmez.com/2015/11/asgari-ucretin-artrlmasnn-olas-sonuclar.html

Toplam Hit: 13767 Toplam Mesaj: 114
asgari ücret