Asgari Ücret 1300 TL Oldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    acikistihbarat bunu yazdı

işverenlerin geneli vergi kaçakçılığında uzman oldukları için bu zammın kağıt üstünde kalacağı garantidir. zaten sigorta ödememek için emekli adam çalıştıran veya sigortasını asgariden gösteren hatta tarım sigortası gösterip en düşük primi ödeyenlerin ülkesinde yaşıyoruz. hani meşhur bi laf var vergi kaçıran ama cumayı kaçırmayan esnaflara selam olsun diye. sokaktaki adama sorsan çoğu 1000 lira üzerinde 1500 civarında para alıyor. onlar için değişen birşey olmayacak. aynı maaşı almaya devam edecekler ve aynı sigorta primleri ödenmeye devam edecek ama halkın gözünde asgari ücrete zam yapılmış olarak görünecek.

devlet beyana dayalı vergilendirme sistemini değiştirmedikçe iş hayatındaki hiçbir sorun çözülemez.

Vergi oranlarını toplanabilir düzeye indirip takibatını adam gibi yaparsan sorun kalmaz, nizam kanunu takip eder kanun nizamı takip etmez. Örnek: ABD - İngiltere - Fransa kaçır bakalım yakaladıklarında ne yapıyorlar. 50 sene hapsi yediğin gibi mal mülk elinden çekilip alınıyor bizde öyle mi? Vergi kaçırmayana mal gözüyle bakıyorlar.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

devlet kimin ne kaçırdıgını gayet iyi biliyor , bilmesede istese şırak diye bulur , şöyle örnek vereyim mükellef her ay devreden yazıyor ve damga vergisi ödüyor , her dönem zarar çıkıyor devlet sormazmı sen madem yıllardır zarar yazıyosun niye devam ediyorsun vs vs. ama ekonominin piyasanın durumu ortada her işletmeye çökerlerse zaten yarım yamalak dönen çark takılacak , fakat siyasi bir neden olunca misal cem uzan olayı  yada aydın doğan yada daha öncekiler gibi açıklar bir bir ortaya çıkıyor ,

le le le sakine
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

2500 civarı olması lazım ama işte işverene yük biner

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Bu işin "Para" ile alakası yok. Devletin başına gökten para yağsa bunu fırınlar da yakar yine de geniş kitlelere vermez.  Bu sadece Türkiye ile ilgili bir durum değil.  Büyük resime bakmalıyız. Sonuç da boyalı bir kağıt olan paranın ekonomide değeri sıfırdır. Aslolan maldır. 

Diyelim ki Türkiyede satın alma değeri sabit kalma şartı ile asgari ücreti 5000 lira yaptılar. İnsanlar bunu nerede harcamak isteyecekler? Örneğin daha kaliteli elbise alacağız . Yani pamuk ve keten gibi doğal malzemeden üretilmiş elbise. İyi de ne Türkiye de ne dünya da bu kadar insana yetecek ne pamuk var ne keten.  Doğal ürün yemek isteyeceğiz, o kadar doğal ürün yok. O kadar arabayı üretecek maden yok, o olsa yol yok, o olsa o kadar arabaya yetecek yakıt yok....

Baklava yiyecekseniz kilosu 70 lira. Ama gerçek un, gerçek tereyağı, gerçek şeker ve gerçek fıstık. Hepimiz bundan yemeğe kalksak bu kadar gerçek baklavayı üretecek malzeme yok. O yüzden bir arka sokağa geçip kilosu 20 lira olan GDO lu şeker şurubunu yiyeceksiniz ve nefsiniz körelecek.

Kısaca mesele para değil kaynak sorunudur ve hepimiz biliyoruz ki dünyada ki kaynaklar sınırlıdır.  O nedenle geniş kitleler GDO lu ürünler yemek ve naylon elbiseler giymek zorundadır. Bunu insanları uyandırmadan yapmanın en iyi yolu ücret politikasıdır. Zannederiz ki paramız olmadığından tüketemiyoruz. Bir gün bizimde paramız olur ve bizde öyle tüketiriz.  Bu umut insanlara yeter. En azından şimdilik...

Bu durum kapitalizmin ve nüfus artışının doğal sonucudur. Artık gelişmiş ülkelerde de ücretler reel kayıplara uğruyor ve uğrayacak...

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    karabudun bunu yazdı

Bu işin "Para" ile alakası yok. Devletin başına gökten para yağsa bunu fırınlar da yakar yine de geniş kitlelere vermez.  Bu sadece Türkiye ile ilgili bir durum değil.  Büyük resime bakmalıyız. Sonuç da boyalı bir kağıt olan paranın ekonomide değeri sıfırdır. Aslolan maldır. 

Diyelim ki Türkiyede satın alma değeri sabit kalma şartı ile asgari ücreti 5000 lira yaptılar. İnsanlar bunu nerede harcamak isteyecekler? Örneğin daha kaliteli elbise alacağız . Yani pamuk ve keten gibi doğal malzemeden üretilmiş elbise. İyi de ne Türkiye de ne dünya da bu kadar insana yetecek ne pamuk var ne keten.  Doğal ürün yemek isteyeceğiz, o kadar doğal ürün yok. O kadar arabayı üretecek maden yok, o olsa yol yok, o olsa o kadar arabaya yetecek yakıt yok....

Baklava yiyecekseniz kilosu 70 lira. Ama gerçek un, gerçek tereyağı, gerçek şeker ve gerçek fıstık. Hepimiz bundan yemeğe kalksak bu kadar gerçek baklavayı üretecek malzeme yok. O yüzden bir arka sokağa geçip kilosu 20 lira olan GDO lu şeker şurubunu yiyeceksiniz ve nefsiniz körelecek.

Kısaca mesele para değil kaynak sorunudur ve hepimiz biliyoruz ki dünyada ki kaynaklar sınırlıdır.  O nedenle geniş kitleler GDO lu ürünler yemek ve naylon elbiseler giymek zorundadır. Bunu insanları uyandırmadan yapmanın en iyi yolu ücret politikasıdır. Zannederiz ki paramız olmadığından tüketemiyoruz. Bir gün bizimde paramız olur ve bizde öyle tüketiriz.  Bu umut insanlara yeter. En azından şimdilik...

Bu durum kapitalizmin ve nüfus artışının doğal sonucudur. Artık gelişmiş ülkelerde de ücretler reel kayıplara uğruyor ve uğrayacak...

çoğunlukla katılmıyorum. büyük resmin daha da büyüğüne bakarsak teknoloji, yani burada mesela GDO, aslında daha sağlıklı gıdaların üretilmesi için kullanılabilir. herkesi ama herkesi refaha sokacak teknoloji de imkan da şu an dünya üstünde mevcuttur. ama bugün için yarını öldürüyoruz. konunun özü budur.

olmaz ama tüm askeri harcamaları kaldırın, dünyada tek bir aç tek bir hasta insan kalmaz. ama niye olmaz? o zaman silah tüccarları ne yiyecek? belki şato ile değil de villa ile idare etmek zorunda kalacaklar. o yüzden olmaz.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    karabudun bunu yazdı

çoğunlukla katılmıyorum. büyük resmin daha da büyüğüne bakarsak teknoloji, yani burada mesela GDO, aslında daha sağlıklı gıdaların üretilmesi için kullanılabilir. herkesi ama herkesi refaha sokacak teknoloji de imkan da şu an dünya üstünde mevcuttur. ama bugün için yarını öldürüyoruz. konunun özü budur.

olmaz ama tüm askeri harcamaları kaldırın, dünyada tek bir aç tek bir hasta insan kalmaz. ama niye olmaz? o zaman silah tüccarları ne yiyecek? belki şato ile değil de villa ile idare etmek zorunda kalacaklar. o yüzden olmaz.

"... bu durum kapitalizmin ve nüfus artışının doğal sonucudur... "

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek
    umit bunu yazdı

devlet kimin ne kaçırdıgını gayet iyi biliyor , bilmesede istese şırak diye bulur , şöyle örnek vereyim mükellef her ay devreden yazıyor ve damga vergisi ödüyor , her dönem zarar çıkıyor devlet sormazmı sen madem yıllardır zarar yazıyosun niye devam ediyorsun vs vs. ama ekonominin piyasanın durumu ortada her işletmeye çökerlerse zaten yarım yamalak dönen çark takılacak , fakat siyasi bir neden olunca misal cem uzan olayı  yada aydın doğan yada daha öncekiler gibi açıklar bir bir ortaya çıkıyor ,

devletin koymuş olduğu gelir vergisi oranları ödenemeyecek kadar ağır değil. öyle olsaydı büyük firmalar anında batardı.sorun vergi oranında değil vergiyi ödemek istemeyen işverenlerde. vergi kaçıranların alayı son model araca binip ayda yılda bi kere işletmeye uğruyor gözüküyor gidiyor. tamamı her ay gayrimenkul yatırımı yapıyor ev arsa arazi alıyor. örnek vermek gerekirse adam 3 işçi çalıştırıyor onlara asgari ücret gösteriyor belki 1500 lira anca maaş veriyor ama dükkandan mesela ayda 25 bin lira net geliri var. bu örnekteki kişi vergiden şikayet ediyorsa bunun tek bir açıklaması vardır içinde yaşadığı toplum ve ortak ihtiyaçlarımızın garantisi olan devleti umursamıyordur ve bu durumdaki bir kişi topluma zararlıdır. 

ayrıca vergi yükümlülüğünü bir cezalandırma aracı gibi silah olarak kullanmak her hükümetin vazgeçemeyeceği bir kozdur. neticede hükümetle dalaşmıyorsanız vergi denetleyicileri size pek uğramaz. ancak günün birinde devlet derse ki "vergilendirme sistemini komple değiştiriyorum. kimin ne kadar vergi ödeyeceğini ben kararlaştıracağım" o zaman yukarıda örnek verdiğimiz vergi kaçıranlar ağlamaya başlar. ama bunu yapacak irade hiçbir hükümette yoktur çünkü en başta hükümetleri iktadara getirenler büyük vergi yükümlüleridir :D 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    ANZAK
    ANZAK's avatar
    Erkek

Adil ışık group tan (genel merkez) da baya eleman cikardilar bende istifa ettim kabul etmediler enteresan olaylar oluyo bakalım benim maasada zam yaparlar inşallah

Amatör forever
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek
    ANZAK bunu yazdı

Adil ışık group tan (genel merkez) da baya eleman cikardilar bende istifa ettim kabul etmediler enteresan olaylar oluyo bakalım benim maasada zam yaparlar inşallah

dostum meraktan soruyorum sakıncası yoksa pozisyon ve maaşını ve sigorta primini yazabilir misin ne kadar ödüyorlar ? bir de çift bordro yapıyorlar mı ?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    ANZAK
    ANZAK's avatar
    Erkek
    acikistihbarat bunu yazdı
    ANZAK bunu yazdı

dostum meraktan soruyorum sakıncası yoksa pozisyon ve maaşını ve sigorta primini yazabilir misin ne kadar ödüyorlar ? bir de çift bordro yapıyorlar mı ?

Hocam yurtiçi mağazalarında ki personellerin denetimi görevim bölge muduru değilim yanlış anlasilmasin 8 aydır çalışıyorum maaş toplam 1800 e denk gelio sigorta primini hatırlamıyorum ilgimide cekmio emekli olmak gibi bir hayalim yok çift bordro yok hocam 

Amatör forever
Toplam Hit: 13769 Toplam Mesaj: 114
asgari ücret