Asgari Ücret 1300 TL Oldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    ReyiZ bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Eskiden ailede baba çalışırdı anne ev hanımı olurdu babanın maaşı tüm aileye yeterdi. Şimdi baba çalışıyor anne çalışıyor yine yetmiyor. Her ay kredi kartı limiti dibine kadar kullanılıyor.

aynen vallahi hocam :d genelde paranın bereketi getti yeaa diyoruz 

Eskiden 2-3 yılda bir salon grupları değişmez, her yıl çıkan telefonları alma yarışı içerisinde olunmaz, cebindekine göre harcama yapardık.

Kimseyi küçümsediğimden değil yanlış anlaşılmasın, asgari ücretle çalışan kişi de alsın yesin içsin ancak aldığı ücret belli elinde 2500 tl lik telefonla dolaşan çok insan var.

Kredi kartlarını hala kullanmayı bilmeyen bir sürü insan var. Kendi dayım asgari ücretle çalışıyor Manisa'da yengemde öyle, 1900 tl maaş giriyor evlerine. En son evlerini aldılar az bi taksidi kaldı.

Esas mesele ihtiyacımız olmayanları almak. Bu hastalıktan kurtulabilirsek bir nebze rahatlarız.

Gene de hayırlı olsun alnının teri ile çalışıp kazananlara.

Not: Tabiki hayat pahalı, kaç para maaş alırsan al illaki yetmiyor ancak bazı şeyler de elimizde.

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

istersen 5300 yap, iki ay sonra ekmek 8 lira, damacana su 48 lira olunca hiçbir faydası yok..

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blitzx
    blitzx's avatar
    Erkek

Dostum burdan inanın yazmak çok kolay.Ben bir asgari ücretli çalışanım.Bence evlilere çoluk çocugu olanlara okuyanlara stajyerelere ne bileyim bu adamlar ben gibi değiller.Bunları ayrıcalık tanınmalı diye düşünüyorum ben.

Asgari ücret 1300 tl olmuş isterse 13000 tl olsun bu harcama bitmez arkadaşlar.Adamın maaşı 1000 tl 5000 tl lik telefon var elinde.Sonra dövlet bize bokmoyor oluyor iş.

Ayrıca 3 sene sigortasız çalıştığım bir yerde şikayet ettim patronumu.Adamlar geldi çay kahve içti gitti.Yani bana kimse işvereni yüceltmeye kalkmasın.Öbür taraftan fabrikada çalıştım 5 lira için adam kocaman şirketi değiştirdi.Yahu 5 lirayla evin bütçesi tamamıyla değişmiştir herhalde.Orman meyveleri yada tropikal meyve yiyorlardı yada kuzu antrikot yada pirzola bu nasıl bir kafa yahu 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VEXTA
    VEXTA's avatar
    Erkek

aga ben alıyodum 2000 anca kıt kanaat geçiniyodum. şimdi 1300 oldu diye patronum oılm asgari artmış gel senin maaşıda  2400 yapalım demicek. Ama 1 ay sonra ekmek ulaşım  her bi sikim %5-10 oranında artıcak .
    sonuç

1-asgari ücret alanlar ve hala alcak olanlar extra bi sikim alamıcak ( belki zamlar gelmeden 1-2 ay takılırlar  rahat )

2-asgari ücretten zaten fazla alanlar daha az şey almış olucak

3-%50 nin  sülalesini sikeyim. ( hangi %50 diye sormayın )

İşşallah fakirlikten ölürsünüz hepiniz icralık olursunuzda bende keyifle tepenize binerim. ( acıyanı siksinseler )

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    VEXTA bunu yazdı

aga ben alıyodum 2000 anca kıt kanaat geçiniyodum. şimdi 1300 oldu diye patronum oılm asgari artmış gel senin maaşıda  2400 yapalım demicek. Ama 1 ay sonra ekmek ulaşım  her bi sikim %5-10 oranında artıcak .
    sonuç

1-asgari ücret alanlar ve hala alcak olanlar extra bi sikim alamıcak ( belki zamlar gelmeden 1-2 ay takılırlar  rahat )

2-asgari ücretten zaten fazla alanlar daha az şey almış olucak

3-%50 nin  sülalesini sikeyim. ( hangi %50 diye sormayın )

İşşallah fakirlikten ölürsünüz hepiniz icralık olursunuzda bende keyifle tepenize binerim. ( acıyanı siksinseler )

Adam  haklı,  eleman 2500 alır  ama patron asgariden gösterir.. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

ekonomide bir kural vardır; çıkış varsa giriş de olacak, giriş neresi :) sizin cebinizden çıkacak paralar. en azından uzun zamandan sonra zam görmüş olundu bu da bir moraldir.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    samato
    samato's avatar
    Erkek

ulan adamlar ne güzel zam yapmış işte. ben mi bişeyler kaçırıyorum

zam olmasa buseferde bak dediler yapmadı olcaktı. Boşa muhalefet yapmayalım pls. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blitzx
    blitzx's avatar
    Erkek

Dostum bak şimdi;

Bu ülkede küçük esnaf diye bağrılır ama böyle konular genelde göz ardı edilir.Niye mi?Dostum benim hakkımı arayabileceğim bir yer/kurum/dernek maalesef yok.Varsa bile nasıl çalıştıklarını ve nasıl iş yaptıklarını az çok tahmin edebiliyorum.Ulan devlet memurunun bile güvencesi var bu ülkede işçinin maalesef yok.Memur grev yapar lokavt yapar her türlü yasal hakkını kullanır ben işe 5 dk geç kalırım savunma yerim.Memur'un cumartesi pazarı vardır benim utanmasa adam eve gitme kal burda nasıl olsa yarın geleceksin çalışma diyecek.

Kısacası bu ülkenin ilk önce tüketimden kurtulması lazım kim ne derse desin.Niye mi dostum hep yiyoruz hep yiyoruz ama ne sanayimiz gelişiyor ne ticaretimiz ne de kafamız gelişiyor.Bir de şu var geçen sene bana 50 lira gibi komik ücret veren işverene ne oldu da 300 lira yaptı?Devlet diyeceksin deme güzel kardeşim?Alakası bile yok.Aynı hükümet bilmem kaç seneden beri iktidar.Şimdi mi fark ettiler.Hayır alakası bile yok.Bu bir oyun.Sanki bakanlar,m.vekilleri.cumhurbaşkanı,başbakan gibi devlet adamları evin kaç parayla geçineceğini bilmiyor.Çalıştığım yer baya bir büyük hazır giyim.Adam ocağın altını kıstı sırf şu 300 lira yüzünden.Ayrıca birden bire küçülme kararı aldı.Utanmasak her bölüme 1 kişi bakacak.Ona rağmen şirket yıllık %20-30 arası büyüyor.Sence bunları hepsi tesadüf mü?

asgari ücret allah rızası için yükselmesin yahu.5000 lira olduğunu düşünsenize niye mi böyle diyorum şundan 1000 liralık adamın elinde 5000 liralık telefon var 5000 lira olsa meydana helikopter falan indirmeye kalkar 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    blitzx bunu yazdı

Dostum bak şimdi;

Bu ülkede küçük esnaf diye bağrılır ama böyle konular genelde göz ardı edilir.Niye mi?Dostum benim hakkımı arayabileceğim bir yer/kurum/dernek maalesef yok.Varsa bile nasıl çalıştıklarını ve nasıl iş yaptıklarını az çok tahmin edebiliyorum.Ulan devlet memurunun bile güvencesi var bu ülkede işçinin maalesef yok.Memur grev yapar lokavt yapar her türlü yasal hakkını kullanır ben işe 5 dk geç kalırım savunma yerim.Memur'un cumartesi pazarı vardır benim utanmasa adam eve gitme kal burda nasıl olsa yarın geleceksin çalışma diyecek.

Kısacası bu ülkenin ilk önce tüketimden kurtulması lazım kim ne derse desin.Niye mi dostum hep yiyoruz hep yiyoruz ama ne sanayimiz gelişiyor ne ticaretimiz ne de kafamız gelişiyor.Bir de şu var geçen sene bana 50 lira gibi komik ücret veren işverene ne oldu da 300 lira yaptı?Devlet diyeceksin deme güzel kardeşim?Alakası bile yok.Aynı hükümet bilmem kaç seneden beri iktidar.Şimdi mi fark ettiler.Hayır alakası bile yok.Bu bir oyun.Sanki bakanlar,m.vekilleri.cumhurbaşkanı,başbakan gibi devlet adamları evin kaç parayla geçineceğini bilmiyor.Çalıştığım yer baya bir büyük hazır giyim.Adam ocağın altını kıstı sırf şu 300 lira yüzünden.Ayrıca birden bire küçülme kararı aldı.Utanmasak her bölüme 1 kişi bakacak.Ona rağmen şirket yıllık %20-30 arası büyüyor.Sence bunları hepsi tesadüf mü?

asgari ücret allah rızası için yükselmesin yahu.5000 lira olduğunu düşünsenize niye mi böyle diyorum şundan 1000 liralık adamın elinde 5000 liralık telefon var 5000 lira olsa meydana helikopter falan indirmeye kalkar 

hocam önemli olan alım gücüdür. İsvirçede asgari ücret türk parasıyla yaklaşık 10 bin tlden fazla. Ama burada bir aile geçiniyor o parayla. Kiralar 1500 frank, 4 kişilik ailenin sigortası da 1000-1200 frank, geriye kaldı yaklaşık 1000 frank.. Burada da genelde karı-koca çalışıyorlar ve düzgünce bir hayat sürüyorlar. Zaten asgari ücrete çalışanlar göçmenler v.s.

Asgari ücret yüksek olduğu için de hayat da pahalı, ama paranın alım gücü iyi. Asgari ücret türkiye'dekinden 10 kat daha fazla ama pahalılık olarak genelde 2-3 kat pahalı. O yüzden senin aldığın asgari ücretle geçinmen ile buradakilerin asgari ücretle geçinmeleri bir değil. Hemen hemen herkes apple ürünleri kullanır, adam asgari ücret alsa dahi bu ürünü alacak bütçesi var. Türkiyedeki gibi maaşının katı kadar para vermiyor.

Şuan iphone 6s in fiyatı 800 frank civarı, asgari ücret 3500-3600 frank, o da maaşının %20 si civarına denk geliyor. Türkiyede 1000 lira alan adam maaşının 3 katını ödüyor.

Kısacası asgari ücretin miktarından çok alım gücü önemlidir. Tabi şu var, sen domatese 3 lira verirsin ben 6 lira.. Ama her halukarda daha rahat geçinirim, çünkü paranın alım gücü yüksek + başka ülkeye gittiğinde çok daha fazla alım gücüne sahip oluyorsun.

Son olarak, 1000 liralık maaş alan adam borca girip de 3000 tl lik telefon alıyorsa, açlıktan ölse de acımam.. Telefon ile bir şeyler ispatlayacağını sanacak kadar olgunlaşmamışsa zaten boşa oksjien tüketiyordur.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Yeni vergi adlarında yaratıcı şeyler bekliyorum tayyip amcadan.

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
Toplam Hit: 13777 Toplam Mesaj: 114
asgari ücret