folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Bir Türk Olarak Kürtlere Soruyorum...

Bir Türk Olarak Kürtlere Soruyorum...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Azadi, Kardeş Anladığım Kadarıyla Sen Bir Kürt Milliyetçisisin, Özellikle Son Dönemde Pek Çok Kürdün Pkk ya Sempati Beslediğini Daha Önceki Söylemlerimde Belirtmiştim, Bak Kardeşim, Farkındayım Canımızı Hiç Sebep yokken Bile Çok Yaktılar, Ama Burada Türkiyede Yerleşik Bir Hayat Kurduk Hep Birlikte, Bak Ne Güzel Üniversiteye Gideceksin Okuyacaksın, Bu Ülkeye Faydalı Bir Öğretmen, Doktor, Yada Mühendis Olacaksın.

Kardeşim İnan Bana, Pkk Bir Ordu Sıfatı dahi, Alsa Bu Sonu Gelmeyen Bir Savaş Başlatmak demek olur. Türkiye Orta Doğunun En Kritik Noktasında Tüm Mihrakların Gözlerini Parıldatan Şimal Yıldızıdır. Türkler Ve Kürtler Biribiri ile Mecburdurlar Kardeş Kalmaya.

Tüm Söylemlerimde Bunu Belirtiyorum, Kürt Olsun Türk Olsun Biri Birine Milliyetçilik Rüzgarları Estirmesin İstiyorum. Lütfen Güney Doğu Başka Bir Ülke Gibi Söylemler Yada Düşünceler Bir Daha Savunmamalısın, Neo Faşist Taraflı Yapılan Zoraba Milliyetçilik Bizi Kızdırıyor Olabilir. Ancak Günümüz Dünyasında Etkisiz Kalmaya Mecbur Olacaklar Onlarda, Buna Emin ol....

Ayrıca Kültürümüzü Yaşamamız İçin Son Dönem Hükümeti Gereken Tüm Uygulamaları Yapmaktadır. Zorba Türk Milliyetçileri Gibi Tavır yapmamız Ortalığı Germekten başka bir şeye yaramaz. Özellikle Tartışma Ortamlarında Buna Riayet edersen Daha Sağlıklı Olarak, Bu İki Milletin Burada Bu Forum Ortamında Kaynaşabildiğini Görebileceğiz. Ve Burada Başlayanı Dışardakilerede Aşılayacağız....

Bakınız Dış Mihrakların Oyunlarına Bir Göz Atalım, 1.Sayfadaki Yazılar Zaten Apayrı bir Örnek Teşkil ediyor.

1- Kürde Gelir Derler, Nasıl olur yahu Siz Dünya Çapında 100 Milyon Nüfusla Nasıl olur Ülkesiz Ve Bayraksızsınız...

2- Türke Gelir Derler, O Pis Kürt Nasıl Olur Verdiğiniz Ekmeği Yer Size Kurşun Sıkar. O Densiz Köpektir, Bir Canavarsı İnsandır, Yokedilmelidir.

İşte Oynanan Oyun Budur. Bize Farklı Türke Farklı Gösterip Öğrettiler, Her Gün Birbirimizden Adam Öldürüyoruz. Yazık Gerçekten Çok yazık...

Son Söz Tüm Olanlara İnatla....

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE - ----> Bu yazıda Zoraki Türkleştirme Anlamı Çıkarmamalıyız, Bir Demet Olarak Türküz, Ama Etniğimizle Kürt Kökenliyiz. Bu Vatanı Kolay Almadık Azadi Kardeşim, O Zamanda Canımız Çok yanmıştı, Birlikte Çarpıştığımız Bu İnsanlar la Günümüz Türkiyesinde Pervasızca Amansız Düşman Olmamız Neyi Değiştirecek. 

Türkiyeyi Rahat Bırakmıyorlar, Çiçeği Burnunda Yeni Kurulacak olan Kürdistanımı Rahat Bırakacaklar Sanıyor, Kürt Kardeşlerimiz. Bize Amerikanın Iraka Getirdiği Demokrasiyi Getirecekler. Başkada Bi Halt Olmayacak.

Türk ler, İyi İnsanlardır, Beraber Yaşanabilir, İnsanlardır. İnanın Başka Dünyada Hiç bir Milletle Bir Arada Yaşanmaz. Tüm Sorun Nifak Tohumunu Görebilmemiz ve Onu Söküp atabilmemiz.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RuzgaR
    RuzgaR's avatar
    Erkek

Buraya kadar okuyan olursa şunu bi görsün:

90'lı yıllara kadar Kürt diye bir ırk yoktur diyordu istisnasız herkes.

Şimdi 19 yıl geçti ve  

• Genel Kurmay Meclisteki Kürtler diyor.
    • TRT Kürtçe kanal açıyor.
    • Doğu daki şehirlerde minibüs duraklarında en işlek yerlerdeki belediye panolarında Kürtçe reklam afişleri asılıyor.

Bu nasıl oldu acaba...

Ve bunun gerçekleşmesindeki asıl sebebi inkar edenlere,duygu sömürüsü yapanlara küçük bir şey hatırlatıyorum:

Bunun olmasını sağlayan kim,devlet kimseden çekinmez falan demeyin;çekinmeseydi başarabileceğini bilseydi Tansu Çiller'in dediği gibi Güneydoğuyu Ortadan topyekün kaldırırdı -ki denemediler mi?G.doğu da olağanüstü hal ilan edilmedi mi,ortaçağ kanunları uygulanmadı mı...inkar edenler geleceğin haklısı olmak için bunları kabul etmelisiniz.

Aşk,Tanrı"nın Nefesini Hissetmektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozsar07
    ozsar07's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı:
    -----------------------------

kıvırma karaktersiz... Yukarıda yazdığın tüm cümleler ortada..

siktir git pezevenk herif her yerde olabilirsiniz bölücülüğünüzü propagandanızı heryerde yapabilirsiniz. Burada ağzının payını ben veririm başka bir yerde ben gibi başkası.

OLMAYAN SOYKIRIMI YAPTIRACAKSINIZ O OLACAK!

rappermcs

Sevdiği Özlü Söz

Biliyorsan konuş ibret alsınlar,
    Bilmiyorsan konuşma ( sus )adam sansınlar...!!!

bastan soyleyeyim sakin bana klavye kahramanlıgı yapıp kufur etme bir kufur ugruna 5 yılımı harcadım kufuru kaldıramam hele ki bu yasda hic.

gelelim ikinci meseleye birilerinin verdigi bilgileri okuman ve anlaman icin illa sana laf soyleyenlerimi okuman lazım

yanı basımızda

kurt federe devletı var ve Talabani ve Berzaniyi o devletin makamı kabul eden hukumete neden sesiniz cıkmaz anlamam

daha onceki postlarımda bu ulkenin tarihinden ornekler verdim en azından bır arastır tarihi belgeler var kimileri yaklanan kimileride muzelerde sergilenen

laz lazım dedıgınde bir sorun olmuyor neden onlar toprak istemiyor tamam adam diyor ben kurdum bu toprak hepımızın vatan hepimizin benimde dedem dustu bu topraga kanını akıttı Canakkale de benım de dedem vardı Dumlupınarda Kars da Ardahanda Antepde Marasda Urfada

Benim kokenim kurt ama bu sınırları degistirmeye kalkanın alnını once ben karıslarım yaptıklarım yapacaklarımı gosterir ve beni bilen bilir kimseye reklam kokusu yaymaya calısmaya gerek yok

Basından beri Shockman ve ben soylemeye calısıyoruz biraz itidal dıye itidali anlamadınız sakin serinkanlı olun dedik oyuna gelmeyin dedik hala bir fevrilik bir sidik yarısı 

Ne deli ne kör Ne sağır ne de sayrı Mutluyum kısacası Ve hiçbir şey istediğim yok Senden felek Ama yine de Ucuz olsun ekmek Ve pahalı olsun insan hayati.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

RuzgaR bunu yazdı:

Buraya kadar okuyan olursa şunu bi görsün:

90'lı yıllara kadar Kürt diye bir ırk yoktur diyordu istisnasız herkes.

Şimdi 19 yıl geçti ve  

• Genel Kurmay Meclisteki Kürtler diyor.
    • TRT Kürtçe kanal açıyor.
    • Doğu daki şehirlerde minibüs duraklarında en işlek yerlerdeki belediye panolarında Kürtçe reklam afişleri asılıyor.

Bu nasıl oldu acaba...

Ve bunun gerçekleşmesindeki asıl sebebi inkar edenlere,duygu sömürüsü yapanlara küçük bir şey hatırlatıyorum:

Bunun olmasını sağlayan kim,devlet kimseden çekinmez falan demeyin;çekinmeseydi başarabileceğini bilseydi Tansu Çiller'in dediği gibi Güneydoğuyu Ortadan topyekün kaldırırdı -ki denemediler mi?G.doğu da olağanüstü hal ilan edilmedi mi,ortaçağ kanunları uygulanmadı mı...inkar edenler geleceğin haklısı olmak için bunları kabul etmelisiniz.

Dostum Doğru Söylemlerde Bulunduğun ortadadır, Ancak Kısa ve Öz Diyecem, Zamanından Önce Öten Horozun Kellesini Alırlar.

Her şeyin Her Konuşmanın Ve Her İcraatin Bir Zamanı Vardır, Giriş Gelişme Sonuç ile İfade ediliyor. O Yüzden Söylemlerde Bulunurken Hassas Durumları, Kirlenmiş Dimagları Hesaba Katarak Söylemlerde Bulununuz. Amacımız Kirletilmiş Zihinli Gençlerimizin Zihninde Gerçekleri Yansıtabilmek, Ve Nefret Yaratmaktansa, Aşılanması Gereken Gerçek Milli Birlik Ruhunu Diri Tutmak Olmalıdır.

Bakınız Abdullah Öcalan Son Derece İyi Bir Siyasetçidir, Derseniz Ortamda Tepki Toplarsınız, Ancak Gerçekleri Tepki Çekerek İfade edemezsiniz, Önemli Olan Tepki Çekmeden İzah etmektir. Açıkça Belirtirimki, Abdullah Öcalanın İyi Siyaset Bilinci Olduğunu Tüm Literatüerler Kabullenmektedir, Gel gelelim, Pozisyonu getirdiği Düzey, Tehlikeli Bir Çıkmaza Geldi Dadandı. 

Gelinen Nokta Pkk Nın Ordulaşması Dahi olsa Nihayi Bitişin Olmadığı, Olamayacağı, Bir Pozisyona Girmek Üzeredir Ülke.   Bitişi Olmayan Bir Ateş Ülkede Yakılmak Üzeredir. Buna Birileri Nokta Koyacaksa bile Bu Ne Kürtler Nede Türkler Olmayacaktır. Bizzat Emperyalist Ülkeler olacaktır. Hepimizin Defterini Dürmek İçin Başta Abdullah Öcalan Olmak üzere, Hepimizi Birbirimize Düşman Kılmak için Ellerinden Geleni Artlarına Koymamışlardır.

Gelinilen Sonuç Bir Pkk Başarısı değildir, Ülkenin Bilinçlenmesinden Kaynaklanan Uyanıştandır. Siyasiler Girilen Oyunun Ne Kadar Tehlikeli bir Oyun Olduğunun farkına vardılar, En Başından beridir, Türküyle Kürdüyle Kandırıldığımızın Farkına Vardılar. Kucaklaşmak, Yaraları Sarmak için Gereken Siyasi Atılımı yapmaktadırlar.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gizli-kod
    gizli-kod's avatar
    Erkek
    bu yazıyı yazan sorsun kendine acaba ben o.cocuğumuyum die o zmn belki aklına bişiler gelir lan yar...k sen kendin bi bok mun sanıyon

no sex no hayat
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gizli-kod
    gizli-kod's avatar
    Erkek
    hasan çelik kim ya ağzı olan konuşuyo amk git kürtler hakkında araştırma yap önce a...s

no sex no hayat
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Razorback
    Razorback's avatar
    Erkek
    babybash22 bunu yazdı:

Öncelikle herkese merhaba diyorum. Doğma büyüme İzmir'liyim. Annem babam da İzmir'li bütün sülalem de İzmir'li.

Bizde bu ülkede yaşayan diğer insanlar gibi sıradan bir Türk ailesiyiz. Otuduğumuz muhit gayet hoş eğitim seviyesi yüksek

belirli seviyede insanlar. Çok dikkat ettiğim ve çok hassas konular üzerine herkesin bu kadar düşünmeden konuşması bir

kere çok yanlış... milliyetçiliği asarım keserimliği bırakmalıyız toplum olarak birbirimizi anlamalı ve kimsenin haklarını ihlal  

etmeden yaşamalıyız. Çoğunluğunu kürtlerin oluşturduğu kötü işler tabi ki mevcuttur yasadışı işlerin çoğunluğunuda kürtler

oluşturabilir tüm pislikler kürtlerde mevcutta olabilir ama bu benı kürt düşmanı yapmaz yapamaz. çünkü benim Türk'ten

çok kürt arkadaşım vardır benım sunniden çok alevi arkadaşım vardır zaten görünen ve bilinen gerçeklerin herkes

farkındadır . Hiç kimsenin buraya yazacağı 3-5 cümle ile bu tür sorunlar çözülemeyecek daha cok kavga ortamı

hazırlayacaktır. Bu ülkeyi sevmeyen varsa Türk kürt farketmez sevebileceği o kadar çok şey var ki bunları keşfetmesi

lazım. bu yüzden herkesi sağ duyuya ve astım kestimliğe bir son vermesini diliyorum.

Kardeşim kaleden o kadar çok arkadaşım var ki o kadar temiz pırıl pırıl insanlarki benimde kürt arkadaşlarım say say bitmez.Karataş lisesinde okudum sınıfın yarısı kürttü hepimiz aynı sınıfta soluk alıp verdik kopya çektik serserilik ettik aynı kabtan yedik aynı yere sıçtık çok keyifli bi ortam vardı.Genelde kimse kaleye giremez girende çıkamaz diye bi faşist yaklaşımlar vardır bilirsin.Aslı astarı olmayan şeyler.Burda 3-5 komplodor basının takipçisi örümcek beyinli yaklaşımlar tabikide gerçeklerin üstünü örtemez.Ben o arkadaşlarımın ve eniştemin kürt kimliğine gram laf getirmiycem.Bu yazıyı yazanında gidip güneydoğuyu gezmesi gerek gerçekleri görmesi için.Bu tipler etilerden bebekten çıkmaz yürüyen merdiven güzelleri.İyi bi gazeteci ve gözlemci olmak içinde gezmenin yanında çok okumak gerekir.Ulan batıya otoyol fabrika yaparken oralara karakol yapıyosanız asimile ediyosanız kürt halkı size ne versin sizden bişey görmüyosa.Adamlara şiddetten zulümden baskıdan başka ne verdiniz.Feodalizmi bitirmek için toprak reformunu yapsayınız ya insanları tarıma üretime yönlendirseydiniz ya.Ödeneği kaynağı,nereyi parsellerim nereleri özelleştirirde nasiplenirim eşe dosta tanıdığa peşkeşlerim diye boş boş ahlak dışı şeylere harcıyosanız,insanları elektrikten sudan mahrum bırakıyosanız gıdasız bırakıyosanız köylerde hamile kadınlar yol olmadığı için ölebiliyosa herşey müstahak size.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

xz bunu yazdı:

ShockMan bunu yazdı:

rappermcs bunu yazdı:

shockman yazıyı baştyan ağağıya her kelimesini okudum gladio yu da okudum ve alttaki 13 sayfa yazı olduğunu görünce yuhhhh a..k. oldum. Sinirlenememek elde değil..

Bas bas bağırıyoruz burada kürt sen kürtsün arkadaşım ama maalesefki ne mutlu türksün olay budur! ötesi demogoji ve laf kalabalığıdır..

Demogoji yazılarda var Doğrudur, Ancak Ne Güney Doğuda Nede Pkk Davasında Olup Bitenlerden Direk Kürtler Sorumlu değildir, Ve Sorumluda Tutulamazlar, Onların Hem Pkk Taraflı Hemde Kendilerini Düşman Bellemiş Devlet Görevlileri Tarafından Sürekli Canları Yanıyor, İki Arada Bir Derede Kalan Bu Halk Gittikçe Pkk Ya Dahada Çok Güven Duymaya Başladı.

Yıllar Önceki Söylemlerimde Belirttiğim Pkk Nın Bir Kurtuluş Ordusu Olacağı Söylemim Bakınız Günümüzde Ciddi Belirtiler le Kendisini Göstermeye Başlamıştır. Oradaki Halkı Terkedilmişlik Hissinden Kurtararak Kazanmamız için Henüz Geç Değil. Bari Buradaki Aydın Türkler Olaya Ciddi Bir Bakış Açısı Yapsın, Arkadaşlar Böyle Suni Geliştirilmiş Düşmanlığı Sürdürmenin Akli Selim Bir Tarafı olamaz.

anlıyorum hoca, kendini arada kalmış hissediyor olabilirsin kafan fena halde karışık da olabilir. kürt halkı sorumlu değil diyorsun peki kim sorumlu hep aynı şeyi defalarca yazıyorsun ama kimse ikna olmuyor. Kürt olarak doğmuş olabilirsin , bu seni düşman yapmaz belki ama kürtlerin yaptıklarından "tam olarak sorumsuz da" yapmaz. Türklerin hatası mutlaka vardır, içlerinde milyonlarca ruhhastası sapık cani de vardır, biz bunları kabul ediyoruz ve temizlemeye çalışıyoruz , biz neden muasır medeniyet seviyesinde değiliz, gavur yapıyor biz yapamıyoruz diyoruz, barbarlık bize yakışmıyor diye hergün heryerde kendimize soruyoruz. Türklerin Ata dediği önder "Türkler bütün medeni milletlerin dostudur" buyurmuş ve bunu toplumumuz içine sindirdi. Peki sen neden sormuyorsun, kürtler medeni mi acaba diye ? İçimizdeki pislikleri temizlemek, hataları düzeltmek için devlet+millet elindeki kıt kaynaklarla çalışıyor bu ahval ve şerait içinde dahi muasır medeniyeti yakalamaya uğraşıyor. Toplum demokratikleşmeyi özgürleşmeyi destekliyor - gerici parti - olan akp bile demokrasi özgürlük diyor çünkü Türk toplumu gelişmeyi, kendini eleştirmeyi temelde AB ye girmek fln için değil ulusal ülkü edindiği "muasır medeniyet " seviyesine ermek için destekliyor. Yine de Türklerin bir suçu yanlışı varsa biz bunun bedeline hazırız . Tarihte atalarımızın başarısı nasıl bize toprak, şan , güç miras bıraktıysa atalarımızın geçmişimizin suçları da bize ceza ve utanç miras bırakacak, biz bunu da göğüsleyecek kadar adamız.Bu toplum halen askerinin polisinin yaptığın arkasında duracak varsa bir suçu bunun bedelini ödeyecek kadar ayakta merak etme sen. 

Halaa sorumlu değildir kürtler diyorsun peki gökten mi yağdı bunca terörist ? Amerika israil klonlayarakmı çoğalttı , içkilerine ilaç attılar da ne yaptıklarının farkın da mı değiller ??  Doğuda ki halk , ekmek yedikleri kaba tükürdü, kendileri ile ülkelerini, topraklarını paylaşan toplumu düşmandan aldığı silahla vurdu . Halaaa TC başbakanı buraya gelmesin diyorlar protesto ediyorlar ( başbakana çakayım gerçi de ) hangi tehtidle 1000lerce dükkan kepenk indirebilir, hangi kandırmaca milyon tane insanı meydanda toplayabilir ?  Ortada cinayet var yani ; diyorsunki dışlanmışlarmış onun için yapmışlarmışmış , ama bu cinayet olmadığı anlamına gelmiyor. Bende gidip ozaman birilerini öldüreyim diyeyim beni dışladılar  , benim işim yoktu , beni hiç sevmediler fln fln  - olur mu böyle şey ? ( 1 . seni niye sevsinler , Türk dediğin toplum , birbirini çok mu seviyor sanıyorsunuz , Türk Türk ün kardeşi dğeil Türk kürt kardeş olsun )  Mesela gidip aynen kürtlerin yaptığı gibi bizde , kara kaşlı kara gözlü - doğu doğumlu diye kadın çocuk demeden asalım keselim, yağmalayalım neden diye sorarlarsa da beni dışlıyorlardı derim  , birisi hesap sormaya kalkınca da malazgirtte beraber savaştıydık derim "yeterli özür" olur heralde dimi ? Kürtler önce adam olsun bir kerecik suçlarını kabul etsinler, destur desinler , pişmanız desinler, beraberliği bozmayacaz desinler -  bir kerecik olsun -  Türk milleti de birileriyle savaşmaya çok meraklı değil emin ol,  barış da olur merak etme. Tüm bu yazılanların ana fikri şu : kürtler kendilerini neden hiç suçlu görmüyor, tamam da hırsızın hiçmi suçu yok diye biten bu hikaye de , çektiğimiz acılar acaba yaşattığımız acıların ufak bir yansıması olabilir mi diye düşünmüyorlar . Diyorlarki  demoqhrasüü insaun haqlariii  - insan gibi yaşamayı öğrenmeden bunu söylemek  kabul edilebilir  ya da uygulanabilir değil. 

Xz Allah Aşkına Beni Rahat Bırak, Yahu Sana Bişey Anlatmak inan Deveye Hendek Atlatmaktan bile Daha Zordur. Dediklerimi Anlamıyorsunki, Ben Kendimi Arada Kalmış olarak Ney Hissedecem, Benim ne ilgim var Olan bitenle, Nede Etkileyebilecek Bir Gücüm. Burada Bişiler yazıyorsam, Şu Sebeptendir, "Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine... "

O Kadar Terörist Gökten İnmedi, Neo Faşistlerimizde Gökten İnmediler, İhanet edenler neyse yahu Vallahi Kusura bakmada Söz Konusu Sen Oldunmu İçimden bişey yazasım Gelmiyor. Ne Biliyim Umutsuz Bir Vakayı Çağrıştırıyor Mevcut Düşünce Vaziyetin bana. Belkide yanılıyorumdur, Tekrar Kusuruma bakma, Siyasi Fikir değilse bile Sevdiğim bir Mürit Kardeşimsin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    radiance
    radiance's avatar
    Erkek
    ReaL_KurD bunu yazdı:
    Yazının %70-80 'lik bir kısmı kale alınmaya bile değmez. Ayrıca aklı başında hiç bir Kürt, kalkıpta ben ve ya atalarım bu topraklara şu bu katkıları yaptım diye artistlik yapmaz, yapmamalıdır.
    zorunamı gidio bu sözler ? Yazının % 100 ü de gerçek yaşanan şeyler

UltimaTe
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamgibi
    adamgibi's avatar
    Erkek

radiance bunu yazdı:
    ReaL_KurD bunu yazdı:
    Yazının %70-80 'lik bir kısmı kale alınmaya bile değmez. Ayrıca aklı başında hiç bir Kürt, kalkıpta ben ve ya atalarım bu topraklara şu bu katkıları yaptım diye artistlik yapmaz, yapmamalıdır.
    zorunamı gidio bu sözler ? Yazının % 100 ü de gerçek yaşanan şeyler

zorunamı gidiyo derken hocam   .benım zoruma gidiyo ne olcak  adam orda   70 ten 80 den bahsedıyor  sen kım oluyorsunda  %100 den bahsedıyorsun 

adamgibi konuş artık zorlayacak sınırım  kalmadı  sizin gibi ınsanlar  yüzünden bu siteden olacam  olursamda  boş gitmem anladınmı arkadas 

kontra bisiklet
Toplam Hit: 21588 Toplam Mesaj: 167