folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Çok Yüksek Hızlı Tren Setlerinin İlki Seferine Başladı

Çok Yüksek Hızlı Tren Setlerinin İlki Seferine Başladı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    Janitschar bunu yazdı

teknoloji üretmeyen bir millet olduğumuzdan

hızlı trenden,anca yüksek hızlı trene geçiş yapabiliyorlar her şey yavaş yavaş...bunlar deneme tecrübe isteyen işler...

en önce sahil güvenlik teknesi,sonra korvet,sonra fırkateyn en sonunda helikopter-uçak-tank İspanyol Juan Carlos tipi havuzlu çıkarma gemisini yapacaklar...şu an korvet seviyesindeyiz :)

Çin bile şu an Uçak Motoru Üretemiyor...

biz araba motoru üretmekten bile aciziz,tabii bunun siyasi sebepleri de var...neyse boşverin kahrolsun çok yüksek hızlı tren,bizden bir bok olmaz

üretmeyen değil ürettirilmeyen diyebiliriz . ülkede arac üretiliyor motor üretmekte çok sorun değil açıkcası. Ama patentten ötürü ihlalsiz üretme kısmında amerikayi yeniden keşfetmeye benziyor süreç birde günümüz için uygun üretmek sorun.  Bırakta uçak motoru üretilmesin bir uçak kaç yılda üretiliyor .

savaş gemileri olayına gelirsek te  .Yıllardır süregelen süreçte tersanecilik çok ileri seviyeye gelmil durumda ülkede .Ben işin için girmeden bu kadar oldugunu sanmıyordum . Fakat tsk daki politikayı hiç birzaman anlayamadığım için donanmanın kullandıgı gemıler hep us navy de görev süresini tamamlayıp ülkeye hibe edilen gemiler oldu.Savaş gemisine ihtiyaç duyulmadığı için yaptırma olayına girilmedi hiç.Ülkede zaten hali hazırdaki gemilerin (gemilerin ve denizaltıların hepsi demirden yapıldıgı ıcın ve de bakımları yapılan  demir çürümediği için ) satılıp ya da hurdaya çıkartılıp yenıden yapılmasına gerek yok . Süreç içerisinde motor yenilenip baş iter kıç iter geliştirmeleri yapılıp ,  köprü donanımı , biliumum radar sinyalizasyon vs de dahil yapılarak modern hale getiriliyor.  Ekstra savaş gemisine vs gerek yok . Çünkü bu gemiler ticari faaliyette olmadıgı ıcın gıderlerı cok yuksek oluyor. mkemalın yatı vardı savonara o mesela yıllık hıc bırsey yapmasa gunumuz ya da ısletmetıldıgı donemde yıllık 1 mılyon usd / tl yada 2 ama 1 den az olmadıgına emınım masraf yapıyordu. Bu yattıgı yerde yaptıgı masraf dusun bırde savas gemılerini .Personel personel gıderlerı gıda ıkmal bla bla bla  .

Bir de günümüz dünyasında herseyı ureteceksın dıye bırsey yok  iktisad teorilerinde de var bu herkes yanı her ulke uzman oldugu alana yonlensın o alanda satıs yaparak ılerleyerek dıger urunlerını karsılasın klasık takas mantıgı gıbı. 

Tusaş mıydı tren sanayı fabrıkası vardı eskısehır ya da sakaryada mesale en azından tccd dısında sehırlerde metro ve hafıfray ıhtyacı oradan karsılanarak bu ıhtıyacat gıderilebilir. 

Hızlı tren konusunda riske gırmeye gerek hepımız hatırlıyoruz ya da yası en azından belırlı bır yasın uzerınde olanlar normal 10 sene önce  standart raylarda hızlandırlmıs trenı ve ınsanların oldugunu 40 kadar kısı olmustu o kazada sakaryada . 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Th3Ultra
    Th3Ultra's avatar
    Erkek
    ExcaliburTBT bunu yazdı

yuksek hizli tren tamamda cok yuksek hizli tren ne amk.

cok yuksek hizli daha da yuksek hizli  hadi bebegim oo yeaa.. 

zxcöçzxczxc :D 

Amacımız; zengin olmak. Zengin görünmek değil.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Yıllardır anlayamadığım şey bizde neden raylı sistemler geliştirilmedi onun yerine araç kullanımı arttırıldı. Avrupanın hemen hemen her yerinde güzel raylı sistemler var ve gayet ucuz ve nerdeyse hepsi devlet eliyle çalıştırılıyor ve para basıyorlar.. 

Mesela istanbul'a metrobüs alınacağına, o yollara raylı sistem döşense ne olabilirdi? Tamam ülkemiz çok düz değil ama yine de raylı sistemler arttırılabilirdi. Adamların 3 katlı metroları var, pragda mesela ki 10 milyonluk bir ülke ve prag ın nüfusu bir kaç milyon.. Ama aynı zamanda troleybus ve tramvay sistemleri var ve şehrin her ucuna gidebiliyorsun, aylık bilet fiyatları da gayet uygun..

Neden bizim hükümetlerimiz de toplum yararına bir şeyler yapmayı beceremiyor, nasıl bir para hırsıdır bu, kimlere ne yediriyorlar. nerde insaflı, namuslu insanlar.. 

Bazen öyle geliyor ki, bize düşman olan kin giden yunanlılar sanki bizi yönetiyor ve insanlarımızı bazen hayvan yerine koyabiliyorlar.. İnsanın bu davranışını aklım almıyor.. İşin kötüsü onların çoğu da hizmet ettiğini düşünüyor..

Ben isviçre'de her kantona giderken tren kullanıyorum ve insanların çoğu da bu şekilde. Eskiden troleybuslara eski moda diyordum ama isviçre de kullanım sebebini öğrenince hak verdim adamlara. Maksat havayı kirletmemekmiş.. Ben ise dar düşünüyordum, eskiden kullanılıyor v.s. diye ama adamlar mümkün mertebe her yere bunlardan koyuyorlar, olmayan yerlerde normal çalışıyor, ama elektrik telleri varsa ona geçiyor.. 

Biz neden bu kadar düşüncesiz davranıyoruz ki? Sanki başkasının ülkesiymiş gibi hor kullanıyoruz.. 

adamların sistemine bak

http://www.youtube.com/watch?v=aIwbrZ4knpg

bu adamlar araştırıyor buluyorlar test ediyorlar sonra uyguluyorlar.. bizim 200 e yakın üniversite var, Allah aşkına hangi biri adam gibi bir şeyler araştırıyor, geliştiriyor. Bern üniversitesi sürekli bir şeyler keşfediyor paylaşıyor yayınlıyor, görseniz çalışılan yeri sadece 3 katlı bir bina orası ama adamlar yapıyor.. Bizim 5.5 milyon üniversitelimiz var, ne yapabiliyoruz ?

O kadar çok yanlış şey var ki bu eğitim sistemi ile ilgili, yahu 200 tane üniversite ne demek, imkan yoksa birleşşsinler o zaman tasarruf olurlar, arşatırmalar yapsınlar bütçe ayırsınlar aptal saptal şeylerle uğraşacaklarına.. Hocalar bi garip, öğrenciler bi garip..

Bu trene kötü demiyorum elbette ama biz hep geriden geliyoruz.. Birileri diyecek ki çok biliyorsan sen yap.. Benim güzel bir projem vardı ama maliyet bahane edilerek kabul edilmemişti.. Bunun gibi vardır eminim bir sürü proje üreten ama kaz kafalı adamlar kabul etmiyorlar ne yapacaksın ki.. 

Beni teknoloji bakanı yapsalar bilim cenneti yaparım bu ülkeyi .. Çünkü bilimi kuvvetli olan ülkeler artık önemli, kas gücü, tarım, ağır sanayi v.s. çok işe yaramıyor.. Bir çip üretmek tonlarca tahıl üretmekten daha değerli... 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    hipokondriyak bunu yazdı
    Janitschar bunu yazdı

teknoloji üretmeyen bir millet olduğumuzdan

hızlı trenden,anca yüksek hızlı trene geçiş yapabiliyorlar her şey yavaş yavaş...bunlar deneme tecrübe isteyen işler...

en önce sahil güvenlik teknesi,sonra korvet,sonra fırkateyn en sonunda helikopter-uçak-tank İspanyol Juan Carlos tipi havuzlu çıkarma gemisini yapacaklar...şu an korvet seviyesindeyiz :)

Çin bile şu an Uçak Motoru Üretemiyor...

biz araba motoru üretmekten bile aciziz,tabii bunun siyasi sebepleri de var...neyse boşverin kahrolsun çok yüksek hızlı tren,bizden bir bok olmaz

üretmeyen değil ürettirilmeyen diyebiliriz . ülkede arac üretiliyor motor üretmekte çok sorun değil açıkcası. Ama patentten ötürü ihlalsiz üretme kısmında amerikayi yeniden keşfetmeye benziyor süreç birde günümüz için uygun üretmek sorun.  Bırakta uçak motoru üretilmesin bir uçak kaç yılda üretiliyor .

savaş gemileri olayına gelirsek te  .Yıllardır süregelen süreçte tersanecilik çok ileri seviyeye gelmil durumda ülkede .Ben işin için girmeden bu kadar oldugunu sanmıyordum . Fakat tsk daki politikayı hiç birzaman anlayamadığım için donanmanın kullandıgı gemıler hep us navy de görev süresini tamamlayıp ülkeye hibe edilen gemiler oldu.Savaş gemisine ihtiyaç duyulmadığı için yaptırma olayına girilmedi hiç.Ülkede zaten hali hazırdaki gemilerin (gemilerin ve denizaltıların hepsi demirden yapıldıgı ıcın ve de bakımları yapılan  demir çürümediği için ) satılıp ya da hurdaya çıkartılıp yenıden yapılmasına gerek yok . Süreç içerisinde motor yenilenip baş iter kıç iter geliştirmeleri yapılıp ,  köprü donanımı , biliumum radar sinyalizasyon vs de dahil yapılarak modern hale getiriliyor.  Ekstra savaş gemisine vs gerek yok . Çünkü bu gemiler ticari faaliyette olmadıgı ıcın gıderlerı cok yuksek oluyor. mkemalın yatı vardı savonara o mesela yıllık hıc bırsey yapmasa gunumuz ya da ısletmetıldıgı donemde yıllık 1 mılyon usd / tl yada 2 ama 1 den az olmadıgına emınım masraf yapıyordu. Bu yattıgı yerde yaptıgı masraf dusun bırde savas gemılerini .Personel personel gıderlerı gıda ıkmal bla bla bla  .

Bir de günümüz dünyasında herseyı ureteceksın dıye bırsey yok  iktisad teorilerinde de var bu herkes yanı her ulke uzman oldugu alana yonlensın o alanda satıs yaparak ılerleyerek dıger urunlerını karsılasın klasık takas mantıgı gıbı. 

Tusaş mıydı tren sanayı fabrıkası vardı eskısehır ya da sakaryada mesale en azından tccd dısında sehırlerde metro ve hafıfray ıhtyacı oradan karsılanarak bu ıhtıyacat gıderilebilir. 

Hızlı tren konusunda riske gırmeye gerek hepımız hatırlıyoruz ya da yası en azından belırlı bır yasın uzerınde olanlar normal 10 sene önce  standart raylarda hızlandırlmıs trenı ve ınsanların oldugunu 40 kadar kısı olmustu o kazada sakaryada . 

Evet evet modernize eder kullanıırız.

Adamlar aptal mı hocam yıllar öncesinin gemisini modernize edip kullanmıyorlar.Hoş kullanıyorlar fakat yenisini de üretiyorlar.Askeri olarak tersaneciliğimiz gelişmiş değil hocam ( veya ben bilmiyorum ki olabilir ).Yani alt tarafı en fazla TCG Heybeliada gibi gemiler yapabiliyoruz ki bu da  çok birşey değil 10 ülke arasına girmişiz orası ayrı ama çok gelişmiş olsaydı ne biliyim bi destroyer falan yapabilmeliydik veya lpd.

Lafım sana değil hocam.Nasıl 1 mantıktır ki gemiye ihtiyaç olmasın 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    ExcaliburTBT bunu yazdı

yuksek hizli tren tamamda cok yuksek hizli tren ne amk.

cok yuksek hizli daha da yuksek hizli  hadi bebegim oo yeaa.. 

En bi yüksek hızlı sa da var daha da çok yüksek hızlısı da

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Michael
    Michael's avatar
    Erkek

bunlar tren falan değil, tren dediğin sesiyle sallanmasıyla yolculukda rahatsız eder.

2014 Mayıs 5 günü Konya'dan Ankara'ya geçtim, ekranda 250 km/s yazıyor ne sallanma ne ses uçakda bile o kadar rahat değilsin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Michael bunu yazdı

bunlar tren falan değil, tren dediğin sesiyle sallanmasıyla yolculukda rahatsız eder.

2014 Mayıs 5 günü Konya'dan Ankara'ya geçtim, ekranda 250 km/s yazıyor ne sallanma ne ses uçakda bile o kadar rahat değilsin.

aman hocam dikkat et, hızlandırılmış tren vakası yaşadık yakın geçmişte, bunun adı da pek tekin gelmiyor bana.

https://www.youtube.com/watch?v=CcYV9TB0jqQ

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    Michael bunu yazdı

aman hocam dikkat et, hızlandırılmış tren vakası yaşadık yakın geçmişte, bunun adı da pek tekin gelmiyor bana.

aynısını marmaray içinde söylüyorlar. Allah milletimizi kaza beladan korusun.  İnada binen arkadaşlarım bile şuan yapana dua ederek kullanıyor :D

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    SpectatorX bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    Michael bunu yazdı

aynısını marmaray içinde söylüyorlar. Allah milletimizi kaza beladan korusun.  İnada binen arkadaşlarım bile şuan yapana dua ederek kullanıyor :D

marmaray'ın güvenlik/tanıtım videosu çok iyi olmuş hocam, onu gördünüz mü?

https://www.youtube.com/watch?v=7sWqhg7ZI9Q (ingilizcesini bulabildim, TR si de var)

bir de ek olarak, hızlandırılan tren vakasini içeren bir şarkı daha göndereyim: https://www.youtube.com/watch?v=71dgh0ArpF0 (bulutsuzluk - bıktım be)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

çok yüksek hızlı ten olması için saatte 600 km gibi bir rakama yaklaşması lazım.

320 km hız ile çok yüksek hızlı tren demek ayıp kaçar biraz.

çin bu hıza çoktan ulaştı bile. bizde ulaşalım demiyorum ama herzamanki gibi herşeyi pahallıya dışarıdan satın alıp tam bitirme aşamasında iken bir başka ülkenin yeni ürettiği araca hayran kalmayalım.

bu projeler türkiyede başlatılırken çinde mıknatıs destekli tren çoktan vardı zaten.

ünveristelerimizdeki kalitesizlik ve ünversiteyi eğlence mekanı olarak algılama mantığımız olmasaydı çoktan harikalar yaratmıştık bile.

geçen akdeniz ünversitesine gittim: çocuk başka kızı yatağa atmış diye var olan kız arkadaşı depresyona girmiş öğretmen akıl veriyor kıza :D

çocuk bilişim okuyor chrome dan kayıt yaptırmaya çalışırken java hatası aldığı halde ''hocammmm bu bilgisayar bozuk'' gibi cevap veriyor.

dedim siz ne yapıyorsunuz amk ? bu nasıl okul lan.

öğencilerin elinde araba parasına tabletler cihazlar var,ama telefon numarasını önce kağıda yazıp sonra cihaza kayıt ediyorlar.

milyon liralık jeneretör elektrik kesintisi ile mücadele ederken '' üfff bu ne ya çok ses yapıyor. canı sıkıldıkça çalışıyor'' ne işe yaradığını bilmiyorlar amk.

2 köpek sex yapmaya başladı. elinden kitabı defteri bırakan taş atmaya başladı.

niye taş atıyosunuz ? terbiyesizlere bak yaaa sokakta terbiyesizlik yapıyorlar diyenle oldu.

şok oldum amk. kendimi kampüsten dışarı zor attım.

avrpada 6 yıl yaşadım daşşağını yiyim oranın insanlarının. 

gençlerimizin hali vakti pek iyi değil :(

naalet olsun. biri şimdi konuyu editleyip nekadar cahil olduğumu söyleyecek.

bana cahil diyecek adamı skype sohbete davet ediyorum.

benden nefret eden herkes kardeşimdir. konuşarak insanlaşalım. tartışıp bozuşmayalım.

Toplam Hit: 11296 Toplam Mesaj: 92