folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

ben soruya cevap olarak tahminimi yazmak istemiyorum simdiden. cunku konuyu acan olarak bir etkim olmasini istemiyorum. sadece konuyu biraz daha aciklamam gerektigine inananiyorum soyle ki;

Bu soruda bahsedilen guncel Turkluk ve Kibrislilik tamamen ici bosaltilmis kelimelerdir, gercek anlamlarindan cok uzakta kullanilmaktadirlar. Medya araci olarak nitelendirilebilirler ve kitleleri yonlendirme amacli gelistirilmis terimlerdir...

Yillarca, Kibrisli Turkler devlet dailerlerinde garanti is ve garanti maaslar ugruna kendilerini "Kibrisli degilim Turkum" olarak tanimlamak zorunda birakilmislardir.

Buradaki Turk tanimi en yalin ve kisa haliyle;

- Guvenlik Kuvvetleri Komutanligindan ve Turkiye Elciliginden onay almadan hic bir sey yapmamayi bastan kabul etmek.

olarak aciklanabilir...

Kibrislilik tanimi ise;

- Guvenlik Kuvvetlerinin adadan cekilmesini hardcore sekilde desteklemek, Turkiyeyi adada isgalci olarak tanimlamak

- Turkiyelileri sevmemek, tumunu bir alt seviye insan olarak tanimlamak ve arkalarindan, "gaco", "fellah", "garasakal" gidi isimler kullanarak genellemek.

olarak aciklanabilir...

simdi;

Yillarca para ve garantiye alinmis bir gelecek ugruna, tum benligini "satmaya" alisitirilmis "Turk" Kibrisli Turkler icin sizce Turkluk yerine "Kibrislilik"i koyup yine ayni seyi yapmak ne kadar zor olabilir?

<!-- /* sisteme degil, sistemi kurana isyanimiz, sistemin islemesini saglayanlar hep Turkiye gudumlu olmustur bu gune kadar, bizi artik anlayin */ -->

anca gidersin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

burasi benim olsun.

Update1:

yorum yapmak isteyen herkes ilk önce şunları tanımlasın.

1-Turk olmak, 2-Kıbrıslı olmak, 3-Kıbrıslı Türk olmak...

güncel tanım ve olması gereken tanım olarak her 3 üne 2sertane tanım yazalım birlikte...

LordVader nin tanimlari (olmasi gereken tanim)

-----------------------------

1-Turk olmak Ne mutlu Turkum diyene diyebilmektir.

2-Kıbrıslı olmak Kibrista dogmaktir.

3-Kıbrıslı Türk olmak Kibrista dogup Ne mutlu Turkum diyene diyebilmektir.

ilk once, ben 1,2 ve 3 ayni anda yapabiliyorum onu soyliyim.

onun disinda kendi yorumlarima gelirsek;

1 - Turk olmak ne demek o konuya yazacaklarimi sonraya sakliyorum. soz hakkimi koruyorum burda.

2 - Kuzey Kibrista dogdum, buyudum, universiteye gittim, ve gittim...

3 - Turk olmadigimin soylenmesinden kesinlikle hoslanmam, Rumlari sirf insan olduklari icin severim Yaradandan oturu oda varsa, ama sirf Rum olduklari icin sevmem, bizi nasil kesmek istediklerini zamaninda asla unutmam, Annan Planindaki hayiri asla unutmam, Kilise ne demektir bilirim(!), "biz" e gore din, kultur ahlak nedir bilirim, uygulamada pek iyi olmaya bilirim, ama bilirim, neyi nasil uyguladigim kimseyide alakadar etmez... Ama Ne mutlu Turkum diyene hemen guvenmem. Bende oyle heryerde demem. Bana ilk etapda dunya uzerinde elde ettigi kimliklerini gosteren,TC kimligi, KKTC Kimligi, Cyprus Kimligi farketmez, bunun gibi biseyden ilk tavrini belli etmeye calisan kimseye guvenmem, ama aslinda herkese guvenebilirim...

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

sabahtan beri yoldayım şimdi eve girebildim, onun etkisinden midir anlamadım ama hiç bişi anlamadım hacı :|

daha yalın bi şekilde yazabilirmisin :|

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tantum
    tantum's avatar
    Erkek

bunu anlıyo olsam tbt de harcanmazdım be kardeşim

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Bunu soyle aciklayabilirim en yalin haliyle.

En Guncel Haliyle: Tek Cumle Olarak; Kibris Sorunu (What is Cyprus Problem?)

Ingilizce ceviri icin yardim bekliyorum :)

anca gidersin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tantum
    tantum's avatar
    Erkek

sabahtan beri yorumlara bakmak için giriyorum mevzu ne diye galiba anlamayan tek kişi ben değilim :D

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

tantum bunu yazdı:

sabahtan beri yorumlara bakmak için giriyorum mevzu ne diye galiba anlamayan tek kişi ben değilim :D

aynen.

bu kadar zor mu ya? derin konular dedik çok mu derin oldu anlamadım...

anca gidersin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    murathan
    murathan's avatar
    Erkek

dakkada satar hem de hiç ardına bakmaz minaki :|

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

hay Türkiye kadar başınıza Taş düşsün...

İşinize geldimi Türküz yavru vatanız işinize gelmedimi kıbrıslıyız verselerde kurtulsak artık...

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sky
    Sky's avatar
    Erkek

5 yıl kıbrısta yasamis birisi olarak soyliyeyim. Kıbrıslı halkın adayı sevdigi dusunmuyorum zaten cogununda bi bagliligi soz konusu iş okul vs gibi nedenlerde genelde her aileden bi kac kisi yurtdısına gitmistir. Ekonomik ozgurlugune ulastiklarindan dolayi üretime ihtiyac duyulmamistir hic bi zaman rumlarla birlesip muasır medeniyetler seviyesine ulasacaklarını sanmıslardır fakat rum kesiminden red oyu almislardir. Adada yapılacak hic bi is yok denir ama kıbrıs tam anlamaliyla tezatlıklar adasıdır magosa denize kıyısı olan bi sehir denize sırtını donmus duruyo, ogrenci - heryerli halk, rum- kıbrıs türkü, okul- üretim gelisim hepsi birbirine sırtını donmus durumda yapılacak cok sey var ama güzel ülkenin insanlarinin  av, sex, yatmak tan biraz baslarini kaldirsalar..

Ona aşık olmak, cehennemde çakmaklara gaz doldurmak gibi bir şeydi...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

olm bi ara ne kadar hanzo okuz filan varsa burdan kıbrısa gitti. gariban kıbrıslılarda bu hanzolardan ayrı tutulmak için kıbrıslı diye bi olay uydurdular ki bence makul.

ftw
Toplam Hit: 10990 Toplam Mesaj: 69