folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

Eğer ki Kıbrıs'a bir ilhak söz konusu olursa, eğer ki Kıbrıs'ın Türkiye ya da başka bir devlet tarafından resmi olarak işgali, ilhakı söz konusu olursa elime silah almaktan çeknimem evet. TMT denen olay neydi ? Şimdinin şak şak şak kahramanı olan TMT ciler -ki kuruluşlarından bugüne gerek ideolojik gerek teorik-pratik olarak 180 dereceye yakın dönmşlerdir- Enosis'e karşı savaşmak için ellerine silah almadı mı? Trkiye'nin adanın kuzeyini 82. vilayet yapması sizce de Enosis ile benzerlik taşımıyor mu? Adanın tümünü değil de yarısını alıyor sadece. Hani siz bir karış toprak vermeyiz diye bağırıyorsunuz ya. Biz de vermeyiz. Hadi o kadar kestirip atmayalım bir karış toprak falan ama emin olun ki hiçbir Kıbrıslı yurdunun yarısını seve seve vermez. Bu noktada gerek silahlı mücadele gerek sendikal-siyasal-politik mücadele olur. Sonuçta bir mücadele olur. O yüzden elimize silah alırız söylemim çok marjinal gelmesin size. Geçmişte TMT olarak bkz. verebilirim. Tehdit bu sefer Türkiye olur sadece.

garga'nın söylediklerine de katılıyorum. Tanışmıyoruz kendisiyle =). Nickten nereli olduğunu hafiften tahmin edebiliyoruz sadece onun haricinde bilr bilgim yok. neyse. Anti-Türkiyeci de değilim açıkcası. Türkiye durduğu yerde durursa, bizim iç işlerimize karışmazsa, ordusunu geri çekerse benim için sorun yok. Türkiyelilere karşı da özel bir kinim nefretim yok. Türkiye Türkü arkadaşım da var Tükiye Kürdü arkadaşım da var. Sadece konudan haberdar değilse, bilgisi yoksa gelip düzgün düzgün sorsun, öğrensin (bkz: adanalı01), eğer yoksa da sussun ve b.k atmasın.

adanalı01 korkma korkma. Yazdığın mesajda bu başlıktaki mesajların genelinde görlen bir şiddet vardı "gtünüzü biz kurtardık, hala biz koruyoruz, kalıyoruz" falan gibisinden. Ordan belki de cümle içinde duygularına da yer vererek bir dışavuruma gitmiş olabileceğini düşünüp cevap içinde o soruya yer vererek ancak dikkatimi çektiğini belirterek üstü kapalı bir cevap vermiş gibi oldum galiba. Sabahın 4 ünde kurulmuş cümledir af buyurun. Tartışmanın yatıştığını görmek güzel ayrıca.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Peki kim kimi satin aliyor? (Iste bomba!)

Kibrisli Turkler su anda goctedir... Su andaki wikiye gore Kibrisli Turklerin ulke ulke nufus sayilari;

Kuzey%20Kıbrıs%20Türk%20Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs  :  179.000 [1][2][3][4]
    Birleşik%20Krallık Birleşik Krallık  :  150.000 [5][6]
    Türkiye%20Cumhuriyeti Türkiye  :  13.844 [7]
    Avustralya Avustralya  :  25.000 [8][9]
    Amerika%20Birleşik%20Devletleri ABD  :  5000 [10]
    Kıbrıs%20Cumhuriyeti Kıbrıs Cum.  :  ~ 1000 [11][12]

Goruldugu gibi kibrista oldugu kadar bir okadarda Ingilterede vardir.

Ama aldanmayin, su andaki Kibris Turkunun genc nufusu ise mecburi gocebedir,

turkiyede kibrisli ogrenci sayisi hicte az degildir, belkide daha fazlasi ingilterede, avrupada, amerikada cil yavrusu gibi dagilmistir.

bu sebeplerle aslinda adada ne kadar kibrisli turk yasadigi tamda kesin deildir, 179a cok inanmayin...

Evet bunun karsiligi ve bir diyeti var;

Yurtdisina giden her genc erkekten kktcye donmesi kosulunda, bedelli askerlik parasi olarak alinan parayi acikliyorum

4 Bin Sterlin...

universite egitiminden sonra 4 sene yurt disinda kalirsaniz. yani kibrista dogup buyuyeceksiniz, sonra adada kalmayip yurtdisina gideceksiniz, mastere gideceksiniz yada 4 sene calisacaksiniz, neden calisacaksiniz peki? bosta gezme yasak! yoksa bedelli(!) hakkiniz yanar!, sonra adaya donmeniz icin haracinizi oduyorsunuz 4 bin sterlin ve ozgursunuz... ozgurmusunuz peki? 1 ay askerliginiz yinede var o ayri.

ha eger 7 sene kalirsaniz, 2 bin sterlin saniyorum.

taksit imkanlari var, 2 taksite bole biliyorsunuz?

nasil mi?

15 gun askerlik yapiyorsunuz 2 bin sterlin karsiliginda,

sonra 1 sene yine yurt disina gitmek zorundasiniz, calismak veya okumak icin.

gelip 2bin sterlin daha oduyorsunuz 15 gun daha askerlik ve bitti...

simdi soruyorum, kim kimden neyin pararisini aliyor, kim kime ne satiyor ?

askerlik mi satin aliyoruz ? bana devlet dairesine girmem icin "senden" olma mecburiyeti birakip onun disinda is hayatini adada sifirliyorsun,

ben uretken olmak icin yurtdisina aciliyorum, calisip parami kazaniyorum,

sonra adaya gelip o parayi sana veriyorum,

askerlik satin aliyorum,

o senelerde kazandigim parayi sana odeyip kendi ulkeme girebiliyorum...

"ozgur"ce!?

edit:

belirtmeyi unutmusum, yurtdisinda gecirdiginiz 4 sene icerisinde senede 90 gun (yani 3 ay) dan fazla adada kalamazsiniz, neden mi? cunku bedelli hakki(!)niz yanar.

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KingOfTheAngel
    KingOfTheAngel's avatar
    Erkek

garga bunu yazdı:
    -----------------------------

KingOfTheAngel bunu yazdı:

hocam birkere başlığın yanlış kıbrıslı türklüğü diye bi muhabbet yok satmak tabiri çok saçma ve yersiz bi tabir türk türktür türk benliğini hangi türk benliğine satıyosun

sana gore kibrisli turk yok mu? yani kibrisli turkluk diye bisey yok mu ? bunumu demek istiyorsun...

sordugun sorulari baslikla beraber ilk mesajida okursan anlarsin neden oyle bir baslik oldugunu.

hocam  kıbrıslı türklük diye bişey yoktur

BENDEN NE KÖY OLUR NE KASABA BENDEN OLSA OLSA MEMLEKET OLUR MEMLEKET...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

iyi abim tamam, sana tavsiyem kıbrıs konusunda yorum yapmayı hatta çözüm üretmeyi hayatın boyunca aklından bile geçirme bi dahada bu konuya mesaj falan yazma, sana oku öyle yaz diyorum sen gelip gelip 2 kelime aaa acaba buna ne diyecekler, dur şu lafıda sokayım haha!! mantığıyla cevap yazıyorsun... görmezden geliyorum.

sadece şunları bilmen gerek.

1. KKTC yi ben kurmadım lan mal, KKTC Kıbırslı Türkün var olduğunu dünyaya bağırmaktır

2. Sana göre kürt de yoktur, azeri türküde yoktur, kırgız türküde.

3. yürü git ya.

senin 74de adaya girenlerle bi alakan yok, sonradan çıkmayanlarla ise tam aynı kafadasın, yani bu sorun zaten senin gibilerden kaynaklanıyor bunuda bil.

not: adam gibi mesaj yaz, sebeblerini açıkla ne düşündüğünü açıkla bende adam gibi cevap vereyim, yoksa bi daha böyle 3 kelime ile sığ bir cevap yazarsan ilk önce aşırı seviyesi düşük 1 cevap alırsın sonrada bi daha sallamam yazdığın hiçbişeyi...

adam gibi cevap yazmayı bilmiyosan al sana abinden örnek;

Peki kıbrısta yaşayan türkler diyelim, onlar ne peki Türk mü ? peki Türk ne demek ? sen mi türksün ? sen türksen kusura bakma benden siksen senin gibi türk olmaz, ben kıbrıslı türküm kusura bakma. Benim kıbrıslı türklük dediğimi sen türklük olarak kabul ediyorsanda o zaman abicim benim değil sizin uygulamanızda sorun var, türklük böyle olmaz...

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek

garga mısın nesin asıl sen saçmalama dediğim gayet mantıklı yaklaşık 4 sene orda yaşadım biliyorum az çok.Ben senin konuna değil dejnclea nın saçmalıklarına karşılık yazdım onları.

garga bunu yazdı:

kalrap bunu yazdı:

Yani arkadaşım böyle diyosun da biz adadan tamamen çekilsek kala kala 100 bin 150 bin nüfuslu bi ülke olursunuz. Çekildik diyelim siz çocuk yapmıyorsunuz ki hepinizde 3 er 5 er tane köpek gezdiriyosunuz. Bundan bi 50 100 yıl sonrada olan nüfusunuz da yok olur kısaca yok olup gidersiniz.Bizim adada olmamız menfaatinize. Aç mısınız açıkta mısınız.Türkiyenin ufak bi ilçesi kadar nüfusunuz var sanki 80 milyon nüfuslu bir ülkeymişsniz gibi konuşuyosunuz.Çalışma diye bişey yok sizde en ufak bişeyde grev yapıyosunuz alışmışssınız rahata.Bence birazda sorunun çözümünü kendinizde arayın mantığınızda arayın biraz çalışkan olun üretken olun.Bu işler öyle köpek beslemekle yan gelip yatmayla olmuyor.

yani bu soylediklerinin tumu o kadar sacmaki... puff.................................

cevap olsun diye yazacaksaniz yazmayin, laf olsun torba dolsun diye acmadim ben bu konuyu. yok cocuk yapmiyorlar, kopek besliyorlar, ava gidiyorlarmis...

cekilseymis 100 bin kisi kalip tukenecekmisiz, 80 milyon nufuslu olunca ne oluyor ki???? oyle bir konusmussunki turkiyeden adam gelip yerlesince sanki kibrisli turkun nufusu artiyo gibi bir mantik cikmis ortaya ki bunada heralde anca gulunur......

bu konuda tarafsiz yorumlar yaziyorum ama kusura bakma, sacmalayipda konumu mahvetmeyin.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yalnizturk
    yalnizturk's avatar
    Erkek

konuyu bi türlü anlayamadım hatta anketi bile yapılabilir bu konunun konuyu anladınızmı anlamadınızmı ...

Ey Türk, Titre ve Kendine Dön! Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe, Kim bozabilir senin ilini ve töreni!.. Bilge Kağan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek

neyin ithalatı ihracatı görende harıl harıl bişeyler üretiyolarda engel olunuyo sanacak.Alayınızın altında son model mercedesler porshlar gezin tozun üretimden falan bahsedin geçecen hacım bunları masal okuma. Siz ancak yan gelip yatmayı bilirsiniz.Bide böyle boş konuşmayı.Nankörlüğü bırakın o beğenmediğiniz Türkiye olmasaydı ananız belli olurdu ama babanızı bilmezdiniz.Rumların size yaptıkları ortada git Kıbrıs tarhini bi güzelce öğren ondan sonra burda konuş.

dejnclea bunu yazdı:

Yani arkadaşım böyle diyosun da biz adadan tamamen çekilsek kala kala 100 bin 150 bin nüfuslu bi ülke olursunuz. Çekildik diyelim siz çocuk yapmıyorsunuz ki hepinizde 3 er 5 er tane köpek gezdiriyosunuz. Bundan bi 50 100 yıl sonrada olan nüfusunuz da yok olur kısaca yok olup gidersiniz.Bizim adada olmamız menfaatinize. Aç mısınız açıkta mısınız.Türkiyenin ufak bi ilçesi kadar nüfusunuz var sanki 80 milyon nüfuslu bir ülkeymişsniz gibi konuşuyosunuz.Çalışma diye bişey yok sizde en ufak bişeyde grev yapıyosunuz alışmışssınız rahata.Bence birazda sorunun çözümünü kendinizde arayın mantığınızda arayın biraz çalışkan olun üretken olun.Bu işler öyle köpek beslemekle yan gelip yatmayla olmuyor.

kalrap bunu yazdı:

----------------------------

Yavrucuğum sizin adaya insan getirmeniz demek adadaki Kıbrıslı popülasyonunu seyreltmeniz gerek. Daha önce 100 kişiden 90'ı Kıbrıslıyken artık 100 kişiden 20-30'u Kıbrıslı. Menfaatimize olan bu mu ? İşgale de dokunmamışsın zaten. Demek ki ona söyleycek lafın yok, kabul ediyorsun. Ayrıca köpek besliyormuşuz. Evet besliyoruz. Ne var bunda ? Çocuk yapmıyormuşuz. Sana mı kaldı Kıbrıslıların Tayyipliğini yapmak ? Sen en az 3 çocuk yapıp kurtarırsın ülkeni, benim uzvumun, eşimin uzvunun derdi seni germesin.

100 - 150 bin Kıbrıslı vardır belki. Göç edenler gelirse ulaşabiliriz o sayıya da adada kalanlarla o kadar eder miyiz bilemem neyse. Evet küçük bir ülke oluruz. Burda sorun ne ? Kaynaklar hepimize yeter, refah seviyemiz daha yüksek olur vs.. kötü mü bunlar ?

Sendikal hareketlilik ve grev olayları sendikaların devlet tarafından tokatlanmamış, yerle bir edilmemiş olmasından ve yükselen sol değerlerden dolayıdır. Ki en ufak bişeyde grev yapıyorsunuz dedin. Sorsam neymi o en ufak şeyler diye susup kalırsın bilmezsin. KTHY'nin özele peşkeş çekilmesi mi en ufak bir şey? yoksa Göç Yasası mı? Yoksa "Sosyal Güvenlik" yasası mı? Yoksa "Ekonomik tedbir" yasası mı? AÖA eylemleri mi? Hangisi "en ufak bişey" ? Ya da şöyle sorayım. Hangisi TC'nin dayatması değil? Bu saydıklarımın neler oldukları hakkında fikir sahibi bile değilsin muhtemelen. Bu isimler muhtemelen sana son derece yabancıdır. Sadece orda durup ağzım laf yapsın, cevap görünsün derdindesin. Çalışın, üretin demişsin. Çalışıp üretiyoruz zaten. Ne bekliyorsun? Ne üretelim yani ? Ürettiklerimiz dış pazarda alıcı bulabiliyor mu sanıyorsun? "Mersin 10 Turkey" damgası vurulmadan dışarıya çıkabiliyor mu sanıyorsun? Ya da üretilen mallar TC'den gelen ithalat bombardımanından sonra ne kadar ayakta kalabiliyor sanıyorsun ? Bahçelerde çıkan, yolup yolup attığımız, kurusun diye belki de ilaç kullandığımız ısırgan bile Türkiye'den cicili pakette geliyor buraya. En az 5-6 yerli su üreticimiz olduğu halde Pınar su, Hamidiye su, Erikli su, Hayat su v.b. meşgul ediyor market raflarını. İthalat ne boyutta sen tahmin et. Kısacası burada üretim yapılıyor. Sen bilmeden konuşarak üretim yapılmıyor diyorsun tabi. Yapılan üretim, yapılan ithalatın gölgesinde kalıyor. Bu da paranın Türkiye'ye dönmesi demek aynı zamanda.

Bir cevap girişimi daha savuşturularak tarihin derinliklerine gönderildi. Başka cevabı olan kaldı mı? Bilmiyorsanız sadece susun, boşu boşuna ne siz yorulun ne de bizi yorun.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

yalnizturk bunu yazdı:

konuyu bi türlü anlayamadım hatta anketi bile yapılabilir bu konunun konuyu anladınızmı anlamadınızmı ...

hahahah aynen bende anca çaktım davinci şifresi mübarek :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

En basiti Türkiye girdiği kıbrıs topraklarından 1 senede tamemen çekilebilir , gerektiğinde de 1 günde tekrar girebilir (savaş , müdehale)

avrupanın en güçlü ordularından birine sahibiz..

ancak , kıbrısın stratejik önemi , birleşik bir kıbrısın = daha büyük bir rum ülkesi olması 

rum egemenliğindeki yeni kıbrısın tüm akdenizden bok gibi petrol çıkaracağı , parayı basan AB ve İsrail ile her türlü ortaklığı yapacağı kesindir.

Hiçbiri de ne türkiye nin nede türkiye de yaşayan hiç bir türk ün işine gelmez buyüzden kolay kolay çözülmez kıbrıs sorunu,

sizin için ambargo bizim için ab dayatması 

birleşirseniz sizin için iyi olacak ama Türkiye nin zararı çok büyük olacaktır , şuan  Adana, Hayat ,Mersin ile KKTC arası olan deniz 

büyük  stratejik öneme sahip , Petrol ve Askeri olarak.

bazen diyorum ki salla gitsin bırak kıbrısı ve doğuyu kursunlar kürdistanı ben batı da kafam rahat yaşayayım 

ama bazen de diyorum zaten zamanında elimizde ne varsa aldılar şimdi elimizi de istiyorlar ... vere vere bişi kalmıcak

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KingOfTheAngel
    KingOfTheAngel's avatar
    Erkek

garga bunu yazdı:

iyi abim tamam, sana tavsiyem kıbrıs konusunda yorum yapmayı hatta çözüm üretmeyi hayatın boyunca aklından bile geçirme bi dahada bu konuya mesaj falan yazma, sana oku öyle yaz diyorum sen gelip gelip 2 kelime aaa acaba buna ne diyecekler, dur şu lafıda sokayım haha!! mantığıyla cevap yazıyorsun... görmezden geliyorum.

sadece şunları bilmen gerek.

1. KKTC yi ben kurmadım lan mal, KKTC Kıbırslı Türkün var olduğunu dünyaya bağırmaktır

2. Sana göre kürt de yoktur, azeri türküde yoktur, kırgız türküde.

3. yürü git ya.

senin 74de adaya girenlerle bi alakan yok, sonradan çıkmayanlarla ise tam aynı kafadasın, yani bu sorun zaten senin gibilerden kaynaklanıyor bunuda bil.

not: adam gibi mesaj yaz, sebeblerini açıkla ne düşündüğünü açıkla bende adam gibi cevap vereyim, yoksa bi daha böyle 3 kelime ile sığ bir cevap yazarsan ilk önce aşırı seviyesi düşük 1 cevap alırsın sonrada bi daha sallamam yazdığın hiçbişeyi...

adam gibi cevap yazmayı bilmiyosan al sana abinden örnek;

Peki kıbrısta yaşayan türkler diyelim, onlar ne peki Türk mü ? peki Türk ne demek ? sen mi türksün ? sen türksen kusura bakma benden siksen senin gibi türk olmaz, ben kıbrıslı türküm kusura bakma. Benim kıbrıslı türklük dediğimi sen türklük olarak kabul ediyorsanda o zaman abicim benim değil sizin uygulamanızda sorun var, türklük böyle olmaz...

sen önce bi türklüğün gereğini kavrarsan eğer kıbrıslı türklüğü türklüğe satmak diye bi tabir kullanmazsın  sana bunu açıklardım senin gibi sayfalarca tartışmayada girer gayet makul şekilde açıklardım ama sen yine kendi bildiğini okuyucağın için uzun bişekilde anlatmadım o yüzden seviyeni düşürme edebinle konuş türklüğü bilen adam kendini ayrıştırmaz

BENDEN NE KÖY OLUR NE KASABA BENDEN OLSA OLSA MEMLEKET OLUR MEMLEKET...
Toplam Hit: 11059 Toplam Mesaj: 69