folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

@garga

hocam söylediklerinde çok haklısın ama sokakta olanlar (hırsızlık vsvsvs)olanlar KKTC ye has değil ki

bak Mersine uygunsuz herşey dışardan gelen insanlardan kaynaklanıyor keza adana antalya benim başlıca ,y, bildiğim iller ve bunun gibi bir çok il sayabilirim.

KKTC ciddi manadaki tek göçü Türkiye den alıyor.Yani ortada 2 yakın kültürde insan grubu var daha fazla değil.

Almanyaya giden türkler içinde aynı şeyler söylenmiş.

Türkiyeye iltica eden Bulgaristan Göçmeni türkler içinde aynı şeyleri duydum.

Türkiyenin dogu illerinden Batıdaki illere göc eden insanlar içinde duydum.

kısacası kıbrısta olanlar özgün değildir.çok benzeri yaşanmış ve hala yaşanmakta olan bi olay belki şekilleri biraz farklı ama dünyanın bir çok yerinde var.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

evet dostum,

ben zaten yasananlar dogru, o suclu, bu suclu ya da o hakli bu haksiz demiyorum,

Turkiye girmis ciksaymis da demiyorum, cikilmadi su anda bir hata oldugu anlasildi ya da oyle gorunuyor diyorum...

adadaki durumu anlatiyorum, gunluk yasantiyi anlatiyorum.

cunku kimse kimseyi anlamiyor, neden ? cunku dinlemiyor...

kendine gore herkes o kadar hakliki ilk once ben anlatayim sen beni dinle durumu var ama kimse kendi anlattiklari bittikden sonra karsi tarafi dinleme hakki tanimiyor, zaten 2 taraf anlatsada milyon saat siz bize biz size bitmez bu muhabbet...

ben sirf fikir alisverisi olsun bizlerde fikirler ogrenelim diye yaziyorum.

sunu merak ediyorum, bu mersindede, istanbuldada, ayni diyorusunuz, ama burasi kktc dediler bize iste, turkiyeyede baglamadilar ki, baglayamadilar mi desek?

Yani oraya kktcyi kurup fiilen Turkiyeye baglar hale getirmek, su anda avrupa birliginin oraya kibris deyip fiilen kendine baglar hale getirmesinden ne kadar farkli allah askina? ayni bokun soyu deilmi? niye sinirleniyorsunuz mesela? ABnin yaptigi yanlissa o zaman biz bunu 30 sene once zaten yapmisiz. diyetinide zaten Turkiye degil gelecekteki Kibris Turk halki yada Birlesik Kibris odeyecektir, benim dusuncem bu.

Garantorluk anlasmalarina gore kibrisa giren turkiye, sistemi kurup geri cekilecegini taahut ediyor o garanti anlasmasinda, ama cekilmemistir, simdi karsisindakiler, AB,ABD,Ingiltere,Rus,Yunan,Kibrisli Rum, bunu kullanarak  1-0 galip baslamaktadir bence.

ve o 1 golun sembolik gostergeside tabikide KKTC veya Kibris topraklarinda TCye ait ordu askerlerinin bulunmasidir, bence TC ordusu cekilirse kibris turk var olmaktan cikar, kibrislilar kendilerini kaybeder ve yok olur mantigindan hemen vazgecilmelidir ve akillica davranip Annan Planindan sonra 1-1 yaptigimiz skoru, supriz asker cekilmelerle hemen 2-1 yapmamiz gerekiyor.

Ne kadar savasirsaniz savasin, toprak parcalari kendi kaderlerini eninde sonunda bulmaya mahkumdur, Kibris adasi binlerce yil uzerinden gecmeyen kalmayan, her gelenin sonsuza kadar el koymak istedigi, ama kisa zaman sonra burayi s.ksen sadece bana birakmazlar deyip paylastigi bir ada. eninde sonunda ne tamamen turk ne kibrisli ne rum ne ingiliz ne amerikan olacak ama bunlarin hepsinin anlasmak zorunda kaldigi tek yer olmak zorunda, bu anlasmada ruslar israil herkes lafini soyluyor ve turkiye hemen pozisyonunu guclendirmelidir...

anca gidersin...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

74 den bu yana çok yanlışlar yapılmış Türkiye tarafından.  bölgeyle ilgilenenlerin (türkiyedeki) işinin ehli olmaması.

Kuzey Kıbrıstaki muhattablarının çogunlugunun dalkavuk olması.

Ama olaya sadece Kıbrıs Türk halkının baktığı yerden sadece Kıbrıs Türk halkı bakar.Türkiye Cumhuriyetin elbet bölgeyle ilgili bi devlet politikası vardır.Her ne kadar başarısızca uygulansada.belki sembolik belki ego tatmini ama çok toprak kaybettikten sonra kıbrısa çıkmak ve sonra geri çekilmek pek işine gelmezdi.gelmedide.

belki hayal benimki ama KKTC nin nihayeti Hatay gibi olacak derim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

Türkiye AB ye giremiyor, Kıbrıs sorunu var falan filan. AB zaten yokolmaya mahkum bir kuruluş, Türkiye AB ye girip ne yapacak ? Kıbrıs daha cici.

Bana cevaben yazılacak mesajlarda Türkiye'nin neden Kıbrıs'ta işgalci olmadığını açıklanmasını istiyorum. Aksi takdirde yapılan vasıfsız çırpınışları, g.t kurtarma politikasını kaale alıp, cevap yazanı adam yerine koyup cevap vermeyeceğim. Madem bu kadar bilgi sahibisiniz genel durum hakkında, madem bu kadar kendinize güveniyorsunuz biriniz de çıkıp "Türkiye işgalci değildir çünkü...." desin. Bunu yaparken de adanın kuzeyine yığılan nüfusu ve askeri adına "işgal" demeden açıklasın. Ya da Kıbrıs'ın kuzeyindeki Türkiye işgalini kabul edip benden, bizden özür dilesin. Cevap veremeyip sessiz kalan herkesi özür dilemiş sayacağım açıkca söylemenize gerek yok utanıyorsanız, çekiniyorsanız, özür dileyerek erkekliğe b.k sürmek(!) istemiyorsanız.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aluine
    aluine's avatar
    Erkek

dejnclea bunu yazdı:
    -----------------------------

Türkiye AB ye giremiyor, Kıbrıs sorunu var falan filan. AB zaten yokolmaya mahkum bir kuruluş, Türkiye AB ye girip ne yapacak ? Kıbrıs daha cici.

Bana cevaben yazılacak mesajlarda Türkiye'nin neden Kıbrıs'ta işgalci olmadığını açıklanmasını istiyorum. Aksi takdirde yapılan vasıfsız çırpınışları, g.t kurtarma politikasını kaale alıp, cevap yazanı adam yerine koyup cevap vermeyeceğim. Madem bu kadar bilgi sahibisiniz genel durum hakkında, madem bu kadar kendinize güveniyorsunuz biriniz de çıkıp "Türkiye işgalci değildir çünkü...." desin. Bunu yaparken de adanın kuzeyine yığılan nüfusu ve askeri adına "işgal" demeden açıklasın. Ya da Kıbrıs'ın kuzeyindeki Türkiye işgalini kabul edip benden, bizden özür dilesin. Cevap veremeyip sessiz kalan herkesi özür dilemiş sayacağım açıkca söylemenize gerek yok utanıyorsanız, çekiniyorsanız, özür dileyerek erkekliğe b.k sürmek(!) istemiyorsanız.

Paranız burdan gittiği için işgalci değildir yavrucum. Siz orda hangi parayla buranın standartlarının kat kat üstünde yaşıyorsunuz? Bi düşün bakalım, devletten maaş almayan adam neden nadir bulunuyor orda?

Türk askerine işgalci demek saçma sapan bir harekettir. Evet girilmiştir çıkılmamıştır. Neden çıkılmadığını bilmiyorum. Büyük ihtimal askeri konumdan dolayı. Doğrudur yanlıştır bilemeyeceğim. Ama bugün Türkiye askeriyle birlikte gönderdiği parayı da çekse, aç kalır kıbrıs. Üretim yok ki orda. Üniversitelerle turizm var bi tek.

Kıbrısın bugün bu hale gelmesinin sebebi de gençlerin eğitimini sağlayamayan idarecilerdir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

rstr617 bunu yazdı:

dejnclea bunu yazdı:

Paranız burdan gittiği için işgalci değildir yavrucum. Siz orda hangi parayla buranın standartlarının kat kat üstünde yaşıyorsunuz? Bi düşün bakalım, devletten maaş almayan adam neden nadir bulunuyor orda?

Türk askerine işgalci demek saçma sapan bir harekettir. Evet girilmiştir çıkılmamıştır. Neden çıkılmadığını bilmiyorum. Büyük ihtimal askeri konumdan dolayı. Doğrudur yanlıştır bilemeyeceğim. Ama bugün Türkiye askeriyle birlikte gönderdiği parayı da çekse, aç kalır kıbrıs. Üretim yok ki orda. Üniversitelerle turizm var bi tek.

Kıbrısın bugün bu hale gelmesinin sebebi de gençlerin eğitimini sağlayamayan idarecilerdir.

Türkiye'den gelen para kredi olarak geliyor yavrucuğum. Dooooooooooood yanlış cevap yani anlayacağın. Ayrıca öyle olmasa bile adanın kuzeyi şu an TC işgali altında olduğundan ambargolarla karşı karşıya. Ürettiklerini pazarlayamıyor, dışarıda tanınmıyor falan ayrıca Türkiye'den gelen para tekrar türkyie'ye dönüyor çünkü ithalatımızın %90'ı Türkiye'den, Türkiye'den olmayanlar da Türkiye üzerinden geliyor yani ithalatımızda Türkyie parmağı var bizim ithal ettiklerimiz yoluyla o para tekrar Türkiye'ye gidiyor. Ayrıca Güneyde çalışan Kıbrıslıların aldıkları paralar da Türkiye'ye gidiyor, yine aynı şekilde daha önce de söylediğim gibi Türkiye'den gelen işçiler iş alanlarını sömürdüğü, patronlar tarafından sömürüldüğü için onların aldıkları paralar da Türkiye'ye gidiyor, TC büyükelçiliğinin finanse ettiği karayollarının ihalelerini kim alıyor hiç merak ettin mi? İhaleler Kıbrıslı şirketlere mi veriliyor sanıyorsun yavrucuğum? Tabi tabi.. Anlayacağın Türkiye Kıbrıs'a para göndererek bir taşta 2 değil en az 7-8 kuş vuruyor. Bir de bunların yanında senin gibi bilmeden konuşanların eline ekmek veryor Kıbrıslılara laf atmak için. Buranın standartlarını oranın standartlarıyla karşılaştırmak başka öküzlük. Daha önce de belirttim bunu. Sen oranın standartlarını Macaristan ile karşılaştırıyor musun? Hadi karşılaştırdın diyelim çünkü bizi Türkiye'nin "beslediğini" düşünüyorsun o zaman düşün bakalım fiyatlar aynı mı. Burda bir t-shirt ne kadar acaba düşündün mü ? Ya da döner ne kadar, lahmacun ne kadar, ekmek ne kadar, şişe su ne kadar, elektronik aletler ne kadar, ne bileyim dışarıda bir yemek ne kadar bunları düşündün mü? Düşünmezsin tabi. Düşünsen susup kalırsın çünkü ağzını açamazsın, açsan da bunları söyleyemezsin.

Türkiye çıksa, parasını çekse aç kalırsınız demişsin iyi güzel. Çeksin o zaman. Nüfusunu da çeksin, askerini de çeksin, büyükelçi adı altındaki "vali"sini de çeksin. Ben korkmuyorum. Ailem emekçi, düzenden rant sağlamamış. Üretiyoruz, ürettikçe kazanıyoruz. Üretim yok demişsin ama bizzat biz üretim yapıyoruz burada. Kapatılan sanayi holding vardı bilmezsin sen, sonra Turgut Özal vardı daha önce de söyledim "siz domates üretmeyin ben sizi domatese boğarım" demişti, üretim böyle de baltalandı. Burada üretim yapılırken Türkiye'den tonlarca ürün ithal edildi, üretici mahvedildi, mahvediliyor. Bunları düşünüyor musun? Bunları biliyor muydun bana cevap verirken ? Tek bildiğin Türkiye'den para geldiği. O para ile ne yapılıyor bilmiyorsun. Senin o dediğin Türkiye parayı çekerse aç kalırsınız sözü düzenden rant sağlayanlar için geçerli yavrucuğum. Gayleyi düzenden rant sağlayanlar çeksin. Ki onlar aynı zamanda hamaset cephesi dediğimiz çözümden korkan kesimdir büyük oranda.

"Türk askerine işgalci demek saçma sapan bir harekettr. Evet girilmiştir çıkılmamıştır. Neden çıkılmadığını bilmiyorum" demişsin. iyi güzel. Güzel değil aslında lafın gelişi o. Türk askeri adadan çıkmadığı için, adaya Türkiye'den nüfus yığıldığı için, ada Türkiye tarafından sömürüldüğü için, adadaki Kıbrıslıların siyasi iradeleri ellerinden alındığı için (Kıbrıslıların en az 3-4 katı TC li nüfus, en az 2 katı da TC kökenli seçmen var) işgal diye bağırdığımızın farkında değilsin. Neden çıkmadığını bilmiyorsan karşıma geçip İşgalci demek saçma sapan harekettir de demeyeceksin. Neden çıkmadığını, çıkmamasının yasal dayanağını söyle bana eğer cevaplarım altında ezilmek istemiyorsan. Bilmiyorsan da sus ki seni özür dilemiş sayayım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek

Yani arkadaşım böyle diyosun da biz adadan tamamen çekilsek kala kala 100 bin 150 bin nüfuslu bi ülke olursunuz. Çekildik diyelim siz çocuk yapmıyorsunuz ki hepinizde 3 er 5 er tane köpek gezdiriyosunuz. Bundan bi 50 100 yıl sonrada olan nüfusunuz da yok olur kısaca yok olup gidersiniz.Bizim adada olmamız menfaatinize. Aç mısınız açıkta mısınız.Türkiyenin ufak bi ilçesi kadar nüfusunuz var sanki 80 milyon nüfuslu bir ülkeymişsniz gibi konuşuyosunuz.Çalışma diye bişey yok sizde en ufak bişeyde grev yapıyosunuz alışmışssınız rahata.Bence birazda sorunun çözümünü kendinizde arayın mantığınızda arayın biraz çalışkan olun üretken olun.Bu işler öyle köpek beslemekle yan gelip yatmayla olmuyor.

dejnclea bunu yazdı:

rstr617 bunu yazdı:

dejnclea bunu yazdı:

Türkiye'den gelen para kredi olarak geliyor yavrucuğum. Dooooooooooood yanlış cevap yani anlayacağın. Ayrıca öyle olmasa bile adanın kuzeyi şu an TC işgali altında olduğundan ambargolarla karşı karşıya. Ürettiklerini pazarlayamıyor, dışarıda tanınmıyor falan ayrıca Türkiye'den gelen para tekrar türkyie'ye dönüyor çünkü ithalatımızın %90'ı Türkiye'den, Türkiye'den olmayanlar da Türkiye üzerinden geliyor yani ithalatımızda Türkyie parmağı var bizim ithal ettiklerimiz yoluyla o para tekrar Türkiye'ye gidiyor. Ayrıca Güneyde çalışan Kıbrıslıların aldıkları paralar da Türkiye'ye gidiyor, yine aynı şekilde daha önce de söylediğim gibi Türkiye'den gelen işçiler iş alanlarını sömürdüğü, patronlar tarafından sömürüldüğü için onların aldıkları paralar da Türkiye'ye gidiyor, TC büyükelçiliğinin finanse ettiği karayollarının ihalelerini kim alıyor hiç merak ettin mi? İhaleler Kıbrıslı şirketlere mi veriliyor sanıyorsun yavrucuğum? Tabi tabi.. Anlayacağın Türkiye Kıbrıs'a para göndererek bir taşta 2 değil en az 7-8 kuş vuruyor. Bir de bunların yanında senin gibi bilmeden konuşanların eline ekmek veryor Kıbrıslılara laf atmak için. Buranın standartlarını oranın standartlarıyla karşılaştırmak başka öküzlük. Daha önce de belirttim bunu. Sen oranın standartlarını Macaristan ile karşılaştırıyor musun? Hadi karşılaştırdın diyelim çünkü bizi Türkiye'nin "beslediğini" düşünüyorsun o zaman düşün bakalım fiyatlar aynı mı. Burda bir t-shirt ne kadar acaba düşündün mü ? Ya da döner ne kadar, lahmacun ne kadar, ekmek ne kadar, şişe su ne kadar, elektronik aletler ne kadar, ne bileyim dışarıda bir yemek ne kadar bunları düşündün mü? Düşünmezsin tabi. Düşünsen susup kalırsın çünkü ağzını açamazsın, açsan da bunları söyleyemezsin.

Türkiye çıksa, parasını çekse aç kalırsınız demişsin iyi güzel. Çeksin o zaman. Nüfusunu da çeksin, askerini de çeksin, büyükelçi adı altındaki "vali"sini de çeksin. Ben korkmuyorum. Ailem emekçi, düzenden rant sağlamamış. Üretiyoruz, ürettikçe kazanıyoruz. Üretim yok demişsin ama bizzat biz üretim yapıyoruz burada. Kapatılan sanayi holding vardı bilmezsin sen, sonra Turgut Özal vardı daha önce de söyledim "siz domates üretmeyin ben sizi domatese boğarım" demişti, üretim böyle de baltalandı. Burada üretim yapılırken Türkiye'den tonlarca ürün ithal edildi, üretici mahvedildi, mahvediliyor. Bunları düşünüyor musun? Bunları biliyor muydun bana cevap verirken ? Tek bildiğin Türkiye'den para geldiği. O para ile ne yapılıyor bilmiyorsun. Senin o dediğin Türkiye parayı çekerse aç kalırsınız sözü düzenden rant sağlayanlar için geçerli yavrucuğum. Gayleyi düzenden rant sağlayanlar çeksin. Ki onlar aynı zamanda hamaset cephesi dediğimiz çözümden korkan kesimdir büyük oranda.

"Türk askerine işgalci demek saçma sapan bir harekettr. Evet girilmiştir çıkılmamıştır. Neden çıkılmadığını bilmiyorum" demişsin. iyi güzel. Güzel değil aslında lafın gelişi o. Türk askeri adadan çıkmadığı için, adaya Türkiye'den nüfus yığıldığı için, ada Türkiye tarafından sömürüldüğü için, adadaki Kıbrıslıların siyasi iradeleri ellerinden alındığı için (Kıbrıslıların en az 3-4 katı TC li nüfus, en az 2 katı da TC kökenli seçmen var) işgal diye bağırdığımızın farkında değilsin. Neden çıkmadığını bilmiyorsan karşıma geçip İşgalci demek saçma sapan harekettir de demeyeceksin. Neden çıkmadığını, çıkmamasının yasal dayanağını söyle bana eğer cevaplarım altında ezilmek istemiyorsan. Bilmiyorsan da sus ki seni özür dilemiş sayayım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

kalrap bunu yazdı:

Yani arkadaşım böyle diyosun da biz adadan tamamen çekilsek kala kala 100 bin 150 bin nüfuslu bi ülke olursunuz. Çekildik diyelim siz çocuk yapmıyorsunuz ki hepinizde 3 er 5 er tane köpek gezdiriyosunuz. Bundan bi 50 100 yıl sonrada olan nüfusunuz da yok olur kısaca yok olup gidersiniz.Bizim adada olmamız menfaatinize. Aç mısınız açıkta mısınız.Türkiyenin ufak bi ilçesi kadar nüfusunuz var sanki 80 milyon nüfuslu bir ülkeymişsniz gibi konuşuyosunuz.Çalışma diye bişey yok sizde en ufak bişeyde grev yapıyosunuz alışmışssınız rahata.Bence birazda sorunun çözümünü kendinizde arayın mantığınızda arayın biraz çalışkan olun üretken olun.Bu işler öyle köpek beslemekle yan gelip yatmayla olmuyor.

yani bu soylediklerinin tumu o kadar sacmaki... puff.................................

cevap olsun diye yazacaksaniz yazmayin, laf olsun torba dolsun diye acmadim ben bu konuyu. yok cocuk yapmiyorlar, kopek besliyorlar, ava gidiyorlarmis...

cekilseymis 100 bin kisi kalip tukenecekmisiz, 80 milyon nufuslu olunca ne oluyor ki???? oyle bir konusmussunki turkiyeden adam gelip yerlesince sanki kibrisli turkun nufusu artiyo gibi bir mantik cikmis ortaya ki bunada heralde anca gulunur......

bu konuda tarafsiz yorumlar yaziyorum ama kusura bakma, sacmalayipda konumu mahvetmeyin.

anca gidersin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

kalrap bunu yazdı:

----------------------------

Yavrucuğum sizin adaya insan getirmeniz demek adadaki Kıbrıslı popülasyonunu seyreltmeniz gerek. Daha önce 100 kişiden 90'ı Kıbrıslıyken artık 100 kişiden 20-30'u Kıbrıslı. Menfaatimize olan bu mu ? İşgale de dokunmamışsın zaten. Demek ki ona söyleycek lafın yok, kabul ediyorsun. Ayrıca köpek besliyormuşuz. Evet besliyoruz. Ne var bunda ? Çocuk yapmıyormuşuz. Sana mı kaldı Kıbrıslıların Tayyipliğini yapmak ? Sen en az 3 çocuk yapıp kurtarırsın ülkeni, benim uzvumun, eşimin uzvunun derdi seni germesin.

100 - 150 bin Kıbrıslı vardır belki. Göç edenler gelirse ulaşabiliriz o sayıya da adada kalanlarla o kadar eder miyiz bilemem neyse. Evet küçük bir ülke oluruz. Burda sorun ne ? Kaynaklar hepimize yeter, refah seviyemiz daha yüksek olur vs.. kötü mü bunlar ?

Sendikal hareketlilik ve grev olayları sendikaların devlet tarafından tokatlanmamış, yerle bir edilmemiş olmasından ve yükselen sol değerlerden dolayıdır. Ki en ufak bişeyde grev yapıyorsunuz dedin. Sorsam neymi o en ufak şeyler diye susup kalırsın bilmezsin. KTHY'nin özele peşkeş çekilmesi mi en ufak bir şey? yoksa Göç Yasası mı? Yoksa "Sosyal Güvenlik" yasası mı? Yoksa "Ekonomik tedbir" yasası mı? AÖA eylemleri mi? Hangisi "en ufak bişey" ? Ya da şöyle sorayım. Hangisi TC'nin dayatması değil? Bu saydıklarımın neler oldukları hakkında fikir sahibi bile değilsin muhtemelen. Bu isimler muhtemelen sana son derece yabancıdır. Sadece orda durup ağzım laf yapsın, cevap görünsün derdindesin. Çalışın, üretin demişsin. Çalışıp üretiyoruz zaten. Ne bekliyorsun? Ne üretelim yani ? Ürettiklerimiz dış pazarda alıcı bulabiliyor mu sanıyorsun? "Mersin 10 Turkey" damgası vurulmadan dışarıya çıkabiliyor mu sanıyorsun? Ya da üretilen mallar TC'den gelen ithalat bombardımanından sonra ne kadar ayakta kalabiliyor sanıyorsun ? Bahçelerde çıkan, yolup yolup attığımız, kurusun diye belki de ilaç kullandığımız ısırgan bile Türkiye'den cicili pakette geliyor buraya. En az 5-6 yerli su üreticimiz olduğu halde Pınar su, Hamidiye su, Erikli su, Hayat su v.b. meşgul ediyor market raflarını. İthalat ne boyutta sen tahmin et. Kısacası burada üretim yapılıyor. Sen bilmeden konuşarak üretim yapılmıyor diyorsun tabi. Yapılan üretim, yapılan ithalatın gölgesinde kalıyor. Bu da paranın Türkiye'ye dönmesi demek aynı zamanda.

Bir cevap girişimi daha savuşturularak tarihin derinliklerine gönderildi. Başka cevabı olan kaldı mı? Bilmiyorsanız sadece susun, boşu boşuna ne siz yorulun ne de bizi yorun.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adana01
    adana01's avatar
    Erkek

ya bişe merak ettim heye lan işgalciyiz buranın allahı bizik işinize gelirse ben zamanında senin kıçını rumdan kurtardım o kadar kanım aktı sırf seninki akmasında diye bu kadar şeyi göze aldım şimdide çıkmıyorum dese ne olur :S ne yapabilirsiniz yanlış anlamayın valla merak ettim

Toplam Hit: 11055 Toplam Mesaj: 69