folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "Satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "Satacak" Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Türk = Soyu Türklüğe dayanan kişilere denir.

Kıbrıslı = Ailesinin soyu kıbrıs topraklarına dayanan sülalesi orda yaşamış büyümüş çalışmış geçinmiş olanlara denir.

Kıbrıslı Türk = Soyu Türk ama doğduğu yerin ve ailesinin Kıbrıs toprakları üzerinde olan kişi.

Ben nasıl bodrum lu bir türk sem sende kıbrıslı türksün..

kıbrıslılar neyi anlamak istemiyor , tarih sayfalarına bakmıyormusunuz. ortalık zaten karışık daha da mı karıştırmak lazım.?

kıbrıs a geldim zaman kıbrıslı türk görmedim ,rum bozması diye tabir edilen , para için herşeyi yapan ingliz kültürü ile yetişmiş

işi gücü eglence olan insanları gördüm. zaten para bok  araba ev , ben demiyorum ki herkez böyle ama başkasını da görmedim

sokakta okullarda restoranlarda dükkanlarda çalışan evinde oturmayan konuştugum insanlar hep askerliginde kıbrısa gidip sora oraya yerleşen yada türkiye den oraya göç eden insanlar.

aynı şey benim oturduğum yer için de geçerli , adam beni işe alacagına ayda 1 milyar vereceğine doğudan gelen adama 500 tl veriyor

alan memnun veren memnun. kıbrıs sorununun 2 çözümü var

1. Türkiye topraklarına dahil edilmesi (ki oranın burjuvaları bunu kabul etmez işlerine gelmez)

2. Onları zamanında kesen RUM larla birleşmek

hangisinin olacagı belli AB ve PARA kokusu herşeye yön veriyor zaten. Benim sizi nasıl gördüğüm sizin bize nasıl davrandığınız ile alakalı...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

Türk = Soyu Türklüğe dayanan kişilere denir.

Kıbrıslı = Ailesinin soyu kıbrıs topraklarına dayanan sülalesi orda yaşamış büyümüş çalışmış geçinmiş olanlara denir.

Kıbrıslı Türk = Soyu Türk ama doğduğu yerin ve ailesinin Kıbrıs toprakları üzerinde olan kişi.

Ben nasıl bodrum lu bir türk sem sende kıbrıslı türksün..

kıbrıslılar neyi anlamak istemiyor , tarih sayfalarına bakmıyormusunuz. ortalık zaten karışık daha da mı karıştırmak lazım.?

kıbrıs a geldim zaman kıbrıslı türk görmedim ,rum bozması diye tabir edilen , para için herşeyi yapan ingliz kültürü ile yetişmiş

işi gücü eglence olan insanları gördüm. zaten para bok  araba ev , ben demiyorum ki herkez böyle ama başkasını da görmedim

sokakta okullarda restoranlarda dükkanlarda çalışan evinde oturmayan konuştugum insanlar hep askerliginde kıbrısa gidip sora oraya yerleşen yada türkiye den oraya göç eden insanlar.

aynı şey benim oturduğum yer için de geçerli , adam beni işe alacagına ayda 1 milyar vereceğine doğudan gelen adama 500 tl veriyor

alan memnun veren memnun. kıbrıs sorununun 2 çözümü var

1. Türkiye topraklarına dahil edilmesi (ki oranın burjuvaları bunu kabul etmez işlerine gelmez)

2. Onları zamanında kesen RUM larla birleşmek

hangisinin olacagı belli AB ve PARA kokusu herşeye yön veriyor zaten. Benim sizi nasıl gördüğüm sizin bize nasıl davrandığınız ile alakalı...

Zaten sokaklarda, evlerde, cezaevlerinde, devlet hastanelerinde, yollarda, caddelerde TC kökenlilerden başka bir şey görnmüyor ki artık. Adanın kuzeyindeki Kıbrıslı nüfusunu en az 3'e katladınız. 1 Kıbrıslı varsa en azından 3 Türkiyeli var adanın kuzeyinde.

Ayrıca ne var o tarih sayfalarında ? Ben tarih sayfalarını senden iyi bilirim. Bırakın kendi memleketimizin tarihini sizden iyi bilmek gibi bir farkımız olsun. Kendinizi her şeyden üstün görmekten, adanın sahibi zannetmekten vazgeçin. Nasıl ben kalkıp senin memleketinin Ermeni sorunu hakkında, Kürt sorunu hakkında yorum yapmıyorsam sen de benim memleketim hakkında hariçten gazel okuma, her şeyi bildiğini sanarak da abuk subuk cümleler kurma. Yoksa ben de Türkiye gençliği çok yozlaşmış, hepsi Amerikan özentisi, ayrıca Güney Doğu Kürtlere verilse bişey olmaz, zaten onların. Güneydoğu verilsin kavga bitsin falan diyor muyum ? Bu şekilde öküz öküz konuşup seni tahrik ediyor muyum ? Etmiyorum. Sen de beni etme. Sınırlarının ötesinde bulunan ordunu açıkla bana önce. 74'den sonra buraya yığılmaya başlanan Türkiyeli nüfusu ve askeri açıkla öncelikle. Kıbrıs'ın kültürüne, insanına, gençlerine, osuna busuna abuk subuk tespitler yapmadan önce gel bunları açıkla bana. Gel tarihsel gerçekleri gözümüz kırpmadan konuşalım. Öldürülen Trkleri değil ama öldürülen Rumları da konuşalın. Öldürülen hamile Rum kadınları da konuşalım, boğazları kesilip camilerdeki kuyulara atılan Rumları da konuşalım, TMTciler tarafından öldürülen Türkleri de konuşalım. Senin o arkanı dayadığın tarih kitaplarında bulamazsın bunları. Bunlar adanın haykırdığı hikayelerdir. Kulak kapamak isteyip çığlıklarına esir olduğun hikayelerdir. Dış mihrakların tahrikleriyle iki halkın da yaptığı o.çluklardır. Bunlara kulaklarını kapatma.

Evet aynen öyle. Patronlarımız asgari ücret (1200) tl ödeyip işe alacaklarına 500 tl ödeyip işe alıyorlar, bu işlerine geliyor. İşçinin de işine geliyor bu. O para geldiği yerde iyi para çünkü. Hal böyle olunca doluveriyor bu denli kaçak işçiler. Yerlimiz napıyor? Güneyde işlemek ile işsiz kalmak arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Bir diğer seçenek de göç etmek tabi...

Türkiye topraklarına dahil edilmesindense Rumlarla birleşip" yasal hakkımız olan Kıbrıs Cumhuriyeti'ne geri döneriz, kimse de gıkını çıkaramaz.

Esas öküzlüğü ada gerçeklerinden bihaber bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar yapıyor işte bu şekilde. Sonra da Kıbrıslılar vatan hainidir, Rum piçidir, İngiliz özentisidir. Arif Hoca'nın dediğinden...

Kıbrıs yozlaşmıştır da, hepsi İngiliz özentisidir de falan. Sen Kıbrıs'a yozlaşmış demek için neyi temel alıyorsun öncelikle? Türkiye kültürünü mü? İki yerde de kültürün aynı olmasını bekleyecek kadar öküz müsün yavrucuğum? Aynı şekilde sen Kıbrıslılara İngiliz özentisi demek için neyi baz alıyorsun yavrucuğum ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

garga bunu yazdı:
    dejnclea bunu yazdı:

Türk olmak; herhangi bir Türk devletine mensup olmaktır. Sadece Türkiye değil Azeriler de Türktür, Türkmenler de Türktür...

Kıbrıslı olmak; kökleri Kıbrıs'ta kaybolmuş bir aileye mensup olmaktır. (ister Lüzinyanlara dayansın, İster Venediklere, isterse 1571 Osmanlısına sonuçta ailenin köklerinin 300-400 yılı aşkındır Kıbrıs'ta olması). Burada doğmak Kıbrıslı olmak için yeterli değildir. Aileden dezavantjaınız varsa buralı gibi hissetmek sizi diğerlerinden öne geçirir. Nerelisin? Dendiğinde düşünmeden Kıbrıslıyım. Demektir belki de Kıbrıslılık. Neyse. Burada Baraka'ya selam çakıyorum.

Kıbrıslı Türk olmak; en karışık mevzu bu. Linobambakiler falan da var çünkü işin içinde. Mecburiyetten Türk olanlar da var, Osmanlı baskısından kurtulmak için Türk olduklarını söyleyenler de var. Ama illaki bir tanım yapılacaksa Kıbrıslı Türk demek Herhangi bir Türk ulusuna/boyuna v.s. mensup olup kökleri Kıbrıs'ta kaybolmuş bir aileye mensup olmaktır.

Peki sen veya baraka sana veya onlara rum bozmasi suclamalari yapanlara veya yapacaklara kendinizi nasil anlatiyorsunuz? Boyle durumlarda turkiyeye memleketi satan cogunluk simdide ab parasina memleketini ruma satiyor tanimi yapiliyor bizim icin. Simdi biz rumami satiyoruz gercekten, yoksa sahiplenip burasi kibris mi diyoruz? Burda rumda var turkte var ,maronitte var diyenler varmi? Tamam kuzey kibrista bir kibrislilik ruhu ve tanimi var, peki rum tarafindaki etkinligi ne boyutta bu gorusun? Bunlar merak ettiklerim

Baraka'ya selam çaktım çünkü söylediklerim Baraka'nın karşı olduğu söylemler gibi geldi bana.

Bana Rum bozması suçlaması yapabilecek olan öküz demek ki bilgi sahibi olmadan fikir sahibidir, sağdan soldan duyduklarının etkisindedir, hiç bilemedin alkollüdür saçmalıyordur.

Türkiye'den bakıp da memleketi satıyorlar falan diyenler de hiç konuşmasın. Memleket bizim. İster satarız, ister satmayız Türkiye karışmamalıdır. Ruma satmak gibi bir olayımız yok. Biz sadece ya da ben kendi adıma konuşayım sadece Birleşik, Tam Bağımsız, Askersiz, Garantörsüz, Federal bir Birleşik Kıbrıs istiyorum. Bu Ruma satmak değildir, Rumların olduğu kadar bizim de hakkımız vardır her şeyde. 1974'den sonra Türkiye'nin eliyle uyduruk bir KKTC kurduruldu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden çekilmiş olduk bu vesileyle. Rumlar atmadı bizi yani. Dediğin gibi biz sahiplenip Burası Kıbrıs diyoruz. Ya da KTÖS'ün meşhur sloganı gibi "Bu memleket bizim, Biz yönetelim" diyoruz. Ayrıca Yine KTÖS'den alıntıyla "Türkiye'nin parasına, paketine, uşaklarına hayır!" diyoruz, Ayrıca kimin olduğundan tam olarak emin olamadığım ama ilk defa KTÖS'den duyduğum "Ankara elini yakamızdan çek!" diyoruz.

Rum tarafında şphesiz bir klise hakimiyeti var. Laik bir devlet olmadığından klise toplum üzerinde oldukça etkili bir yere sahip. Sistematik kin ve nefret aşılaması, sözümona faşizan milli değerler de daha güçlü aşılanmış. Onlar Türklerden daha faşist evet. Ancak bunu önüne geçilemez olarak görmüyorum. İki toplumlu etinlikler bunları aşmaya yardımcı olmaktadır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

rstr617 bunu yazdı:

Arkadaşım, bu mesele sizi neden bu kadar meşgul ediyor anlamıyorum. Galiba gençlik bir kimlik bunalımı içinde oralarda. Kıbrıslı Türk'lük Türk'lükten farklı bişey mi ki birini birine satsınlar? Ben de karadenizli Türk'üm; sizin sülaleyi kıbrısa göndermişler benimkini buralara. Arada ne fark var? Ben söyleyim, insan olana hiçbir fark yok. Ama rumlar için var; kundaktaki bebekleri bile öldürdüklerini hiçbir zaman unutmayın. Bugün size sıcak bakıyorlarsa çıkarları için. Yarın birgün fırsatını bulsalar nefes aldırmazlar, belki yine köy köy soykırıma kalkışırlar. Diyeceğim o ki kavmiyetçilik iyi bişey değildir, ama anneyle babayla kardeşlerle yabancılaşmak, ingilizlere özenmek, bunlar da pek iyi şeyler değildir ve kıbrıslı Türkün yararına olmayacaktır.

Aynı hiddeti, aynı mesajları tekrar tekrar yazmayyım ben. Bkz: 2 önceki mesajım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

memleket sizindi de zamanında öyle niye demediniz? Keserlerken sizi hiç memleket sizin değildi ? Şimdi satarızda yatarız da muhabbeti...

Türkiye de buna "yüz verdik kediye geldi s.çtı halıya" denir...

Satabiliyosanız satın bakalım memleket sizinse birlik olun savaşın size göre işgalci olan tc le?

Yemiyosa susacaksın , böyle 250 gram sevdalıları çok gavur dölü olmaya meraklı olan...

Neymiş 2 li halk bunu halledermiş la zamanında niye halledemediniz o zaman... Tc aslında bu konuda yanlış yapmış bırakacaktı hepinizi m.kecekti rumlar sonra girip rumları mikerek alacaktı kıbrısı...

Hiç değilse böyle devşirmeler çıkıp Türküm ayağına yatan rum yalakaları olmazdı...

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

Pisibaliqi bunu yazdı:

memleket sizindi de zamanında öyle niye demediniz? Keserlerken sizi hiç memleket sizin değildi ? Şimdi satarızda yatarız da muhabbeti...

Türkiye de buna "yüz verdik kediye geldi s.çtı halıya" denir...

Satabiliyosanız satın bakalım memleket sizinse birlik olun savaşın size göre işgalci olan tc le?

Yemiyosa susacaksın , böyle 250 gram sevdalıları çok gavur dölü olmaya meraklı olan...

Neymiş 2 li halk bunu halledermiş la zamanında niye halledemediniz o zaman... Tc aslında bu konuda yanlış yapmış bırakacaktı hepinizi m.kecekti rumlar sonra girip rumları mikerek alacaktı kıbrısı...

Hiç değilse böyle devşirmeler çıkıp Türküm ayağına yatan rum yalakaları olmazdı...

Tabi tabi zaten Rumlar kendi akıllarıyla Enosis istedi, Türkler kendi akıllarıyla Taksim istedi. Bu masallara inanmayın. Türkiye, Yunanistan, İngiltere v.b. dürtmeseydi bunların hiçbiri olmazdı. Türkiye adayı işgal etmeseydi gene olmazdı. Yiyor ve susmuyorum. Nerden gavur dölü olduğunu merak ettim. Tabi sizin gibi düşünmeyen her Kıbrıslı gavur dölü oluyor. O zaman siz de Amerika Uşağısınız. Ya da ne bileyim Ermeni tohumusunuz, Azeri dölüsünüz, Osmanlı atmığısınız, Balkan spermisiniz osunuz busunuz. Tc zaten adadaki Kıbrıslı Türklerle ilgilenmiyor ki. İlgilense şu anki durumda olmazdı adadaki nüfus. Türkiye'nin Kıbrıs tan tek derdi gney sahillerinin güvenliğini sağlamak, adadaki kaynaklardan pay almak, stratejik öneminden faydalanmak. Bunların hiçbirinde nüfusun rolü yok. Siz Türkiye Kıbrıslı Türkleri çok mu seviyor sanıyorsunuz ?

Elimize silah alıp savaşmak mı gerek? Son derece medenice savaşıyoruz biz TC ile. Eylemler yoluyla, demokratik kitle örgütleri yoluyla. Gerçi egemenlerin istediği elimize silah alıp dağa çıkmamız, bu derece radikal eylemlerde bulunmamız. Ancak biz Akdeniz insanıyız, o taraklarda bezimiz yok.

Ayrıca Kıbrıs'ın topraklarından yollarına, hastanelerinden okullarına, iş yerlerine kadar her yer TC vatandaşı, TC askeri kaynıyor. Kıbrıs'da buna "Dağdan gelip bağdakini kovmak" deniyor.

Türküm ayağına da yatmıyorum, Rum yalakası da değilim daha önce de belirttim bunları zaten. Yurdun seven bir Kıbrıslıyım. Ne Türk ne de Rum olarak görmüyorum kendimi. Her şeyden önce Kıbrıslıyım. Zaten ayrılık tohumları ekmeye Türk ve Rum, Hristiyan ve Müslüman olarak ayıranlar başladı. Hepinize inat sadece Kıbrıslıyım ben. Ne Türk ne Rum, Ne Hristiyan ne Müslüman.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek

Öncelikle kıbrısta 3 4 sene yaşamış bulunmuş birisi olarak dediklerine katılmıyorum. Türkiyeyi adada işgalci ilan ediyorsunuz ama Türkiye o adada sizin can güvenliğinizi sağlıyor. Zamanında size yapılan soykırımları ne çabuk unuttunuz ? Şimdi rahatsınız tabi 3 5 yerden maaş alıyorsunuz. Benzin bedava araba bedava lux içinde yaşıyorsunuz.Bizim ülkemizde bir sürü aç insan varken kıbrısa her sene bir sürü yardım gidiyor Türkiyeden asfaltınıza kadar yolunuza kadar okullarınıza kadar hepsini biz yapıyoruz.Uluslararası arenada birçok konuda ilerleme sağlayabilecekken sırf sizler için çoğu şeyden vazgeçiyoruz gerektiğinde avrupa birliği gibi. Ve Türkiyenin yapmış olduğu bunca yardımdan fedakarlıktan sonra Türkiyeye işgalci demek bence biraz nankörlüktür. Hiç kusura bakma Kıbırslı arkadaşım.

dejnclea bunu yazdı:

Bence bu halde olmamızın sebebi bugüne kadar ağzımızı açıp Türkiye'ye bişey dememiş olmamız.  Sanayi holding kapatıldı, fabrikalar kapatıldı, Göç Yasası geçirildi falan bunlar hep Türkiye'nin oyunları. Bunu kim inkar edebilir ? Özal demişti sizin domates üretmenize gerek yok, ben sizi domatese boğarım diye.

Neyse ana fikirden uzaklaştık. Muhtemelen bu mesajımdan sonra forumda sevilmeyeceğim ama Türkiye adada resmen işgalcidir. Bunun ama öyleydi de ama böyleydi gibi bir açıklaması olamaz. İşgal işgaldir, Türkiye Kıbrıs'ta işgalcidir. İşgal yetmezmiş gibi Kıbrıslı Rumlara adanın kuzeyinde etnik temizlik uygulanmış, geride bıraktıkları mallar gerek Türkiye'den getirilenlere, gerekse Güney'den göç eden Kıbrıslılara verilmiştir. Kimin malını kime veriyorsun demezler mi adama ? Şimdi diyorlar işte. (bkz: Orams davası) (bkz: Louizidou davası). Ayrıca bu davalar için yanılmıyorsam AİHM yetkili mercii olarak Türkiye'yi göstermiş ve bu zafer şeklinde algılanmıştı. Oysa bu işgalden başka bişeye işaret etmemektedir.

Neyse gene uzaklaştım anafikirden. Ben garga'nın ne demek istediğini anlıyorum. Hammacı kesimden bahsediyor. Kıbrıs koşullarından bihabersiniz tabi çoğunuz. Uzaktan bakıp "Oooo Kıbrıs bizimdir" deyebilirsiniz ama en ufak bir fikriniz bile yoktur burdaki gerçekler hakkında.  Sorunun cevabına gelecek olursak eğer karmaşıklık var diyebilirim. Ben hiçbir zaman Kıbrıslılığımı satmadım. Kendimi de Türkçe konuşan Kıbrıslı olarak tanımlıyorum. Türk değilim, Türklüğü kabul etmiyorum. Ben öncelikle Kıbrıslıyım. Kim ne derse desin. Bu zamanında Kıbrıslılığını Türklüğe satan tayfa da şimdi canla başla çözümsüzlük için uğraşıyor zaten.  Onlar pek geri adım atacak gibi görünmüyor açıkcası. Kıbrıslılığını Türklüğe satmayanlar ise çözüm için uğraşıyorlar halihazırda. Türkiye'ye entegre olmamak için, Taksim'e karşı gelmek için, Tam Bağımsız Birleşik Kıbrıs'ta yaşamak için, garantörsüz, silahsız, ordusuz barış içinde bir ada için  uğraşıyorlar, uğraşıyoruz. Ankara'nın parasına, paketlerine, uşaklarına karşı olduğumuzu vurguluyoruz yaptığımız her eylemde. Aynı şekilde şahsi olarak Yunanistan ve İngiltere'nin de ada üzerinde bulunmalarına karşıyım. Tabii ki bunların yanında Türkiye'nin de ada üzerinde bulunmasına, işgali sürdürmesine karşıyım.

Özet olarak sorunun cevabı bence satmayacakları yönünde. Zorda kalırlarsa "Anavatan"larına giderler.

İşgal demişken. Evet Türkiye adanın kuzeyini işgal etti. Başlığı harcamamak adına buna karşılık yazacağınız tehdit, hakaret v.b. mesajlarınızı özelden ulaştırabilirsiniz. Hepsine verecek cevabım var. Ama lütfen bu mesajları yazarken Türkiye'nin adadaki statüsünün size göre neden işgalci olmadığını da kendi cümlelerinizle açıklayın.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

roller biçilmiş değişmesi ancak bi kuşagın sahneyi terk etmesiyle olur.

ama Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe satanlar sadece ekonomik kaynaktan beslendiği için böyle yapıyorlar?

bilakıs kıbrıslılarda bu kaynaktan nemalanamadıkları arıza çıkarıyor olabilirler mi?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4eye
    4eye's avatar
    Erkek

Hocam Türkiye  kıbrısa girmeseydi ne olcaktı :) Rumlar ile ingilizler ..... ! Bende anlamadım gitti arkdaş Türkiye yardım etmeseydi adamlar malllarına vuracaklardı şimdi suçu Türkiye'de buluyorlar. Türkiye ab ye giremiyor nedenlerin başında Kıbrıs sorunu var :) Ha ab yanlısıda değilim yaşasın TURAN birliği diyorum ama bunlarlarmı :S 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

turkiye girmeseydi demiyor ki kimse,

ciksaydi diyor genelde butun teoriler,

cikilmayip arkasindanda kktcnin kurulmasini hata olarak goruyor bu gorus,

1974 oncesini kimse unutmamali tabiki, kimse rumdan dost olacak diye kendini kandirmasin,

ama 74 sonrasinida tartismaya acik bulmuyorum.

kktc projesi basarili olamamistir bugune kadar... (belki bundan sonra?)

sonucta dunya uzerinde sizin disinizda baska kimseye tanitamadiginiz bir yer var elinizde,

askeriniz var, isyerleriniz var, insaniniz var orda...

Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "satacak" Mi???

Benim bu manali soruma cevabim, tabikide "satacakdir".

bundan 30 yil once Turkiye ve Turkiyeliyi basina tac yapmis Kibrisli Turkler,

simdiki Turklerden nefret ediyorlar veya ettiriliyorlar.

Adadaki newage(!) Turkler 30 yil oncesinden cok farkli, kumar, insan ticareti, uyusturucu ticarati ciddi olanlar belkide.

ama esas dananin kuyrugu sokakta kopuyor,

bu soyledigime inanmayacaksiniz, biliyorum, ama gerceklerden bahsediyorum,

kuzey kibrista su an gasp, tecavuz, ev acma, ot satma, gidi adiliklerden tutuklunan ve hergun KIBRIS gazetesinde yayinlanan tum suclarda, bu suclari isleyenlerin ismi "turist" olarak gecmektedir. Bu kinaye bu insanlarin buraya aslinda gezmeye gelmesi dolayisi ile gerceklesiyor, cebinde 5 parasi olmayan, ama TC kimligi olan bir insan bu adaya giris yapabiliyor, ne olmasini beklerdiniz?

4 sene okumaya gelen insan, 5 sene yatmaya gelen insan, burda bunu farketmez, anlamaz bile, cunku evleri soyulmaz, tanidiklari olmez, KIBRIS gazetesini alipta okumaya alistiklarinda belkide okul bitmis olur, onlar kampus hayatindan arada bir aksam keyfine kacarlar yada evlerinde icerler. Tantanayi gorup anlayana kadar geri donerler ve ya bunlardan bi haber olarak yasamlarini surdururler ya da Kibrisi asla unutmazlar hep ozlerler...

boyle bir kaos icinde 30 yil sonra "Turk" insanina ters gelmeye baslayan "Kibrisli Turk", artik ana vatanim dedigi Turkiyenin onun "Turk"lugunu unutup "Kibrisli"ligina bulasmaya baslamasiyla artik "Kibrisli"ligini savunmaya baslamistir bile.

o yuzden evet tahminim odur ki, Dün Kıbrıslı Türklügünü Türklüğe "satanlar", Bugün Kıbrıslı Türklügünü Kıbrıslılığa "satacak"dir.

anca gidersin...
Toplam Hit: 11056 Toplam Mesaj: 69