folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Gerçek Bir Random Number Generator Mümkün Mü?

Gerçek Bir Random Number Generator Mümkün Mü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Merhaba hocalar,

Başka bir konuda bu soru biraz tartışılmış, merak eden birçok kişi de olduğu için konu açayım dedim.

Genelde sistem saati kullanılarak belli algoritmalarla elde edilliyor ancak bu TRNG(true random number generator) olarak kabul edilmiyor.

Random.org denen site atmosferik gürültüden yararlanarak (radyo dalgaları üstünden) bir TRNG oluşturmuş, HotBits radyoaktif kaynaktan yararlanıyor.

Benim merak ettiğim bu tarz dış etkileşimlere girmeden bilgisayarda random sayı üretmek mümkün olamaz mı?

Ayrıca gerçek hayatta bu rastgeleliği sağlayan nedir? Mesela ben bir madeni parayı attığımda paranın ağırlığı, vurduğum yer, vurduğum güç, hava direnci vs. bilinerek teorik olarak ne geleceği hesaplanabilir ama hangi kuvvetle nasıl vuracağıma ben tamamen rastgele karar vermiş oluyorum. Burda ben nasıl böyle rastgele bir karar alabiliyorum mesela?

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Rasgele ne demek ?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek

Pc de random sayi uretirken  (saat, salise)  vb ne olduğunu bildigimiz bir değişkene göre alıyoruz.  O yüzden gerçek random olmuyor. Ama doğa da ne olacağı belli olmayan degiskenlere gore random uretirsek bu gerçek random olur. 

Bilgisayar da mouse hareketine gore üretilebilir diye düşünüyorum imza attirilarak

Parmak izi ile olabilir.

aksata tarafından 26/Oca/16 14:07 tarihinde düzenlenmiştir

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı

Merhaba hocalar,

Başka bir konuda bu soru biraz tartışılmış, merak eden birçok kişi de olduğu için konu açayım dedim.

Genelde sistem saati kullanılarak belli algoritmalarla elde edilliyor ancak bu TRNG(true random number generator) olarak kabul edilmiyor.

Random.org denen site atmosferik gürültüden yararlanarak (radyo dalgaları üstünden) bir TRNG oluşturmuş, HotBits radyoaktif kaynaktan yararlanıyor.

Benim merak ettiğim bu tarz dış etkileşimlere girmeden bilgisayarda random sayı üretmek mümkün olamaz mı?

Ayrıca gerçek hayatta bu rastgeleliği sağlayan nedir? Mesela ben bir madeni parayı attığımda paranın ağırlığı, vurduğum yer, vurduğum güç, hava direnci vs. bilinerek teorik olarak ne geleceği hesaplanabilir ama hangi kuvvetle nasıl vuracağıma ben tamamen rastgele karar vermiş oluyorum. Burda ben nasıl böyle rastgele bir karar alabiliyorum mesela?

İstatistik bölümündeki hocalar bile bu tarz soruları cevaplayamıyor sorduğumdan biliyorum :P Ürettiğin sayının gerçekten random olduğunu anlamak için uygulayabileceğin testler var ama neye göre belirliyor bilmiyorum araştırmamıştım.

Yazı tura soruna gelirsek parayı attıgın o anki koşuldaki bütün etkenleri hesaplayamazsın ama hesaplarsan dediğin gibi rasgelelik kalkar. Laplace'ın Şeytanı açıklıyordu bunu.

İnsan beyni rastgelelik yaratamaz. Beynin çalışma şekli bunun için uygun değil. Örneğin bir insandan 1ile 100 arasında sana rastgele sayılar söylemesini istiyorsun o kişinin söylediği sayılar eşit olasılıkla seçilmez. Uğurlu sayısı aklındadır onu söyler sınavdan aldığı notu söyler yani onu etkileyen aklında yer edinmiş sayılar onun için daha öncelikli.Soruna gelirsek parayı atış gücünü sen belirliyor olabilirsin ama para elinden çıktıktan sonra karşılaştığı olaylar tamamen kaotik yani sadece parayı atış gücünle yazı turayı etklıeyemezsin belki bi makine geliştirdin sürekli aynı güçte parayı fırlatıyor ama çıkan sonuç farklı olabilir.

iKlotho tarafından 26/Oca/16 14:40 tarihinde düzenlenmiştir

Too weird to live, too rare to die.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

hocam elle ürettiğin ve bilgisayarla ürettiğin rasgele 200 sayıdan (100 lük 2 seri ) hangisinin bilgisayar hangisinin senin tarafından üretildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

ama yukarıdaki soruların cevabı ne dersen inanki bilmiyorum :D

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    iKlotho bunu yazdı

İstatistik bölümündeki hocalar bile bu tarz soruları cevaplayamıyor sorduğumdan biliyorum :P Ürettiğin sayının gerçekten random olduğunu anlamak için uygulayabileceğin testler var ama neye göre belirliyor bilmiyorum araştırmamıştım.

Yazı tura soruna gelirsek parayı attıgın o anki koşuldaki bütün etkenleri hesaplayamazsın ama hesaplarsan dediğin gibi rasgelelik kalkar. Laplace'ın Şeytanı açıklıyordu bunu

Tüm koşullar hesaplanabilir mi? Bence asıl sorulması gereken soru bu. Eğer hesaplabiliyorsa, en azından matematiksel olarak ispat edilirse, o zaman evrenin de rastgele bir şekilde oluşmadığı ortaya çıkar.

:)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CnkGn
    CnkGn's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

hocam elle ürettiğin ve bilgisayarla ürettiğin rasgele 200 sayıdan (100 lük 2 seri ) hangisinin bilgisayar hangisinin senin tarafından üretildiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

ama yukarıdaki soruların cevabı ne dersen inanki bilmiyorum :D

hocam neye dayanarak söyleyebilirsin, merak ettim

yo yo yo 1-4-8-3 to the 3 to the 6 to the 9 representing the abq. what up biaatch! leave at the tone...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

https://imgs.xkcd.com/comics/random_number.png

Sen hiç kaval çaldın mı?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Nasıl yapıyor bilmem ama Intel dünya üzerinde sana kullanabileceğin Random bir değer üretiyor:

Bknz: Guid.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    iKlotho bunu yazdı

Yazı tura soruna gelirsek parayı attıgın o anki koşuldaki bütün etkenleri hesaplayamazsın ama hesaplarsan dediğin gibi rasgelelik kalkar. Laplace'ın Şeytanı açıklıyordu bunu

Tüm koşullar hesaplanabilir mi? Bence asıl sorulması gereken soru bu. Eğer hesaplabiliyorsa, en azından matematiksel olarak ispat edilirse, o zaman evrenin de rastgele bir şekilde oluşmadığı ortaya çıkar.

:)

işte benim dediğimde o, benim o an paraya o güçle vuracağıma ben rastgele karar veriyorum ama neye dayanarak böyle rastgele bir karar veriyorum? veya gerçekten rastgele mi?

onun haricinde mesela pi sayısının tam şu an 3 trilyonuncu basamağı hesaplandı (hesaplanan son basamak bu olsun tüm hesaplayan bilgisayarlar içinde). sonraki basamak henüz hesaplanmadığı için bilinmiyor. bundan beslenen bir random fonksiyonu tamamen rastgele bir sayı üretebilir teoride diye düşünüyorum uygulanabilirliği az da olsa.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Nasıl yapıyor bilmem ama Intel dünya üzerinde sana kullanabileceğin Random bir değer üretiyor:

Bknz: Guid.

hocam GUID in olayı random bir değer olmasından çok unique bir değer olması anladığım kadarıyla. zaten seri numaraları gibi uygulama alanları da var benim bildiğim. ki oluşturulurken saat ve mac adresi gibi değerler kullanılıyor.

Toplam Hit: 8028 Toplam Mesaj: 71
random number generator rastgele sayılar randomness