folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Gerçek Bir Random Number Generator Mümkün Mü?

Gerçek Bir Random Number Generator Mümkün Mü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek
    underzero bunu yazdı

1- amac rasgele numara olusturmak mi ?

2- amac tahmin edilemeyen rastgele rakam olusturmak mi ?

1. amaclaniyor ise her platform da random fonksiyonlarla rakam olusturulabilir.

2- amaclaniyor ise rastgele olusturdugun degerleri 2-3 defa tekrar rastgele olusturdugun rakamlarla carp/bol/topla/cikart onu xor vb fonksiyonlara tabi tut cikan sonuc tahmin edilemeyecek rakam olusacagini

dusunuyorum.

Abi şöyle diyeyim o ikinci dediğin de çok rastgele değil, tamam olasılık uzayı büyüyor ama sonuç olarak rassallıktan ziyade algoritma gizliliğine dayalı birşey. Ben şöyle bi link bırakayım 

https://www.bilgiguvenligi.gov.tr/gizlilik/rsa-algoritmasi.html 

Özellikle yapılan ataklar kısmı...yani aslında bizim düşündüğümüz şeyler pek de bir halta yaramıyor ciddi manada bir güvenlikten bahsedersek :D

:)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Radyoaktif bir atomu vakuma yerleştirsek ve decay'le ayrılan bir parçacığın bir özelliğini ya da o atomik anı seed olarak kullansak random olmaz mı?

Edit: Bilgisayarda diyormus gormemisim sorry. Bilgisayar gibi deterministik cihazlarda true random number uretilebilecegini sanmiyorum. 

krypt tarafından 27/Oca/16 18:39 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Radyoaktif bir atomu vakuma yerleştirsek ve decay'le ayrılan bir parçacığın bir özelliğini ya da o atomik anı seed olarak kullansak random olmaz mı?

Edit: Bilgisayarda diyormus gormemisim sorry. Bilgisayar gibi deterministik cihazlarda true random number uretilebilecegini sanmiyorum. 

dediğinin benzeri bir fikir bugün aklıma geldi hocam, biraz araştıracağım @wert hocanın da dedikleri de teşvik etti, bi şeyler çıkabilir bundan.

@0x656e  benim gördüğüm işin içine ne kadar etken girerse öngörülebilirliği o kadar zorlaşması prensibinde çoğu. zaten daha derine indiğimizde "rastgele" kavramını kabul edip etmemeye dek uzanıyor. krypt ve wert'in dediği gibi atomik olaylardaki belirsizlik bu konuda daha efektif bir şey çıkarabilir.Intel'in kozmik arkaplan ışımasını kullanması ne kadar belirsizlik içeriyor bilmiyorum ama hesaplanabilirliğinin çok güç olması işe yarar kılıyor galiba

@underzero hocam maksat gerçekten "rastgele" bir sayı üretebilmek. yani sonucu koşulların bağlamayacağı şekilde bir şey üretebilmek. bu mümkün değilse koşulları hesaplanabilirliği en güç hale getirerek bir şeyler yapmak

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uderbentoglu
    uderbentoglu's avatar
    Erkek

Merhabalar,

Aslında bu biraz derin bir konu, cevabı çok basit anlamda vermek pek mümkün değil. Ama ben olabildiği kadar düz mantık yaklaşayım olaya :)

Diyelimki masanın üstünde herhangi iki obje arasından rastgele birini seçmen senden istenmiş olsun. Objelerin kesinlikle sana bir anlam ifade etmediğini farz ediyorum. Bu durumda gerçekten rastgele bir seçim yaparsın.

Ama olay bilgisayara bu işlemi yaptırmak olunca mantık biraz farklı. Çünkü sen, düşünebildiğin için rastgele bu seçimi yapabiliyorken bilgisayarın bunu yapması mümkün değil. Bu durumda devreye algoritmalar giriyor. Algoritma dediğimiz şeyin zaten rastgele olması mümkün değil.

Algoritmanın basitçe tanımını yaparsak; bir problemi belli bir yoldan çözmek için uygulanması gereken adımlar dizisi. Dolayısıyla algoritma dediğimiz şeyin rastgele çalışması mantığa aykırı. Mesela verdiğin para örneğinde bile paranın yüzleri arasındaki ağırlık farkı, senin parayı atış hızın gibi dış faktörler var.  Bunları ve rastgele bir sayı seçme işlemini bile bir kenara bırak; başta verdiğim örneğe döneyim, herhangi iki obje arasından gerçekten rastgele bir seçimi bilgisayara yaptırabilir misin? Bence soru bu. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NewwarrioR
    NewwarrioR's avatar
    Erkek

Hocam öncelikle konu süper buradaki yorumlardan bilgiyi elde ederek bilgisayarın true random number üretebileceğini düşünmüyorum. Çünkü bunu gerçek anlamda elde edebilmek için herhangi bir koşula bağlı kalınmamalı. Ama mouse imleç yeri vs. vs. hepsi bir koşula dayalı. Fakat tahmin edilebilirliği zorlaştır dersen yöntem bir sürü. Yapay zekaya seçimini yap denilemeyeceğini düşünüyorum. Konu için bir daha teşekkürler.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    uderbentoglu bunu yazdı

Merhabalar,

Aslında bu biraz derin bir konu, cevabı çok basit anlamda vermek pek mümkün değil. Ama ben olabildiği kadar düz mantık yaklaşayım olaya :)

Diyelimki masanın üstünde herhangi iki obje arasından rastgele birini seçmen senden istenmiş olsun. Objelerin kesinlikle sana bir anlam ifade etmediğini farz ediyorum. Bu durumda gerçekten rastgele bir seçim yaparsın.

Ama olay bilgisayara bu işlemi yaptırmak olunca mantık biraz farklı. Çünkü sen, düşünebildiğin için rastgele bu seçimi yapabiliyorken bilgisayarın bunu yapması mümkün değil. Bu durumda devreye algoritmalar giriyor. Algoritma dediğimiz şeyin zaten rastgele olması mümkün değil.

Algoritmanın basitçe tanımını yaparsak; bir problemi belli bir yoldan çözmek için uygulanması gereken adımlar dizisi. Dolayısıyla algoritma dediğimiz şeyin rastgele çalışması mantığa aykırı. Mesela verdiğin para örneğinde bile paranın yüzleri arasındaki ağırlık farkı, senin parayı atış hızın gibi dış faktörler var.  Bunları ve rastgele bir sayı seçme işlemini bile bir kenara bırak; başta verdiğim örneğe döneyim, herhangi iki obje arasından gerçekten rastgele bir seçimi bilgisayara yaptırabilir misin? Bence soru bu. 

Hocam iki obje arasında bir anlam ifade etmemesi mümkün değil ve mutlaka bir sebebe dayanarak seçim yaparsın. O sebebi ortadan kaldırmaya çalışıyoruz :D

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek

Olasılıksız romanı aklıma geldi. Tavsiye ederim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

çizik

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    uderbentoglu bunu yazdı

Merhabalar,

Hocam iki obje arasında bir anlam ifade etmemesi mümkün değil ve mutlaka bir sebebe dayanarak seçim yaparsın. O sebebi ortadan kaldırmaya çalışıyoruz :D

Bilgisayarın gercek random uretebilmesi mümkün degil zaten.  insan faktörünü işin içine katarsak random üretilebilir.  Neden?  Çünkü her insan birbirinden farklıdır.  Genetik olarak aynı insan yok.  Dolayısıyla bir insana mouse ile programa imza at dediğimizde her biri farklı atar. Düşünün ki mouse un her bir pikseldrki koordinatları her bir pikseldeki bekleme suresi vs vs bir suru değişken girer içine ve ayni imzayi ayni kisi bile taklit edemez. Birebir aynı olması veya tahmin edilebilirligi yok. Buna bide avuç içi damar izi eklenirse bal ile kaymak olur ki gerçek random budur

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    aksata bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı
    uderbentoglu bunu yazdı

Merhabalar,

Bilgisayarın gercek random uretebilmesi mümkün degil zaten.  insan faktörünü işin içine katarsak random üretilebilir.  Neden?  Çünkü her insan birbirinden farklıdır.  Genetik olarak aynı insan yok.  Dolayısıyla bir insana mouse ile programa imza at dediğimizde her biri farklı atar. Düşünün ki mouse un her bir pikseldrki koordinatları her bir pikseldeki bekleme suresi vs vs bir suru değişken girer içine ve ayni imzayi ayni kisi bile taklit edemez. Birebir aynı olması veya tahmin edilebilirligi yok. Buna bide avuç içi damar izi eklenirse bal ile kaymak olur ki gerçek random budur

Barnak bassak olmuyo mu?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
Toplam Hit: 8062 Toplam Mesaj: 71
random number generator rastgele sayılar randomness