folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder İş Kuranlardan İş Kuracaklara Tavsiyeler

İş Kuranlardan İş Kuracaklara Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Bir çok şirkete girdim çıktım. Artık tecrübemi ve bilgimi pazarlıyorum. Önerilerim;

- Mecbur değilseniz; ORTAKLI İŞ YAPMAYIN.

- Sabancı, Koç Holding'e ait bile olsa; ÇEK İŞİNE BULAŞMAYIN, CASH NAKİT CANDIR.

- Her para girdisini ve çıktısını mutlaka muhasebeleştirin. (Örneğin yediğiniz yemekden, helaya kadar herşeyin fişini alın ve gidere işletin, aynı şekilde yolda 1 TL bile bulsanız, bunu kasaya girdi olarak işleyin)

- Sektörünüzü iyi belirleyip TEK SEKTÖRE YOĞUNLAŞIN (Ali Veli İmalat İthalat İhracat İnşaat Turizm Perakende Petrol Ticaret Reklam Pazarlama Limited Şirketi olarak anılmak istiyorsanız o ayrı)

- Toplam kâr marjının en az %30'luk bölümünü REKLAM BÜTÇESİ OLARAK AYIRIN

- Pazarlama stratejisi geliştirin, profesyonellerle çalışın.

- Ticari prensiipler edinin (Hatemoğlu'nun sahibi Ertuğrul Saykı'nın çalışma masasında küçük bir kutu vardır. Müdürleri veya biri kendisine birşey sorduğunda ''bilgimi bedavaya veremem, kutuya para at'' der. Ve orada toplanan parayı çalışanlarına dağıtır. Bu basit bir örnektir)

- Eş, Dost, Akraba hatırına iş yapmayın, yakınlarınızla çalışmayın. (her ne kadar para dosttan kazanılır denildiyse de ticari hayatınızda yakınlarınızdan uzak durun)

İlk aklıma gelenler bunlar ama onun haricinde http://betamus.com/ üzerinden iş fikirleri veya bilgileri paylaşıyoruz zaten.

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek

1. kendi isini kendin yapacaksin , kimse senin malina senin verdigin kadar deger vermiyor babanin oglu dahi olsa

2. yaptigin her seyi ozellikle para girdi ciktilarini not alacaksin 1 kurus dahi olsa

3. ne is yaparsan yap temizligine ve duzenine dikkat ediceksin

3. nakit calismak en guzeli olacaktir bas agiri cekmezsin

4. sabah erkenden isinin basinda olacaksin

5. ticaretin dini imani dili irki olmaz herkeze gulumsuyeceksin , kimseyle tartisma pozisyonuna dahi girmiyceksin

6. yaptigin birseyi yarim birakmiycaksin , o isi bitirmeden digerine gecmiyceksin

7.giderleri minimuma indirmekde gayretgostereceksin

8. daha cok kar ediyim diye ucuza kacip kaliteni bozmuycaksin , az olsun surekli olsun kafa agritmasin

9.calisanlarinla mesafeni cok iyi koruycaksin hem dostu hem patronu olmayi bileceksin

10. durustlukden taviz vermiyceksin ...

ha bide besmelesiz tukana girmeyin :) 

3 kulfu 1 elham okumadan tukani kapamayin :)

yan cizdim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

arkadaşlar birçok şey yazmışlar eklemek istediğim bir kaç nokta var 

1- ateist yahudi hristiyan budist müslüman ol haram para yada fazladan para yeme hakkın olmaya parayı alma bu zaten kazanmak degıldır kazıklamaktır. mutlaka bir yerden çıkar bu 

2-dürüst ol 

3- işinin başına en erken sen gel en son sen ayrıl önce sen gelmezsen çalışan iyice yere serer. 

4-yeri geldiği zaman çalışanla arkadaş ol ama el ense göt parmakta olma. 

5-ortak olma demişler ama ben ortaklıktan yanayım egerkı ortaya emek konuluyorsa para değil! emek varsa ortaklık olabilir.sermaye emekle ortaya çıkar çünkü.

6-şirket açacaksanız prosedürleri mutlaka bir bilene muhasebeciye danışın limited mi anonim mi adi usulün mü sizin için en uygun olduguna karar versin.

7vergi işini asla ihmal etmeyin

8-herşeyden önce iyi bir fizibilite raporu hazırlayın swot yapın 

9-işi bilmiyorsanız iyice öğrenin yada hiç girmeyin.

10-o işi yapıyorsanız tüm aşamalarını bilin.kokereç dükkanı açtıysanız yeri gelince mal geldıgınde tasıyacaksın yerı geldımı mutfakta kokorec keseceksın. patronum dıye oturur kenara durursan olmaz

11-çalışan duzgun calısmıyorsa uyar degısmıyorsa gönder

12-çalışanların müşterilere tutumu çok önemli 

13-telefonlara mutlaka sesi güzel bir hatun cıksın musterılere gıden temsılcıler guzel hatunlar ve agzı laf yapanlar olsun 

sımdılık aklıma gelenler bunlar gelirse eklerım 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YaSevYaTerkEt
    YaSevYaTerkEt's avatar
    Erkek

Müşteri orospu gibidir, ne zaman geleceği ne zamen ne yapacağı belli olmaz,

Müşteri müşterinin pezevengidir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    4eye
    4eye's avatar
    Erkek

Geçenlerde bir yere gittik alarm kurmaya ilginç bir iş gördüm. Almışlar 5 tane bayan hepsi masada oturuyor kulaklarında kulaklık telefonun başında telefondan milleti türk telekomdan smile adsle geçiriyorlar. İşin parası iyi geçirdikleri başına para alıyorlar. Telefonda laf kalabalığı yapıyorlardı türk telekomun kiracısı filan diye türk telekomdan aramışlar gibisine getiriyorlardı. Yeni model tokatlamacılık yapılabilir :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

abu sana yazılım işi için soyleyeyim.

1. ortak her zaman lazım oluyor. özellikle yazılım işinde müşteri ile cebelleşmek için adam lazım. eğer pazarlamacı filan değilsen pazarlayacak adam çevresi geniş adam lazım. ama boş beleş adama gerek yok. illada etrafında bu işlere meraklı adamlar olur onlara pasladığı işten % ver.

2. yazılım işi yapacaksan mutlaka donanım işlerini paslayabileceğin adamlar olsun. o adamlar hem beleş senin yazılımına destek verir sende onlara müşteri bulmuş olursun.

3. kesinlikle orjinal lisanslı yazılımlar kullan.

4. yazılımın maaliyetine göre çek filan alabilirsin.

5. eğer şirket kurduysan ve sonradan ortak alacaksan mutlaka sermaye artırımında oy birliği esasını anasözleşmene eklet. bunu ekletmessen 10.000 lira kurduğun şirkete adam 10.000 yatırır 10 dk da şirketin yarısı ortağının olur göt gibi kalırsın.

6. hiçbir zaman 10 iş aynı anda gitmez o yüzden kaldırabileceğin kadar işi yüklen.

7. çok yeteneki developerin varsa ona mutlaka ortaklık teklif et.

8. ortaklık işi , melek yatırımcı filan bunlarla iş yapacaksan mutlaka avukata danış.

aklıma gelenler bunlar. yine gelirse yazarım.

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yasin_55
    yasin_55's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

swordfish:

Evet kestiğin fatura parayı alacağının tam olarak bir garantisi değildir. Eğer karşı taraf batmışsa (yada kendini batık gösteriyorsa) parayı alamayabilirsin fakat onun dışında icraya fln verebilirsin mahkeme sonucunda diye düşünüyorum. Sonuçta sana yaptığı ödemeyi kanıtlayamayacaktır ve muhtemelen davayı kaybedecektir sonra sana icra yolu açılır.

Sürekli çalışacağın kişilerden bu tip geçirmelere önlem olarak teminat mektubu alabilirsin (teoride böyle ama pratikte istemek biraz zor olabilir). Onun dışında mal karşılığı para alacaksan banka akreditifi gibi bir seçeneğin de var (tabi ekstra maliyeti var biraz). Bunlar bildiklerim, ama uygulamışlığım yok yanlışım varsa düzeltiniz.

Abi icraya veriyor da , kendisinin önünde e13-15 kişi varsa gene bişe alamıyor

Burda öğretmen bi arkadaşın 60bin lriası gitti müteahhite.. eleman icrada 13. sıradaymış..böle bişiler anlatıyordu :(

iflas göstermiş falan..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LethaLImpacT
    LethaLImpacT's avatar
    Erkek

up!

Metalurjist.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BrighStar
    BrighStar's avatar
    Erkek
    patron_38 bunu yazdı

1. kendi isini kendin yapacaksin , kimse senin malina senin verdigin kadar deger vermiyor babanin oglu dahi olsa

2. yaptigin her seyi ozellikle para girdi ciktilarini not alacaksin 1 kurus dahi olsa

3. ne is yaparsan yap temizligine ve duzenine dikkat ediceksin

3. nakit calismak en guzeli olacaktir bas agiri cekmezsin

4. sabah erkenden isinin basinda olacaksin

5. ticaretin dini imani dili irki olmaz herkeze gulumsuyeceksin , kimseyle tartisma pozisyonuna dahi girmiyceksin

6. yaptigin birseyi yarim birakmiycaksin , o isi bitirmeden digerine gecmiyceksin

7.giderleri minimuma indirmekde gayretgostereceksin

8. daha cok kar ediyim diye ucuza kacip kaliteni bozmuycaksin , az olsun surekli olsun kafa agritmasin

9.calisanlarinla mesafeni cok iyi koruycaksin hem dostu hem patronu olmayi bileceksin

10. durustlukden taviz vermiyceksin ...

ha bide besmelesiz tukana girmeyin :) 

3 kulfu 1 elham okumadan tukani kapamayin :)

nokta..

. Ben Kimseyi Kaybetmedim Herkez Beni KAYBETTİ... .
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Küçükken elektroniğe çok meraklıydım, evde herşeyi sökerdim babam da akşam eve gelince benle top gibi oynardı çarpılıp ölecem diye.

Sonra birgün TV'yi sökünce bana sordu, oğlum seni vereyim mi bir elektronikçinin yanına diye, atladım bende sazan gibi,

gittiğim yer ateri, sega,  PS1 tamiri vs yapıyordu,

Ticarete orda 11-12 yaşlarında ateri tamir edip satmakla başladım. O zamanın parasıyla 60TL'm olmuştu yaz sezonu sonunda.

Hoşuma gitti, 3 yıl orda devam ettim yazları, ama bilgi olarak sadece pratik tamir bilgilerim vardı.

Sonra liseye geçtim, hazırlıkta ingilizceyi zorla öğrettiler, sonra yaz sezonlarında turizm bölgelerinde turistlere info vermeye başladım, sonra da dalış eğitmenliğine başladım orda.. Babam memur olduğu için ticaretin farkını iyice anlamıştım.. O zamanlar kendi işimi yapmaya karar vermiştim.

Üniv'de makine müh nasip oldu, fırsat buldukça sürekli iş yaptım fabrikalarda, geneli bedava oldu tabi ki :)

2-3 yıl önce borsaya merak saldım, orda sermaye biriktiriyorum, iyi de gidiyor yani, 4-5 kat arttırdım sermayemi..

Okurken okul zamanı da internet kafelerin bilgisayarlarını yapıyordum, ordaki işyeri sahibim(sanalcin) aşıladı borsayı.

Üniv'de ikinci sınıfa geçince diğer tüm işlerden elimi eteğimi çektim, sadece geçim için bilgisayar işleri, kariyer için de makine tasarımı yapıyorum.

3-4 ay önce planlarımı yaptım, enine boyuna herşeyi düşündüm.

Mezuniyetten 2-3 yıl sonra projelerden birini kaynak gösterip 100.000liralık hibe'yi alıp, 200.000 kredi çekip işe koyulacam.

Tüm gördüğüm işlerden kendime küçük paylar çıkarttım ve prensiplerimi oluşturdum.

-Ortaklı iş yapma,

-Akrabayla iş yapma,

-Hayır demeyi öğren,

-Zarar ediyorsan kol kes,

-Büyümüyorsan kol kes,

-Elemanların moralini bozma,

-Elemanının maaşını geç alma hissine bile kapılmasına izin verme,

-İşe elemanından önce git,

-Eleman çıkarırken duygusallığa yer verme,

-Hesabını günlük tut, iğne ipliği bile deftere yaz,

-Elemanlarına cuma günü ufak kıyaklar yap, tatlı, dondurma vs.(100 kişi çalıştırıyorsan ayrı)

-Sağlam kârlı iş yapınca elemanlarına(hepsine) kapalı zarfta prim ver.

Edit: Muhasebeciye çook dikkat, 15.000€ yerine 1500€ kesen, 500€'ya alıp 600$'a satanlar olabiliyor ;)

Bu yaşıma kadar çoook yerde eleman olarak çalıştığım için, eleman olmak nasıl birşey iyi biliyorum. Hayırlısıyla kendi işimi kurduğumda sonucu görecez,

fırsat bulunca işyeri sahiplerimin hikayelerini anlatacam, ibretliktir hepsi..

Kaan tarafından 09/Eki/12 23:32 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 16162 Toplam Mesaj: 111