folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder İş Kuranlardan İş Kuracaklara Tavsiyeler

İş Kuranlardan İş Kuracaklara Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HighElf bunu yazdı

hocam bende cevap alamadım :D

Hocam tecrubelerimi sormussun ama genel olarak bir nokta belirtmemissin.

7 yildir ithalat/ihracat isinde edindigim tecrubeleri, yedigim kaziklari buraya yazmaya kalksam sayfalar dolusu yazi olur.

Mizahi gibi, belli bir nokta secip sorarsan elimden geldigince hizli sekilde cevap veririm.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

1. İş kurmayın, kurulu bir işe girin.

2. İş kaygınız olmadığında büyük şirketlere yükselebileceğiniz alt pozisyonlardan girmeye çalışın, tanıdık eş dost araya sokun, ben şanslıydım doğrudan bodoslama iyi bir pozisyonda girdim.

3. Bir holdinge kapak attıysanız sabırla bekleyin ve yükselmek için herşeyi yapın, para derdiniz 1 sene içinde bitecektir.

Şimdi gelelim iş olayına;

Üsttekileri okudunuz bu sermeyaniz olmadan yapacağınız şeydi, parasız iş olmaz çünkü işletme ilk 6 ayı cebinizden yer; hiç bir şirket açıldığı gün para kazandırmaya başlayıp kendi masraflarını anında çıkarmaz bunun için belirli bir süre gerekir ve bu ortalama 6 aydır. Ha siz emsalsiz bir ürün ortaya çıkarmışsanız orası ayrı.

Ben sermayemi tükettiğim, mal varlığımı kaybettiğim, devlet sağolsun patent davasından donuma kadar alındığı için dımdızlak kalmıştım. Yukarıdan en baştan 1 den başladım şimdi 3. noktadayım, şirketimi de kapatmadım kağıt üzerinde duran bir ltd ştim var, götü biraz toparladığımda geri döneceğim bu sefer maaşlı işi de bırakmadan yola devam... (:

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

balın iyi olsun alıcısı yemenden gelir 1
    işlerinin ve çalışanlarının her daim takipçisi ol 2
    dürüst ol 3
    şuan her sektörün sıkıntısı iş yapmaktan ziyada tahsilat/ödeme dengesi bunu sıkı tut 4
    muhasebat işlerinde işi üçkağıda dökmekten ve buna yönelten malimüşavirden uzakdur vergilerini aksatma devlet her halükarda öper!! 5
    **

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

çizik sonra yazarım

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MiaD06
    MiaD06's avatar
    Erkek

reserve edildi

Tek isteğim MiaD'ımın dolması .. cart curt.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kanliparmak
    kanliparmak's avatar
    Erkek

BENCE BU KONUNUN KALICI OLMASI GEREKİYOR ÇOK YARARLI VE FAYDALI BİR KONU KONUYU AÇAN ARKADAŞA TEŞEKKÜR EDERİM :):):)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı
    mizahi bunu yazdı

benim sorum vardi 6.sayfada :)

Ithalat/Ihracat sirketi kuracaksan oncelikle uykusuz gecelere kendini hazirlaman lazim.

Gecenin bir vakti, mal aldigin veya sattigin yerden ansizin telefon gelebilir.

Guvenli bir havayolu secmen gerekiyor, cunku ayda bir veya iki defa ticaret yaptigin ulkeye gitmen gerekebilir.

Kendine cok iyi bir Forwarder sirket bul.

Kar marjina en az 8 ay sonraki yakit fiyatlarini hesap ederek duzenle cunku ithalat/ihracat %99 gemi ile yapilir. Nakliye fiyatlari ise gunden gune degisiyor.

Musterine fiyat vermeden once kesinlikle nakliye firmasi ile konusup A noktasindan B noktasina 20ft lik bir konteyner in ne kadara gittigini ogren daha sonra musterine fiyat ver.

Mutlaka FOB calis.

Asla ve ASLA ve ASLA mali onceden gonderme. Ya elinde mali satacagin sirketin banka teminat mektubu olsun veya sattigin malin maliyetini mutlaka pesin al.

Asla ve ASLA ve ASLA tam olarak odemeyi almadan konsimentolari gonderme. Adama odemeyi yapmaz ise mali gumrukten cekemez.

Cin, Tayland...vs vs gibi boktan ulkelere mal satarken ASLA paranin %100 unu almadan mali gemiye yukleme. Cunku bu boktan ulkelerde gumrukte rusvet verip konteynerin icini bosaltip sana bos olarak geri gonderirler.

Simdilik aklima gelen bunlar, baska sorun olursa buradan sor, cevap vereyim.

Edit: Aklima geldi... Asla mal alacagin ulkedeki sirkete parayi onceden gonderme. Eger guvenilmez bir ulke veya sirket ise oraya gidip mali kendi gozlerinle gorup, konteynarin kapisi muhurlendikten sonra odemeyi yap.

Burada ufak bir celiski doguyor, soyleki;

Asla odemeyi %100 almadan mali gemiye yukleme demistim, simdi ise karsi taraf mali gemiye yuklemeden asla odeme yapma dedim. Buda ticaretin kurnazligi. Yani "Yagmur nereye yagarsa tarlani oraya cek" herseyi kendi cikarina gore dusunup yapman gerekiyor.

Ithalat/ihracat islerinde bir kac yuzbin dolari saniyeler icinde kaybetme riskin her zaman vardir.

dostum tuyolar super. ellerine saglik.

bir de sorum su, bu isi yapmak icin resmi olarak illa bir sirketin olmali mi

All I need is a possibility.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Sirketinin  olmasi gerekli degil ama sana cok buyuk avantaj saglar.

Kimse tanimadigi, karsisinda muhatab bulamama ihtimali cok yuksek bir yere pesin bile olsa (Misal : Ben) mal satmaz veya almaz.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek
    sniperscope bunu yazdı

Sirketinin  olmasi gerekli degil ama sana cok buyuk avantaj saglar.

Kimse tanimadigi, karsisinda muhatab bulamama ihtimali cok yuksek bir yere pesin bile olsa (Misal : Ben) mal satmaz veya almaz.

hocam ilk etapta yabancilarla calismayacagim. ben su an yurtdisindayim, yurticindeki bir arkadasimla bu isi baslatmak istiyorum. yani yasal olarak ticaretini yapmak istiyorum. ithalat/ihracat.

yani simdilik sorum su, resmi bir sirket olmadigi zaman, gumrukten nasil geciriyorsun. 

All I need is a possibility.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yigiter
    yigiter's avatar
    Erkek

Örgün Öğretim okuyan teknik arkadaşlara Sanayi Bakanlığı Ar-Ge desteği veriyor.. Değerlendirmek isteyenler inceleyebilir..

https://biltek.sanayi.gov.tr/SitePages/Kullanici/GirisimciKontrol.aspx

Kosgebi biliyosunuz zaten..

Bunun yanısıra tüccarlık-tacirlik-ticaret yapacaksanız ürün bazında kar marjı yüksek olan metalar seçinki yaptığınız iş öldürmesede süründürsün..

Emek ağırlıklı çalışacak arkadaşlara tavsiyem; ekibinizi sağlam ve işbilir kişilerden kurarsanız büyümeniz için engel yok.. 

Bilmediğiniz işe bulaşmayın, bilene güvenipte acı tecrübe sahibi olmayın şu genç yaşınızda..El çüküyle işe girişmeyin kaybettiğiniz zamana yazık olur..Çırak(Cin) ol sonra adam çarparsın..

Hiç tecrübeniz yoksa da çıraklık yapıp bir yerlerden öğrenin öyle işe soyunun..

Maalesef iki masa bi sekreterle patron olunmuyor azimle sabırla zamanla ve ciddiyetle taşlar yerine oturur görürsünüz..

Googledan beni arayıpta buraya kadar gelen insanoğlu sözüm sana; her hakkı saklıdır :P
Toplam Hit: 16150 Toplam Mesaj: 111