folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Kadınlar Kazandı Turkiye Kaybetti Bu Konuda Tahribat Ne Dedi ?

Kadınlar Kazandı Turkiye Kaybetti Bu Konuda Tahribat Ne Dedi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

Sizlere bu gun avukat bir bayanin kanunlari nasil degistirdigini ve TC kanunlarinin vermedigi hakki nasil tahribat felsefelerinden birisi olan kaplumbaga ornegindeki gibi de alindigini da anlatacagim .Sene 1997 yine bir yasa cikiyor nedir bu , kadinlar kocalarinin soyadlarini almak istemiyorlar ama buna hayir deniliyor , ancak soyadinizi adinizin yanina alip mutlaka kocanizin soyadini almalisiniz . Bu durumda AIHM (Avrupa Insan Haklari Mahkemesi) 'ne bir basvuru yapiyoruz , gerekcemiz Avrupa Insan Haklarini Ihlali olsun , leyhimize bir karar aliniyor ve boylece kadinlar eger isterlerse sadece kendi kizlik soyadlarini kullanabilecekler oluveriyor .AIHM mahkemesi  gerekce olarak da ''sadece kizlik soyadinin kullanilmasina izin verilmemesi ayrimciliktir''demistir.

Turk hukumeti savunma olarak ''uygulama aile birligini koruma amaci guden bir gelenegin yansimasidir'' desede AIHM bu laf kalabaligini kabul etmedi , davayi kaybeden Turkiye mahkeme masraflarini bile odedi ,Boylece Turk kadinlari bir kez daha AB 'ye girmis oldular .

Anayasanin temmuzda degistirilen 90.maddesi yasalarla uluslararasi sozlesmeler celisirse uluslararasi sozlesmelerin uygulanacagini ongoruyor ... Yani mahkemeler bu maddeyi gerekce gostererek,kadinlarin dogrultusunda karar verebilecek.

Bir baska ornege bakalim , 1990 lara baktigimizda TMK nin 159.cu maddesine gore evli kadinlara,ev disinda calisabilmek icin kocalarindan izin alma zorunlulugu getirmekteydi.1980'lerden sonra baslayan kadin hareketinin cabalariyla bu madde 1990 senesinde Anayasa Mahkemesinin karariyla iptal edildi ve bu zorunluluk ortadan kalkmistir.

Turkiye'de 1920 yilinda henuz kadinlar Hukuk fakultesine kabul etilmezken Sureyya Agaoglu bu okula kabul edilmek icin israr etmis ve sansini zorlamis,uc kadin arkadasi ile birlikte Hukuk fakultesine kayit yaptirmayi basarmis ve yurt disinda yine bu alanda egitimini surdurmustur.

Şəkil:Sureyya%20Agaoglu.jpg

Sureyya Agaoglu , Turkiye'nin ilk kadin avukati ve kadin haklari savunucularindan birisi.Olunceye kadar avukat olarak calismis ve Yeni Turkiye Partisindan siyasete atilip milletvekili secilmistir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCreyya_A%C4%9Fao%C4%9Flu

Erkeklerin odasi =

dağınık%20oda%20resimleri

Kadinlarin odasi =

Ne dersiniz biz yasa duzenlemelerini ,hukuk kurallarini sizlerden daha iyi yapamazmiyiz ? Bu konuda Turk kadininin basarilaridan gurur duyuyormusunuz ? Yoksa 1920 lerde izin verilmedigi gibi kadinlarin hukuk okumasi yasaklanmali ve gelecekte de kanunlari yalnizca erkekler mi koymalidir ?

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rebellisch
    rebellisch's avatar
    Erkek

hangi iş, cidden dalga için sormuyorum anlayamadım

düzenleme : oda resimleri taraflı katılmıyorum :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek

boş işler

le le le sakine
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

ankette olsa iyi olurdu

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

hangi işi ? ben orda takıldım ?

I am Jack's inflamed sense of rejection
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

+ rep verdim emegine saglik tesekurler

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    irem27
    irem27's avatar
    Dişi

rebellisch bunu yazdı:
    -----------------------------

hangi iş, cidden dalga için sormuyorum anlayamadım

düzenleme : oda resimleri taraflı katılmıyorum :)

rebelcim odanin resmini hemen cek gonder :))

There was an irem come unto the earth,born in the holy land of Pennsylvania,raised in the mystical east of Allentown.She believed she had the power to help herself and all mankind,so that others saw her power and came to her to be healed of their troubles and their many diseases.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

irem27 bunu yazdı:

dağınık%20oda%20resimleri

Kadinlarin odasi =

Ne dersiniz biz bu yasa duzenlemelerini sizlerden daha iyi yapamazmiyiz ? Bu konuda Turk kadininin basarilaridan gurur duyuyormusunuz ? Yoksa 1920 lerde izin verilmesi gibi kadinlarin hukuk okumasi yasaklanmali ve kanunlari yalnizca erkekler mi koymalidir ?

araba resimlerini de koysana...

bu yasa düzenlemelerini yapan insan değilki kadın erkek tartışalım, daha iyi yapabilirsin o yüzden yaptırmazlar.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

erkeğin odası göze daha güzel gözüküyo.

hem aradığın herşey elinin altında. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Ne dersiniz biz yasa duzenlemelerini sizlerden daha iyi yapamazmiyiz ?

Bu bir ayrımcılık değil mi ? Yasa düzenlemesi yapmanın vucut organlarıyla ne alakası var ??? Kafa ve azim işi bu...

Ayrıca istisnaları tenzih ederim ama kadınların bir çok konuda sömürülmesinde kendi paylarıda büyük suç onların demiyorum ama sömürülmek için karşı tarafa cesaret veren onlar çünkü bu sözlerimi okuyan çoğu bayan gayet iyi bilir ki onlar hükmedilmekten zevk alır ama asla bunu itiraf etmezler. İşte onların bu huyu kendilerini gönüllü bir köle yapıyor zateniduygularının esiri oluyorlar oysa ki bayanlar bir erkek oalrak söylüyorum; sizin ne kadar hoşunuza gitsede size emirler yağdıran birisi için zerre değeriniz yoktur bunu fark edin artık.

Troubles'll come & they'll pass
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    MrMonk
    MrMonk's avatar
    Erkek
    Kim ne kazanir bilmiyorumda soy ismimi almak istemeyen bi kadinla evlenmem ben
Toplam Hit: 18185 Toplam Mesaj: 158