folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Hocamızın Söylediği Laf

Programlama Hocamızın Söylediği Laf

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    abdullahozcan
    abdullahozcan's avatar
    Erkek

matematik olmadan olmaz evlat

Çoğu insan ömrünün en güzel yıllarını, bir apartman dairesinin odasında, televizyon seyrederek geçirir. Çoğu insan yirmi yaşında ölür ve seksen yaşında da gömülür
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

programlama= az matematik

iyi programlama= biraz matematik

çok iyi programlama= çok iyi matematik

Cigu bigule :(
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Yahoo bunu yazdı

Matematik bilmeden programlamadan randiman alamazsin. En basitinden algoritma. 

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Hocam hevesini kırmak için değil tam tersine seni daha da gazlamak için söylüyorum eğer kodlamayı seviyorsan ne yap ne et matematiği de sev ki çok daha iyi yerlere gel. Çok basit bir örnek veriyorum grafik dediğin olay GUI, gözle görülür güzel birşey yapmaya kalkarsan uğraşman gereken şey Calculus :)

since 2005 // tbt
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Matematik her alanda şart.Bahsi geçen başlı başına matematik olmayabilir ama matematik zekası şart.Her insanda bulunmalı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Madcrazy
    Madcrazy's avatar
    Erkek

bilgisayar = matematik

başka açıklamaya gerek yok

Hardcore Gamer - Android Game Developer
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

Oldu olacak hepimiz matematiğe birer kere verelim amma sövmüşünüz la adama

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

sana şunu diyeyim;

basit bi öğrenci not hesaplama uygulaması yazdım(en temel hali okul ödevi için) yahu programlama kısmı tamam sıkıntı yok on numara çalışıyo herşey, bütün algoritma mantığı tamam, ama iş çalışmaya gelince vize final notları doğru ama ortalama 0 çıkıyor. Ulan diyorum nerde hata yaptım falan, structın erişim olaylarını falan baştan araştırdım kodu sildim yazdım uraştım yok olmuyor kafayı yiyecem. Ama sonra sorunun matematiksel olduğunu farkettim. Şöyle ki;

snf[i].ort = (snf[i].vize/100)*vizeYuzdesi + (snf[i].final/100)*finalYuzdesi;

şeklinde yazmıştım ortalama formülünü. Tamam bunu matematik işlemiyle çözersin, ancak iş yazılıma geldiğinde 100den küçük int bir değer girilince parantez içleri 0 oluyor ve ortalama direk sıfır oluyor.(küsuratlı vize final notu olmayacağı için onları int tanımladım) Programlama ve matematiği iyi kullanamayan(ya da benim gibi dikkatsiz davranan) biri böyle hatalarla boğuşur. Ya da bi matematik formülü yazıp 10 satırda yaptıracağın işlemi normal programlama becerisiyle 50 satırda yazarsın.

Analitik düzlem, geometrik hesap,matrisler, temel matematiksel işlemler falan canavar gibi yapabilmen gerekir. En basitinden lisede ne işe yarıyo dediğim diziler şu anda olmazsa olmaz birşey benim için.

:)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zputnik
    zputnik's avatar
    Erkek

Hocam,

Şu sıralar -belki de- Türkiye'deki en büyük online bilet satış - rezervasyon portalını 15 yıldır geliştiren ekibin başında ODTÜ - Matematik mezunu bir tanıdığım var. Çok anlamam ama, matematik olmadan olacağını pek sanmıyorum.

İpimle kuşağım..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

aslında teknik olarak programlamada başarılı olamaz diyemeyiz,matematiğe hakim olmayan biri algoritmayı sağlam geliştiremez e elinizde sağlam algoritma olmadıktan sonra algoritmayı kodlamanın bir mantığı da yok 

Toplam Hit: 10410 Toplam Mesaj: 93