folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Hocamızın Söylediği Laf

Programlama Hocamızın Söylediği Laf

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

matematik olmadan bu sektörde çalışırsın ama gavurca innovation denilen şeyi yapamazsın. matematik sevmiyorum diyorsan bol bol crud uygulamaları yazacaksın hayatının geri kalanında ki çoğu yazılımcının yaptığı da bu zaten. 

. . .. . ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Şeyh matematik değil mantık önemli demiş ama ben mantığın, matematiği sevmeden geliştirilebileceğine inanmıyorum (istisnalar tabi ki vardır, ben genelleme yapıyorum). Çünkü mantık da her iş gibi kullandıkca gelişir. Manığı kullanıp geliştirmenin de en verimli ve doğru yolu matematik. Algoritmalar diye bir ders var bir çok algoritma öğretiliyor, temelleri. Sen mantığını kullanıp o algoritmaları kendi kulanacağın şekilde yontamazsan, dersi aldığınla kalırsın. 

manyaki tarafından 10/Oca/13 22:24 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bu duruma göre değişir.evde oturdugum ark cameralı ekran görüntülü keylogger yaptı.matematiği zayıf..

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı

bu duruma göre değişir.evde oturdugum ark cameralı ekran görüntülü keylogger yaptı.matematiği zayıf..

Hocam programcının iyisini kötüsünü camera görüntülü keylogger yapıp yapamayana göre ayırmaya çalışıyorsan zaten başta hata yapıyorsun sen.

since 2005 // tbt
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sergum06
    sergum06's avatar
    Erkek

bizim hocada bi otobüsün bide kızın peşinden koşmayacan demişti çünkü durakta bekle yenisi gelirmiş açıklamasıda :D

boksörler yere düştüğünde değil yerden kalkamadığında yenik sayılırlar..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek
    SinusX bunu yazdı
    KodlayanAdam bunu yazdı

hesap makinasını kullanacak kadar matematik bilmen yeterli, gerisini dinleme bence.

sayısal zekan olsun yeter.

En iyi sıralama algoritması nedir açıklar mısın bana nedenini kodlayan adam ?

Matematik mühendisi olduğun belli hocam. Hemen savunmaya geçmişsin.

soruna gelirsek en iyi sıralama algoritması diye birşey yok. Sıralama yapacağın nesnelere göre en iyi performansı alacağın algoritma farklı olacaktır.

Matematik notlarım öğrencilik hayatım boyunca iyi olmuştur fakat çok iyi matematik bilen çok iyi programcı olur diye birşey yok.

Matematikte neyin ne işe yaradığını bilmek ve iyi mantık yürütme yeteneği programcı olmak için yeterli olacaktır. örn: toplama çıkarma yapmayı bilmiyorum ama c# da iki sayı nasıl toplatılır biliyorum gibi.

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek
    manyaki bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

Hocam programcının iyisini kötüsünü camera görüntülü keylogger yapıp yapamayana göre ayırmaya çalışıyorsan zaten başta hata yapıyorsun sen.

nasıl ayıracaz hocam programcının iyisini. söyle de ona göre hipotez üretelim.

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Ben yazılım mühendisliği okuyorum ama nedense bizim bölüm Uygulamalı Matematik fakültesine bağlı.Bize programlama hocamız Javada program yazdırıyor daha yeniyiz ama adamın yazdırdığı programlar hep matematik üzerine.Karşı fakültedeki bilgisayar bölümünde adamlar hesap makinesi yazıyor bizde adam geometri problemi cözen sinus cosinus bulan program yazdırıyor.

Kısacası

Bende matematikden anlamadığım için matematiksel programları cok anlamıyorum.En sonunda patladım bizim hocaya dedim ki matematiksel mantık vardır ama matematiğin siz kendisini kullandırtıyorsunuz direk bize dedim o da bana dedi ki matematiğin zaten kendiside var.Bende dedim ne yani matematik bilmeyenden programcı olmaz mı?

O da bana

"arada öyle istisnalar var ama genel olarak matematik olmadan programlama koltuksuz arabaya benzer tam randıman alamazsın o yüzden temel matematik bilmen lazım" dedi.

Ben bu adamın olayını anlayamadım adam ya gerçekden cok iyi biliyor yada öğretmeyi bilmiyor veyahut programlamayı kendisi iyi bilmiyor.

Kardeş sen nerde yaşıyosun ya da ne çekiyorsan bize de söyle..

Sözlerimi ağır bulabilirsin ancak işn gerçeği böyle..

Bilgisayarı her şeyi matematikleştirir başka şekilde çalışamaz..

Herşeyi belli bir "ölçü" yani ona bir saysıal değer izafe ederk yapar..

Ki sanmıyorum sana ahım şahım matematik işleri verdiğini..

Hadi matris işlemlerini bilmedin nası üç byutlu oyun programlıycaksın? en basitinden bu..

Bilgisaayr dediğn şey dış dünyadan bilgi alır ve dış dünyaya çıktı olarak bilgi verir ve hepspni sen  küçümsesen de matematik ile yapar..

mantık da matematikleştirilemesydi  bilgisayar da olmazdı..

Kısacası.. matematikle arana mesafe koymaya kalkma..

Tabi her hocanın kendine göre bir öğretiş tarzı vardır..

o ayrı konu.. Ama sanırm size temel algoritma yöntemleri anlatıyordur.. üzme kendini 

Başarılar dilerim..

İnsanlar atmosferik olayların simülasyonunu yapıyor, biyolojik gelişmlerin evrimin simülsayonunu yapıyor.. ne bilym cern simülsayonunu yapıyor.. bunlar matematiksiz olur mu sence?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

herkes oyun örneği vermiş yaw oyun yapmak için bile öyle ahım şahım matematiğe gerek yok. 3 boyutlu düşünebilmek yeterli.

şöyle örnek vereyim arkadaşım bitirme projesi olarak counter strike tarzı mekanın içinde gezebildiğin, gece ve gündüz zamanının var olduğu bir oyun yaptı. öyle kıytırık değil gayet gerçekçi bi mekanda ve mini bir grafik motoru yazmıştı.

bunu yapan adam son sınıfa kadar matematikten 10 - 20 alarak kaldı. 3 ders sınavlarında bitirdi okulu tek dersi matematikti. abartmayın o kadar.

edit: yanlış yönlendirmiş olmayım, matematik öğren sen arkadaşım. kpss ye filan girersin.
    ha tarih de lazım birde genel kültür bunlar olmadan iyi bir yazılımcı olduğunu devlet tescillemez.
    yoksa ülkemiz nasıl kalkınır değil mi. neyse konu dağılmasın

KodlayanAdam tarafından 11/Oca/13 00:09 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    KodlayanAdam bunu yazdı
    manyaki bunu yazdı
    Ekerci bunu yazdı

nasıl ayıracaz hocam programcının iyisini. söyle de ona göre hipotez üretelim.

Tugberk isimli muriti bi incele mesela hocam C'de neler yapabildiğine bir göz at. Ayrıca gerçekten nickinde yazdığı gibi kodlarla haşır neşirsen keylogger yazmanın bunun için bi ölçüt bile konamayacağının sen de farkındasındır.

manyaki tarafından 11/Oca/13 00:18 tarihinde düzenlenmiştir

since 2005 // tbt
Toplam Hit: 10409 Toplam Mesaj: 93