folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Hocamızın Söylediği Laf

Programlama Hocamızın Söylediği Laf

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hacı dinleme milleti programlama öğrenmek için matematik değil mantık bilmen lazım.

Cosinusun nasil hesaplandığı seni pek ilgilendirmez. önemli olan mesela bir eğri çizerken cos dan faydalanacağının aklına gelmesi.

Yoksa her dilde 50 tane bulursun sinus cosinuz. Önemli olan algoritma öğrenmek, linked list, hashset vs gibi şeylerle senaryoya göre problem çözme metotlarını öğrenmek yani.

Vardır ööle mallar matematik olmadan bilgisayarci olunmaz masalını bize de okudular. 15 yıldır hardcore program yazıyorum daha bir kere cos fonksionu yazim falan demedim.

Sin cos kullandığım hatırladığım tek durum Tikkyhunterda tikkylerin yarım dairesel hareketleriydi. O da zaten her dilde gömülü vardır. Önemli olan ne zaman ihtiyacın olacağını bilmek. yoksa bilgisayar büyük bir hesap makinasindan başka bişey değildir. Hesap makinasi kullanmak için cos bilmek ne kadar gerekiyorsa bilgisayar için de okadar lazım

Ha gidipte matlabın yazılım ekibine girersen tabiki lazım. Ama gerçek dünyada işine yaramayacağına emin olabilirsin.

HolyOne tarafından 10/Oca/13 02:13 tarihinde düzenlenmiştir

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacı dinleme milleti programlama öğrenmek için matematik değil mantık bilmen lazım.

Cosinusun nasil hesaplandığı seni pek ilgilendirmez. önemli olan mesela bir eğri çizerken cos dan faydalanacağının aklına gelmesi.

Yoksa her dilde 50 tane bulursun sinus cosinuz. Önemli olan algoritma öğrenmek, linked list, hashset vs gibi şeylerle senaryoya göre problem çözme metotlarını öğrenmek yani.

Vardır ööle mallar matematik olmadan bilgisayarci olunmaz masalını bize de okudular. 15 yıldır hardcore program yazıyorum daha bir kere cos fonksionu yazim falan demedim.

Sin cos kullandığım hatırladığım tek durum Tikkyhunterda tikkylerin yarım dairesel hareketleriydi. O da zaten her dilde gömülü vardır. Önemli olan ne zaman ihtiyacın olacağını bilmek. yoksa bilgisayar büyük bir hesap makinasindan başka bişey değildir. Hesap makinasi kullanmak için cos bilmek ne kadar gerekiyorsa bilgisayar için de okadar lazım

Ha gidipte matlabın yazılım ekibine girersen tabiki lazım. Ama gerçek dünyada işine yaramayacağına emin olabilirsin.

Hocam bahsettiğin şey zaten temel matematikten başka birşey değil. Temel matematik dediğimiz şey cos nedir sin nedir türev ne işe yarar toplama çıkarma logaritma nedir ne işe yarar. Sin toplam fonksiyonunu ezbere bilmesine gerek yok tabiki.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek

Matematik diyince ilkokul lisede gördüğün konular aklına gelmesin. Matematik demek nerede neyi kullanacağının mantığını çözebilecek pratik zekaya sahip olman demek. Matematiksel zekası olmayıp da iyi programcı olan bir insan olamaz , çünkü matematiksel zekan yoksa her şeyi ezbere yapmak zorundasın ve çok fazla tıkanırsın , çözümsüz kalırsın vs.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arcsinx
    arcsinx's avatar
    Erkek

hocan haklı matematiksiz olmaz 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Şeyhe katılıyorum..

Şöyle ekleyeyim.

Ben programlamanın mantığını iyi bilirim, algoritma vs çıkartırım programcılara veririm onlar yazar. Aktif programlama yapmıyorum orası ayrı tabi..

En son geçen bir iş için Matlab'da program yazılacak. Çalıştığım yerdeki sazan ben olduğum için atladım. Kurslar vs koşturuyorum. Programlamasını da ben yapacam bu sefer destek alaraktan. Bilimsel veriler üzerine çalışılacak tabi ki, Mat1,Mat2,Mat3,Diferansiyel Denklemler, Sayısal yöntemler adı altında matematik dersleri aldım. Matematiğim de hiç fena sayılmaz. Ama gerçekten yırtınıyorum işe yarar birşeyler yazmaya başlamak için.. Hele ki analitik model vs çıkartılıyor ilk başta... Ben o kadar dersi aldığım halde işin içinden çıkamıyorum, almayan adam zor yani..

Ama şeyhin dediği gibi piyasa programı yapıyorsanız mantığa ihtiyacınız olduğuna inanıyorum. Temel matematik yeterli olacaktır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kendini ne alanda geliştireceğine bağlı hocam,

eğer dersen oyun yaparım vs, lazım

ama web sitesi ,windows/mac uygulaması yaparım,mobil uygulama yazarım para kazanırım diyosan hiç gerek yok

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

adama bölümden ayrıl bile demişiniz :) :)
    devam hocam takma sen kafana, matematik lazımdan kasıt matematiksel düşünmek tir. gidip tirgonometri bilmeni beklemiyo kimse, bekleyendende sen bişey bekleme zaten :)  matematiksel işlemlerin kastırıldığı projelerde çalışmak için matematik bilmek farklı bi nokta ona hiç takılma. 

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

yıllardır yaptığım gözlemler sonucu şu kanıya vardım. malumunuz beynin sol tarafı çalışanlar daha çok duygusal zeka'sı kuvvetli oluyor. sağ tarafı ise matematiksel, karmaşık, analitik işlemlerde iyi. herkes eğitimle programcı olup program yazabilir; ama matematiği seven ve kuvvetli olan insan aynı zamanda beynin sağ tarafı kuvvetli olduğu için daha başarılı, yaratıcı olur.  

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kajmerpac
    kajmerpac's avatar
    Erkek

hocanın dediği doğru.algoritmanın temeli matematiğe dayanır.matematik bölümünde algoritma dersi var.mat bölümünde araştırma görevlisi olan bir arkadaşla konuşmuştuk bunu mat öğretiyolar bize çok gereksiz demiştim.oda mat sizin için çok önemli ama türev integral yerine bizim gördüğümüz algoritma dersi gibi mat dersi almalısınız demişti gerçekten de öyle

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

hoca doğru söylemiş.

algoritmal zeka diye birşey var bayzin'im.

sürekli adam sizi geometrik şekillerle vb türden uygulamalarla beyin egzersizi yaptırıyor.. evet bu s1kıcı bir iş :D

sayılarla haşır neşir olmak, düz mantık değil de kendine has mantık yürütmeye başlasan iyi olur hani. 

/ sıkıyorsa bırakıcaksın, oralarda inşaat firmalarında çevirmen olarak iyi iş yaparsın yeğen.

Toplam Hit: 10422 Toplam Mesaj: 93