folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Hocamızın Söylediği Laf

Programlama Hocamızın Söylediği Laf

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    SharpShooter bunu yazdı

kendini ne alanda geliştireceğine bağlı hocam,

eğer dersen oyun yaparım vs, lazım

ama web sitesi ,windows/mac uygulaması yaparım,mobil uygulama yazarım para kazanırım diyosan hiç gerek yok

hocam aslında flash oyun ve travian gibi oyun yapmayı düşünüyorum.

Peki bana kesin olarak eğer flash ve browser oyunu yapacaksan su konuları su kadar bilmen lazımdır ama oyun yazmasanda genel olarak bir sağlam bir programcı için şu şu konuları bilmen gerek  diye bir konular listesi verebilir misiniz?

İyi ki varsın Eren.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RootB
    RootB's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı
    SharpShooter bunu yazdı

kendini ne alanda geliştireceğine bağlı hocam,

eğer dersen oyun yaparım vs, lazım

ama web sitesi ,windows/mac uygulaması yaparım,mobil uygulama yazarım para kazanırım diyosan hiç gerek yok

hocam aslında flash oyun ve travian gibi oyun yapmayı düşünüyorum.

Peki bana kesin olarak eğer flash ve browser oyunu yapacaksan su konuları su kadar bilmen lazımdır ama oyun yazmasanda genel olarak bir sağlam bir programcı için şu şu konuları bilmen gerek  diye bir konular listesi verebilir misiniz?

Hocam bana sormamışsın ama yine de söyliyim. Olay konu bilmek değil , matematiksel zekaya sahip olmak. Mesela bir şeyin tek üstlerde negatif , çift üstlerde pozitif olmasını nasıl yaparsın , bunu düşünebiliyor musun , bu önemli. ( -1 üzeri n ) mesela bu bir örnekti. bu nedir , üslü sayılardır. ama sen bunu projende bir yerde kullanabilirsin ,yani sözel zekaya sahip programcı olmaz , matematiksel zekan olacak. Matematiksel problemler çözmekten zevk alacaksın ki yazılımcı olasın , yaptıgından zevk alasın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

hesap makinasını kullanacak kadar matematik bilmen yeterli, gerisini dinleme bence.

sayısal zekan olsun yeter.

KodlayanAdam tarafından 10/Oca/13 11:38 tarihinde düzenlenmiştir

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

matematiğe o zaman bundan sonra biraz ağırlık vermek lazım

İyi ki varsın Eren.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacı dinleme milleti programlama öğrenmek için matematik değil mantık bilmen lazım.

Cosinusun nasil hesaplandığı seni pek ilgilendirmez. önemli olan mesela bir eğri çizerken cos dan faydalanacağının aklına gelmesi.

Yoksa her dilde 50 tane bulursun sinus cosinuz. Önemli olan algoritma öğrenmek, linked list, hashset vs gibi şeylerle senaryoya göre problem çözme metotlarını öğrenmek yani.

Vardır ööle mallar matematik olmadan bilgisayarci olunmaz masalını bize de okudular. 15 yıldır hardcore program yazıyorum daha bir kere cos fonksionu yazim falan demedim.

Sin cos kullandığım hatırladığım tek durum Tikkyhunterda tikkylerin yarım dairesel hareketleriydi. O da zaten her dilde gömülü vardır. Önemli olan ne zaman ihtiyacın olacağını bilmek. yoksa bilgisayar büyük bir hesap makinasindan başka bişey değildir. Hesap makinasi kullanmak için cos bilmek ne kadar gerekiyorsa bilgisayar için de okadar lazım

Ha gidipte matlabın yazılım ekibine girersen tabiki lazım. Ama gerçek dünyada işine yaramayacağına emin olabilirsin.

aynen dediklerimi söylemiş şeyhe katılıyorum 

haklı

"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek
    KodlayanAdam bunu yazdı

hesap makinasını kullanacak kadar matematik bilmen yeterli, gerisini dinleme bence.

sayısal zekan olsun yeter.

En iyi sıralama algoritması nedir açıklar mısın bana nedenini kodlayan adam ?

Damnant quod non intelligunt...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    u235 bunu yazdı

matematiğe o zaman bundan sonra biraz ağırlık vermek lazım

illaki oyunda matematik lazım.. mesela orada onlarca oran olabilir 2 kişi savaşırken kimin yeneceğine karşı, tabi bunlar toplama/çıkarma/bölme olacaktır. iş o mantığı kurmakta.

ama ben fizik motoru yazacam aga falan diyorsan yüksek matematik gerekir.

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hacı dinleme milleti programlama öğrenmek için matematik değil mantık bilmen lazım.

Cosinusun nasil hesaplandığı seni pek ilgilendirmez. önemli olan mesela bir eğri çizerken cos dan faydalanacağının aklına gelmesi.

Yoksa her dilde 50 tane bulursun sinus cosinuz. Önemli olan algoritma öğrenmek, linked list, hashset vs gibi şeylerle senaryoya göre problem çözme metotlarını öğrenmek yani.

Vardır ööle mallar matematik olmadan bilgisayarci olunmaz masalını bize de okudular. 15 yıldır hardcore program yazıyorum daha bir kere cos fonksionu yazim falan demedim.

Sin cos kullandığım hatırladığım tek durum Tikkyhunterda tikkylerin yarım dairesel hareketleriydi. O da zaten her dilde gömülü vardır. Önemli olan ne zaman ihtiyacın olacağını bilmek. yoksa bilgisayar büyük bir hesap makinasindan başka bişey değildir. Hesap makinasi kullanmak için cos bilmek ne kadar gerekiyorsa bilgisayar için de okadar lazım

Ha gidipte matlabın yazılım ekibine girersen tabiki lazım. Ama gerçek dünyada işine yaramayacağına emin olabilirsin.

şeyh yakıştırmadım sana bırakta öğrensinler senin yol gösterici olman lazım :))

en basitinden dicemde baya kasmışlarda http://tahribat.com/Forum-Google-Yapmis-100-000-Stars-171629/

google şurda ne algoritmalar üretmiş ne teoriler kullanmış belli değil 

ben matematik mühendisiyim direk olmasa bile dolaylı yoldan çok daha farklı düşünüyoruz bilgisayar mühendislerinden bunu biliyorum

matematik cosinusten sinusten ibaret değil ki hata düzeltmeler, sıralamalar vs en az iterasyonla bi işlem nasıl yapılır bunları bilmek gerekiyor 

SinusX tarafından 10/Oca/13 22:02 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dragontr
    Dragontr's avatar
    Erkek

Visual Basic gibi bir program ile yazacaksan Matematik bilmene gerek yok dostum Holyone doğru söylemiş 

Fakat sen tutmuş oyun yapmak istiyorum diyorsan   Matematik bilmen gerekiyor

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek
    Dragontr bunu yazdı

Visual Basic gibi bir program ile yazacaksan Matematik bilmene gerek yok dostum Holyone doğru söylemiş 

Fakat sen tutmuş oyun yapmak istiyorum diyorsan   Matematik bilmen gerekiyor

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaussian_elimination

en basitinden şunu anlayabilmeli bi programcı 

Toplam Hit: 6854 Toplam Mesaj: 93