folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Rakamlarla Türkiyenin 8 Yılı.

Rakamlarla Türkiyenin 8 Yılı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozsar07
    ozsar07's avatar
    Erkek

Kelv1n sen bir ayıl sonra devam edelim, kelimelerin hep havada kalıyor.

Hem iktisatcı, hem call center çalışanı, hem ticaret uzmanı hem de kafa güzel olunca olmuyor konu anlamsızlaşmaya başlıyor. Ütopyalardan bahsetmiyoruz konumuz icraatın içinden ;)

Ne deli ne kör Ne sağır ne de sayrı Mutluyum kısacası Ve hiçbir şey istediğim yok Senden felek Ama yine de Ucuz olsun ekmek Ve pahalı olsun insan hayati.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Kelv1n bunu yazdı:
    -----------------------------

Bütün yazdıklarını okudum iktisat öğrencisiymişin ve sana şunu sormak istiyorum:

Sana deseler ki Türkiyede 1000 kişi yaşıyor bu kişilerden 150 si açlık sınırında.Al bu 150 kişiyi yaşantılarını incele ona göre bizde maaş belirleyeceğiz.
    150 kişiyi sen mi seçtin? Örnekleme yolu ile seçilenleri mi inceliyorsun?
    150 kişinin tamamını inceleyecekmisin? Örnekleme yapıp içlerinden 50 sini mi seçeceksin?
    Örneklemeden Tüme varım yapabilmek için 1000 kişinin içindende rastgele bölgeye göre kişi seçmen gerekmiyor mu? 

bahsetmiş olduğun gibi bu tüme varımlar (sayıalr fazla olduğundan dolayı) her ne kadar yanlış olduğunu düşünsende bir ortalama üzerinden hesaplanmakta yani aç  insanlar için kullanabilecek bir insiyatif bulunmuyor şahsımız tarafından.özetlicek olursak fransadada aç var amerikadada niye senin ülkendeki aç dikkatini çekiyor demek istemediğim halde demek zorundayım. 

diyorum ya sosyalizim keşke ulaşılabilecek bir şey olsa insanlar mutlu huzurlu yaşabilse ama işte dünya gerçekleri var birileri yükselicek birileri aç kalıcak fakat bu oranı ortalarda tutabilmek en mantıklı açıklama şuan için.

İşte hocam Türkiyede örnekleme yapılan o 150 kişinin 50 si gecekondulardan seçiliyor.İstatistikte kişi sayım kurallarına göre gecekonduda yaşayan kişiler birey olarak sayılmazlar.Devlet seni saymak için senden tapu ister.Sokağa çıkma yasağı olupta sayıldığınız günleri hatırlayın.5 yılda bir Tapu ortaya çıkartılırdı memur gelecek diye.Yani örnekleme boş kümeden alınıyor.Ve boş kümeden alınan örneklemeden sonuç elde edemezsin.son sokağa çıkma yasaklı nüfus sayımı 2000 de yapıldı.2005 te neden yapılmadı.Şimdi esasını bilmediğin bir kişi sayısı var.O kişilerle istedikleri gibi oynuyorlar.Ve halka herşeyi güllük gülistanlık gösteriyorlar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

PanxeR bunu yazdı:

eflasyon son 48 yılın en düşük seviyesindeymiş . ben 1998-2002 yılları arasından çok daha iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum.

bu arada artan fiyatlara artan milli geliri de eklersek zamlar normal , bir yandan akp sürekli önceki hükümetlerin borcunu ödedi borç almadan o dış borçların hepsi önceden kalma ve düşmeye devam ediyor

He amk.

Ulkenin varini yogunu satti. Amk AQPsi, Ne demir celik, kaldi, ne sanayi kaldi, ne limanlar kaldi, ne madenler kaldi. Simdi utanmadan karayollarinida satalim diyorlar. Ulan karayollarinida satacaginiza, karilarinizi kizlarinizi once bi satin amk evlatlari.

Burada AQP borozanligi yapmayin amk.

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek

gokcan bunu yazdı:

Kelv1n bunu yazdı:

İşte hocam Türkiyede örnekleme yapılan o 150 kişinin 50 si gecekondulardan seçiliyor.İstatistikte kişi sayım kurallarına göre gecekonduda yaşayan kişiler birey olarak sayılmazlar.Devlet seni saymak için senden tapu ister.Sokağa çıkma yasağı olupta sayıldığınız günleri hatırlayın.5 yılda bir Tapu ortaya çıkartılırdı memur gelecek diye.Yani örnekleme boş kümeden alınıyor.Ve boş kümeden alınan örneklemeden sonuç elde edemezsin.son sokağa çıkma yasaklı nüfus sayımı 2000 de yapıldı.2005 te neden yapılmadı.Şimdi esasını bilmediğin bir kişi sayısı var.O kişilerle istedikleri gibi oynuyorlar.Ve halka herşeyi günlük gülistanlık gösteriyorlar.

sana yanlışsın demek istemem fakat tabiki benimde hakim olmadığım bir konu bu sonuç itibari ile büyük bir devletten bahsediyoruz ve bu devletin yapmış olduğu araştırmalar/hesaplamalar üzerinden konuşuyoruz. bahsetmiş olduğum gibi bölümümle alakalı yapılacak/yapılmış hesaplamalar aynıdır ama senin söylediğin tarzdamı benim söylediğim tarzdamı hesaplanıyor bunlar tam oalrak kesinlikle bilemeyiz işin içine siyaset giriyor ve siyasette iki ucu boklu deynek :)

@ozsar07 kafam güzel olmasaydı inan bu konuya yazmazdım sonuç itibari sanal bir ortam cart curt bizim değiştirebileceğimiz çok çok nadir konular mevcut heleki bu konulara hiiiçççmi hiiiiç müdahale edemeyiz onun içindirki bari bırak kafamız güzelken düşüncelerimizi paylaşalım :)

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

sniperscope bunu yazdı:

PanxeR bunu yazdı:

eflasyon son 48 yılın en düşük seviyesindeymiş . ben 1998-2002 yılları arasından çok daha iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum.

bu arada artan fiyatlara artan milli geliri de eklersek zamlar normal , bir yandan akp sürekli önceki hükümetlerin borcunu ödedi borç almadan o dış borçların hepsi önceden kalma ve düşmeye devam ediyor

düzenleme

hocam derdini güzel anlat ya.Boşuna konu siliniyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tomannie
    tomannie's avatar
    Erkek

taşeronlaşan bir ülke ve etkisini her alanda hissettiren cemaat..

sınavlara hile karıştırma ve bunun sonucunda gelecegi yok edilen insanlar

bitirilen tarım ve hayvancılık; karın tokluguna geçinen köylüler

dünyanın en pahalı benzini ve ülkede tırmanan bölücü hareketler

bunlar benim hayatımın gerçekleri akrabalarımdan ve çevremden canlı gözlemlediğim şeyler.sizin gibi kanal7 izleyerek yorum yapmıyorum

ümidin kaybolması özgürlük demekti
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Kelv1n bunu yazdı:

gokcan bunu yazdı:

Kelv1n bunu yazdı:

İşte hocam Türkiyede örnekleme yapılan o 150 kişinin 50 si gecekondulardan seçiliyor.İstatistikte kişi sayım kurallarına göre gecekonduda yaşayan kişiler birey olarak sayılmazlar.Devlet seni saymak için senden tapu ister.Sokağa çıkma yasağı olupta sayıldığınız günleri hatırlayın.5 yılda bir Tapu ortaya çıkartılırdı memur gelecek diye.Yani örnekleme boş kümeden alınıyor.Ve boş kümeden alınan örneklemeden sonuç elde edemezsin.son sokağa çıkma yasaklı nüfus sayımı 2000 de yapıldı.2005 te neden yapılmadı.Şimdi esasını bilmediğin bir kişi sayısı var.O kişilerle istedikleri gibi oynuyorlar.Ve halka herşeyi günlük gülistanlık gösteriyorlar.

sana yanlışsın demek istemem fakat tabiki benimde hakim olmadığım bir konu bu sonuç itibari ile büyük bir devletten bahsediyoruz ve bu devletin yapmış olduğu araştırmalar/hesaplamalar üzerinden konuşuyoruz. bahsetmiş olduğum gibi bölümümle alakalı yapılacak/yapılmış hesaplamalar aynıdır ama senin söylediğin tarzdamı benim söylediğim tarzdamı hesaplanıyor bunlar tam oalrak kesinlikle bilemeyiz işin içine siyaset giriyor ve siyasette iki ucu boklu deynek :)

@ozsar07 kafam güzel olmasaydı inan bu konuya yazmazdım sonuç itibari sanal bir ortam cart curt bizim değiştirebileceğimiz çok çok nadir konular mevcut heleki bu konulara hiiiçççmi hiiiiç müdahale edemeyiz onun içindirki bari bırak kafamız güzelken düşüncelerimizi paylaşalım :)

Benim istatistik hocam Prof.Dr. Mehmet Akif Bakır'dır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

Kelv1n bunu yazdı:

crafty bunu yazdı:

vermiş oldğun bilgiler akp nin iktidar olduğu dönemler.

ve 

"kendi piyasasında hanehalkının borçluluğu "

"ham petrol ithalatı" dışında bir eksiği olduğunu göremiyorum hükümetin? 

ben bir iktisat öğrencisiyim ve para nasıl kazanılır (bunu hem ticaret yaparak hem aldığım eğitimle belirtmek istiyorum) biliyorum basit hesaplar peşindeysek şu verdiğin hesaplar doğrudur ve ilerliyoruz kardeşim.

haklısın kendi piyasasında hanehalkının borçluluğu ve ham petrol ithalatı dışında bir eksiği olduğunu göremezsin. çünkü verdiğim değerler abd nin değerleriydi :D tayyip hangi ara abd de iktidar oldu hacı?

sizi neyle uyuttukları belli oldu :D

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsist_manyaq
    anarsist_manyaq's avatar
    Erkek

söyleyin lan hanginiz akpden para aldı. yoksa bu kadar akp sempatizanı bir anda ortaya çıkamaz ya. 2002 yılında hiç mi biriniz dünyada yoktunuz. ekmek 300bin tl idi şimdini 30kuruşu 300 gramı. rakamlar doğru muymuşmuş da. belge istermişte. sizde belge istemeye alıştınız ha. 2002 yılını düşünün bi. asgari ücretle ev geçindirme yarışması yapıldı. adamlar 120 milyonla 1 ay yaşadı. ertesi sene asgari ücret 202 milyon oldu. akp döneminde kaç lira zam gördü işçi. hala konuşun. yok bilmem kaç milyon km yol döşemiş. evet döşedi. girdi götümüze yollar. kime döşedi bu yolları. anasını satim burdan çine yol döşemiş sanki. gelin gebzeye görün. nereye ne döşemiş. belediye binasının etrafına lale dikerler. çarşıyı bok götürür. adım atamıyoruz lan adım. her taraf çamur. toz duman. ben sayılara değil gördüklerime inanırım arkadaş. bulunduğum yerin önü 2 sene önce 1 ay içinde sadece 5 kere asfaltlanıp söküldü. isu gelir söker. palgaz gelir söker. tedaş gelir söker. biri gider sen benim borumun üstüne çıkmışsın. yok öbürü benim borum üstte olucak. sadece 100 metrelik yol 1 ay boyunca hiçbirşey yapılmadan beklendi. belediye binasını yaptık diye ortalıkta hava atarlar. ulan 20 senedir o inşaat orda duruyo. daha yeni mi aklınız başınıza geldi. meydan düzenlemesi 2008 yada 2009 da başlatıldı. yolsuzluk yapıldı iddiasıyla mahkemeye çıktırlar. mahkeme haklı buldu. ihaleyi iptal etti. kaç yıldır. temelini bile atamadılar. bu yılın sonunda bitirme sözü verdiler.daha ne diyim ? bu sadece gebzede olanlar. anasını satiyim adamın cebinde 5 kuruş parası yoktu. muhtar oldu. akp desteğiyle. daha sonra belediye meclis üyesi oldu. adam kirada otururken şimdi mahallede 2 evi. istanbulda 1 evi. altındaki arabaları görseniz ağzınız açık kalır. elhamdürüllah müslümanız arkadaş. ;) ama nedense sadece kendine müslüman.

İğneyi Çalan Hırsız Ülkeyi Çalan Hükümdar Olur...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek

burda bir partinin sempatizinliğine yapmak amacıyla yazmıyorum keza kendimi insanlar açısından faydalı olacağını düşündüğüm bir platformda düşüncelerimi paylaşıyorum artı olarak henüz 1. sınıfım her ne kadar falanlı filanlı yazdıysamda kendi bilgim çerçevesinde ve cevap veren arakdaşların bilgileri çerçevesinde yorumlar yapıyorum bu arada mehmet hocayı tanımıyordum fakat hakkında araştırma yapıcam gerekirse bir gün gazi ye gelebilirim :)

tomannie aslında bende senden farksız düşünmüyorum fakat yapılan şeyler karşısındaki kötülükleri oranlıcak olursak bir şekilde yıllardır süre gelen  saçma sapan zihniyetlerden daha iyi iş yapıyor bu hükümet :|

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
Toplam Hit: 10700 Toplam Mesaj: 111