folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

GrayWolf bunu yazdı:

aman be çoluk çocuk tutuyo kim tutamicak ben 6 yasinda denedim olmicak bisey deil saçmalayan sensin orucunu bozan biri 61 gun oruc tutmayi goze almaz zaten tutmaz o 61 gunu

(Yazına göre yorum yapıyorum)

senin tuttuğun orucu Nijerde vs.. ülkelerde 365 gün tutuyorlar

-
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    katliyamos
    katliyamos's avatar
    Erkek

kardes senin söyledigin olay bi müslümanin yapacagı bisey degil... sen 600 sene kadar cikaririm diyosun o borç senindir artık yasamin boyunca ne kadarini ödeyebilirsen o kadarıni odersın öldugun zaman ise0 ahirete borçlu gidersin.... sizden ricam böyle konularda öyle hikayeymiş falan diye cevap vermeyın bilmiyosan hiç bi fikir ortaya atma

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RNA
    RNA's avatar
    Erkek

Inanmayin kanmayin bu seylere:) dinimizde faiz haramdir.1 gun bozdun diye 61 gun ceza isteniyorsa bu sefer yukarlarda birileri faiz isletmis olmuyo mu? Bankaya yatiracagin 1 liraya ayda 61 lira faiz yersen harama giriyor. sen bozdugun kadarini ode, yeterki zikinin keyfine bozma, o zamanda bozsan gene 61 gun degildir, sadece gunah larina bir bonus daha eklemekten oteye gidemezsin.

Dogrusunu soyledigimi idda etmiyorum, mantik dini diye kicimdan salladim(tez gibin bisii) yanlisda olabilir.

Saygi ile...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    katliyamos bunu yazdı:

kardes senin söyledigin olay bi müslümanin yapacagı bisey degil... sen 600 sene kadar cikaririm diyosun o borç senindir artık yasamin boyunca ne kadarini ödeyebilirsen o kadarıni odersın öldugun zaman ise0 ahirete borçlu gidersin.... sizden ricam böyle konularda öyle hikayeymiş falan diye cevap vermeyın bilmiyosan hiç bi fikir ortaya atma

bilmiyosan hiç bi fikir ortaya atma lafını kendinin yemeni beklerim tahminimce sende yurdmun doğal insanısın yani annesinden babasından kulaktan dolma bilgilerle yetişen duaları ezberleyip anlamlarını bilmeyen kuran okumasa dahi bunlar kuranda yazıyodur diyen bi kerede olsa farklı mantıktan yaklaşmayı reddeden.... bu böyle gider ama elbette bende yanlış düşünüyor olabilirim ben 1 gün oruç tutalım demiyorum size neden 61 gün tuttuğumuzu soruyorum ama siz cevap vermektense yalnıca beni susturmaya çalışıyorsunuz

Zimbabwe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

katliyamos bunu yazdı:

bilmiyosan hiç bi fikir ortaya atma lafını kendinin yemeni beklerim tahminimce sende yurdmun doğal insanısın yani annesinden babasından kulaktan dolma bilgilerle yetişen duaları ezberleyip anlamlarını bilmeyen kuran okumasa dahi bunlar kuranda yazıyodur diyen bi kerede olsa farklı mantıktan yaklaşmayı reddeden.... bu böyle gider ama elbette bende yanlış düşünüyor olabilirim ben 1 gün oruç tutalım demiyorum size neden 61 gün tuttuğumuzu soruyorum ama siz cevap vermektense yalnıca beni susturmaya çalışıyorsunuz

excellent

-
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    http://www.ravda.net/ramazan/oruckefareti.htm

ftw
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Erkek
    Kuran'da yazmayan şeyler için sünnete bakınız derler. Bu sebeptendir ki geçmişte şöyle bir olay olmuş.

Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

tagext bunu bende duymuştum işte burdaki insan mantığını açıklayayım istersen (tabi kendimce ):

şimdi önemli olan bu yapılan hatayı telafi etmek deilmi ?

yani sonuçta 60 gün veya fakir doyurma burdaki amaç senin yaptığın bu hatayı telafi etmektir

ama nedense insanımız o kadar düz mantıkta ezbercidir ki mantığını kullanmadan herşeyi kabul eder

ben şimdi telafi olarak 10 gün tutsam veya 1 gün tutsam bu neyi değiştirir ? kendimce ben telafi etmişimdir bunu Allah kabul eder veya kabul etmez sonuçta bu kul ile Allah arasında olan bişeydir.

ama acaba Allah dinini yaşamayan yalnızca ezberleyen insanın mı imanını kabul eder yoksa dininin gerekçelerini yerine getirmese bile neyi neden yaptığını bilen bir insana mı ?

Zimbabwe
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

zannımca kreston ilmin anahtarını soruyor

NİYE!!!!

-
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Erkek
    onu öteki tarafta kendisine sorarsın. senin hesaba göre namaz kılmayada gerek yok nasıl olsa senin iman yerinde.

ftw
Toplam Hit: 17978 Toplam Mesaj: 70