folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sicakbuz2003
    sicakbuz2003's avatar
    Erkek
    Lafa bak ya "Oruçtaki Açık" adam sanki www.oruç.net hackliycek
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

neden 61 gün... nedeni şu.

Peygamber Efendimiz buyuruyor.

Razaman ayında tutulan Oruç normal zamandaki oruçtan 60 kat daha sevaptır..

yani Ramazanda tuttuğunuz Oruz Normal zamandaki 60 gün oruca bedel...

Onu karşılamak için 60 gün tutmanız gerekiyor. O 1 günde kazası...

En iyisi Bu ayın bereketinden faydalanmaktır BENCE...

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

ateist felan değilim ama şunu söylemek istiyorum.

kuranda yazılır hocalar,din bilginleri vs.. söylerrler.islam kolaylıklar dinidir diye.bence hiç öyle değil.5 vakit namaz kılıp1 ay oruç tutmak kefaletler sünnet vs..haramlar şunlar bunlar alkol vs...her bişey yasak kolaylıklar dini demek yanlış olmuyor mu?

ehh tamam eskiden peygamberler devrinde olduğu gibi içki,alkol,ortam,mekan,barlar,sanayi,ağır iş koşulları vs..olmasaydı belki kolaylıklar dini denebilirdi.ama şimdi kalkıp bu ülkede 10 / 12 saat çalışan birinden bunları beklemek yada ne bileyim internet cafe,marangoz işletmecisinin 10 makineyle,kıt sermayeyle işci çalıştırıp,sigortasını,yolunu + tüm haklarını vermesi,gelir,reklam,tabela,çöp,emlak vs..vergisini,kurbanda kurban kesmesi,hacca gitmesi,fitre ve zekat vs... vermesi imkansız değil mi?haa kalkıp erbakan gibi dinciyim geçinen sikkolar son model jiplere binip,kızlarının gucciden,diordan, giyinip kuşanması.kundaktaki torununu bilmem kaç kez hacca götürüp,korumalarına abdestteyken ayaklarını yıkatmasını vs.. saymıyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sorcerer
    sorcerer's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

maşallah benim bi tane firem war..

sadece ilk gün tuttum :D

Coco cola gibiyim hayatın tadıyım, rocco gibiyim çok şekerim, albeniyim bahanem çok, çikolatalı gofretim beni sevmeyen yok!...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Connection
    Connection's avatar
    Erkek
    GrayWolf bunu yazdı:

kim tutamicak

sahsen ben bu sene hıc tutmadım

"Çevrelerine uymak için kendini yontanlar,tükenip giderler" Connection® MSN: koray@maviates.org
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Bu oruçtaki açık değildir..

Senin bilgi eksikliğinden kanyaklanıyor..

61 gün tutman gereken durumlarda tutulan orucun 60 günü cezası 1 günüde kazasıdır..

yani orucu yediysen eğer 60 gün ceza orucu tutarsın 1 günde bozduğun orucu tutarsın..

eğer 2 gün bozduysan o zaman 62 gün tutacksın.

çaktınmı?? :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    şurayı anlamamışsın. tamam sen orucu kasten bozdun diyelim. baktık kuranda ceza sı yok. ama senin bu yaptığının bir cezası olmalı. o zaman sunnete bakıyoruz geçmiş te nasıl yapılmış. geçmişte de diğer mesajlarda yazdığım gibi olmuş. o zaman sen bu sunnette yapılanı yapmak zorundasın. bu sunnet değil yani. peygamberimizin yaptığı işlere sunnet denir. ama namazda kıldığın sunnet farklıdır.

ftw
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek
    sorcerer bunu yazdı:

maşallah benim bi tane firem war..

sadece ilk gün tuttum :D

hiç tutmamaktan iidir bide son gün tut bali bu arada kadir geceside geliyor  ondada tutsan ii olur ettimi sana 3. ALLAH  kabul etsin

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek

600 senede olsa tutacaksin kardesim bu böyle bilinri nasil kulaktan dolma dersin mezhep imamlari var sünnet var ilmihal var varda var ayip okuyacan

hem niyet edip 6 gün kasitli olarak orucunu bozan adamin karakterinden süphe ederim ben

hadi tutmayan tutmuyor ,ama niyetlenipte bozmak ne demek oluyor.?

Aşk korkuya peçedir, korku da aşka perde, Allah"tan nasıl korkmaz, insan Onu sever de...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

beyler tamam hepiniz bi yerde haklısınız ama baştan sona incelediğimizde 61 gün meselesinin TUTULMASI DEĞİL nedenini merak ediyorum neden olarak çıkıp peygamber efendimiz böyle yapmış demişsiniz tamam yapmıştır tavsiye etmiştir

600 senede olsa tutacaksın kardeşim ! demişsin hojam ben sana diyecek laf bulamıyorum eğer benden 600 yıl oruç tutmamı isteyen bir din varsa ben o dinin mensubu değilim!

ama Allaha inanıyorum Kitaba inanıyorum Meleklere inaıyorum Peygamberlere inanıyorum ve evet Ahiret Gününe de inanıyorum

ve kurandan bir sure ile sözümü bitiriyorum

"La ikraha fiyd din" : DİNDE ZORLAMA YOKTUR!

Zimbabwe
Toplam Hit: 14769 Toplam Mesaj: 70