folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    negro
    negro's avatar
    Erkek

Kelv1n bunu yazdı:

kelvin bugün kaçıncı günü oldu bilmiyorum ama ben oruçların hepsini tuttum oruç tutmama veya bozma gibi bir alışkanlığım yoktur aynı zamandada oruç farzdır

tagext 61 gün olduğuna dair bir yazı veya bir mantıklı açıklaman varmı ?

kardeşim bir günlük farz oruçun kefaleti ancak 61 günlük nafile ibadetle tamamlanabilir bunun için 61 gün keflet lazımdır. anladın bu farzın ve nafilenin sevap farkıdır ;) ilmihallere bak görürsün birde farz bitmeden nafile başlamaz yani 3. gün orucu bozdun ramazan bitip bayramda bitince başlarsın ancak kefalete 5. günde bozmuştun onuda yine istediğin bir vakitte tutmaya başlarsın nafilenin vakti yok istediğin zaman başla ;)

seni sevmeden çok önce nefret etmiştim dünyadan
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    criminal-fx
    criminal-fx's avatar
    Erkek
    Zaten sürekil oruç bozup 600 sene ömüre yetecek kadar oruç borcu olan yani bu işi inad edip ben günah adamıyım cehennemde parselimi istiyorum diyen adama yapılacak bişi yoktur çünki başına geleceklerin üstüne üstüne gitmiş olur.Zira cezalar her zaman caydırmak içindir 1 oruç bozmanın cezası 61 gün yani bu tutlan orucun sevabının ne denli büyük bozarkende günahının ne ağır olduğuna işaret ediliyor.Oruç nefsin terbiyesi iradenin had saffaya çıkarılması demek yani gerçek bir insanın olması gerektiği gibi zaten bunu olamayanlar böyle cezaları kat kat hak etmiş oluyorlar.O yüzden gözünüzde fazla büyütmeyin bi insan 600 sene yaşamaz demekki ömrü bitince cezalar öbür tarafa nakil olur hesap bu kadar basit

Criminal-Fx 3D Animation Team
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thehunturk
    thehunturk's avatar
    Erkek
    61 gün 2 aya tekamül eder. eğer orucunu sürekli bozacaksan ne diye oruc tutuyosun denyomusun sen.
    ne derler bilirsin. mayasıllı göt osuruk tutmazmış.

Adsense Gelirli Siteler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuna
    Tuna's avatar
    Erkek

Bu sitedeki ilk mesajım.

Konu başlığını okudum. tüm mesajları okumadım , bir göz gezdirdim o kadar.

amacım kısaca ,haddim olmadan bilgi vermek...

Egerki ramazanda oruca niyetlenip bozmuşsanız 60  gun kefaret orucu tutmalısınız.

1 gunu ise o bozdugunuz orucun kazasıdır.

vay efendim ben 5 gun yedim 5*60 300 gun yapar diye hesaplanmıyor...

60 gun oruc ömürde bir defa tutmak kafidir.

atıyorum bu gunde dek 15 gun oruc bozdunuz.

uc aylara girmeden 15 gun önce bu yediginiz 15 gun icin kaza orucuna niyetlenirsiniz.

recep ve şaban ayında(toplam 60 gun) kefaret orucunuzu tutarsınız.

illa uc aylarda tutcam diede bişey yok bildigim kadarıyla.

Oruçt, dinimizde açık yoktur.Exploit sitelerinde gezdigin zamanın onda birinide islamı anlatan sitelerde harcarsan oruçta v.s açık olmadığını görürsün canım kardeşim.

yanlışım varsa düzeltin.

Saygılar

Allah kabul etsin:D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    sevimsiz bunu yazdı:

Bu sitedeki ilk mesajım.

Konu başlığını okudum. tüm mesajları okumadım , bir göz gezdirdim o kadar.

Oruçt, dinimizde açık yoktur.Exploit sitelerinde gezdigin zamanın onda birinide islamı anlatan sitelerde harcarsan oruçta v.s açık olmadığını görürsün canım kardeşim.

yanlışım varsa düzeltin.

Saygılar

Allah kabul etsin:D

Yanlışın var düzeltiyorum

1. keşke tün yazıları okusaydın adam açıklma yaptı zaten konu dikkat çeksin diye öyle bir başlık açtığına dair yoksa senin dediklerini o da biliyor ve kabul ediyor

2. Soru şu neden 61 yani niye 35 değil niye 45 değil niye 61 diye bu konuda cevap verebilecek varsa versin.

NoT: Şimdi sadece burayı okuyupta benim hakkımda kimse salak salak yorum yapmasın diğer yazılarımı da okusun öyle konuşsun. Yani elbette de ben de biliyom bu tür şeylerin sorgulanmadığını zaten önceki mesajımda da şunu yazdım: 61 olmasının sebeb-i hikmetinin bilen var mı diye

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maynak
    maynak's avatar
    Erkek

bence bu konuda ayrintili bilgiyi alabilecegn bir suru dini kitap war ayrica din alimleri bunun icindir onlardanda sihhatli bilgi alabilirsin(ama dikkat etmek gerek din alimi oldugunu iddia edip sacamalayan tipler de war)

ama bildigim kadariyla 61 gun aslinda 60+1 gun yani 60 gun ceza 1 gun kaza yani diyelimki 5 gun orucu bozdun(tutmadin demedim dikkat edersen bu niyet edip sonra bozunca tutmazsan 1 gun kaza tutman yeterli) 60 ceza(kefaret) 5 gun de kaza tutman gerekyani 60+5 yani 60 gun ceza ve kac gun bozdusan o kdr kaza orucu tutman gerek yalnizdedigim gibi bu benm bildigim kadariyla bence en garantisi guvenilir fikih kitaplari

varlikta var olabilmak icin yoklukta yok olmak gerek ama yokluk oyle bir yokkluk ki hicbir sey yok yokluk bile yok oyleyese bir sey var yoklugun dahi olmadigi noktada varolan birsey o varsa hersey var o yoksa hicbir sey yok
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    Yaw şu cevapları okuyun ondan sonra cevap yazın yaw hemen yukarda yazmışım

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Ehe :D:D:D oğlum sizde bişey bilmiyonuz ya.Diyelim 1 gün oruç bozun sonra 15 gün hep böyle salak salak bozdun orucu.60 gün orucun bozma cezasıdır.Sonrada bozduğun gün sayısı kadar tutarsın.15 gün bozduysan

60+15 =75 gün oruç tutarsın. MEsela 58 gün tuttun bu orucu gene bozdun.O zaman baştan bi daha.İşte bu yüzden sakın bozmayın orucunuzu :D

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IsLaMiC_ForCe
    IsLaMiC_ForCe's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Sadece tartisirken ve mesru kilmaya calisirken ki celiskileriniz, catismalariniz, farkli farkli mantiklama yollarina gitmeniz ve isteksiz fikir birligi etmiscesine "zan"da bulunmaniz ortak bir dogruyu göstermiyor mu size..? Tartistiginiz seyin aslinda olmadigini....?

Dini konularda yazilarima saygi duyan kardeslerime hitaben söylüyorum, bundan sonra bu konularda bekleyecegim ve nokta vurusu yapip kenarda tekrar izleyecegim, 7 sayfa oldu, basindan beri takip ediyorum, bosa saymalar baslayinca simdi yaziyorum, sadece noktayi yakalayip bilimsel sorgulamada bulunanlarla tartisacagim.. eskiler nedenini bilirler..

(ben sitenin din islerinden sorumlusu falan degilim, alim falan hic degilim, dinimiz konusunda acizane bilgileri, düsünceleri, fikir pratikleri olan ve bunlari burada 5 senedir, site ilk acildigindan beri paylasan biriyim, bazi arkadaslarda benden bu konularda bir seyler yazmami bekliyorlar o acidan bu aciklamayi yapiyorum, herkes bildigini -kaynakli olmak sartiyla- buyursun konussun, sen kim oluyorsun sana sormadan konusamaz miyiz diyenler olursa diye söyledim, aslinda pratikte de evet konusamazsiniz :), bu bölümünde moduyum, forumda yetkiliyim ama özgür bir platform olsun diye müdahale etmiyorum)

Islamiyet dini -dolayisiyla ALLAH-, oruc ibadetinde, kasten orucunu bozan insana 61 gün oruc diye bir seyi yükümlü KILMAMAKTADIR, orucunu tutmadigin zaman yapacagin sey ne ise, bozdugunda da yapacagin sey aynidir, tutamadigin bozdugun gün kadar oruc tutmak, gücü yetmeyenler icin bir yoksula (gida) yardim etmektir.. Yaptiginiz bu sey kendinizce gerekli bir durumda olabilir, vicdaniniz hakeminizdir, keyfi de olabilir, zaten herseyin karsiligini ALLAH eksiksiz verir, samimiyetsiz ve samimiyetle oruc tutanlari da en iyi O bilir, Hz. Muhammed, böyle bir sey söylememistir, diyaneti göstermeyin bana, gercekleri bilmekle söylemek arasinda o kadar cok büyük fark var ki, onlar yanindan bile gecmiyorlar.. Kuran eksik degildir ki, olmayan hükmü Peygamber tanimlasin..

Buyurun Peygamber bunu da demis (mi??):

Bir adam Hz. Peygamber'e gelerek; "mahvoldum" dedi. Hz. Peygamber'in "Seni mahveden şey nedir?" diye sorması üzerine; "Ramazanda eşimle cinsel ilişkide bulundum" dedi. Bunun üzerine Allâh elçisi; "Köle azat edecek kadar mal bulabilir misin?" dedi. Adam; "Hayır" dedi. Hz. Peygamber'in "Peşpeşe altmış gün oruç tutabilir misin?" sorusuna; "Hayır" cevabını verdi. Bu sırada Rasulullah (s.a.s)'a getirilen bir sepet hurmayı, bu adama verdi ve yoksullara dağıtmasını söyledi. Adam yörede kendilerinden daha yoksul birisinin bulunmadığını söyleyince de; "Git bunları ailenle ye!" buyurdu (Buhârî, Savm, 30, Hibe 20, Nafakât, 13, Keffârat, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81; Ebû Davûd Tahâre,123, Savm, 37).

Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım?

6 Enam Suresi 114

Hüküm yalnız Allah'ındır. O kendisinden başkasına kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru olan din işte budur. Ama insanların çoğu bilmiyorlar.

12 Yusuf Suresi 40

Biz bu kitabı sana, her şeyin ayrıntılı açıklayıcısı, bir doğruya iletici, bir rahmet, Müslümanlara bir müjde olarak indirdik..

16 Nahl Suresi 89

Ey iman edenler! Size açıklandığında hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirildiği zaman sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetmiştir. Allah bağışlayıcıdır, yumuşak davranandır.

5 Maide Suresi 101

Sen de aralarında, Allah' ın indirdiğiyle hükmet.

5Maide Suresi 49

De ki " Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

21 Enbiya Suresi 45

Böylece biz seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin gelip geçtiği bir ümmete sana vahyettiklerimizi okuman için gönderdik.

13 Rad Suresi 30

Bu Kuran, bana, sizi ve ulaştığı kimseleri uyarmam için vahyolundu.

6Enam Suresi 19

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar "Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki "Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

10Yunus Suresi 15

Sizlere anlatilan Peygamber misyonu ile Kuran'daki Peygamberin misyonu cok celisiyor, tercih sizin, ya nakil ile atalarinizin tanikligini sececeksiniz, ya akil ile Kuran'in tanikligini..

BEN MUSLUMANIM DIYOR VE BUNA SEHADET EDIYORSANIZ EGER, BUYUK YARGI GUNUNDE, CARSIDAN ALDIGINIZ TAKVIMIN ARKALARINDAN, DIYANET.GOV.TR DEN YA DA BABANIZIN MEZHEBINDEN DEGIL, YALNIZCA KURAN'DAN SORGULANACAKSINIZ.. HER GUN OKUDUGUNUZ "MALIKI YEVMIDDIN" AYETINI HERKESIN HAKKIYLA KAVRAMASI DILEGIYLE..

Itirazi olan varsa beklerim -ama heme hüme diyanet bak böyle demis aha linki- vb. itirazlar degil, gercekten neyi savundugunu bilen kardeslerim tercih edilecektir, Selametle..

"Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku. O insanı alak'tan yaratmıştır. Oku, Rabbin sonsuz iyilikler sahibidir. İnsana bilmediklerini, ve kalemle öğreten, O'dur."
Toplam Hit: 17960 Toplam Mesaj: 70