folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek
    ''Düşünmek için kolaylaştırdık!. Var mı düşünen?'' (54-32)

-
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı:

Bu oruçtaki açık değildir..

Senin bilgi eksikliğinden kanyaklanıyor..

61 gün tutman gereken durumlarda tutulan orucun 60 günü cezası 1 günüde kazasıdır..

yani orucu yediysen eğer 60 gün ceza orucu tutarsın 1 günde bozduğun orucu tutarsın..

eğer 2 gün bozduysan o zaman 62 gün tutacksın.

çaktınmı?? :)

Tam emin olmamakla beraber ben de böyle olduğunu biliyorum(bir ramazan için geçerli)

Ayrıca oruç tutmamanın günahı olmadığını söyleyenler de saçmalamasın

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek

Kuranda oruç tutmamanın cezası 61 gündür die bir ayet yoktur.Olduğunu savunan varsa kanıtlasın.Hatta merak edenler için Peygamberimizin bu olayla ilgili başından geçen bir olayı da anlatabilirim.

Saygılar...

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

beyler tamam hepiniz bi yerde haklısınız ama baştan sona incelediğimizde 61 gün meselesinin TUTULMASI DEĞİL nedenini merak ediyorum neden olarak çıkıp peygamber efendimiz böyle yapmış demişsiniz tamam yapmıştır tavsiye etmiştir

600 senede olsa tutacaksın kardeşim ! demişsin hojam ben sana diyecek laf bulamıyorum eğer benden 600 yıl oruç tutmamı isteyen bir din varsa ben o dinin mensubu değilim!

ama Allaha inanıyorum Kitaba inanıyorum Meleklere inaıyorum Peygamberlere inanıyorum ve evet Ahiret Gününe de inanıyorum

ve kurandan bir sure ile sözümü bitiriyorum

"La ikraha fiyd din" : DİNDE ZORLAMA YOKTUR!

Dinde zorlama yoktur ama islamin Sarlari vardir Farz lar bellidir,ayrica o nasil sacmalik sen benim icin onun icin veya bi baskasi icinmi tutuyorsun orucu..?

FARZ in anlamini biliyorsundur umarim

Farz, yapılması kat'î ve açık delillerle emredilen dinî iş ve vazifelerdir. Abdest almak, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek gibi... Farz ikiye ayrılır:

Farz-ı Ayn: Yerine getirilmesi her Müslümana ayrı ayrı borç olan farzlardır. Bunlar, bir Müslümanın yapmasıyla diğer Müslümanların üzerinden düşmez. Namaz, oruç gibi... Gerek namaz ve gerekse oruç, istisnasız her Müslümanın yapmak zorunda olduğu, dinî birer vecibedir.

Farz-ı Kifâye: Yerine getirilmesi her Müslümana ayrı ayrı borç olmayan, Müslümanlardan bâzısının yapmasıyla diğerlerinden borçluluk hâli kalkan farzlardır. Bu gibi farzları, hiç kimsenin yapmaması hâlinde, bütün cem'iyet mes'ul ve günahkâr olur. Bir Müslümanın cenaze namazını kılmak gibi. Cenaze namazının bâzı Müslümanlar tarafından kılınması, diğer Müslümanlar üzerinden mükellefiyetin kalkması için yeterlidir. Ancak, hiç kimse kılmayacak olsa, bütün Müslümanlar mes'uliyet altına girmiş olurlar. Farz-ı kifâyenin sevabı, sadece yapana aittir. Tamamen terkinden dolayı gelen günah ise, bütün Müslümanlarındır.

Laaaaaan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek

sakaleyn bunu yazdı:

''Düşünmek için kolaylaştırdık!. Var mı düşünen?'' (54-32)

war tabi ben

Sen de düşünsene mesela

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hackcyber
    Hackcyber's avatar
    Erkek
    Denyo denyo yorumlar yapmayın.Oructaki acıkmı olur angut Seni yaratan Allahutala(c.c) seni yaratırken acık yapmamısta orucu tutun derkenmi acık olacak fındık kabugunu doldurmuycak beyninle böyle sacmalıklar yapma hackerligin rabbimize gecmez denyo.Oruc dilden dile halka özel degil Son kitap ve degişmiyen tek kitap olan Kuran-i Kerimde yazmaktadır bu senin bilgi noksanlıgından gelen cahilliginin sonucu yazdıgın bir konudur.Tutmuyorum yahudiyim dinsizim diyorsanda senin sorunun bizim dinimize dil uzatma.uzatacaksan yüz yüze oturalım muhabetimizi edelim böyle forum platforumlarında olmaz uzaktan uzaga dine orucumuza dil uzatmak.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    BiUyeOlamadim bunu yazdı:

Kuranda oruç tutmamanın cezası 61 gündür die bir ayet yoktur.Olduğunu savunan varsa kanıtlasın.Hatta merak edenler için Peygamberimizin bu olayla ilgili başından geçen bir olayı da anlatabilirim.

Saygılar...

Anlatsana ben merak ettim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

Hz. Îsâ yolda hızla yürüyormuş!..

Merak edip sormuşlar:

-Ya  Îsâ ,  niçin böyle  kaçıyorcasına hızla yürüyorsun?

Bir yandan  yürümesine  devam ederken, bir yandan da cevap vermiş:

-Bir  ahmak soru sormak için  peşimden geliyor!.  Ahmak olanı eleştirme, üstüne  sıçrar!... "Peki, sen..." diye sana sıvaşır, yanlışını kavramak  ve    düzeltmek yerine..

-
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

beyler tamam hepiniz bi yerde haklısınız ama baştan sona incelediğimizde 61 gün meselesinin TUTULMASI DEĞİL nedenini merak ediyorum

Keşke konuyu açarken oruçtaki açık falan diyeceğine 61 günün sebeb-i hikmeti nedir bilen var mı diye sorsaydın be kardeşim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hackcyber bunu yazdı:

Denyo denyo yorumlar yapmayın.Oructaki acıkmı olur angut Seni yaratan Allahutala(c.c) seni yaratırken acık yapmamısta orucu tutun derkenmi acık olacak fındık kabugunu doldurmuycak beyninle böyle sacmalıklar yapma hackerligin rabbimize gecmez denyo.Oruc dilden dile halka özel degil Son kitap ve degişmiyen tek kitap olan Kuran-i Kerimde yazmaktadır bu senin bilgi noksanlıgından gelen cahilliginin sonucu yazdıgın bir konudur.Tutmuyorum yahudiyim dinsizim diyorsanda senin sorunun bizim dinimize dil uzatma.uzatacaksan yüz yüze oturalım muhabetimizi edelim böyle forum platforumlarında olmaz uzaktan uzaga dine orucumuza dil uzatmak.

bak kodumunun denyosu Allah açık yapmış gibi bişey demedim bburdaki anlatmaya çalıştığım şey bellki bu 61gün sistemi bugüne dek öyle değiştirilmişki şimdiki zamanımızda zorunlu hale kadar getirilmiş demeye çalıştım ama senin gibi dar beyinliler bunu anlamaz hemen dinsiz felan demeye kalkar . senin gibi bi mallada yüz yüze görüşürsem ordan yüzün yamuk çıkarsın muhtemelen

Zimbabwe
Toplam Hit: 17932 Toplam Mesaj: 70